Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,29 / Satış: 7,32
€ EURO → Alış: 8,58 / Satış: 8,61

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 29.10.2019
  • 622 kez okundu

Hatay’da 7 günde:
138 Alkollü Sürücü
Trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında, ilimiz genelinde trafik ekipleri tarafından 21-27 Ekim tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde, direksiyon başında alkollü 138 sürücü ortaya çıkarıldı. Yapılan resmi açıklamada, “Alkollü araç kullandığı tespit edilen 111 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş, 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 28 sürücü hakkında gerekli adli işlem yapılmıştır” denildi.
Alkollü araç kullandıkları belirlenen sürücülere yüksek miktarda ceza tutanağı düzenlenirken, ehliyetlerine de 6 ay süreyle el konuldu.

Vali Doğan’dan
“Kızılay” Mesajı
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 29 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Doğan’ın mesajı şöyle:
“Türk Kızılay’ı; ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anında eşitliğin, savaş anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesi olan, dünyanın en köklü ve güçlü yardım kuruluşlarından biridir. Kurulduğu 1868 yılından beri hiçbir ayrım yapmaksızın, insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışan, insan hayatını ve sağlığını koruyan, insanlar arasında karşılıklı anlayış, dostluk, saygı, işbirliğini geliştirmeye ve sürekli barışı sağlamaya uğraşan Türk Kızılay’ı, Türk Milletinin insan odaklı medeniyet anlayışının somutlaşmış hâlidir.
Bugün, dünyanın neresinde olursa olsun, muhtaç kişilere yardım elini ilk uzatan ve hiçbir çıkar gözetmeksizin bütün insani ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Türk Kızılay’ı, başarılı hizmetleriyle gerek ülkemizde gerekse dünyada büyük takdir toplamaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle, insanların en zor anlarında yanlarındaki kuruluş olan ve hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak bu ulvi görevi üstlenen Türk Kızılay’ının değerli yönetici ve çalışanları ile hayırsever vatandaşlarımızın Kızılay Haftası’nı kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Ehliyet Değişiminde
Son Tarih 31.12.2020
Sürücü belgelerinin yenisiyle değişimi için verilen süre, 31 Aralık 2020 tarihinde, yani 1 yıl 2 ay sonra tamamlanıyor. Değiştirme işlemleri, İl Nüfus Müdürlüklerinde yapılabiliyor. Sürücü belgelerinin değiştirilmesi işlemi için 15 TL ödeniyor.

7 Günde 85 Kaza
Ölü Yok, 77 Yaralı…
Hatay’da son bir hafta içinde yaşanan trafik kazalarında 77 kişi yaralandı. Resmi bilgilere göre, ilimiz Hatay genelinde, 21 ile 27 Ekim tarihleri arsında 567si yaralamalı, 29’u maddi hasarlı olmak üzere toplam 85 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda ölen olmazken, 77 kişi yaralandı.

21.278 Araç kontrol edildi
5354’üne Ceza…
Hatay’da son bir haftalık dönemde, trafik ekiplerince ilçeler arası yollarda ve ilçe merkezlerinde olmak üzere, toplam 21.278 araç kontrolden geçirildi. Yapılan kontroller sonucunda, bu araçlardan 5354’ünün kurallara uyumsuzluğu görüldü ve ceza tutanağı düzenlendi. Trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında, ilimiz genelinde trafik ekipleri tarafından 21-27 Ekim tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde ayrıca; 62 motosiklet çeşitli nedenlerden trafikten men edildi, 746 okul servis aracı kontrol edildi, 32 araç sürücüsüne çeşitli maddelerden ceza tatbik edildi.

Hatay’da genç işsizlere istihdam yaratacak proje iddiası:
Gençlere Denizcilik Sertifikası
Mehmet Bilen adlı bir denizci, ilimizde genç işsizliğe büyük ölçüde çözüm olabilecek bir proje ortaya attı. “Yunus-Sancak Deniz” rumuzlu Mehmet Bilen adlı denizci yurttaşımızın, ilginç olabilecek “Hatay’ın Batısı Denizlerle Çevrili” başlıklı proje önerisi şöyle:
“Ülkemizde genç işsizlik sayısı her geçen gün artmaktadır. Hatay’da yaşayan biri olarak, gençlerimizin işsizliğine çare olma adına yapılması gereken çok basit ve yapılabilirliği olan, daha evvelden yazdığım ve sizlerle paylaştığım, ‘Gençlere denizciliğin sevdirilmesi ve belgeli meslek sahibi yapılarak, dünya denizlerinde çalışmalarının önünün açılmasıdır’.
Siyasi görüşün ne olursa olsun, Hatay’ın batısının tamamı deniz kıyısı olması nedeniyle, belediyelerde (kurumlarla ortak çalışılarak) denizcilikte alakalı ücretsiz mesleki eğitim verilebilir. Halka hizmet, esas olmalıdır. Siyasi çatışmalar yaratmadan ve siyasi getiri gözetmeden, gençlerimizi de ayırmadan, ortak bir akılla, Hatay medeniyet şehrine yakışır bir şekilde, bütün belediyeleri kapsayan ücretsiz Denizcilik Kursu verilmelidir. Belediyelerde, çevre düzenlemelerine ve benzerlerine milyon dolarlar harcanırken, gençlerimize de bu kurslar rahatça verilebilir. Umuyorum bu proje hayata geçer ve bu proje, önce bölgemizde ve daha sonra ülkemiz-de uygulanır. Her şey ilk adımla başlar diyorum.”

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Serinyol Mahallesi 100. yıl, Akçay, Başak, Ceylan, Atatürk(Yeşilova), Yıldırım, Güzel, Hatay(Yeşilova), Kabaali, Kaykunoğlu, Öğretmenler, Çapar, Menekşe, Özgür, Korkut, Şen, Sönmez, Uysal, Muhtar ve Ak Sokağa 09:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akhisar Mahallesi, Alahan Mahallesi Alkayalar, Kale ve Fatih Sokak ile Alazı Mahallesi Cumhuriyet ve Atatürk cad.11. sokak. Anayazı Mahallesi Atatürk, Yeni, Yeşiltepe, Akevler ve 1000 sokak ile Derince Mahallesi Paymar, Akpa, Sağlık ve Yurt Sokak. Üçgedik Mahallesi Şehit Ali Yaşar Sıkar, Okul, Dağ, Su Deposu, Mezarlık ve Akkaya sokak ile Zülüflühan Mahallesi Yeni ve Eski Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası
Arsuz İlçesi Arpaderei Mahallesine 09:00-18:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören Mahallesi Yukarı Koçören Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeşil Mahalle 503 Nolu, Tezcan, Tunç, Yeni, Özgür, İlkbahar, Şimşek, Abacıoğlu, Adı Kutlu, Aslan, Atabey, Avcı, Avcılar, Ayvaz, Cengiz, Damla, Demir, Denge, Değirmen, Doğu, Dispanser, Ege, Erdoğuk, Eren, Esen,Esin, Gani, Gazi İlkokulu, Gökmen, Gültekin, Gündüz, Kahveciler, Kanarya, Kemal Tosun, Kumlu, Küçük, Nida, Sedef, Seçil, Akyüz, Atatürk, 505, Hacıoğlu, Canlı, Çelik ve 502 Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Bademli Mahallesine 09:30-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Kaskeli Mahallesine 10:00-13:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çaksına Mahallesi Pınar, Merkez, İskan evler ve Ovacık Sokaklara 09:00-15:30 saatleri arası
Yayladağı İlçesi Karaköse, Güzelyurt, Leylekli, Aydınbahçe, Çakı, Gözlüce, Karacurun, Sebenoba ve Yeşiltepe Mahallelerine 12:00-14:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Yalaz Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nede-niyle enerji verilemeyecek.

Sınav maliyetleri
Ölçme, Seçme ve Yerleştir-me Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “ÖSYM sınavları maliyetine yapıyor, kar etmiyor. Sınavların özelliğine göre de bu maliyetlerde çeşitli artışlar oluşuyor” dedi.

Emsal karar
Kahramanmaraş’ta ev almak için kredi çeken bir kişi, Tüketici Hakem Heyetine başvurarak aldığı dosya masrafının faizlendirildiğini tespit edince yeniden hukuki süreç başlattı. Alınan karar, “Banka, dosya masrafı faizini de müşteriye ödeyecek” şeklinde oldu.

Aralık ayında
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin alan değiştirme için aralık ayında başvuru yapabileceğini bildirdi.

Sağlık için
Bisiklet zamanı
İKEM Koleji, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), Arsuz Belediyesi, İskenderun İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlü-ğü’nün birlikte organize ettiği ‘Sağlık için Pedal, Hayattan Tat al ve ‘Spor Diyabeti Önler’ temalı 5. Geleneksel Bisiklet Şenliği, yoğun katılımla gerçekleşti.

Gereksiz çekim!
“Tedavi yapmayı bilen ama tanı koymayı bilmeyen doktorlar çoğalıyor” diyen Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Tuncay Hazırolan, “Çekilen 150 MR veya tomografiden 120’si gereksiz” tespitinde bulundu.

120 bin kişi
MHP’nin Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, ‘Şartlı Ceza İndirimi’ kanun teklifinin yasalaşması halinde, toplamda 129 bin kişinin tahliye olacağını açıkladı.

Dayanışma Mesajı
Suruç Aileleri İnsiyatifi’nin Vakıf Çalıştay’ına katılan, Emel Korkmaz ve Gürkan Korkmaz, “Vakıf kurma sürecinde her türlü destek ve bilgi paylaşımı konusunda sözümüzü verdik. Çünkü sivil toplum dayanışmayla büyür. Dayanışmayla kalın…” mesajı verdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ