Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 07.11.2019
  • 1.100 kez okundu

CHP’de Kongre Süreci
9-10 Kasım’da Antakya, 16-17 Kasım’da Defne’de delege seçimleri var
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), olağan kurultay öncesi, ilçe ve il kongreleri hazırlıklarını tamamladı. Bu hafta sonunda ilimiz Antakya ilçesinde, gelecek hafta da Defne içesinde delege seçimleri yapılıyor. CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, kongre süreciyle ilgili şu bilgiyi verdi:
“Kamuoyunun bilgisi üzerine, CHP’de olağan kurultay süreci başlamıştır. İlçe başkanlıklarımız da, muhtarlık bölgesi delege seçimleri için takvimlerini oluşturmuşlardır. Genel Merkezimizin bilgisi ve onayı dahilinde;
Antakya ilçesi delege seçimleri, bu hafta sonu 9 Kasım Cumartesi ve 10 Kasım Pazar tarihlerinde, Defne ilçesi delege seçimleri ise gelecek hafta 16 Kasım Cumartesi ve 17 Kasım Pazar tarihlerinde, başlayacaktır. Takvim ve seçimler hepimize hayırlı olsun. Kurultay, Partimizin iktidar kurultayı olsun. Tüm üyelerimizi, bu demokrasi şölenine katılmaya ve şöleni büyütmeye davet ediyorum.”

Hatay’ın Ekim İhracatı 293,1 Milyon Dolar
10 Aylık İhracat 2.3 Milyar Dolar
İlimiz Hatay’ın geride kalan Ekim ayında gerçekleşen dış satımı, 293 milyon 112 Bin Doları buldu. Türkiye İhracatçılar Birliği resmi verilerine göre, Hatay’dan, Ekim ayında 293 Milyon 112 Bin Dolarlık ihracat gerçekleşirken, yılın ilk 10 ayı itibariyle, ihracat, 2 Milyar 300 Milyon Lirayı geçti. Bu arada ilimiz Hatay, geride kalan 2018 yılının Ekim ayında 224 Milyon 794 Bin Dolarlık ihracat gerçekleştirmişti. Bu duruma göre, 2019 yılı Ekim ihracatı, 2018 yılı aynı dönemine göre 70 Milyon Dolar artış gösterdi.

THY Kampanyası
THY, düzenlediği kampanya ile yurt içi seferlerde 99,99 TL’den başlayan fiyatlarla yolcularına uçuş imkanı sağlıyor. Kapsam dışı seyahat dönemleri 17-19 Ocak olarak belirlenirken kampanya ile ilgili ayrıntılı bilgilere “www.turkishairlines.com” adresinden ulaşılabilecek.

ASM’lere Personel Alım Sonuçları
3 Kabul, 16 Red…
Aile Sağlık Merkezlerinde görevli Aile Hekimliği birimlerine, kamu görevlisi olmayan Aile Sağlığı elemanı yerleştirmeye ilişkin başvurular sonuçlandı. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, başvuran 19 kişiden 3 kişinin başvurusunu kabul gördüğünü, 16 kişinin ise isteğinin reddedildiğini bildirdi. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü açıklamasına göre, Aile Hekimliği birimlerine, kamu görevlisi olmayan aile sağlığı elemanı yerleştirme sonuçları ve komisyon kararına göre, istekleri kabul edilen 3 sağlıkçı şunlar:
Burcu Demir (Ebe): Akbez ASM’ye
Emine Tıbık (Hemşire): Ardıçlı ASM’ye
Gizem Çapar (Hemşire): Y.Okçular ASM-Yayladağı)
Bu arada Aile Hekimliği birimlerine başvurduğu halde isteği kabul edilmeyen sağlıkçılar da şunlar:
Ümit Alkan, Ayşe Gürkan, Esin Culha, Halit Nazır-oğlu, Ceylan Erenkan, Zahide Keskin, Elif Kudret, Sedef Nur Öztürk, Serenşahinoğulları, Nazıl Egemen, Abid Özkan; Sevim Güzelel, Semanur Baysal, Sezgi Aydınlıoğlu, Şükra Dökmeci, İkbal Taşdemir.

Hatay da bekliyor
11 Kasım-11 Milyon
Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyo-nunda, Türkiye genelinde 11 Kasım’da 11 milyonu aşkın fidanın toprakla buluş-turularak ağaçlandırmada dünya rekoru kırılması için yapılacak etkinliğe, günler kaldı.

Kuzeytepe’de yol çalışmaları
Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelindeki 95 mahallede sürdürülen hizmetler kapsamında Kuzeytepe Mahallesi’nde yol düzenleme ve malzeme serme çalışması gerçekleştirdi.
Ekiplerin, Antakya genelindeki asfalt hamlesi, yol açma, malzeme serme, sathi kaplama, yol iyileştirme, parke döşeme çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiği belirtildi.

İdlib’e 38 tır
insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin İdlib kentine 38 tır insani yardım gönderdi. BM’nin yardımlarını taşıyan 38 tır, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiple-rine dağıtılacağı öğrenildi.

Tasarrufu sevdik
Türkiye’de kişi başı tasarruf miktarı 9 ayda 16 bin 480 liraya ulaşırken, bu da geçen yılın aynı dönemine göre, vatandaşın tasarrufunun 2 bin 121 lira arttığını ortaya koydu.

İyi yıkayın!
Ankara Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevin Şanlıer: “Sebzeler, yabancı otlardan ayıklanmalı ve bol su ile yıkanmalı. Hatta yıkanmış ve doğranmış sebzeler, paketten çıkarıldıktan sonra içine karışan ot olup olmadığına bakılmalı ve yine bol su ile yıkanmalı.”

Terörle Mücadele
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün merkez teşkilatında, Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı bünyesinde bir Şube Müdürlüğü kuruldu.

Kaçak Avcılık
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Su Ürünleri Kanunu’nda yapılan değişiklikler kaçak avcılık yaparak dürüst balıkçıların ve denizin hakkını çalanların sonunu getirecek önemli bir adımdır” değerlendirme-sinde bulundu.

38,4 milyona ulaştı
2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde kayıtlı toplam konut sayısı Eylül sonu itibarıyla 38,4 milyon oldu.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Serinyol Mah. 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi Fevzi Çakmak, Kardeşler, A 3 Çıkmaz, A 4 Çıkmaz, A 1 Çıkmaz, Atatürk, Avcı 1, Beyaz, Cabirağa, Gündüz, Hacı İsmail, Çolak Çıkmaz, İnönü, İstiklal, A 7 Çıkmaz, 1., Cabirağa 2.Çıkmaz, A 2 Çıkmaz, A Çıkmaz, B Çıkmaz, C Çıkmaz, D Çıkmaz, Eski Hasanlı Yolu, Cabirağa 1. Çıkmaz, Gül, E Çıkmazı, A 8 Çıkmaz, Şeyh Hasan Yolu, Asi, A 5 Çıkmaz, İpekyolu, İnci, Behçet Şahutoğlu, M.Ürek ve Mezarlık Sokaklar ile Maşuklu Mahallesi Asi, İnönü, Yiğiterler ve Uslu Sokaklara 11:15-19:15 saatleri arası
Antakya İlçesi Narlıca Mah. 10:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce Mahallesi Kepirce, Eski Çengen ve Aşağı Kepirce(Mücavir) Sokak ile Yukarı Kepirce Mahallesi Yukarı Kepirce Sokağa 09:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Akçalı Mahallesi Cemal Gürsel, Esem, Haydar, Karanfil, Pamuk, Pınar, Zeytin, Derya, Savaş ve Doç. Dr. Yücel Çam Sokaklara 09:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaçiftlik Mahallesi Adalar, Mesut Taner, Çiftlik ve Atatürk Sokak ile Gözcüler Mahallesi 40., Atatürk, Belediye, 71., 75., 42., 43., 45., Leçe, 41., 44., 4., İnönü ve Zeytin Sokaklara 09:30-17:30 saatleri arası
Defne İlçesi Subaşı Mah. Kuş Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeşilköy Mahallesi, Devran, Ceylanlar, Yağmur, Akanlar, Namık Kemal, Piri Reis, Deliçay, Menekşe, Cengiz Topel, Mevlana, İbni Sina, Yiğitler, Sılam ve Nilüfer Sokağa 12:00-14:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Sanayi Mahallesi, Lütfü Evren, 413 nolu, Kasaplar, Şehit Emin Bayırlı, Pazar, Ören, Ali İhsan Bölükbaşı, Bakırcılar, Nursan Merkez Cami ve 416 nolu Sokaklara 09:30-18:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Akbez Mah. 09:45-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 20., 23., 24., 26. (Fatih), 27., Mehmet Akif Ersoy, 25. ve Fevzi Çakmak Sokaklara 09:15-17:45 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 29., 31., 33., Atatürk (Fatih), Mehmet Akif Ersoy, Fevzi Çakmak(Şirinyurt), Mehmet Akif Ersoy(Şirinyurt), 33.(Şirinyurt), 35., 36., 39., Atatürk, 28., 32., Fevzi Çakmak, Atatürk(Şirinyurt), Yavuz Selim, 34. ve 37 Sokaklara 09:30-18:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bükülmez Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Kapkaççı polisten kaçamadı …
İskenderun ilçesinde bir kadının kolyesini kapkaç yapan şahıs, polisin takibi sonucu yakalandı.
Alınan bilgiye göre olay Süleymaniye Mahallesi’nde gerçekleşti. Yolda yürümekte olan bir kadının boynundaki altın kolyeyi kapkaç yaparak çalan zanlı kayıplara karıştı. Kapkaç mağduru kadının ve bölgedeki vatandaşların ifadeleri doğrultusunda polis inceleme başlattı. İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı asayiş şube ekipleri kadının boynundan kolyeyi çalan şüphelinin kimliğini yaptıkları çalışmalar neticesinde tespit ettiler ve şahsı yakalayarak gözaltına aldılar.
Gözaltına alınan kapkaç şüphelisi K.İ. İskenderun Adliyesinde nöbetçi savcılık tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Aranan şüphelilere yönelik operasyon
İskenderun ilçesinde çeşitli suçlardan aranan ve kesinleşmiş hapis cezası bulunan şüphelilere yönelik operasyonda gözaltına alınan 3 kişi tutuklandı. İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kentte çeşitli suçlardan aranan ve kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahısları yakalamak için çalışma başlattı.
Şahısların saklandıkları adreslere operasyon düzenleyen ekipler, şüphelilerden K.İ, Y.Ö. ve M.O’yu gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

İşadamlarının
Rusya beklentisi
Rus-Türk İş Adamları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan, “Beklentimiz, Türkiye ile Rusya arasında ayrıcalıklı ticaret anlaşmasının imzalanması” dedi.

Sirkeli su yerine
Karbonatla yıkayın
Uzmanlar, sebzelerin yıkanması için sirkeli su yerine karbonat tercih edilmesinin daha doğru olacağı uyarısında bulunuyor.

Küçük boy ıspanak!
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Deveci, büyük boydaki ıspanaklar-da ilaçlama oranının fazla olduğunu belirterek, vatandaşlara küçük boy ıspanakları tercih etmeleri önerisinde bulundu.

KÖYDES’e kaynak
Köylerin yol ve içme suyu gibi temel altyapı ihtiyaçlarına yönelik 2005 yılında başlatılan KÖYDES Projesi’ne, 2005-2019 döneminde yaklaşık 13,7 milyar lira kaynak tahsis edildi.

Bakanlık adımı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, kent merkezlerinde, tarihi ve kültürel cazibe noktaları ile alışveriş bölgelerinde motorlu taşıtlardan arındırılmış yaya bölgeleri oluşturulacak.

Meslek öğrenerek aile geçimine katkıda bulunuyorlar
Kırıkhan ilçesinde açılan kuaförlük kursuna katılan 25 kursiyer, hem meslek öğreniyor hem de aile bütçesine katkıda bulunuyor.
İlçeye bağlı Barbaros Mahallesinde, Kırıkhan Roman Abdal ve Domlar Birliği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde açılan kuaförlük kursunda 25 kursiyer eğitim görüyor. Kursiyerler 4 aylık eğitim sonunda sertifika almaya hak kazanacak.

Aşağıkepirce’deki
su arızası giderildi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kana-lizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), sürekli bir şekilde arıza veren içme suyu hatlarını yenilemek adına mücadelesini sürdürüyor. Arsuz ilçesine bağlı Aşağıkepirce Mahalle-si’nden gelen şikâyet üzerine çalışma başlatan HATSU ekipleri, bölgede ki abonelere iletilen içme suyu hattının sürekli arıza verdiğini ve kesintiye ne-den olduğunu tespit ede-rek 32’lik borular ile 200 metrelik yeni hat döşedi.

Girdi maliyeti ayarı
2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndan yapılan derlemeye göre; Bitkisel üretimin artması için verilen tarımsal destekler, başta mazot ve gübre olmak üzere girdi fiyatlarındaki değişim dikkate alınarak tespit edilecek.

Kamu harcamasına
Web takibi sistemi
Kamu harcamalarıyla ilgili verilerin bütüncül ve kullanıcı dostu bir formatta paylaşılması amacıyla, gelecek yıl, “harcama.gov.tr” portalı kullanıma sunulacak.

Geleceğin meslekleri
Yeni Kılavuz’da…
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geleceğin mesleklerine ilişkin yeni programların 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih kılavuzunda yer alacağını bildirdi.

Başvurular başladı
Genç Öncüler Gençlik Hareketi tarafından düzenlenen “5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri”ne başvurular başladı. Yarışmaya son başvuru tarihi, 15 Şubat 2020. Başvuruların online olarak “www.kisadanhisse.org” adresinden yapılabilecek.

İşyeri sayısı arttı
Ekim sonu itibariyle esnaf ve sanatkar sayısı-nın 1 milyon 785 bin 586 olduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yılın ilk 10 ayında 192 bin 999 iş yeri açılırken 91 bin 40 iş yeri kapandı” dedi.

Sıra Türkiye’de!
İtalya, gelecek yıldan itibaren, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma derslerini okullarda zorunlu ders olarak müfredata alan ilk ülke olmaya hazırlanıyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ