Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.11.2019
  • 572 kez okundu

Hatay Barosu Eğitim Semineri Bugün
Kat Mülkiyeti Hukuku…
Hatay Barosu’nun, üyesi meslek mensuplarına yönelik eğitim semineri bugün yapılıyor. “Kat Mülkiyeti Hukuku” adlı seminer, bugün Adliye’ye yakın yerde bulunan, Özel Sınav Koleji salonunda yapılıyor.
Konusu, “Kat Mülkiyeti Hukuku- Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri, Kira Hukuku” olan eğitim semineri, bugün 10.00’da, Özel Sınav Koleji salonunda verilecek. Eğitim seminerinin konuşmacıları; Av.Şeref Kısacık (İstanbul Barosu), Av. Mustafa Özdoğan (İstanbul Barosu) ve Doç. Dr. Öz Seçer (Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi) olacak.

CHP Antakya Delege Seçimleri
Bugün ve Yarın…
CHP’de Olağan Kurultay Süreci başladı. İlçe başkanlıkları, muhtarlık bölgesi delege seçimleri için takvimlerini oluştururken, Antakya’da delege seçimleri, bugün ve yarın yapılıyor. CHP Genel Merkezi ve İl Başkanlığının bilgisi ve onayı dahilinde, Antakya ilçesi delege seçimleri, 9 Kasım Cumartesi ve 10 Kasım Pazar (Bugün ve Yarın) yapılıyor. İlimiz Defne ilçesinde ise delege seçimleri 16-17 Kasım’da gerçekleşiyor.

Aşağıoba Sallandı
Antakya’da, Aşağıoba Mahallesi, küçük ölçekte bir deprem yaşadı. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, 5 Kasım Salı günü saat 11.38’de, yerin 32 km deriliğinde, can ya da mal kaybı oluşturma-yan 1,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

5 bini Türkiye’de
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu, “Türkiye’ye 20 bine yakın Suriyeli doktor geldi ama ülkemizde 5 bine yakını kaldı” dedi.

Mevduat azaldı
Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 18 milyar 118 milyon 48 bin lira azalarak 2 trilyon 479 milyar 903 milyon 793 bin liraya geriledi.

Vatandaşa çağrı
TZOB’dan geldi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, ıspanaktan kaynaklandığı iddia edilen zehirlenme vakalarına ilişkin “Binlerce üreticimiz şu anda malını satamıyor. Ispanağın suçu yok. Ispanakta hiçbir şey çıkmadı. Burada toplama problemi var” dedi.

Kalkınma Ajansları
2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndan yaptığı derlemeye göre; Kalkınma Ajansları, “bölgesel girişim sermayesi” uygulamasıyla büyüme potansiyeli taşıyan şirketlere sermaye katkısı vererek bölgelerin gelişmesine destek olacak.

Menepoz’a karşı
Kadın Sağlık Girişimi (WHI) verilerine dayanarak yapılan araştırmada, menopoza girmiş kadınlarda düzenli olarak hafif egzersiz yapanların, yapmayanlara göre kırık yaşama riskinin daha az olduğu saptandı.

Baro’dan Otizm Tepkisine Tepki
Hatay Barosu, Aksaray ilinde, Otizmli öğrencilere yönelik eylemin ayrımcılık olduğunu savundu ve şiddetle karşı çıktı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) üyesi birçok Baro yanı sıra Hatay Barosu’nun da imza attığı “Ayrımcılık Suç, Eğitim Haktır” başlıklı, otizme tepki gösterenlere tepki içeren mesaj şöyle:
“Aksaray Mehmetçik İlkokulu,’nun bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı eylem yaptığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Otizmli çocukların, kendi çocukları ile aynı okulda öğretim görmelerine karşı çıkan velileri, öncelikle kınıyoruz.
Tüm çocuklarımızın çok değerli olduğunu, insanların hiçbir sınıflandırmaya tabi tutulmadan ve ötekileştirilmeden bir arada yaşayabilme arzusu ve erdeminin ancak okul sıralarında kazandırılabileceğini, böylesine hassas bir konuda ayrımcılık yapmanın, toplumda derin tahribatlara yol açacağını hatırlatıyor, tüm okullarda otizmli çocuklarımızın eğitimi için gerekli şartların sağlanarak, ayrımcılığa yol açan her türlü uygulamaya son verilmesi gereğinin altını çiziyor ve tüm çocuklarımızın toplumumuzun bir parçası olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Yaşanan bu üzücü olayla ilgili sorumluların tespiti için başlatılan soruşturma sonucunu beklemekle birlikte, bu olayın takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz. Unutulmamalıdır ki, otizm eksiklik değil farkındalıktır. Bizler de, otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların yanındayız. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Medeniyetler Korosu Seçme Yapıyor
İlimizi ve ülkemizi ulusal ve uluslararası arenada, başarılı konserleriyle temsil eden Antakya Medeniyetler Korosu, seçme yapıyor. Antakya Medeniyetler Korosu seçmeleri bugün yapılıyor.
Koro Şefi Yılmaz Özfırat, yıl içerisinde başka seçme yapılmayacağı bilgisini verdi.
Yılda bir defa yeni üye alımı yapıldığının altını çizen Yılmaz Özfırat, seçmelerde; bir arada yaşama kültürünü yurtiçi ve yurtdışı konserlerde gösterebilecek, seyahat engeli olmayan sazlar ve amatör sesler alacaklarını belirterek, “Yoğun talep üzerine, 9 Kasım Cumartesi günü saat 10.00 ile 17.00 arasında Medeniyetler Evi’nde yapacağımız seçmelerle, koromuza yeni üye alımı gerçekleştireceğiz. Bizleri bekleyen yoğun 2020 yılı konser programlarımız için, yeni katılımlar ile daha da güçlenecek olan koromuzda çalışmalarımıza hız kesmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Antakya Medeniyetler Koromuza katılmak isteyen korist ve müzisyen arkadaşlarımızı bekliyoruz” dedi.
Medeniyetler Korosu’na seçmeler; Ulucami Mahallesi, Bekir Sıtkı Kunt Caddesi, Dolaşık Sokak’ta yer alan Medeniyetler Evi’nde gerçekleşecek.

Organlarıyla 7 kişiye ‘CAN’ olan Hataylı genç 19 yaşında
Hatay’da, beyin ölümü gerçekleştiği için ailesi tarafından organları bağışlanan, ancak ismi açıklanmayan ve 7 kişiye adeta ‘CAN’ olan kişinin, 19 yaşında olduğu öğrenildi.
Adana’da, 5 yıldır karaciğer nakli bekleyen Mahmut Başhan adlı 60 yaşındaki hasta, Hatay’da beyin ölümü gerçekleşen gencin organlarının bağışlanmasıyla hayata tutundu. Tedavisi Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Kliniği’nce sürdürülen Başhan’a, karaciğer nakledilmesine karar verildi ve Hatay’da beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki gencin organlarının bağışlanmasıyla, Başhan’a gerekli testler yapıldı. Gencin karaciğeri, hastanedeki başarılı bir operasyonla Mahmut Başhan’a nakledildi.
Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Tolga Akçam, Başhan’ın başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştuğunu ve taburcu edilme aşamasına geldiğini belirterek, “Organ Bağışı Haftası’nda bu operasyonu gerçekleştirmek bizim için ayrıca önemliydi. Organ bağışı konusunda da daha fazla duyarlı olunması konusunda herkese çağrıda bulunuyorum” derken, organ nakli ile sağlığına kavuşan Mahmut Başhan ise karaciğer nakli olması gerektiği yaklaşık 5 yıl önce kendisine söylendiğinde pek ümidinin olmadığını belirtti.

Yılmaz’dan 10 Kasım Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü” için bir mesajı yayımladı. Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Cumhuriyetimizin kurucusu ve milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 81. yılında şükran ve saygıyla yâd ediyoruz. Askeri yetenekleri ve devlet adamlığı vasıfları ile çağının en önemli liderlerinden olan Atatürk; tarihe, insanlığa ve mazlum milletlere örnek olmuş bir önderdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yalnızca kazandığı zaferler ve bize kazandırdığı eserlerle değil, aynı zamanda engin düşünceleriyle ortaya koyduğu fikirlerle, başta milletimiz olmak üzere, tüm dünyaya ışık tutan bir liderdir. Bağımsızlık savaşımızın önderi, eşsiz kahraman Atatürk, daima Türk Milleti’nin gönlünde yaşayacak, omuz omuza mücadele ettiği silah arkadaşları ve istiklal savaşımızın kahraman Şehit ve Gazileri, hiçbir zaman unutulmayacaktır.
Bir arada ve bağımsız olarak yaşama azim ve iradesi kırılmadıkça, bir milletin asla yok edilemeyeceğini tüm dünyaya ispatlamış olan Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 81. yılında bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

M. Eğitimde yargı kararıyla dönen idarecilere
Başvuru 18-22 Kasım’da
Milli Eğitim Bakanlığı, yöneticilik görevine yargı kararıyla dönenlerin başvurularının 18-22 Kasım tarihleri arasında yapılabileceğini duyurdu. Bakanlık duyurusunda şöyle denildi:
“Bakanlığımızın taşra teşkilatı il-ilçe Millî Eğitim 1709 Şube Müdürü kadrosuna görevde yükselme suretiyle atama için 31.10.2013 tarihli Bakanlık onayı ile başlatılan süreçte dava açıp lehte karar alanlardan söz konusu yargı kararları sonrasında daha önce tercih hakkı verilmeyenlerin kararlarının uygulanma-sını teminen 18-22 Kasım 2019 tarihleri arasında tercih başvuruları alınacaktır. 18-22 Kasım 2019 tarihleri arasında tercih başvuru-sunda bulunabilecek şube müdürü adaylarının bilgileri, ilgili Valiliklere gönderilecektir.”

Değişiklik yolda
Sağlık Bakanı Koca, Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yapılacağını, üç Bakanlığın yapacağı çalışma sonrasında, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının güncelleneceğini bildirdi.

ALES belgeleri
ÖSYM Başkanlığı’nca 17 Kasım’da uygulanacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı adayları, giriş belgelerini, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden edinebilecek

Esnafın beklentisi:
Ödenemeyen Çek!
Esnafın ödeyemediği çek borcu yüzünden hapse girmesinin haksızlık olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız, ekonomik nedenler yüzünden ödeyemediği çek borcu nedeniyle hapis cezası ile karşı karşıya kalmamalı. Çek Kanunu yeniden düzenlenerek hapis cezası kaldırılmalı ve etkin bir sicil affı ile de esnafımızın çeklere yönelimi azaltılmalı” dedi.

Oda ve Borsalara
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB), Oda ve Borsa temsilcilerine yönelik, “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS) Hakkında Eğiticinin Eğitimi” programı düzenlendi.​

Önemli veri
12 Kasım Salı: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Eylül/Beklenti: + 2.10 milyar dolar/Önceki: + 2.60 milyar dolar.

CHP’de Sandıklar
bugün kuruluyor
CHP’nin gelecek dönem siyasi rotasına yön verecek yeni kadroların belirleneceği kurultay süreci, mahalle delegeleri seçimleriyle başlıyor. Kurultay sürecinde ilk oyların kullanılacağı mahalle delegeleri seçimlerinin, 1 Aralık’a kadar sürmesi planlanıyor.

Son sıradayız
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2019 Yılı Sağlık Raporu’na göre, üye ülkeler içinde mili gelirden sağlık harcamalarına giden pay açısından Türkiye, son sırada geliyor.

6 Baro’dan tepki
Rize, Sakarya, Bartın, Kayseri, Karabük ve Elazığ Baroları, TBB’nin Olağanüstü Genel Kurul’a götürülmesine yönelik girişimleri doğru bulmadıklarını bildirdi.

Rezerv arttı
1 Kasım’da Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 230 milyon dolar azalışla 78 milyar 274 milyon dolar olarak gerçekleşti. Brüt döviz rezervleri, 25 Ekim’de 78 milyar 504 milyon dolar seviyesindeydi.

Anadolujet’ten
İndirim kampanyası
Anadolujet, tüm yurt içi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti biletlerini, vergi ve harçlar hariç yüzde 30 indirimli fiyatlarla mobil uygulaması ve internet sitesinde satışa sundu.

İhracata destek
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İhracatta devlet destekleri kapsamında yılsonuna kadar ihracatçılarımıza 3 milyar 754 milyon lira destek vermeyi öngörüyoruz” dedi.

Milyonerlerin hesabı
Yurt içinde ve dışında yerleşik milyonerlerin toplam sayısı, Eylül sonu itibariyle 206 bin 889 düzeyinde gerçekleşti. Milyonerlerin toplam mevduatı, Eylül sonu itibariyle 1 trilyon 255 milyar 273 milyon liraya ulaştı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ