Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 12.11.2019
  • 763 kez okundu

Dörtyol’da Bir Kadın Evinde Ölü Bulundu
Dörtyol ilçesi Numuneevler Mahallesi Şehit Tarık Kendir Sokak No:6 ‘da birinci katta oturan Fatma L. (25), pompalı tüfekle vurulmuş olarak, evinde ölü olarak bulundu.
Saat 09:00 sıralarında, binada bir el ateş sesi üzerine Emniyet güçlerine haber verildi. Olay yerine Emniyet ve sağlık ekipleri intikal etti. 1994 doğumlu Fatma L.’nin, pompalı tüfekle vurulmuş olduğu ve olay yerinde öldüğü anlaşıldı.
Fatma L.’nin (25) cansız bedeni otopsi yapılmak üzere Dörtyol Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken, Başsavcılık ve Polis, olayın “cinayet mi yoksa intihar mı” olduğunu tespite çalışıyor.

Eximbank’tan
İhracatçılara…
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın Türk lirası kredi faizlerinin ardından döviz kredilerinde de bugün itibarıyla 90 baz puana varan indirime gittiğini bildirdi.

Hac Kurası
Gelecek yılın hac kurası, 9 Ocak 2020’de çekilecek. Hac kesin kayıtları, 13-24 Ocak’ta her ilde yapılacak. İlk hac kafilesinin 22 Haziran, son hac kafilesinin 25 Temmuz’da gideceği kutsal topraklardan dönüşler, 6 Ağustos-2 Eylül’de gerçekleşecek.

105 bin kişi
Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata veda ettiği 10 Kasım’ın 81. yılında, Dolmabahçe Sarayı’nı 105 bin kişi ziyaret etti.

Ali Ekber Eren konser verdi
Sanatçı Ali Ekber Eren, geçtiğimiz hafta sonunda ilimiz İskenderun ilçesinde, Eğitim Sen üyesi öğretmenlerin yer aldığı bir gecede konser verdi. Sanatçı Ali Ekber Eren, İskenderun’da, Eğitim-Sen Şubesi’nin Beyaz Saray Restaurant’ta düzenlemiş olduğu yemekte, türküleri ve ezgileriyle, eğitim emekçilerinin katıldığı geceye renk kattı.

Veriler güncellendi
Yükseköğretim Kurulu’nca, üniversite ve bö-lüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla hizmete sunulan YÖK Atlas, güncellenerek erişime açıldı.

Türkiye’de 17 yeni
Orman İşletme Müdürlüğü kuruldu
Biri İskenderun’da
Cumhurbaşkanlığı kararıyla, ülke genelinde 17 yeni Orman İşletmesi oluşturuldu. Oluşturulan 17 Orman İşletme Müdürlüğü’nün biri İskenderun’da kuruldu. 11 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararında, “Orman Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatında düzenleme yapılması hakkında karar (karar sayısı: 1772) gereğince, İskenderun Orman İşletme Müdürlüğü’nün de aralarında yer aldığı 17 yeni Orman İşletme Müdürlüğü kurulmuştur” denildi.

6 bilen çıkmadı
Süper Loto oyununun 629’uncu hafta çekilişi yapıldı. Kazandıran numaralar 3, 6, 16, 19, 28 ve 45 olarak belirlendi. Süper Loto oyununun 629’uncu hafta çekilişinde 6 bilen çıkmayınca, 7 milyon 444 bin 479 lira 71 kuruş devretti.

HATSU Genel Kurulu Perşembe Günü
HATSU Genel Kurulu Kasım ayı Olağan Toplantısı, 14 Kasım 2019 Perşembe günü yapılıyor. Genel Kurul, saat 14.00’te, Hatay BŞB Salonu’nda gerçekleştirilecek. 2 Denetçi seçimi yapılacak olan HATSU Genel Kurulu gündem maddeleri şöyle:
– HATSU’nun, 2020-2024 yıllarına ait Stratejik Planının görüşülmesi.
-2020 Yılına ait Performans Programının görüşülmesi.
-2020 Yılı Gelir–Gider Bütçesi ve Bütçe Kararnamesi’nin görüşülmesi.
-2020 Yılı su satışı ve kullanılmış suların boşaltılmasına ilişkin ücret tarifelerinin görüşülmesi.
-HATSU’ya tahsis edilen Matematikçi kadrosuna ait kadro değişikliği yapılması konusunun görüşülmesi.
-HATSU’ya hizmet binası kiralanması.
-(HATSU) Memur Disiplin Yönetmeliği’nin görüşülmesi.

İSTE’de Öğretim Elemanı Alımı
SINAVI Kazanan 9 Kişiye Yarın Yeni Sınav
İskenderun Teknik Üniversitesi’ne (İSTE) alınacak Öğretim Elemanı ile ilgili süreç işliyor. Edinilen bilgiye göre, 16 Ekim ile 30 Ekim 2019 tarihleri arasındaki Öğretim Elemanı alım işleminde, 9 kişinin koşulları uyuyor. İSTE Denizcilik Meslek Yüksekokulu Ulaştırma Bölümü’ne alınacak Öğretim Elemanı için yarınki sınava katılabileceği duyurulan 9 isim şunlar:
Refik Canımoğlu, Hakan Arslanhan, Artun Tomatır, Barış Hazar, Şafiye Özlem Kaçman, Afet Çağatay, Ömer Karakoç, Orçun Pıtır, Bünyamin Sarıcan.
Bu arada, başvuruları sonrası sınava girmeye hak kazanamadığı belirtilen 2 isim ise M.Ali Topaloğlu ile Mehmet Toprak oldu. Bu iki isim, yarın gerçekleşecek sınava katılamıyor.

Banka şikayeti
Bankaların pos kullanım ücretlerine zam yapmasının yanlış olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bankalar esnafın kazancına ortak olmaktan vazgeçmeli” dedi.

C.Şükrü Çolakoğlu İ.O. eski binası yıkılıyor
İhale 14 Kasım’da
Defne ilçesi Sümerler Mahallesi’ndeki eğitim kurumlarından, hayırseverlerce yaptırılan Cemil Şükrü Çolakoğlu İlkokulu eski binası yıkılıyor. Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, eski bina yıkımını, içindeki değerli eşyalar karşılığı müteahhitlere yaptırmak üzere ihale açtı. İhale, 14 Kasım Perşembe günü yapılıyor.
İhale duyurusunda şu bilgiye yer verildi:
“Defne Cemil Şükrü Çolakoğlu İlkokulu eski binasının, ekonomik değeri bulunan hurdaları karşılığı yıkım ve hafriyat işi ihalesi, Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. Maddesi’ne göre, açık teklif usulü arttırma suretiyle yapılacaktır. İhale, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda, 14/11/2019 tarihinde, Perşembe günü saat 10:00’da, İhale Komisyonu huzurunda yapılacaktır.
İhale konusu olan hurda-lara ait ilgili şartname, isteklilere, Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İnşaat-Emlak Servisi’nden verilecektir. Şartname, Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesi https://defne.meb.gov.tr/ adresinden bedelsiz olarak görülebilir.”

Reyhanlılı İşadamı H.Yumuşak vefat etti
Reyhanlılı İşadamı, AKP saflarında 17 yıldır siyaset yapan, bir dönem İl Genel Meclisi üyeliği, bir dönem Reyhanlı Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Hüseyin Yumuşak vefat etti. Reyhanlı’da sevilen bir kişilik olan Merhum Hüseyin Yumuşak’ın cenazesi, dün sabah Atika Hanım Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Reyhanlı Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Hatay’dan Kars’a
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştiraki, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla, gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen 11 milyon fidan dikimi etkinliği, Hatay’da da büyük bir katılımla gerçekleşti.

Ziyaretçi akını
Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen binlerce vatandaş, taşıdıkları Türk bayrakları ve çiçeklerle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 81’inci yılında kabrinde ziyaret etti.

İhracatçıya müjde
Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, ihracatçı firmaların temsilcilerine tanınan yeşil pasaport hakkına ilişkin ihracat limit miktarı, 1 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

FETÖ Davaları
FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin açılan ve yargılamaların tamamlandığı 270 davada 2 bin 327’si ömür boyu olmak üzere 3 bin 838 sanığa hapis cezası verildi.

TÜBİTAK’a personel
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ve Ulusal Metroloji Enstitüsü bünyesinde görev yapmak üzere 4 memur, 1 büro memuru, 3 şoför ve 1 dağıtıcı alınacak. Başvurular, kurumun web sayfası üzerinden gerçekleştirilecek.

1300 lira destek
Sosyal Güvenlik Kurumu’nca, Avrupa Birliği destekli “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” hayata geçirilecek. Çalışan anne desteği kapsamında aylık yaklaşık 1300 lira (200 avro), engelli çocuğu olan annelere ise aylık 1625 lira (250 avro) civarında mali destek sağlanacak.

Her kesimden
Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyo-nunda, 11 Kasım’da 11 milyonu aşkın fidanın toprakla buluşturulduğu ağaçlandırma etkinliğine, sanatçılardan sporculara kadar toplumun birçok kesimi destek verdi.

Kör olma riski
Türk Oftalmoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Ziya Kapran, “Türkiye’de 1 milyon diyabete bağlı körlük riski olan çalışan nüfus var. Bu, çevremizdeki ülkelerden yüksek bir oran” dedi.

eTwinning Çalıştayı
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEK Kampüs Okulları işbirliği ile gerçekleştirilen eTwinning İl Çalıştayı, TEK Kampüs Okulları’nda gerçekleştirildi. Hatay’ın çeşitli okullarından gelen öğretmenler, teknolojiyle ders müfredatını birleştirerek, nasıl farklı ve kaliteli projeler üretilebilir sorularına yanıt bulma fırsatını yakaladılar.

Esnafa külfet
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, kira stopajının esnafa haksızlık ve külfet olduğunu savundu.

CHP’de Sandık
CHP’de 14 Aralık 2019-27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat-2 Mart 2020 arasında ise il kongreleri gerçekleştirilecek. Ana muhalefet partisinin büyük kurultayının ise gelecek yılın nisan ayı ortalarında yapılması öngörülüyor.

Geri gönderiliyor
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Göçten sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, yabancı terörist savaşçıların iadelerine başlandığını söyledi.

Ön kayıtlar
Hac ibadetini yapmak üzere 2020’de kutsal topraklara gitmek için ilk defa kayıt yaptıracaklar, müracaatlarını bugünden itibaren 13 Aralık’a kadar
e-devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

Anadolu’dan çalınanlar
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen yoğun girişimler sonucunda, yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan 4 bin 399 eser, yurda kazandırıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ