Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 16.11.2019
  • 637 kez okundu

Bu Güzellik Bir Rekor
Hassa’da 76 okulda, 14.000 öğrenci aynı anda KİTAP okudu…
İlimiz Hassa ilçesindeki ilkokul, ortaokul ile lise olmak üzere, toplam 76 eğitim kurumunda, öğrenciler aynı anda kitapların başındaydı. Aynı anda kitap okuyan Hassalı öğrenci sayısı 14.000’in üzerinde gerçekleşti. Bir ders saati boyunca kitap okuyan Hassalı öğrencilerin bu uygulaması, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bir projesi şeklinde yerine getirildi. Hassa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sait Bayraktar, öğrencilere kitap sevgisini kazandırma amacı taşıyan uygulamanın sürdürüleceğini bildirdi.

Okullar 9 gün tatil
Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de ilk defa okullar 9 günlük ara tatile girecek.
Hatay genelinde 1.311 okulda 20.950 öğretmen nezaretindeki 394.675 öğrenci,
2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk ara tatilini 16-24 Kasım tarihleri arasında yapacak.
Ara tatilde öğrenciler karne almayacak, bu dönemi verimli geçirmeleri amacıyla 81 ilde etkinlikler düzenlenecek.
Dün son ders zilinin çalmasıyla başlayan ilk ara tatilin ardından, okullar 25 Kasım Pazartesi açılacak. Sömstr tatili de 20 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında olacak.

Hatay da dahil…
İstanbul’da 12 Temmuz -15 Kasım’da yapılan denetimlerde, düzensiz göçle gelen 42 bin 888 kişi, Hatay’ın da aralarında olduğu, Geri Gönderme Merkezlerinin bulunduğu illere gönderildi.

25 Kasım’a kadar
Dün başlayan ilk ara tatilin ardından, ilk dönemin ikinci yarısında, okullar 25 Kasım Pazartesi açılacak. Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 arasında olacak.

İdlib’de kaos
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde, 17 Eylül’den bu yana bin 300’den fazla sivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu yerlerden, nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda 1 milyonu aştı.

Kırsala destekte
Hibe oranı arttı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD II kapsamında verilen tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar tedbiri için baz hibe oranının yüzde 40’dan yüzde 50’ye yükseltildiğini bildirdi.

Kartlı hayatlar!
Bankalararası
Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, son 12 ay itibariyle yerli kartlarla yapılan ödemeler 944 milyar liraya ulaşırken, yıl sonunda yabancı kartlar da dahil edildiğinde kartlı ödemelerin 1 trilyon lirayı aşması öngörülüyor.

Çoğunluk Iraklı
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen geri gönderme merkezlerinde bulunan 948 yabancı terörist savaşçıdan (YTS) 296’sı Iraklılardan oluşuyor.

Borç azaldı
Özel sektörün Eylül sonu itibariyle yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu, 11,9 milyar dolar, uzun vadeli kredi borcu 195 milyar dolar seviye-sinde gerçekleşti.

Emsal karar
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, çalıştığı şirkete ait aracı ve bazı malzemeleri mesai saatleri dışında özel işlerinde kullandığı tespit edilen çalışanın iş akdinin feshedilmesini haklı buldu.

Gelir de arttı
Gider de arttı
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ekim 2019’a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Ekim’de bütçe gelirleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artarak 65,4 milyar lira, bütçe giderleri de yüzde 18,9 artışla 80,3 milyar lira oldu.

Cezaevlerinde Çocuk Nüfusu
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz Çiftçi, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun önceki günkü toplantısında yaptığı bilgilendirmede, çocuk statüsünde bulunan yaklaşık 2 bin 500 kişinin cezaevle-rinde bulunduğunu ifade etti, cezaevinde, annesinin yanında 780 çocuğun kaldığı bilgisini verdi.

MEB Bütçesi
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlığı’nın bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, “Toplam eğitim bütçemiz 177 milyar 605 milyon 504 bin lira olarak öngörülmüştür” dedi.

İntihar olaylarına
Bakanlık müdahalesi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, “intihar vakaları ve etkileri”ni araştırmak üzere araştırma komisyonu kuruldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Birkaç haftadır gündemde olan intihar vakaları nedeniyle derin üzüntü duyulduğu” ifade edildi.

Sektör memnun
Kuyumculukta taksit sayısının artmasının vatandaşı rahatlatacağını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Artan taksit sayısı ile birlikte piyasalarda da bir hareketlenme olacak” diye konuştu.

KPSS soruşturması
2011 KPSS sorularını FETÖ mensuplarına dağıttığı gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen 121 şüpheliden 45’i, 29 ildeki operasyonlarla yakalandı.

Youtube’a ayar
Amerikan teknoloji şirketi Google, video paylaşım sitesi YouTube’da çocuklara yönelik paylaşımlar için, İnternette Çocukların Mahremiyetinin Korunması Yasası uyarınca bazı değişiklikler yapacağını duyurdu.

Göç Politikası
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir sığınmacı topluluğu çocuklarını yüze 60’ın üzerinde okula gönderemedi. Bizde ilkokullaşma oranı, yüzde 96’nın üzerinde.”

17 bin 689 atama
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlık olarak 17 bin 689 atama ile ilgili hazırlıkları tamamladıklarını bildirerek, ilgili talebin Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini, karar çıktığında kılavuzun yayımlanacağını söyledi.

Vergi Kanunu
TBMM Genel Kurulu’nda, Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin ilk 10 maddesi kabul edildi.

Eleştirilere cevap
Son dönemde eleştirile-rin hedefinde olan Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Hiçbir siyasi partinin ne karşıtıyız, ne destekçisiyiz. Biz ilk günden beri ‘hukukun siyasetini yapıyoruz’ demiştik. Ona da devam ediyoruz” dedi.

8,3 milyon kişi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “SGK, 2018’de 8,3 milyon kişinin diyabet tedavisi masrafını karşıladı. Diyabete sağlanan sağlık sigortacılığı hizmeti 4,4 milyar liraya ulaştı” dedi.

Vatandaş şikayetçi
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, 2019 yılı içerisinde toplam 91 bin 203 vatandaş bildirimi geldiğini bildirdi.

29 İl’de Operasyon
2011 KPSS sorularını FETÖ mensuplarına dağıttığı gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen 121 şüpheliden 45’i 29 ildeki operasyonlarla yakalandı.

Bakanlığa öneri
Belediyelerin mal ve hizmet ile çeşitli ürün alımlarında Antalyalı firmaları tercih etmesi gerektiğini belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, konaklama vergisinin de belediyelere verilmesini istedi.

İşsizlik arttı
Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos ayı iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, işsizlik oranı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 2,9 puanlık artışla yüzde 14 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı Temmuz ayında ise yüzde 13,9 seviyesindeydi.

Bütçe açığı
Merkezi yönetim bütçe dengesi Ekim ayında, 14,9 milyar lira açık verirken, Ocak-Ekim döneminde açık 100,7 milyar TL oldu.

Turizmciye yaradı
İlki bu hafta sonu başlayacak ‘ara tatil’ uygulamasında, düşük sezon nedeniyle daha ucuz olan yurtdışı turlarına talep üç kat arttı. Fiyatların arttığı iç turizm ise, yurtdışına göre daha az tercih ediliyor.

Tarımsal TÜFE
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre, Ekim’de bir önceki aya göre yüzde 1,70 artışla 158,38 değerini alan Tarım ÜFE, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 11,64, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,22 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 22,64 arttı.

Çalışma Takvimi
“Yeni Eğitim Öğretim Çalışma Takvimi Modeli”ne göre 18-22 Kasım’da yapılacak ilk ara tatilin ardından ilk dönemin ikinci yarısı 25 Kasım’da başlayacak. Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak. İkinci ara tatil ise 6-10 Nisan 2020’de olacak, 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

81 İl kararı
MEB, görme veya hafif düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan özel eğitim öğrencilerine mesleki eğitim hizmeti sunmak amacıyla açtığı özel eğitim meslek okullarını, tüm illerde yaygınlaştırma kararını aldı.

Esnafın talebi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifler Birliği aracılığı ile verilen TESKOMP kredilerinde faiz ve komis-yon oranlarının düşürülmesinin sevindirici olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Şimdi sırada etkin sicil kayıtlarının silinmesi var” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ