Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 21.11.2019
  • 587 kez okundu

Hatay’da 7 günde 106 kaza:
1 Ölü, 105 Yaralı
İlimiz Hatay genelinde, son bir haftalık süreçte, 1’i ölümlü olmak üzere toplam 106 trafik kazası yaşandı.
Resmi bilgilere göre 1’i ölümlü, 70’i yaralamalı, 35’i maddi hasarlı olmak üzere, toplam 106 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 1 kişi öldü, 105 kişi de yaralandı.

Türkiye Kurumlar Vergisi Rekortmenleri açıklandı
İsdemir 4.sırada Gelir İdaresi
Başkanlığı, 2018 vergilendirme dönemine ilişkin yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannamelerinin değerlendirilmesi sonucunda, Türkiye genelinde en fazla vergi beyan eden 100 mükellef listesini açıkladı. Buna göre, 2018’in kurumlar vergisi rekortmeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı; Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Petrolleri A.O., İskenderun Demir ve Çelik A.Ş., Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü izledi. Hatay’dan, İskenderun Demir Çelik Fabrikaları’nın, kurumlar vergisi rekortmenliğinde Türkiye 4.’lüğü sırasını alması dikkat çekti.

Hatay’ın Vergi Rekortmenleri
Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından “En fazla Kurumlar Vergisi” ödeyen ilk 100’de isimleri açıklan mükelleflerin 49’u İstanbul’dan çıktı. Listede Ankara’dan 14, İzmir’den 3, Hatay, Antalya, Zonguldak, Kocaeli, Rize, Manisa ve Elazığ’dan birer firma yer aldı.

İSDEMİR listede
Gelir İdaresi Başkan-lığı, 2018 vergilendirme dönemine ilişkin yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannamelerinin değerlendirilmesi sonucunda Türkiye genelinde en fazla vergi beyan eden 100 mükellef listesini açıkladı. İskenderun Demir ve Çelik A.Ş., ilk 10’da yer aldı.

Suriye iç savaşı
Suriye İnsan Hakları Ağı, “Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısıyla, Suriye’deki iç savaşın mağdur ettiği çocukları ele alan bir rapor yayımladı. Rapora göre, Suriye’de Mart 2011’den bu yana en az 29017 çocuğun çatışan taraflarca öldürüldüğü ifade edildi.

94 Alkollü Sürücüye İşlem
Hatay’da trafik ekiplerinin kontrolleri sırasında, direksiyon başında alkollü oldukları saptanan 94 sürücü hakkında işlem başlatıldı. Edinilen bilgilere göre, alkollü araç kullandığı tespit edilen 83 araç sürücüsünün sürücü belgesine 6 ay süreyle el konulurken, 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 11 sürücü hakkında gerekli adli işlem yapıldı.

Haczedilmeyecek!
Tarım ve Orman Bakanlığının Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; Hayvancılık destekleme ödemeleri, kamu kaynağı niteliğinde olduğundan, hak ediş sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz, icra ve temlik işlemlerine tabi tutulmayacak.

Hatay BŞB Tiyatrosu oyunu Çekmece sahnesinde
Nina’nın Rüyası”
Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, haftanın Perşembe günleri Çekmece sahnesinde sergilediği çocuk oyunları uygulamasına bugün de devam ediyor. Edinilen bilgiye göre, 21 Kasım Perşembe günü (bugün) ”Nina’nın Rüyası” adlı okul öncesi kukla oyunu, Çekmece sahnesinde çocuklar için sahnelenecek. Oyunun, sabah saat 10.00 ile öğleden sonra 14.00 olmak üzere iki kez sahneleneceği duyuruldu. Okul öncesi çocuklara yönelik oyun, ücretsiz izlene-bilecek.
Bu arada oyunda rol alan sanatçılar; Levent Nur, Seyfettin Mutlu, Atilla Yaprak, Pelin Öztürk olarak açıklanırken, oyunun yönetmeni Atilla Yaprak, yazarı da Gülşah Özdemir Koryürek olarak duyuruldu.

Hatay’da yarın enerji
verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Yenihisar Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karaali Mahallesi 9., İnönü, 12, Karaali, 11, 13, ve 14 Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akasya Mahallesi 82, 81, Sinem, 86, 88, 85, 89 ve 69 Sokaklara 11:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akasya Mahallesi 128, 129, 120, 146 ve Arslan Sokaklara 13:00-15:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaderesi Mahallesi Arpaderesi Sokak ile Harlısu ve Kozaklı Mahallelerine 09:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce Mahallesi Kepirce, Eski Çengen, Aşağı Kepirce(Mücavir) Sokak ile Yukarı Kepirce Mahallesi Yukarı Kepirce Sokağa 09:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Üçgüllük Mahallesi Ada Sokak ile Derekuyu Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Çerçikaya Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi Öğme İş Site Sok., 2.Çiftçi Yolu, 3 nolu Çiftçi Yolu, 4.Deniz Yolu, Alparslan Türkeş, Deniz, Deniz 1, Selvi, Öğme İş, 3 nolu Deniz Yolu, 741 nolu, 743 nolu, Uzunlar Çıkmaz Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Sarıseki Mahallesi Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, 9, Fatih Sultan Mehmet, Tayfur Sökmen (Karşıyaka), Y. Sultan Selim, 10, 12, 14, 17, 18, 20, 21, 4, 76, 7, Kazım Karabekir, 43, Sahil, 1, 16, 19, 6 ve 80 Sokaklara 09:30-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 20, 23, 24, 26 (Fatih), 27, 25, Mehmet Akif Ersoy ve Fevzi Çakmak Sokaklara 09:30-17:15 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 12, 13, 18, 7, E-5 Altı Üzeri(Fatih), Nurol Aş İnş Müh Halit Aksu, 9, E-5 Altı Üzeri, 11, 5, ve 9(Fatih) Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Ceylanlı Mahallesine 09:00-15:30 saatleri arası,
Payas İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Alp, Arı, Bahadır, Barış, Begonya, Cevahir, Cihan, Defne, Dikmen, Emek, Esen, Fidan, Güler, Kaya, Kömür, Kiraz, Mazı, Mehtap, Orhan Gazi, Palmiye, Yazar, Yel, Yunus Emre, Torun, Alper ve Mert sokak ile Fatih Mahallesi Hakan Şükür, Selvi, Sema, Tunca, Turan Güneş, Uygar, Zümrüt, Barbaros, Başköy, Bizim, Coşkun, Devran, Hicret Cami, Akbulut, Bahar, Dar, Kent, Galip, Rüzgar, Sedef, Kardelen, Baylan, Emre, Oruç ve Yunus sokak. Karbeyaz Mahallesi Tepebaşı, Vişne, Yaprak, Yavuzer, Yeniköy, Abara, Taşlı, Buse ve Ateş Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Konuk Mahallesi Suat Çankaya Çiftliği, Özmen, Kiraz, Çakıl, Emek, Sağlık ve Saadettin Çıray Çiftliği Sokaklara 09:00-15:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Özbek Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

MEB Uygulaması
Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’nin en çok kullanılan mobil uygulamalarından olan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ni yeniledi. Uygulamaya, velilere bildirim gönderme özelliği kazandırıldı.

1091 gence iş
Devlet korumasından yararlanan 1091 gencin, Aralık’ta kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmesiyle, söz konusu kapsamda, 2014’ten bu yana kamuya atanan personel sayısı 15 bin 120 olacak.

Çocuk İşçiliği
INICEF ile beraber çocuk işçiliği konusunda yürüttükleri çalışmaların sürdüğünü anlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Her zaman söylediğimiz gibi… Çocuklar işçi değil, öğrenci olmalıdır” dedi.

Kadın Etkinliği Bugün Karaağaç’ta
“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” öncesinde, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Barosu ile İskenderun Kadın Platformu işbirliği ile “Kadınlarla Dayanışma Buluşması” bugün Arsuz-Karaağaç’ta yapılıyor.
Bugün Karaağaç’taki etkinlik, saat 11.00’de başlayacak. Bugünkü etkinlik, Karaağaç Semt Pazarı’nda gerçekleşiyor.

Sorulara yanıt
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) tarafından web tabanlı hizmete sunulan “SHGM’ye Sor” sistemiyle, vatandaşlar, Genel Müdürlüğün faaliyet alanına giren konularla ilgili soru yöneltebilecek.

Şahin: Çocuklar bir milletin geleceğidir
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla, sosyal medya hesabından bir mesaj yayınladı.
Şahin, mesajında şunlara yer verdi:
“Dünya üzerinde masumiyeti, doğallığı ve yaratıcılığı simgeleyen çocuklarımızı kavgalardan, savaşlardan, eşitsizlikten ve istismardan koruyarak yeniliklere açık, aydınlık bakış açısına sahip, çağdaş yaşamı ve demokrasiyi özümsemiş, sorgulayabilen bireyler olarak, Cumhuriyet devrimlerinin aydınlığıyla yetiştirmeliyiz. Çocuklar bir milletin geleceğidir. Çocuğa yatırım geleceğe yatırımdır. Tüm çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Günü’nü Günü’nü kutluyor, hepsini sevgiyle kucaklıyorum.”

Jandarma Operasyonu
Jandarmanın Türkiye geneli uyuşturucu ile mücadele kapsamında yaptığı uygulamada çeşitli suçlardan aranan 377 şüpheli gözaltına alınırken, 63 kilogram esrar ele geçirildi.

Destek, Ajanslardan…
Türkiye’de bölgesel rekabet gücünün artırılması amacıyla faaliyet gösteren Kalkınma Ajansları, geçen yıl 1246 projeye 662,6 milyon lira destek verdi.

Ak Parti Kongreleri
AK Parti 7. Olağan Kongre sürecinin takvime uygun şekilde sürdürdüğünü ve aralık ayında belde kongreleriyle sürecin başlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şubat ayıyla birlikte ilçe kongrelerine geçileceğini ifade etti.

Markalaşma atağı
Türkiye’de üretilen tarım ve gıda ürünlerinin markalaşması ve coğrafi işaretli ürünlerin AB’de tescil alması için geliştirilen yeni stratejiler çerçevesinde, bu konudaki çalışmaları tek çatı altında toplayacak “Marka Geliştirme ve Tanıtım Ajansı” kurulması planlanıyor.

Diploma mı? Tecrübe mi?
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “İşverenlerimiz iş gücü piyasasında diplomadan ziyade pratik bilgiye, tecrübeye önem vermektedir” dedi.

HATSU’dan içme suyu hatlarında yenileme …
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ekipleri Samandağ ilçesinde içme suyu hatlarını yenileme çalışmaları gerçekleştirdiği bildirildi.
HATSU’dan yapılan açıklamada mahalle ve sokaklarda daha önce düzensiz bir şekilde döşenen içme suyu hatlarının bahçe ve benzeri alanlarda bulunmasının patlaklara neden olduğunu belirtildi.
Açıklamada içme suyu hatlarının bağlantı şebekelerinde ve etrafında bulunan alanların imara açık olan bölgelerinde sorun olan kısımların iptal edilerek yerlerinin değiştirildiği bildirildi.

Hatay’da günde 700 araca ceza
Hatay’da günde ortalama 700-720 araç, kurallara uyumsuzluk nedeniyle cezaya çarptırılıyor. İlimiz genelinde, trafik ekipleri tarafından son bir haftalık sürede yapılan denetim ve kontrollerde 17.861 araç kontrol edilirken, sonuçlar şöyle oldu: Kusuru tespit edilen 4.923 araç sürücüsüne, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edildi. 50 motosiklet, çeşitli nedenlerden trafikten men edildi. 335 okul servis aracı kontrol edildi, 21 araç sürücüsüne çeşitli maddelerden ceza tatbik edildi.

Öğretmenlere PTT Kargoda % 25 İndirim
SON 2 GÜN
Ulaştırma Bakanlığı, PTT Genel Müdürlüğü, Öğretmenlere, yaklaşan 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında kısa süreli indirim uygulamayı sürdürüyor. 18 Kasım Pazartesi günü başlayan uygulamada, bugün ve yarın olmak üzere son iki güne gelindi.
PTT duyurusuna göre, PTT tarafından
18-22 Kasım tarihleri arasında Öğretmenler için APS kurye ve posta kargosu fiyatlarında yüzde 25 indirim sağlıyor.

1 Milyon Genç
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Evlilik Öncesi Eğitim Programı ile 1,1 milyon gence ulaşıldığını, Aile Eğitim Programı (AEP) ile 1,8 milyon vatandaşa ücretsiz eğitim verildiğini söyledi.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı denetimler yaparak yürüttüğü ‘Duman 8’ operasyonunda, 1529 iş yeri denetlendi, 109 kişi gözaltına alındı. 44 bin 205 paket kaçak sigara bulundu.

E-Haciz uyarısı
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ekonomik göstergeler nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu belirterek, E-haciz uygulamasından vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Hatay ve tüm iller
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadınlar, birçok ilde; “Erkek şiddeti, yoksulluk, kriz değil, yaşamak istiyoruz!” diyerek sokaklara çıkacak.

Diyanet çağrısı
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Türkiye’de 2019’da depremden kimse ölmedi, ama sigaradan bir yılda 100 bin kişi öldü. Bunlara karşı tedbir almak da bizim vazifemiz” dedi.

5 kişiden 1’i
Hitit Üniversitesi (HİTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Gülhan, “Dünyada 384 milyon KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde 40 yaş üstü her 5 kişiden biri KOAH hastası. Hastalık, yüzde 90 oranında sigara tüketiminden kaynaklanıyor” dedi.

Toplam sayı
Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 5 milyon zorunlu göçmen bulunduğunu bildirdi.

Öğretmen’e özel
Milli Eğitim bakanlığı, bu yıl 24 Kasım Öğretmenler Haftası boyunca, öğretmenlerin kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerde buluşacağı özel bir program hazırlandı.

3 milyon TL ceza
Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019’da, hayvan hakları ihlali nedeniyle 3 milyon 67 bin 400 lira idari para cezası verildiğini açıkladı. 2009’dan beri sokak hayvanları için 31.8 milyon TL harcandı.

Almayı unutmayın
Binalar için zorunlu hale getirilen ‘Enerji Kimlik Belgesi’ni almak için kısa bir süre kaldı. Son tarih, 1 Ocak 2020. 1 Ocak 2020’den sonra, binalar ya da bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi şartı aranacak.

Taksitler kesildi!
Merkez Bankası’nın kredi kartı komisyonuna tavan getirmesinin ardından, bankalar, alışverişlerde tüketiciye sundukları ekstra taksitleri kaldırdı. Perakendeciler, ‘Satış yüzde 10 düşer’ diyor.

Önemli veri
29 Kasım Cuma: 10:00/Dış Ticaret Dengesi/Ekim/Önceki: – 2.06 milyar dolar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ