Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,37 / Satış: 7,40
€ EURO → Alış: 8,97 / Satış: 9,01

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 05.12.2019
  • 1.175 kez okundu

MKÜ ile BSM İşbirliğiyle
Antakya’da Uzay Çadırı
Antakya’da, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ile Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Bilim Sanat Mer-kezi işbirliği ile “Uzay Çadırı” oluşturuldu.
Antakya-Ekinci Mahallesi Okul Caddesi No:7’deki, Türkçe adı “Uzay Çadırı” olan Planetarium Çadırı’nın açılışı, bugün 14.00’te yapılıyor. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ile Hatay Bilim Sanat Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) ile satın alınan Uzay Çadırı açılışına, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ile Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan’ın da katılacağı duyuruldu.

İskenderun Belediyesi ile
Milli Eğitim protokol imzaladı
Sosyal Tesis Öğretmenevi’ne
İskenderun Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokolle; İskenderun Belediyesi, Yeni Şehir Mahallesi Atatürk Bulvarında bulunan 2 nolu sosyal tesisin İşletmesi bir yıllığına İskenderun Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü’ne verildi.
Dün saat 15.30’da Valilik İskenderun Çalışma Ofisinde gerçekleşen törene, Vali Doğan yanı sıra, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ve ilgili kurum müdürleri katıldı.
Törende konuşan Vali Doğan, “Öğretmenevi olarak kullanacağımız bu tesis öğretmenlerimizin, eğitim camiamızın hatta bütün kamu personellerimizin kullanacağı bir tesis olacak. İskenderun kazanacak” derken, İskenderun Belediye Başkanı Tosyalı da, bu protokolü, İskenderun halkına ve öğretmenlere sosyal belediyecilik anlayışı adı altında daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek adına yaptıklarını ifade etti.

Meteoroloji, Hatay için uyardı:
Sağanak Yağış Ve Gök Gürültüsü
İlimiz Hatay ve Osmaniye’de kuvvetli sağanak bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan duyuruya göre, Doğu Akdeniz’de bu sabahtan itibaren sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak görülecek. Sağanağın, bugün öğle saatlerine kadar kuvvetli olması öngörülüyor. Hatay’da vatandaşların ve yetkililerin, yağış nedeniyle oluşabilecek kuvvetli rüzgar, sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

CHP’de İlçe Kongreleri
14-29 Aralık’ta
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay ilçe kongre takvimi belli oldu. CHP’de ilk kongre, Samandağ ve Belen’de yapılırken, ilçe kongreleri kapanışı ise Reyhanlı ile Erzin’de olacak. CHP’de Hatay ilçe kongre takvimi şöyle:
14 Aralık: Samandağ ve Belen
15 Aralık: İskenderun
21 Aralık: Antakya ve Dörtyol
22 Aralık: Arsuz, Defne, Kumlu
25 Aralık: Altınözü
27 Aralık: Yayladağı ve Hassa
28 Aralık: Kırıkhan ve Payas
29 Aralık: Reyhanlı ve Erzin

Hatay’da Kasım ayında aranan 657 kişi yakalandı
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü, halkın huzur ve güveninin sağlanması amacıyla Polis Sorumluluk Bölgesinde 1-30 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılan Adli ve Önleyici Polislik Hizmetleri kapsamında 374.642 kişiye yönelik GBT kaydı araştırıldı.
Sonuçta arandığı ortaya çıkan 657 kişi yakalanarak adli mercilere teslim edildi.

MHP’den geri adım
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı çatısı altında tersliklerin yaşanmaması maksadıyla, 24 Eylül 2018 tarihli “Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim” ile “Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi”ni beklemeye aldıklarını ifade etti.

İhracata destek
Bakanlık tarafından yeni geliştirilen Destek Yönetim Sistemi’nden bahseden, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Artık iş dünyamız, ihracat desteklerimizden otomasyon sistemi üzerinden yararlanabilecek” dedi.

Önemli veri
11 Aralık Çarşamba: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Ekim/Önceki: + 2.48 milyar dolar

Net 3 bin 200 TL
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hem geçim ücreti hem de milli gelir artış dikkate alındığında, 2020 yılı asgari ücretinin en az net 3 bin 200 TL olması gerektiğini söyledi.

Engelli ataması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Aralık ayının son haftasında engellilerin kamu kurumlarına atanması için kura töreni düzenleyeceğiz” dedi.

YÖK’ten adım
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Engelliler Destek Programını, eğitim öğretim programı olarak sisteme dahil ediyoruz. Bu program iki yıllık bir ön lisans programı olacak” dedi.

Okul öncesi eğitimde
Yeni dönem başlıyor
Türkiye’nin, AB üyesi 5 ülkeyle ortak yürüttüğü “Tasarım Beceri Atölyelerinin Okul Öncesine Entegrasyonu Projesi”nin açılış toplantısı yapıldı. Buna göre; ‘Tasarım Beceri Atölyeleri’, okul öncesine taşınıyor.

Sonuçlar açıklandı
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (2019-ALES/3) sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarına ÖSYM’nin “sonuc.osym.gov.tr” sitesinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecek.

Hatay BŞB Şehir Tiyatrosu “Tek Kişilik Oyunu” Yarın
Bir Kadın Uyanıyor
Hatay Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosu’nun “Bir Kadın Uyanıyor” adlı oyunu, yarın sahne alıyor. Tek kişilik oyunu, kentin deneyimli ve başarılı tiyatrocusu Süheyla Koçak oynuyor.
BŞB Şehir Tiyatrosu’ndan edinilen bilgiye göre, oyunla ilgili takvim şöyle:
6 Aralık Cuma: MKÜ Konferans Salonu
13 Aralık Cuma:
Samandağ Kültür Merkezi
20 Aralık Cuma: Antakya Kültür Merkezi
Şehir Tiyatrosu yetkilileri, oyunun ücretiz olduğunu ve herkes tarafından izlenebileceğini belirtiyor. “Bir Kadın Uyanıyor” adlı oyunun yazarı Sevilay Saral, yönetmeni Mahmut Ünver, oyuncusu ise Süheyla Koçak.

Esnafın talebi
Konut kredi faizlerindeki indirimlere rağmen, vatandaşların halen faizleri yüksek bularak taleplerini ertelediğini dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi, yüzde 0.60 seviyelerindeki konut kredi faizlerine mutlaka geri dönülmeli” dedi.

Genç müzisyenlere
Vakıf desteği
Andrea Bocelli Vakfı ve Abdul Latif Jameel (ALJ) Grubu bünyesindeki Jameel Topluluğu, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın dört bir yanındaki yetenekli müzik öğrencile-rine, en iyi konservatuar-lardan biri olarak kabul gören Londra’daki Royal College of Music’de (RCM) eğitim almaları için burs olanağı sunuyor. Toyota’dan yapılan açıklamaya göre, bursu kazanmak için kendine güvenen yetenekli genç müzisyenler, Andrea Bocelli Vakfı’na başvuru yapabilecek.

11 milyonu satıldı
Milli Piyango İdaresi Ge-nel Müdürü Yunus Uçar, yılbaşı özel çekilişi için 37 milyonun üzerinde bilet ba-sıldığını belirterek, “Biletle-rin bugün itibarıyla 11 milyonu satılmış durumda” dedi.

Emsal karar
Yargıtay, hamilelik nedeniyle işten çıkarılmayı ayrımcılık saydı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, hamile olduğu bildirimini yaptıktan iki gün sonra işten çıkarılan kadın hakkında ayrımcılık tazminatına hükmetti.

Yerli film revaçta
Yılın 11 ayında sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği filmler arasında ilk 3 sırayı yerli yapımlar aldı. Box Office Türkiye’den derlenen bilgilere göre, yılın 11 ayında 52 milyon 780 bin 881 kişi sinema salonlarını doldurdu.

Faizi geri çekti
Yapı Kredi, kuruluşunun 75. yılında ülke ekonomisine olan desteğini artırmak amacıyla konut kredisi faiz oranını aylık yüzde 0,99’a çekti.

Madde çıkartıldı
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: “Değerlendirmelerimizi yaptık, termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesi düzenlemesi yasa metninden çıkarılacak.” dedi.

Engelli istihdamı
CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, kamu kurum ve kuruluşlarının engelli personel çalıştırma oranının artırılması için kanun teklifi verdi.

Sınır dışı işlemi
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Almanya vatandaşı 5 yabancı terörist savaşçı, bugün ülkesine sınır dışı edilmiştir” denildi.

İşbirliği Protokolü
Türkiye Noterler Birliği (TNB) ile Vakıfbank arasında, vekaletname ve azilname sorgulamalarının daha hızlı ve güvenli yapılmasını sağlayacak “TNB Bilişim Sistemi Verilerinin Paylaşımı Protokolü” imzalandı.

Kooperatifler Fuarı
Türkiye genelinde başarı kazanmış 170’e yakın kooperatif, Ticaret Bakanlığı’nca düzenlenecek Türkiye Kooperatifler Fuarı’nda buluşacak. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 5-8 Aralık’ta Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresi-um’da düzenlenecek Türkiye Kooperatifler Fuarı’nın, bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilecek.

Gümrük kapılarında
Ortak POS’a geçiş
Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde, kamu bankalarının katılımıyla yürütülen proje kapsamında, gümrük kapılarındaki kamu tahsilatlarında “ortak POS” uygulaması hayata geçiriliyor. Pilot uygulama, İstanbul Esenboğa Gümrük Müdürlüğü’nde uygulama alanına geçirildi.

Tarımda yeni sayfa
Tarımda 2020 yılında hem çiftçiyi hem de tüketi-ciyi doğrudan etkileyecek yeni politikalar, yeni uygu-lamalar devreye girecek.

Trafikte kalabalığız
Türkiye İstatistik Kurumu, trafiğe kayıtlı araç sayısını açıkladı. Buna göre, Ekim ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı 23 milyon 153 bin 556 oldu.

Uygulama bugün
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılan düzenlemeyle, sigara başta olmak üzere, tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulamasına bugün geçilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ