Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 14.12.2019
  • 643 kez okundu

Samandağ ve Belen Bugün, İskenderun Yarın…
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Hatay’da ilçe kongreleri sürecini bugün başlatıyor. Bugün iki ilçede, yarın da 1 ilçede kongre yapılıyor. Kongre süreci ile beraber, yeni ilçe başkanları ile yeni ilçe yönetimleri belirleniyor. CHP Hatay’da bugün, Samandağ ile Belen İlçe Kongreleri yapılacak. CHP’nin Samandağ İlçe Kongresi, Yeni Çarşı İşhanı’nda saat 10.00’da başlayacak. Düne kadar mevcut İlçe Başkanı Turgay Abacı’nın İlçe Başkan Adayı olduğu, başkaca bir aday çıkmadığı öğrenildi. CHP, Belen ilçesinde de kongre yapıyor. İlçe Başkanı Fevzi Yüksel, bugünkü kongrenin saat 12.00’de Belen Düğün Salonu’nda gerçekleşeceğini duyurdu.
CHP’de yarın ise İskenderun İlçe Kongresi yapılacak.

Davutoğlu’nun Partisinde 1 Hataylı
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanı olduğu Gelecek Partisi’nin Kurucular Kurulu açıklandı. Gelecek Partisi’nde 154 kurucu üye bulunuyor. 154 kurucu içinde, ilimiz Hatay’dan, sadece İskenderunlu Sendikacı Can Cankesen’in bulunması dikkat çekti.

Okullararası Yarışma
Kahramanların canlandırılması…
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; bilim, sanat, edebiyat ve spor alanında ünlü kahramanların sahnede canlandırılmasının konu edildiği bir yarışma düzenledi. Yarışma, tüm okullara açık olacak. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bu yarışma için bir Koordinasyon Kurulu belirledi. Kurulda; Ayşegül Çolakoğlu, Gizem Dede, Şükrü Yılmaz, Ali Coşkun, Esra Topraklı ile Mehmet Soyalan adlı Okul Müdür Yardımcıları ile Öğretmenlerden oluşan isimler bulunuyor.
Yarışmada grup finalleri 1 Nisan 2020, ilçe finali ise 15 Nisan 2020 tarihinde yapılacak. Yarışmada ilk 3’e ödül ise şöyle belirlendi:1’inciye 2000 TL, 2’nciye 1500 TL, 3’üncüye 1000 TL.

Arsuz Belediyesi etkinliği bugün:
“Anne sütü ve ek gıdaya geçiş”
Arsuz Belediyesi girişimiyle, bugün ilçede annelere yönelik önemli bir panel düzenleniyor. Arsuz nikah salonunda saat 13.00’te başlayacağı duyurulan etkinlikte, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Perihan Yasemin Karaca ile Dr. M.Ali Yavuz’un konuşmacı olarak katılımıyla, “Anne Sütü, Emzirme ve Ek Gıdaya Geçiş” konusunda sunumda bulunulacak.

Kredi kartla ödeme
Yılbaşından sonra
Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Dursun Cin, “Noterliklerde kredi kartı ödeme uygulamasına büyük ihtimalle önümüzdeki yılbaşı itibarıyla geçme imkanına kavuşacağız” dedi.

İhbar mekanizması
MİT’in resmi internet sitesi “MİTWEB”de “Nasıl yardım edebilirsin” bölümüne gönderilen ihbarlarla, başta FETÖ ile PDY/PKK olmak üzere terör örgütleriyle mücadelede önemli başarı sağlandığı belirtildi.

Emsal karar
Anayasa Mahkemesi, cezaevinde çocuğu ve bebeğiyle kalan kadının “infazın ertelenmesi” talebinin reddedilmesinde aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

İŞKUR 2019 hedefi
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), bu sene 1 milyon 350 bin kişinin istihdamına aracılık etme hedefini yılın 11 ayında aştı.

Gökhan Kalp Krizi Kurbanı
Samandağ’da önceki gün vefat eden ve dün son yolculuğuna uğurlanan Tekebaşı sakini Gökhan Sağaltıcı adlı gencin beyin tümörü hastalığı değil, kalp krizi kurbanı olduğu öğrenildi. Bu arada merhumun ruhuna 18 Aralık Çarşamba günü de Kur’an hatmi okutulacağı duyuruldu.

HGC’den Başsağlığı Mesajı
Hatay Gazeteciler Cemiyetiyeni Başkanı Abdullah Temizyürek, önceki gün Samandağ’da vefat eden Gökhan Sağaltıcı adlı gencin yengesi olan, Gazeteci Ümit Sağaltıcı ile ailesine başsağlığı diledi.
Temizyürek’in mesajı şöyle:
“Samandağ ilçesinde günlük olarak yayın yapan Samandağ Ayna Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve aynı zamanda Hatay Gazeteciler Cemiyeti Üyesi olan Ümit Sağaltıcı’nın kayınbiraderi Gökhan Sağaltıcı’nın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Hakk’ın rahmetine kavuşan merhum Gökhan Sağaltıcı’ya Allah’tan rahmet, başta HGC üyesi Ümit Sağaltıcı olmak üzere, yakın akraba, dost ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin.”

Dörtyol eski HEM Müdürü Özel
Vefat Etti
İlimiz Dörtyol ilçesinde, geçmişte bir dönem Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevinde bulunan Muhittin Özel vefat etti. Merhumun cenazesi, 14 Aralık Cumartesi günü (bugün) Çerkez Hoca Camii’nden kaldırılarak Ağalar Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İhaleden men!
Kamu İhale Kurumu verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de ihalelerden men edilen şirket ve kişilerin sayısı bu yılın 9 ayı itibariyle
8 bin 156’yı bulurken, en çok yasaklama Cumhuriyet Savcılıkları tarafından yapıldı.

70 Puan Şartı
Türkiye Adalet Akademisi Meslek Öncesi Eğitimin Uygulama Esasları ile Yazılı ve Sözlü Sınavlara Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; Hakim ve savcı adaylığı sürecinin sonunda yapılacak yazılı sınavda 70 puan alanlar, sözlü sınava çağrılacak.

Ekim’de arttı
Sanayi üretimi, Ekim’de, yıllık bazda yüzde 3,8, arındırılma-mış sanayi üretim endeksi de yüzde 2,8 arttı.

FETÖ Operasyonu
Adalet Bakanlığındaki Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltı kararı verilen 23’ü aktif görevde 84 şüpheliden 50’si yakalandı.

Karara tepki
Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu’nun Ermeni karar tasarısını kabul etmesiyle ilgili olarak, “Tarihin nasıl siyasileş-tirilebileceğinin utanç verici örneklerindendir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Personel alımı
Sağlık Bakanlığı’nca KPSS puanıyla atanacak 8 bin 845 sözleşmeli sağlık personeli için ilan, Resmi Gazete’de yayımlandı. Atama yapılacak 8 bin 845 kadrodan 3 bin 763’ü hemşire, bin 91’i ebe ve 3 bin 475’i sağlık teknisyeni ve sağlık teknikerlerinden oluşacak.

İnsani yardım
Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden arındırılan Bab, Çobanbey ve Azez’deki ihtiyaç sahibi Suriyelilere kıyafet, gıda ve hijyen malzemesi yardımı yapıldı.

Dilekçe Komisyonu
TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Belma Satır, komisyona 27. Yasama Dönemi’nde yapılan 10 bin 166 başvurunun yüzde 75’inin erkeklerden, yüzde 23’ünün kadınlardan ve yüzde 2’sinin tüzel kişilerden geldiğini bildirdi.

Faizde indirim
Merkez Bankası, faizde yine indirime gitti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yılın son toplantısında politika faizini 2 puan düşürerek yüzde 12’ye çekti.

26 Milyon kazandı
Süper Loto oyununun 634’üncü hafta çekilişi yapıldı. Milli Piyango İdaresinden yapılan açıklamaya göre, kazandıran numaralar 5, 14, 26, 30, 36 ve 44 olarak belirlendi. 6 bilen 1 kişi, 26 milyon 78 bin 544 lira 65 kuruş ikramiyenin sahibi oldu.

19 Aralık, son!
Sağlık Bakanlığının sözleşmeli pozisyonları için KPSS tercih kılavuzu yayımlandı. Adaylar tercih işlemlerini, KPSS-2019/7 Tercih Kılavuzu kurallarına göre, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresi kullanarak bireysel olarak yapacak. Tercih işlemleri, 19 Aralık 2019 saat 23.59’da sona erecek.

Önemli veri
İşsizlik oranı…
16 Aralık Pazartesi: 10:00/İşsizlik Oranı/Eylül/Önceki: % 14.0

Tapuda e-Devlet
Tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kayıtları, yeni yılın ilk yarısından itibaren Tapu Müdürlüklerine gitmeden “e-Devlet” üzerinden alınabilecek.

2019 tablosu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “2002’den 2019 yılı kasım ayı sonu-na kadar toplam 8 milyon 640 bin kişiyi işe yerleştirdik. Sadece 2019 yılında 1 milyon 430 bin kişiyi İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirdik” dedi.

Esnafın çağrısı:
Denetim yapılsın
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gıda ürünlerine yönelik denetim-lerin artırılmasını isteyerek, “Çocukların ulaşabileceği ürünlerin denetimine daha fazla hassasiyet gösterilmeli” ifadesini kullandı.

İlaç sıkıntısı yok
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Herhangi bir ilaç sıkıntısı söz konusu değildir. Mevcut stok ve üretim miktarları önümüzdeki dönemde de bir sıkıntı yaşanmayacağını göstermektedir” denildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ