Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 19.12.2019
  • 778 kez okundu

Yılmaz: Bayan Mimarla ilgili soruşturma sürüyor
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, kurum bünyesinde görev yapan bayan mimara yönelik, aynı kurum çalışanı bir erkek personel tarafından şiddet uygulanması olayının soruşturma konusu olduğunu bildirdi. Başkan Yılmaz, Mimarlar Odası’nın iddia ettiğinin aksine; olayın üzerine gidildiğini, adli-idari soruşturma başlatıldığını, kendisinin de mağdur bayan mimarın babası, annesi ve diğer aile bireyleriyle görüştüğünü, olayın takipçisi olduklarını bildirdiğini kaydetti.

2020’de Ehliyet Fiyatlarına Zam
Motorlu Taşıt Sürücü Okulları, ehliyet kursu fiyatlarına zam yaptı. Yeni yılda ehliyet fiyatları şöyle olacak:
B Sınıfı: 2811 TL
A1 Sınıfı: 1860 TL
A2 Sınıfı: 2019 TL
B1-A2 Sınıfı: 4320 TL

Besicilik Desteği
Başvurular 14 Ocak’a kadar
Hayvancılık Destekleme Uygulama Tebliği 15. Maddesi olan “Düve Alım Desteği”, 20 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. İlgili karar ve tebliğ hükümlerine göre, 11.12. 2019 tarih ve 3695304 sayılı olur ile belirlenen Düve Alım Desteği uygulama esaslarına göre, % 40 hibe karşılığı düve alımı yapacak yetiştiriciler, 16 Aralık 2019-14 Ocak 2020 tarihleri arasında Tarım ve Orman İl ya da İlçe Müdürlüklerine başvurabilecekler.

Esnafın talebi
Yeni borç yapılandırmasında kamuya olan tüm borçların kapsama alınmasını isteyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Baş-kanı Bendevi Palandöken, “En önemlisi, cezalar daha adil olmalı” dedi.

İskenderun’da Cinayet Şüphelisi tutuklandı
İlimiz İskenderun ilçesinde, bir kişinin öldüğü ve iki kişinin yaralandığı olayla ilgili cinayetin şüphelisi tutuklandı. İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, olay sırasında yaralanan ve özel bir hastanede tedavisi tamamlanan cinayet şüphelisi Abidin K.’yi gözaltına aldı. Emniyet’teki işlemlerinin ardından çelik yelek giydirilmek suretiyle adliyeye sevk edilen cinayet şüphelisi Abidin K., tutuklandı.

CHP Antakya İlçe Kongresi
Cumartesi HATMEK’te
CHP Antakya İlçe Kongresi, 21 Aralık Cumartesi günü saat 10:00’da HATMEK Toplantı Salonu’nda yapılacak. CHP İl Yöneticisi Serap Semerci, yaptığı duyuruda, kongreye tüm partililerin ve ilçe delegelerinin davetli olduğunu bildirdi. Cumartesi günkü kongrede, Antakya İlçe Başkanlığı için Ümit Kutlu ile Müfit Tatlı yarışacak.

Defne Nazım Hikmet Korosu Yeni Yıl Konseri
Ankara Bahçelievler’de
İlimiz Defne Belediyesi bünyesinde faaliyet göstermekte olan Defne Nazım Hikmet Korosu, yeni yıl konserini Ankara’da veriyor. Nazım Hikmet Korosu Başkent Konseri, 27 Aralık Cuma akşamı Ankara Bahçelievler Anıtpark’ta düzenleniyor. Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Orhan Aydın öncülüğündeki Defne Nazım Hikmet Korosu Konseri’ne tüm başkentlileri beklediklerini duyurdu.

MKÜ’de Enstitü kontenjanları belli oldu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) enstitülere alınacak öğrencilerle ilgili kontenjanlar açıklandı. Hatay MKÜ internet sitesinde, Hatay MKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü 2019-2020 Bahar Yarıyılı Lisansüstü Kontenjanları ile Sosyal Bilimler Enstitüsü 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar dönemi lisansüstü program ile kontenjanları ayrıntılı şekilde yer aldı.

Asgari ne olur?
Yeni yıla günler kala, zam oranlarını bekleyen vatandaşlar, 2020 asgari ücretin belli olacağı tarihi sorgulamaya başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na iletilen rakam, ağır işler için 2 bin 331 TL oldu. Orta işler içinse 2 bin 86 TL olarak bildirildi.

Hedef: Alt Gelir
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “100 Bin Sosyal Konut Kampanyası’nın ilk defa yapıldığını belirterek, “Bu ülkede hiçbir alt gelir grubu vatandaşımız kalmayana dek 240 aya varan vade ile 894 lira sabit taksitle bu kampanya yapılacaktır” dedi.

Tercihler başladı
ÖSYM Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sözleşmeli pozisyonlarına yapılacak yerleştirmeler için KPSS-2019/8 tercih kılavuzu yayımladı.

AYKOME kararı ve duyurusu:
M.kafadar Caddesinde Güzergah Değişikliği
Hatay Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezi, Antakya’da gerçekleştirilecek altyapı çalışmaları dolayısı ile güzergâh değişikliği ile ilgili bilgilendirmede bulundu.
Güzergâhlar hakkında yapılan duyuru şöyle:
-Antakya ilçesi Mehmet Kafadar Caddesi YSE ışıkları ile HATSU kavşağı arası, Mahmut Alpagot Caddesi’nde, 15.12.2019 tarihinde İl Emniyet ve Ulaşım ile koordinasyonlu olarak, saat 09.00’dan sonra yol trafiğe kapatılıp, içme suyu abone bağlantılarının kazı çalışmaları yapılması kararı alındı.
-Mehmet Kafadar Caddesi’nde (Devlet Hastanesi’nden sonraki abone bağlantıları), 19.12.2019 tarihinde, İl Emniyet ve Ulaşım ile koordinasyonlu olarak, park edilen araçlar kaldırılarak (yolun bir bölümünde çalışma yapılacak diğer şerit ise gidiş geliş olarak koordine edilecek), içme suyu abone bağlantılarının kazı çalışmaları yapması kararı alındı.
-Mehmet Kafadar Caddesi’nde (HATSU Kavşağı ile Devlet Hastanesi arası), 22.12.2019 tarihinde, İl Emniyet ve Ulaşım ile koordinasyonlu olarak yol trafiğe kapatılıp, içme suyu abone bağlantılarının kazı çalışmaları yapılması kararı alındı.

Resmi Gazete’de
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, özel okullarda önceki yıllarda eğitim-öğretim desteği alan ve halen öğrenimine devam eden öğrenciler için yapılacak destek ödemeleri belli oldu.

Su tüketimi az
KTÜ Tıp Fakültesi tarafından 4 bin 922 öğrencinin katılımıyla yapılan “çocuklarda su tüketimi” konulu araştırmada, çocukların yüzde 59,1’inin, günlük su tüketiminin önerilen miktarın altında olduğu belirlendi.

Denetim çağrısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gıda ürünlerine yönelik denetimlerin artırılmasını isteyerek, “Çocukların ulaşabileceği ürünlerin denetimine daha fazla hassasiyet gösterilmeli.” ifadesini kullandı.

Bakanlık uyardı
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmelerinin kış aylarında ve özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığına işaret edildi.

Jandarmaya personel
Jandarma, açıktan temin yoluyla 19 devlet memuru ve 94 sözleşmeli personel alacak. Başvurular sadece “https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris” internet adresi ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet aracılığıyla yapılacak.

Telsiz Operatörlüğü Belge Dağıtımı
Yarın…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), amatör denizcilik ve kısa mesafe telsiz operatör belgelerinin verilmesi ile ilgili bir duyuru yayınladı. Hatay MKÜ’den bu konuda yayınlanan duyuruda şöyle denildi:
“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen Amatör Denizcilik ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Eğitimi ve Sınavı sonucunda başarılı olan Üniversitemiz personeli ile öğrencilerinden oluşan katılımcılara ait Amatör Denizcilik ve Kısa Mesafe Telsiz Operatör kimlikleri, Sağlık Bilimleri Fakültesi bahçesinde bulunan Acil Yardım ve Afet Yönetimi koordinasyon çadırında (kantin yanında) 20 Aralık 2019 Cuma günü saat 9:00-15:00 arası, imza karşılığı, şahsen gelenlere dağıtılacaktır.”

Panik Butonu
Türkiye’de, kadınlara yönelik şiddet vakalarına ivedi müdahale etmek amacıyla Mart 2018’de hizmete giren Kadın Destek Uygulaması (KADES) 21 ayda 353 bin 334 kişi tarafından cep telefonlarına yüklendi.

Yapılandırma
Türkiye Bankalar Birliği’nden, Ekim-Kasım 2019 döneminde 4 milyar 934 milyon lirası enerji, 137 milyon lirası turizm sektörüne ait olmak üzere yeniden yapılandırılan toplam borç tutarının 5 milyar 71 milyon lira olduğu bildirildi.

Genelge yayınlandı
Adalet Bakanı Gül imzasıyla, kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik genelge yayımladı. Genelgeye göre, kadına şiddetle mücadele kapsamında mağdurun hayati tehlikesinin bulunması halinde talep aranmaksızın geçici koruma altına alma tedbiri uygulanacak.

Önlem çağrısı
Türk Eczacıları Birliği, aşı reddi yapan aile sayısının yıldan yıla artış gösterdiğine dikkati çekerek, “Bu konuyla ilgili gerekli önlemler acilen alınmalıdır” çağrısı yaptı.

Okul Kantinleri
Kantinlerde sağlıklı gıdaların çocukların ilgisini çekecek şekilde sunulması gerektiği, bunun yolunun da kantincilere, ailelere, çocuklara eğitim verilmesinden geçtiği belirtildi.

Acı iyi geliyor!
İngiliz basınında çıkan haberlere göre, Araştırma, Hastanede Tedavi ve Sağlık Hizmetleri Enstitüsü (IRCCS) Neuromed’de görevli bilim insanı Marialaura Bonaccio liderliğinde yürütülen çalışma, düzenli olarak acı biber tüketmenin kalp krizinden ölme riskini yüzde 40, inmeden ölme riskini ise yüzde 61 azaltabileceğini ortaya koydu.

Önemli veri
31 Aralık Salı: 10:00/Dış Ticaret Dengesi/Kasım/Önceki: – 1.81 milyar dolar

Obezite Akademisi
Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD), Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) ve Novo Nordisk Türkiye iş birliğinde Obezite Akademisi hayata geçirildi.

Suç duyurusu
Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği üyeleri, tavuk döner için kullandığı ifadelerle bu piyasayı etkilediğini iddia ettikleri Prof. Dr. Canan Karatay hakkında suç duyurusunda bulundu.

17 şehirde
Uluslararası Damla Gönüllüleri Derneği ve Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Programı işbirliğinde, yarın 17 ilde eş zamanlı olarak, 2 bin 200 gönüllünün katılımıyla engelsiz hayat, çevre temizliği, huzurevi ve köy okulu ziyaretleri, fidan dikimi, uçurtma şenliği gibi birçok etkinlik
düzenlenecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ