Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 24.12.2019
  • 933 kez okundu

CHP 5 ilçede kongre yaptı
Cumhuriyet Halk Partisi, geride kalan hafta sonunda, 5 ilçede daha ilçe kongrelerini yaptı. CHP’nin hafta sonu kongrelerinde seçilen ilçe başkanları şunlar:
Defne: Akın Parlakyıldız
Antakya: Ümit Kutlu
Dörtyol: Gökhan Özer
Kumlu: Ali Çimer
Arsuz: Mahmut Şirin

Tuğg. KÖROĞLU’nun acılı günü
Babası Vefat Etti
İstanbul İl Jandarma Komutanı hemşerimiz Tuğg. Nuh Köroğlu, baba acısı yaşadı. Komutanın merhum babası dün Belen Tosyalı Camisinde kılınan öğle namazı sorası Gedik mezarlığında toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diler.

Meteoroloji’den Hatay tahmini
Kuvvetli Rüzgar
Meteoroloji, ilimiz Hatay civarında dün başlayan kısmi şiddetli rüzgarın bu sabah itibariyle güçlenmesinin beklendiğini duyurdu. Meteoroloji duyurusu şöyle:
“Akdeniz bölgesinde güney yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-80 km/saat), yüksek ve dağlık kesimlerde kuvvetli fırtına (100 km/saat üzeri) bekleniyor. Pazartesi ve Salı günleri etkili olması beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, soba ve doğal gaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.
Başlama 23.12.2019 Saat 06:00
Bitiş Zamanı 25.12.2019 Saat 06:00”

Disiplin soruşturması
Eski CHP Milletvekili Sinan Aygün hakkında, parti üyeliğinden “kesin çıkarma” istemiyle disiplin soruşturması açıldı.

Gelecek hafta
Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, ortak asgari ücret taleplerini 2 bin 578 TL olarak açıkladılar. Asgari ücret rakamının, gelecek hafta belirlenmesi bekleniyor.

Esnafın çağrısı
Emeklilik için yaş haddini bekleyip çalışmayanların tıpkı emekliler gibi sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmesi gerektiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yaşı beklerken çalışmayanlar, tıpkı emekli olanlar gibi prim ödemeden ücretsiz sağlık hizmeti alabilmeli” dedi.

MTV Oranı
Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, motorlu taşıtlar vergisinde (MTV) 2020 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 12 olarak yeniden belirlendi.

81 İl Müdürü
81 İl Emniyet Müdürü Ankara’da bir araya geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ev sahipliğinde Emniyet Genel Müdürlüğü Dikmen Yerleşkesi’nde gerçekleşen toplantıda, üke genelindeki güvenlik durumu masaya yatırıldı.

2. El hareketi
Geçen ay ikinci el online otomobil ve hafif ticari araç pazarında 164 bin 219 adet satış gerçekleşirken, Türkiye’de üretim yapan markaların ikinci el online pazardaki satışlarının toplamı 62 bin 748 oldu.

İşverenin talebi
Asgaride net…
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu’nca yapılan açıklamada, asgari ücrete son beş yılda dört kez enflasyonun üzerinde artış yapıldığına dikkat çekilerek, yeni asgari ücretin, dengeler gözetilerek belirlenmesinden yana olunduğu ifade edildi.

Yeşiloğlu Tebrik Etti
Defne ilçesinde Pazar günü gerçekleşen CHP İlçe Kongresi sonrası eski Başkan Ali Kemal Yeşiloğlu, yeni Başkan ve Yönetimini tebrik etti, CHP’nin yoluna daha güçlü şekilde devam edeceğini bildirdi. Defne’de başarılı bir dönem geçiren eski İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu’nun mesajı şöyle:
“Pazar günü Defne İlçe örgütümüzün 3. Olağan Genel Kurulu’nu partililerimizin yoğun katılımı ve coşkusuyla gerçekleştirdik. Divan Başkanlığını CHP Mersin Milletvekilimiz Ali Mahir Başarır’ın yaptığı kongrede Sn. Selahattin Atahan ve Sn. Akın Parlakyıldız ilçe başkanlığına talip olmuşlardır.
İktidar Yürüyüşü olarak tanımladığımız bu kongrenin kaybedeni yoktur, kazananı Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Demokrasi şölenine katkı sunan kongre delegelerimize ve üyelerimize teşekkür eder; Olağan Genel Kurul Sonucu İlçe Başkanı seçilen sn. AKIN PARLAKYILDIZ ve Yönetim Kuruluna başarılar dilerken İl Kongre Delegelerini de tebrik ederiz.”

TOBB verisi
2019 yılının ilk on bir ayında, 2018 yılının aynı dönemine göre kapanan şirket sayısı %4,57 oranında artarken, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı %0,06, kapanan kooperatif sayısında ise %14,35 oranında azalış gözlendi.

Samandağ Revize İmar Planı toplantısı
Bugün
Samandağ Belediyesi, ilçe Revize İmar Planı ile ilgili sıkıntı ve sorunları ele almak üzere bugün uzmanlarla birlikte halkın katılımıyla bir toplantı düzenliyor. Toplantı ile ilgili Başkan Refik Eryılmaz’ın duyurusu şöyle:
“Bütün vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren ‘Revize İmar Planı’ ile ilgili halkımızı bilgilen-dirmek ve mağduriyetlerin nasıl giderilebileceğini konuşmak üzere Mimarlarımız, Hukukçularımız, Muhtarlarımız, İlçe Yöneticilerimiz, Harita Mühendislerimiz ve Halkımızın katılımıyla bir toplantı gerçekleştireceğiz. Toplantı 24 Aralık Salı günü saat 15.00’de belediye yeni çarşıda (Balıkçı çarşısında) düzenlenecektir. Toplantı halkımıza açıktır.”

NOEL GECESİ BU AKŞAM
Antakya Ortodoks Kilisesinde bu akşam “Noel etkinliği” düzenleniyor. Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadıl Hurigil, bu akşam saat 19.00’da Ortodoks Kilisesinde “Noel etkin-liği” düzenleyeceklerini kaydederek ”Valimiz Rahmi Doğan kilisemize onur vereceklerdir. Saat 11.00’deki ziyaret sırasında Sayın Valimizle buluşacağız” dedi.

TOSYALI, KARİYER GÜNÜ KONUĞU…
İskenderunlu ünlü İş İnsanı Fuat Tosyalı bu hafta sonunda Yükseliş Koleji Bilim Kampüsü “Kariyer Günleri”ne katılıyor. TOSYALI’nın davete icabet ederek katılacağı kaydedildi. Tosyalı Holding Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu Üyesi Fuat TOSYALI’nın Yükseliş koleji öğrencileri ile buluşması bu hafa sonunda 27 Aralık Cuma günü gerçekleşiyor.

İmar Barışı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, bugüne kadar imar barışından 7 milyon 450 bin 578 bağımsız birim faydalanırken, başvuru sahipleri tarafından 24 milyar 190 milyon 266 bin lira ödeme yapıldı.

Eczane Modeli
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Eczane açılışlarındaki kanun gibi düzenlemeyle zincir market ve AVM’lerin de yan yana açılarak birbirlerine zarar vermesi önlenmeli” dedi.

KDV istisnası
Son yasalaşan ‘Torba Kanun’ ile birlikte, imalat sanayisinde kullanılmak üzere yapılan yeni makine ve teçhizat teslimlerine ilişkin KDV istisnası 2 yıl daha uzatılacak.

Sergi 14-15 Ocak’da …
Hatay Büyükşehir Belediyesi “Sanat Günleri” kapsamında önümüzdeki ay ortasında sergi açılışı yapıyor. Kentteki çok sayıda ressamın eserlerini sergileyeceği etkinlik 14-15 Ocak’da yapılıyor. Karma resim sergisi koordinatörlüğünü Mehmet Ali İsaoğulları yaparken, sergide öncü rolü ise 3 resim Öğretmeni, ÜNAL KUŞ, SELMANİ BAKİ ve ALİ İRGİN Öğretmenler üstlendi.
Sergide emeği olan, eserleri bulunması beklenen kentteki resim sanatçısı ressamlardan bazıları şunlar:
“Abdurrahman Eren- Ahmet Bostancı-Ahmet Yılmaz- Ali İrgin- Atıf Soğuksu-Aybike Doğru- Ayfer Azap Yolcu-Berna Özlem Özcan-Beşir Yücedal-Betül Dönmez-Canseven Bahçeci- Damla Öztürk-Elif İnci Okur-Ender Ertaş-Ercan Delioğlan-Firuzan Çopur-Havva Yunus-İpek Nur Özdemir-Makbule Atlan- Mete Baçkır-Mithat Tutal-Naim Gülbol-Osman Çayır-Özlem Secerli-Perihan Çapar-Pınar Özkan-Sabahattin Köseoğlu-Salah Wisho-Selmani Baki Kocaispir-Selva Güven-Serap Ray Açıkgöz-Suat Kanatlı- Ş. Burcu Okur-Şahnaz Yılmaz-Şenay Alban-Türkan Wisho-Ünal Kuş-Vedat Şulan-Yeşim Gül-Yusuf Altunay-Yusuf Çolak-Yusuf Döner-Zeynep Gülbol.”

20202 vergi artış oranı
% 12 oldu
2020 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi artış oranı yüzde 12 olarak açıklandı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Pasaport, ehliyet harcı, trafik cezaları 2020 yılında yüzde 22,58 oranında artacak. Yurt dışın-dan getirilen cep telefonları için ödenen ücret de 2020 yılında 22,58 oranında arta-cak. Yeniden değerleme oranında indirim yetkisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi için kullanıldı.
Ekim sonu itibariyle oluşan enflasyon çerçevesinde yeniden değerleme oranına baz oluşturan rakam yüzde 22.58’di.Ancak Cumhurbaşkanı kararı ile 2019’da olduğu gibi 2020’de de Motorlu Taşıtlar Vergisi artışını belirleyen yeniden değerleme oranı indirim yetkisi kullanılarak belirlendi.

Göç sürüyor
Son dönem bölgedeki saldırılarının odağındaki Maarratünnuman ilçesinden göç sürerken, siviller, savaş uçaklarının kaçış güzergahlarını da hedef aldığını belirtiyor. İdlib’in güneyindeki yerleşimler ve özellikle Maarratünnuman ilçesi kırsalı, göç veren bölgelerin başında geliyor.

Harçlara zam
Pasaport harcı (6 aylık): 170.40 TL’den 208.8 TL’ye, Pasaport harcı (1 yıllık): 248.40 TL’den 304.5 TL’ye,
Pasaport harcı (10 yıllık): 812 TL’den 995 TL’ye, Tapu harcı: 288 TL’den 353 TL’ye, Ehliyet harcı: 613 TL’den 751 TL’ye yükseldi.

1 milyona ulaştı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul aile iş birliğinin pekiştirilmesi için ülke genelinde gerçekleştirilen öğretmen veli buluşmalarının bir milyona ulaştığını bildirdi.

Yalanlama geldi
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, isimleri önceden listelerle belirlenen Suriyelilerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapıldığı iddialarının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Yılbaşı Operasyonu
Hatay’da polisin yılbaşı tedbirleri kapsamında gerçekleştirdiği operasyonlarda, satışa hazır 427 şişe kaçak ve 192 litre el yapımı içki ele geçirildi.

Çok çalışmanın
Tansiyona etkisi
Sonuçları Amerikan Kalp Vakfı’nın “Hypertension” Dergisi’nde yayımlanan araştırmada, uzun çalışma saatlerinin, çalışanlarda rutin kontroller sırasında tespit edilmeme ihtimali bulunan gizli hipertansiyon dahil yüksek tansiyon riskini artırabileceği belirlendi.

Rakam netleşiyor
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde son aşamaya gelindi. Bu hafta yapılacak görüşmelerin ardından asgari ücret netleşecek. Üç işçi konfederasyonunun belirlediği alt sınır 2 bin 578 lira.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ