Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.12.2019
  • 368 kez okundu

Hatay’da 78 Alkollü sürücü !..
Hatay’da geçtiğimiz hafta içinde gerçekleşen ilçeler arası yol trafik kontrolleri sırasında toplam 78 sürücünün alkollü şekilde direksiyon başında olduğu ortaya çıktı.
İlimizde trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında; ilimiz genelinde trafik ekipleri tarafından
16-22 Aralık 2019 tarihleri arasında denetim ve kontroller sırasında alkollü araç kullandığı tespit edilen 60 araç sürücüsünün, sürücü belgesine geçici olarak el konuldu.
Bu arada 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 18 sürücü hakkında da gerekli adli işlem yapıldı.

Vali DOĞAN’dan “Noel” mesajı:
Vali Rahmi Doğan, bir mesajla Hristiyan aleminin Noel Bayramı’nı kutladı. Vali DOĞAN’ın mesajı şöyle:
“Farklı kültürlerin, inançların bir arada barış ve kardeşlik içinde yaşadığı kadim Şehir Hatay’ımızda, mensup olduğumuz medeniyetin değerleri doğrultusunda, farklı dinlerin ve kültürlerin mevcudiyetini bir zenginlik olarak telakki ediyoruz. Söz konusu değerlerin hayata geçirilmesi neticesindedir ki bu coğrafya, öteden beri, çatışmadan, savaştan, zulümden ve baskıdan kaçan herkese korunaklı bir çatı, güvenli bir liman olmuştur.
Şehrimizin, hangi dine, inanca, etnik kökene ve mezhebe mensup olursa olsun, tüm vatandaşlarımızın geleceklerinden emin olarak, barış, huzur ve güven içinde hayatlarını sürdürdükleri bir coğrafya olması hepimiz için bir iftihar vesilesidir. Bizler, geçmişte olduğu gibi gelecekte de ilimizdeki çeşitliliği bir zenginlik olarak görmeye devam edeceğiz. Bu kardeşlik tablosunun tüm dünyaya örnek olmasını temenni eder, Farklı mezhep, gelenek ve kiliselere mensup Hristiyan vatandaşlarımızın kendi inançları doğrultusunda kutladıkları Noel Yortularının, birlik ve beraberlik duygusunun güçlenmesine vesile olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, Hristiyan vatandaşları-mızın Noel Yortusunu tebrik eder, tüm insanlığa barış, huzur, sağlık ve güzellikler getirmesini temenni ederim.”

Samandağ’da aşırı yağış sonrası:
Kapısuyu Yolu Çöktü
Samandağ ilçesine bağlı Kapısuyu mahallesinde aşırı yağışların ardından yöreye giden yol çöktü. Kapısuyu-Samandağ arası yol aşırı yağışların ardından kullanılamaz hale geldi
Bölge halkı, mahalleye giriş-çıkışı aynı yolun diğer kesiminden tek şeritli olarak geçici sürdürmeye çalışıyor.

Antakya’da trafo patlaması:
Kuzeytepe Karanlıkta Kaldı
Antakya’da Salı gecesi Kuzeytepe Mahallesi civarında trafo patlaması oldu. Sağanak yağışların etkisiyle olduğu tahmin edilen trafo patlaması yörede korku ve heyecan estirirken, bölge de bir süre karanlıkta kaldı. Kuzeytepe’deki trafo patlaması sırasında gökyüzünde bir anda alevler belirdi, görgü tanıkları korktu, bölgedeki lokantalar başta olmak üzere işyerleri ile evlerin enerjisi kesildi.

MKÜ Yemekhanesi Yılbaşı Günü Kapalı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde merkez yemekhanenin yılbaşı günü hizmet vermeyeceği bildirildi.
MKÜ duyurusunda şöyle denildi:
“Üniversitemiz Merkez yemekhanede 31 Aralık 2019 tarihinde ilaçlama ve temizlik işleri yapılacağından, belirtilen tarihte yemek hizmeti verilemeyecektir.”

Cezaevindekilere din ve ahlak dersi
Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri arasında imzalanan protokolle cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere din ve ahlak bilgisi dersleri verilecek; koğuş ve odalarda dini sohbetler gerçekleştirilecek. Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüler ile denetimli serbestlikten yararlanan hükümlülere din eğitimi ve manevi danışmanlık sunulması, böylece “toplumda suç işleme oranının azaltılması ve tutuklu ve hükümlülerin dini duygularının geliştirilerek yeniden topluma kazandırılması” amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.
Protokolde yer alan dikkat çekici iş ve işlemler şöyle olacak:
Cezaevlerinde mülki amir onayıyla haftada en fazla dört gün olmak üzere, vaiz, Diyanet personeli, emekli din görevlisi görevlendirilecek. Çocuk cezaevlerinde her 100 çocuğa, diğer cezaevlerinde ise her 200 kişiye bir personel düşecek şekilde görevlendirme yapılacak. Cezaevlerinde din eğitimi, Kuran-ı Kerim ve hafızlık eğitimi, din ve ahlak bilgisi dersi verilecek. Ayda en az bir kere dini içerikli konferans ve seminerler düzenlenecek. Cezaevi koğuş ve odalarında dini sohbetler gerçekleştirilecek. Hükümlü ve tutuklularla manevi temelli görüşmeler yapılacak.
Cezaevinde görevli Diyanet personeli, kuruma yeni gelenler de dahil olmak üzere tutuklu ve hükümlülerle görüşecek ve hükümlü gözlem ve sınıflandırma formlarının “din” bölümünü dolduracak. Manevi rehberlik birimince cezaevlerinde dini yarışmalar yapılacak.

KİRKİZOĞLU ailesinin acılı günü
Baba Vefat Etti
Antakyalı iş insanları; Yılmaz ile Necat Kirkizoğlu ve Sıdıka Oscer ile Güler Bastacı kardeşlerin babası DERVİŞ KİRKİZOĞLU vefat etti.
Merhumun cenazesi dün öğleden sonra mezarlık kompleksinden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA; merhuma tanrıdan rahmet kederli ailesine başsağlığı diler.

Valilik Çalıştayı Bugün
Hatay Valiliği ev sahipliğinde bugün bir çalıştay düzenleniyor.
Valilik çalıştayı bu sabah saat 10.00’da The Museum Otelde gerçekleşiyor.

Askeri araç refüje çarptı bir asker yaralandı
Belen ilçesinde kaygan zemin nedeniyle askeri aracın refüje çarpması sonucu bir asker hafif yaralandı. Çırtıman Kavşağı’nda yağış sonrası oluşan kaygan zemin nedeniyle askeri aracın refüje çarpması sonucu bir asker yaralandı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri, yaralanan askeri İskenderun Devlet Hastanesine kaldırdı.
Ulaşıma kapanan yol aracın çekilmesiyle tekrar trafiğe açıldı.

Hatay’da 7 günde:
4839 Araca Ceza…
İlimizde trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında; ilimiz genelinde trafik ekipleri tarafından 16-22 Aralık 2019 tarihleri arasında denetim ve kontroller yapıldı.
Bu kontrollerde elde edilen veriler şöyle:
– 14.105 araç kontrol edildi,
-Kusuru tespit edilen 4.839 araç sürücüsüne Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edildi,
– 84 motosiklet çeşitli nedenlerden trafikten men edildi,
-267 okul servis aracı kontrol edildi, 16 araç sürücüsüne çeşitli maddelerden ceza tatbik edildi.

SAVAŞ’tan “Noel mesajı”…
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Noel Bayramı vesilesiyle kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Hatay, her zaman sevgi, barış ve kardeşlikle anılmayı ziyadesiyle hak eden bir şehir. Topraklarımızda yüzyıllardır yaşayan atalarımızın bizlere bıraktığı en büyük mirasımız, bir arada huzur içinde yaşama kültürümüzdür. Bizler bu mirası kararlılıkla gelecek kuşaklarımıza aktarmaktan büyük bir kıvanç duyuyoruz. Biliyoruz ki birbirimize duyduğumuz sevgi yüzyıllar boyunca güçlenip katlanarak büyüyecek. Nasıl ki ibadethanelerimizin duvarları sırt sırta ise bizler de bu şehirde tüm zenginliklerimizle omuz omuza vererek ülkemizi gelecek güzel günlere birlikte taşıyacağız.
Bu duygu ve düşüncelerle, birlik ve beraberlik içerisinde kutladığımız bayramlarımızın tüm dünyaya örnek teşkil etmesini umut ediyor, başta hemşehrilerim olmak üzere tüm Hristiyan âleminin Noel Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Güzel’den “Noel” Mesajı …
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, yayımladığı bir mesajla Hristiyan Alemi-nin Noel Bayramı’nı kutladı.
Defne Belediye Başkanı Güzel’in mesajı şöyle: “Hatay’ımızın eşsiz moza-iğinin önemli bir parçası olan Hristiyan Aleminin Noel Bayramı’nı kutluyor, tüm Hristiyan hemşerile-rimize Mutlu Noeller diliyoruz.” -Haber Merkezi-

Tosyalı’dan esnaf ziyaretleri …
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı çarşı merkezinde esnafların iş yerlerini tek tek ziyaret etti, esnaflarla sohbet ederek, talep öneri ve sorunları dinledi.
Başkanı Tosyalı, “Sık sık esnaflarımızı ziyaret ediyor hayırlı işler temennisinde bulunuyoruz. Alışveriş yapan vatandaşlarımızla sohbet ediyor belediyemizin çalışmaları hakkında bilgiler veriyoruz. Sorunları ve yaşanan sıkıntıları yerinde görüyor ilgili müdürleri-mize hemen talimat verip sorunları imkanlarımız ölçüsünde çözüyoruz” dedi. Belediye Başkanı Tosyalı’nın ziyaretinden dolayı memnun kaldıklarını söyleyen esnaflar ve vatandaşlar ise; “Belediye Başkanımızın yaptığı çalışmalardan çok memnunuz. Çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Belediyenin çalışmalarında başkanımıza başarılar diliyoruz” dedi.

Samandağ’da “Dünya Arapça Günü” Etkinliği
Samandağ Belediyesi ve Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) işbirliğiyle Dünya Arapça Günü dolayısıyla Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonunda tiyatro etkinliği düzenlendi.
Etkinliğe, Samandağ Belediyesi Başkan Vekili Yahya Onur Berber, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Demir, CHP Samandağ Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, ÖVDER Başkanı Arkadaş Karataş ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Bütün seyircileri kahkahaya boğan tiyatro gösterisi, Samandağlı vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

HBB’den asfaltlama çalışmaları …
Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), kentte ulaşım kalitesini ve güvenliğini arttırmak doğrultusunda gerçekleştirdiği asfalt çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
Büyükşehir Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, İskenderun Mustafa Kemal Mahallesi’nde gerçekleştirdiği kazı çalışmalarının ardından uzun ömürlü ve dayanıklı beton asfalt serim çalışmalarına başladı. Mahallenin ulaşım problemlerini kısa zamanda çözen ekipler, geniş tarım alanlarının bulunduğu yerlerde ulaşım kolaylığı sağlamak amacıyla asfalt serim çalışmalarını gerçekleştirmeye devam edeceklerini bildirdi

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ