Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.12.2019
  • 323 kez okundu

Asgari Ücret 2324 Tl Oldu
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2020’den itibaren asgari ücretin 2324 lira olmasını kararlaştırdı. 15 üyelik komisyonda, karar, oyçokluğu ile alındı. Asgari ücret, halen 2020 TL olarak uygulanıyor.

Kırıkhanlı Muhasebeci Abalı vefat etti
Kırıkhan’da Mali Müşavirlik yapan ve yerel basında da köşe yazılarıyla adından söz ettiren Nizamettin Abalı adlı kişi vefat etti.
İlçenin eski kanaat önderlerinden sayılabilecek, etkin bir kişi olan Nizamettin Abalı’nın ölümü ilçede üzüntü yarattı.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Şiddetli rüzgarın kadını savurması güvenlik kamerasında …
İskenderun ilçesinde bir kadının kuvvetli rüzgar nedeniyle savrulup yere düşmesi güvenlik kamerasına yansıdı. Yunus Emre Mahallesi’nde bir sitedeki daireye misafirliğe geldiği öğrenilen kadın, kuvvetli rüzgar nedeniyle savruldu. Daha sonra dengesini kaybeden kadın, sitenin güvenlik kulübesine çarparak yere düştü.
Hafif yaralanan kadının yardımına gelen bir kişi de kadını bina içerisine götürmeye çalışırken, fırtına nedeniyle ayakta durmakta güçlük çekti.
Olay, sitenin güvenlik kamerasına yansıdı.

Dursunlu Gazi İ.O. Kantini kiralanacak
İhale Bugün
İlimiz Defne ilçesi Dursunlu Mahallesi’ndeki Gazi İlkokulu’nun kantini kiralanacak. Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki ihale, bugün saat 14.30’da yapılıyor. Dursunlu Gazi İlkokulu kantini için yıllık 17.000 TL kira isteniyor. Pazarlık usulü ile kantini ihale edilecek okulda toplam 494 öğrenci bulunuyor.

Personel alımı
Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı toplam 64 sözleş-meli personel istihdam edecek. Dışişleri Bakanlığı sınav başvuruları https://sinav.mfa.
gov.tr , Adalet Bakanlığı sınav başvuruları ise www.adalet.gov.tr üzerinden yapılacak.

Sınırda 100 bin!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib tarafındaki durumun çok daha endişe verici olduğuna dikkati çekerek, “Rejimin saldırıları ve tacizleri özellikle bölgede kalıcı bir ateşkesi mümkün kılmıyor. Bu saldırılardan kaçan 100 bine yakın kişi sınırımıza doğru harekete geçti” dedi.

Şampiyonlara özel
Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliklere göre, “Olimpiyat, paralim-pik ya da defolimpik oyunları ile dünya ve Avrupa şampiyonalarında ilk 3’e girenler”, spor uzmanı ya da antrenör unvanlı sözleşmeli personel olabilecek.

En mutlu kent
TÜİK’in 2014 ve 2016 verilerine göre Türkiye’nin en mutlu insanlarının yaşadığı kent olan, yılda 1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlayan Sinop’ta, turizmciler, 2020 yılı hedefini “kalite” olarak belirledi.

Mikroçipli takip
Türkiye’de at, eşek ve katır gibi tek tırnaklı hayvanlar için, yılbaşından itibaren boyunlarına uygulanacak mikroçiple takip dönemi başlayacak.

Araçlara uyarı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yıl başında uygulamaya koyacağı EGEDES ile egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan araçlar trafikte otomatik belirlenecek ve cezai işlem uygulanacak.

OHAL Komisyonu
OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu: “Komisyon, 2 yıl içinde 126 bin 300 başvurudan 98 bin 300’ünü karara bağladı, başvurulardan 88 bin 700’ünü reddetti, 9 bin 600’ünü ise kabul etti.”

Çocuk dostu kitap
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, ailelere yol gösterici olması amacıyla, 0-6 yaş grubu çocuklara uygun içerikte belirlenen 367 kitaba 35 yeni kitap eklendi.

Destek sözü
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, güçlü KOBİ’lere sahip olmak, ekonomiyi sağlam temellere dayandırmak için verilen destekleri artıracaklarını belirtti.

Son 5 gün
Prim borçlusu olan Bağ-Kur’lulara, sene sonuna kadar tanınan sağlık sigortasından yararlanma hakkı 5 gün sonra doluyor. Aileleri ile birlikte yaklaşık 1.8 milyon kişi 2020 başından itibaren sağlık hizmeti alamayacak.

OHAL’de Tablo
OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu, “Komisyon, iki yıl içinde, yapılan 126 bin 300 başvurudan 98 bin 300’ünü karara bağladı. Başvurulardan 88 bin 700’ü reddedilirken, 9 bin 600’ünde kabul kararı verildi” dedi.

Şehir hastanelerine
Bakanlıktan ‘devam’
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şehir hastanelerine ilişkin olarak, “Bundan sonraki süreçte de şehir hastanelerinin yapımından, konseptinden, fonksiyonundan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Son gün
Türkiye’de mesken olarak kullanılan tüm binalara alınması yasal zorunluluk olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) başvuruları için son güne girildi.

Çocuklara özgürlük
Kaspersky tarafından gerçekleştirilen global araştırma, Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 66’sının, internette geçirilecek süreyi çocukların belirlemesine izin verdiğini ortaya koydu.

Belen’de askeri araç kaydı
1 Er Yaralı…
İlimiz Belen-İskenderun yolundaki kazada, bir askeri araç, yolun kayganlaştırdığı yolda kaydı. Askeri araçtaki bir er, başını çarpması sonucu yaralandı. Belen ilçesi Cırtıman bölgesindeki kazada, araç hafif hasar gördü.

Sağlıkta İl Dışı Tayin Kurası
29 OCAK’TA
Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre, 2020 Yılı Ocak dönemi isteğe bağlı iller arası yer değiştirme suretiyle atanma kurası, 29 Ocak 2020 Çarşamba günü, noter huzurunda ve bilgisayar ortamında gerçekleştirilecek. Baş-vurular, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet adresinde (https://yhgm.saglik.gov.tr/) yer alan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden yapılacak olup, münhal kadrolar göz önünde bulundurularak, en fazla on (10) tercih yapılabileceği hatırlatıldı.

İkramiye hazır
Milli Piyango İdaresi’nin (MPİ) yılbaşı özel çekilişinin 80 milyon liralık büyük ikramiyesi, talihliye ödenmek üzere ilgili bankada hazırlandı ve kamuoyu ile paylaşıldı. İkramiye, 200 liralık banknotlar halinde, 400 adet balyadan (binlik) oluştu. Böylece ikramiyeyi oluşturan banknotların toplam ağırlığı 500 kilogram oldu.

1 yıl daha
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla, Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun görev süresi 1 yıl uzatıldı.

16 bin sözleşmeli
Sağlık personeli
Cumhurbaşkanı kararı ile 2020 yılında İstihdam edilecek 16 bin sözleşmeli sağlık personelinden 6 bin 676’sı doktor, 8 bin 288’i uzman doktor olacak.

İlaçlar kadar etkili
London School of Economics (LSE) tarafından yapılan araştırmada; yürüyüş, yüzme ya da ağırlık kaldırma gibi fiziki aktivitelerin yüksek tansiyon hastaları için kullanılan ilaçlar kadar etkili olduğu sonucuna varıldı.

Türkiye, lider!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2014 verilerine göre, Türkiye’deki kayıtlı işçilerin yüzde 40’dan fazlası asgari ücretle çalışıyor. 2010 yılı verilerine göre, Avrupa’da asgari ücretle çalışan işçi oranının en yüksek olduğu ülke açık ara Türkiye.

Mülteci karşıtlığı
Medya Radar, Mülteci Hakları Odaklı Medya İzlemesi Raporu’nun ikincisini yayımladı. 14-20 Aralık tarihlerinde, dijital medyada; ‘mülteci’, ‘sığınmacı’, ‘göçmen’, ‘Suriyeli’ ve ‘Afgan’ kelimeleri ile yapılan taramalar sonucu hazırlanan raporda, 252 haberde hak ihlalinin tespit edildiği bilgisine yer verildi.

Soruşturma tamam
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırı ile ilgili iddianamede, 36 şüpheli hakkında değişen sürelerde hapis cezası talep edildi. Zanlılara, “kamu görevlisini kasten yaralamak” ve “alenen hakaret” gibi suçlamalar yöneltiliyor.

Tutukluluğa devam
Gezi Parkı davasının dördüncü duruşmasında, mahkeme, Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma öncesinde Avrupalı siyasetçiler, Kavala’nın AİHM kararı doğrultusunda serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Gebelik öncesi Kontrol şart…
Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Perinatoloji Doktor Öğretim Üyesi Emine Aydın, “Riskli gebeliklerin tespit edilebilmesi için, gebelik planlayan anne adaylarının gebelik öncesi kontrollerini yaptırması önem taşır” dedi.

Umutlar yeni yıla
İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Saint Antuan Kilisesi, Mersin’deki Latin İtalyan Katolik Kilisesi ile İskenderun ve Antakya’daki Ortodoks kiliselerinde Noel dolayısıyla ayin yapıldı. Dualar, yeni umutlara ve güzel bir sene için oldu.

Öneriler Erdoğan’da
Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, öğretmen ve eğitim kurumu yöneticilerinin mesleki gelişimi konusunda 9 madde olarak hazırlanan önerilerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu.

İstikrar beklentisi
Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (Türkiyem-Bir) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Karakuş, girdi fiyatları ne kadar istikrarlı olursa yem sektörünün önünü o kadar net göreceğini söyledi.

Faiz indirimi
Türkiye Halk Bankası tarafından, esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış ve bakiyesi 2020 yılına devreden krediler ile gelecek yıl kullandırılacak kredilerde yüzde 50 ve yüzde 100 faiz indirimine gidilecek.

TSE yapacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan 7 farklı kalemdeki ölçü ve tartı aletlerinin muayenesi, 1 Ocak 2020 itibarıyla TSE tarafından gerçekleştirilecek.

Süre uzatıldı
İthalat izni alınmadığı anlaşıldığı için el konulan araçların sahiplerine iadesine ilişkin düzenlemeden yararlanmak için başvuru süresi 30 Haziran 2020’ye uzatıldı.

4 yıla çıkarıldı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçıların hususi damgalı (yeşil) pasaporttan faydalanma süresinin 2 yıldan 4 yıla çıkarıldığını bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ