Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 28.12.2019
  • 562 kez okundu

Kamyon Devrildi
Ölü, Yaralı Yok
Belen’de, anayolda seyreden bir kamyon yan yola devrildi. Alınan bilgiye göre, Belen Çölbeyi civarında bir kamyon, E-5 karayolu üzerinde seyir halindeyken, direksiyon hakimiyetini kaybederek yan yola devrildi. Belen Belediyesi ekipleri ve Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, olay yerinde incelemelerde bulundu, ardından kamyonun çıkartılması için vinç çağrıldı. Ölen ya da yaralanan olmadığı kazada, kamyonda büyük maddi hasar oluştu.

ÖZAT ve Serinyol Otobüsçüleri uygulamadan çıktı
Kart Yok, Para Geçerli…
Antakya ile MKÜ ve Serinyol bölgelerine yolcu taşımacılığı yapan Büyükşehir bünyesindeki otobüsler, havuz tabir edilen ortak uygulamadan çıktı. Otobüsçüler, kartla yolcu taşımayacaklarını, para ile yolcu taşıma işlemi yürütüleceğini duyurdu. Dün uygulanmak istenen yeni sistemle ilgili bilgi veren otobüs şoförleri, Büyükşehir Belediyesi’nin hak edişlerini ödemediğini ve mağdur olduklarını savundu. Hak ettikleri paralar ödenmediği için kart yerine para ile yolcu taşıma kararı alındığını söyleyen otobüsçüler, Büyükşehir Belediyesi’ni bu konuda görevini yerine getirmemekle suçluyor.

Eski Hatsu Önüne
Otobüs Durağı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Karafakılı Yolu’ndaki eski HATSU binası civarına, bir engelli otobüs durağı yaptırılmasıyla ilgili düzenlemeye gidiyor. Edinilen bilgiye göre, Mehmet Çetin adlı duyarlı bir vatandaş, bölgede ihtiyaç hissedilen bu durumla ilgili olarak CİMER’e başvuruda bulundu ve cevabi yazıda, sorunun, ilgili birimlere aktarıldığı ve çözümleneceği noktasında yanıt verildiği bildirildi.
Duyarlı vatandaş Mehmet Çetin’in, konuyla ilgili yazışmasına dair bilgi şöyle:
“Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne, 11 Mayıs Şehitler Anıt Meydanı’nda eski HATSU binası civarında engelli, yaşlı ve hasta vatandaşlarımızın yağmur altında beklememesi ve kuru yerlerde oturması için yapmış olduğum otobüs durağı ile ilgili başvuruyu, Hatay büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı gündemine almıştır. Bu vesile ile Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na teşekkürlerimi arz ederim.”

Avukatlar Semineri Bugün
Hatay Barosu, meslek mensubu üyelerine yönelik mesleki eğitim çalışmaları kapsamında, bugün bir konferans düzenliyor. Antakya çevre yolu üzerindeki Yeni Sınav Koleji salonunda saat 10.00’da başlayacak olan konferansta, “Kişisel Verilerin Korunması” konusu, İzmir Barosu’ndan gelen Av.Atalay Aksay’ın sunumunda gerçekleşecek. Ayrıca Av. Mustafa Yolcu, Av.Atalay Aksay, Envanter Uzmanı Girayhan Ocak ile Yazılım Uzmanı Orhan Bilgin de birer sunumda bulunacaklar.

Sağlıkta Kura 29 Ocak’ta
Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre, 2020 Yılı Ocak dönemi isteğe bağlı iller arası yer değiştirme suretiyle atanma kurası, 29.01.2020 tarihinde çekiliyor.
Bu kura, kurum içi personeli içeriyor.

Yerli otomobil
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun resmi Twitter sayfasından, “Türkiye’nin Otomobili”nin elektrikle çalışma sistemini yansıtan 10 saniyelik bir video animasyon ve aracın iç kısmını gösteren bir fotoğraf yayımlandı.

MEB’den okullara
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, birleştirilmiş sınıfları bulunan köy okullarındaki 7 bin öğretmen için mesleki gelişim programı uygulanacağını söyledi.

CHP eleştirdi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2020’den itibaren geçerli ve net 2 bin 324 lira olarak belirlenen asgari ücrete ilişkin eleştirilerde bulunarak, “Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor” ifadesini kullandı.

Sektör mutsuz
Otomotiv, savunma, medikal sektörü, demiryolu araçları ve gemi inşa gibi alanlarda kullanılan makinelerin gümrük uygulamalarındaki ek “CE” kontrolü hazırlığına, makine sektörü tepki gösterdi.

BSM’ye Öğretmen Tayini
Sonuçlar Açıklandı
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2020 Yılı Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen alımına ilişkin İl Öğretmen Değerlendirme Komisyonu’nca yapılan değerlendirmenin sonuçlarını açıkladı.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait internet sitesinde bu sonuçlar ilan edilirken, hangi Öğretmenin kaç puan aldığı ve durumu ile ilgili ayrıntılı bilgilere de yer verildi.

İdlib’e 43 tırlık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 43 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan tırlar, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Dr.Mehmet Şimşek vefat etti
Antakyalı Dr. Mehmet Şimşek vefat etti. Merhumun cenazesi, dün Antakya-Narlıca aile mezarlığında defnedildi. Vefat eden Dr. Mehmet Şimşek’in, Antakya Beyhan Gençay Ortaokulu Öğretmenlerinden Mennan Şimşek ve Emine Şimşek’in abileri olduğu öğrenildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MKÜ’de Yabancı Öğrenci Sınavı 9 Mayıs’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) yeni öğretim yılında yabancı öğrenci alımı ile ilgili sınav, 2020’nin 9 Mayıs’ında yapılıyor. MKÜ’den yapılan açıklamada, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı Uluslararası Öğrenci Sınavı başvurularının16 Mart-24 Nisan 2020 tarihleri arasında alınacağı kaydedildi. Başvuruda, adaylardan YÖS sonuç belgesi, pasaport ile 1 fotoğraf isteneceği hatırlatıldı ve “Başvurular, 2020-YÖS Sınavı sonuçlarına göre alınacaktır. 2020-YÖS sınavı sonucuna sahip olamayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Sınav, 9 Mayıs 2020 Cumartesi 10:30 ‘da yapılacak olup, sonuçlar, 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü açıklanacaktır” denildi.

VERBİS kayıt zorunluğu
6 ay uzatıldı
Kısa adı VERBİS olan “Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi”ne şirketlerin katılma zorunluğu süresi 6 ay uzatıldı. Edinilen bilgiye göre, Maliye Bakanlığı, 31 Aralık 2019 tarihine kadar VERBİS’e kayıt zorunluğunu 6 ay uzattı. Uzatma kararında, “6698 sayılı Kanun’un geçici 1. Maddesi’yle, çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL üzeri olan şirketlerin kişisel veriler için VERBİS’e kayıt süreleri 31.12.2019’dan 30.06.2020’ye uzatılmıştır” denildi.

Zam yok
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, gelecek yılın ilk çeyreğinde elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağını bildirdi.

İşverene maliyeti
2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlenen asgari ücrettin işverene maliyeti 3 bin 458 lira 3 kuruş oldu.

Wikipedia açılıyor
Anayasa Mahkemesi, Wikipedia’ya erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdi. Wikipedia’nın kurucusu Türk kullanıcılara “Wikipedia’ya tekrar hoşgeldiniz” dedi.

Hatay dahil 8 İl
Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri; Hatay, Tokat, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Adıyaman, Balıkesir ve Elazığ’dan gelen 13 kişinin, evlilik vaadiyle Gaziantep’te bulunan bir aile tarafından dolandırıldığı şikayeti üzerine özel ekip kurdu. Mağdurların ifadesi doğrultusunda yaklaşık 3 ayda 270 kamera kaydı inceleyen ekipler, yapılan teknik ve fiziki takibin ardından zanlıların kimlik ve adreslerini belirledi. Kent merkezinde bulunan 6 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, akraba oldukları öğrenilen 15’i kadın 25 zanlıyı gözaltına aldı. Emniyete götürülen zanlıların, aracı vasıtasıyla il dışından evlilik için gelen 13 kişiye önce nişan yaptıkları, ardından altın ve başlık parası aldığı belirlendi. Kod isim kullanan ve mağdurlardan yaklaşık 400 bin lira değerinde para ve altın aldıkları belirlenen 25 zanlı, emniyetteki işlemlerinin ardında adliyeye sevk edildi.

Rezervler arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 819 milyon dolar artarak 104 milyar 700 milyon dolara yükseldi.

Libya’ya asker
Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin “bir davet olduğuna göre icabet ederiz” diyen Erdoğan, Ocak ayında Meclis açılınca asker gönderme tezkeresinin Meclis’e sunulacağını ifade etti.

Memnun etmedi
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda oy çokluğu ile alınan karara göre, asgari ücret net 2 bin 324 Türk Lirası olarak belirlendi. Türk-İş temsilcisi, asgari ücret kararına muhalefet ettiklerini belirterek toplantıdan ayrıldı.

Bilimsel tavsiye
New England Tıp Dergisi’ndeki bir makalede, günün 6-8 saatinde gıda tüketip geri kalan 16-18 saatinde yemekten uzak durmanın, birçok hastalığı engellemenin yanı sıra kan basıncını düşürdüğü ve ömrü uzattığı tespiti yapıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ