Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 31.12.2019
  • 575 kez okundu

CHP, Hatay’da 15 ilçede de kongresini tamamladı
CHP, Hatay’da 15 ilçede de kongre süreçlerini tamamladı. Gerçekleşen kongreler sonunda, yeni başkanlar ve yeni ilçe yöneticileri ile il delegeleri belirlendi. CHP’de, ilçelerden; Antakya, Defne, Reyhanlı, Payas, Arsuz, Erzin ve Hassa ilçelerinde başkanlar değişti. Diğer ilçelerde ise ilçe başkanları güven tazeledi.
CHP’de, Hatay’ın 15 ilçesinde seçilen yeni İlçe Başkanları şunlar:
Arsuz: Mahmut Şirin, Belen: Fevzi Yüksel, İskenderun: Yusuf Mansuroğlu, Dörtyol: Gökhan Özer, Defne: Akın Parlakyıldız, Reyhanlı: Nihat Dağ, Antakya: Ümit Kutlu, Kırıkhan: İsmail Savaşır, Kumlu: Ali Çimer, Payas: İlter Tellioğlu, Altınözü: Hamit İsaoğulları, Hassa: Murat Göçer, Yayladağı: Nevzat Gonca, Samandağ: Turgay Abacı, Erzin: Yalçın Elmasoğlu.

Valilik, Hassa’da köpek zehirlenmesi olayını soruşturuyor
Adli-idari Süreç Sürüyor
İlimiz Hassa ilçesi Aşağı Karafakılı Mahallesi’nde bir köpeğin zehirlenerek, acı çektirilmek suretiyle telef olunması olayına Hatay Valiliği de el koydu. Valilik’ten olayla ilgili şu açıklama yapıldı:
“29 Aralık 2019 Pazar günü sabah saat 07:00 sıralarında, başta Twitter olmak üzere, bazı sosyal medya hesaplarında, zehirlenme emaresi gösteren bir çoban köpeğinin bir çukura titreyerek düştüğünün ve bir şahsın ise köpeğin başında beklediğini gösteren görüntünün, Hassa ilçesi Aşağıkarafakılı Mahallesi’nde yaklaşık iki hafta önce gerçekleşen olay ile ilgili güvenlik ve asayiş birimlerince fark edilmesi ihbar kabul edilerek, ivedi olarak gerekli tahkikata başlanılmıştır.
Görüntüde yer alan şahıs, bir saat içerisinde tespit edilmiş ve 08:25 civarında, ikamet ettiği mahalleye İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ulaşmıştır. Adli makamların talimatıyla, görüntülerde yer alan, aynı zamanda köpeğin sahibi olan çoban A.B. ve görüntüyü kayda alan akrabası A.B. isimli şahısların ifadeleri alınarak, adli soruşturma işlemine vakit kaybedilmeden başlanılmıştır.
Söz konusu görüntüde yer alan, yaşanan üzücü olaya ilişkin olarak Hassa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan adli süreç devam etmektedir.”

MKÜ’de Yatay Geçiş Başvuruları
DÜN BAŞLADI
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) yatay geçiş başvuruları başladı. Başvurular, dün başladı. MKÜ’den yapılan duyuruda şöyle denildi:
“2019 -2020 Bahar Dönemi yatay geçiş başvuruları, 30 Aralık 2019-17 Ocak 2020 arasında yapılacaktır.”

Amerika’daki Antakyalı
Dünyada en fazla kullanılan 1 milyon web sitesinin yarısından fazlasına güvenlik hizmeti veren Comodo siber güvenlik şirketinin kurucusu, aslen Antakyalı olan Melih Abdulhayoğlu, devletlerin; kara, deniz, hava ve uzay yanı sıra artık siber dünyada da savaştığını belirtti.

10 filmden 6’sı
En çok izlenen filmler arasında ilk üç sırayı, yerli yapımlar; “7. Koğuştaki Mucize”, “Recep İvedik” ve “Organize İşler Sazan Sarmalı” aldı.

153 gözaltı
Hatay, Ankara, İstanbul, Batman, Kayseri, Adana, Bursa, Gaziantep ve Samsun’da düzenlenen DEAŞ’a yönelik operasyonlarda 153 kişi gözaltına alındı.

TBB’den Duyuru
Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bireysel bankacılık müşterilerine, kendilerinden alınan ücret kalemlerinin karşılaştırılabilir bir formatta sunulduğu “www.bankacilikurunvehizmetucretleri.org.tr” web sitesinin hizmete açıldığını duyurdu.

Borsa tatilde
Borsa İstanbul’da,
1 Ocak Çarşamba günü resmi tatil nedeniyle işlem gerçekleştirilmeyecek. Yılbaşı tatili nedeniyle; Pay Piyasasında 30 Aralık 2019’daki işlemlerin takası 2 Ocak 2020’de, 31 Aralık 2019 tarihli işlemlerin takası ise 3 Ocak 2020’de gerçekleştirilecek.

SAADET DÖRTYOL’DA KONGRE YAPTI
Saadet Partisi Dörtyol İlçe Teşkilatı, 29 Aralık Pazar günü Dörtyol Atatürk Parkı’nda 7. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi.
Açılış, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede, Divan Başkanlığı’nı Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe yaparken, katip üyeliklerine ise Abdullah Aydın, Halil İbrahim Çelik, Ramazan Öksüz ve Fadıl Koçak seçildi. Faaliyet raporları ile mali tabloların okunup oylanmasının ardından yapılan seçimler sonunda, Yusuf Çiçek, Saadet Partisi Dörtyol İlçe Başkanlığı’na yeniden seçildi.
Saadet Partisi Dörtyol İlçe Yönetimi ise şu isimlerden oluştu:
Süleyman Akkaya, Halil Kaya, Adem Uçar, Veli Çetil, Halil Demir, Ahmet Sönmez, Enes Ağırman, Bestami Avcı, İbrahim Karaca, Ökkeş Selim Kaya, Harun Kuday, Mustafa İspir, Bestami Kelebek, Recep Korkut.

2020 hedefi
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, “50 milyon civarındaki küçükbaş hayvan sayımızı 2020’de 56 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Samandağ Voleybol Takımı piyango çekilişi ertelendi
İlimiz Samandağ ilçesindeki kız voleybol takımı tarafından düzenlenen, Milli Piyango esasına dayalı eşya piyangosu çekilişi ertelendi. Bu konuda yapılan duyuru şöyle:
“31 Aralık 2019 yılbaşı özel çekilişi için yaptığımız, Samandağ Kadın Voleybol Takımı’na destek amaçlı çekilişimiz, 29 Şubat 2020 tarihine ertelenmiştir. Çekiliş, çok sayıda biletimizin geri dönmesi ve bilet alanların zamanında ödeyememesi nedeniyle ertelenmiştir. Bu çekilişin, sadece Samandağ’ı temsil eden kızlara destek amaçlı olduğunu belirterek, çekilişi ileriki bir tarihe ertelediğimizi belirtirken,
desteklerinizi bekliyoruz.”

%15’e düşürüldü
Hazine ve Maliye Bakanlığı, yıllık yüzde 19 olarak uygulanan tecil faizi oranını dünden itibaren yüzde 15’e indirdi.

Bakanlık uyardı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Vatandaşların yılbaşı çam ihtiyacı, talepler doğrultusunda orman fidanlıklarından temin edilecek. Ormandan genç ağaç kesenlere 10 yıla kadar hapis cezası uygulanabilir” dedi.

Güzel’den Yeni Yıl Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, yeni yıl mesajı yayınladı. Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, 2020 yılının tüm insanlığa ve ülkemize barış getirmesi temennisinde bulunarak, şöyle devam etti:
“2019 yılını acısıyla tatlısıyla geride bırakıyor, 2020 yılına yepyeni umutlarla girmeyi ümit ediyoruz. Yeni yılın ülkemize ve tüm dünyaya sevgi, sağlık, huzur, hoşgörü ve en çokta barış getirmesini diliyorum.
Göreve geldiğimiz gündeki hizmet aşkının, aynı ilk günkü heyecanla 2020 yılında da devam edeceğimizi, Defnemizi daha yaşanılabilir, çağdaş ve özgün bir kent yapma uğraşımızda siz değerli vatandaşlarımızın desteğine her zaman ihtiyacımız olduğunu en kalbi duygularımla söylüyor, bizlere olan güvene layık olabilmek adına canla başla çalışmaya devam edeceğimizin sözünü bir kez daha veriyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle; daha sağlıklı, daha huzurlu, daha hoşgörülü, daha barışçıl ve daha mutlu bir yıl diliyor; başta sevgili Defneliler olmak üzere tüm vatandaşlarımızın yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum.” -Haber Merkezi-

Rekor beklentisi
Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Habip Asan, bu yıl sonunda marka başvuru sayısında rekor beklediklerini belirtti, tasarımlarda da yüzde 5’in üzerinde artış öngördüklerini ifade etti.

132 lira ceza
1 Ocak itibariyle; Park ve duraklama yasaklarına, dönüş ve geçme kurallarına, kavşaklarda geçiş hakkına, indirme ve bindirme kurallarına uymayanlar, emniyet kemeri, kask ve koruma gözlüğü kullanmayanlar, trafik kurallarına uymayan yayalar ile araçlardan çöp atanlar ve araçlarda yüksek seste müzik açanlar, 132 lirayla cezalandırılacak.

Oranlar yenilendi
Gelir Vergisi dilimleri için 2020 yılı düzenleme tarifesi belirlendi. Buna göre, geliri en az 22 bin liraya kadar olanlardan yüzde 15 oranında, 600 bin liradan fazla olanlar içinse yüzde 40 oranında vergi alınacak.

6 ay uzatıldı
Varlık barışında süre 6 ay uzatıldı. Kamu alacakları için uygulanan aylık gecikme zammı, yüzde 2’den yüzde 1,6’ya indirildi.

TİSK’te yeni yönetim
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonundan (TİSK) yapılan yazılı açıklamaya göre, Konfederasyonun 27. Olağan Genel Kurulu 27-28 Aralık’ta Ankara’da yapıldı. Seçimlerde, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Özgür Burak Akkol getirildi.

Esnaf uyardı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sahte mesajlar ve bağlantılı linklerle vatandaşlar siteye yönlendirilip çeşitli yollarla banka hesapları, kredi kartı bilgileri ele geçiriliyor. Bu tür siber saldırılara karşı vatandaşlarımız çok dikkatli olmalı” dedi.

Yeniyıl Önlemleri
2019 yılını geride bırakmaya hazırlanırken, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, halkın can ve mal güvenliği yanı sıra yılbaşı gecesinin huzurlu şekilde geçirebilmesi için görev yapıyor. Bu anlamda ilçeler arası yollarda giriş ve çıkışlarda arama ve kontroller yanı sıra trafik denetimleri de yapılıyor. Bunlardan biri, dün Samandağ ilçesi giriş ile çıkışında gerçekleşti.
Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçe giriş ve çıkışlarda, ana arterler başta olmak üzere, belirlenen noktalarda; şüpheli kişi ve otomobiller ile eğlence merkezlerinde denetimlerini sürdürüyor. Yılbaşı öncesi denetimleri bizzat yöneten Samandağ İlçe Emniyet Müdürü Ramazan Öğün, “Yeni yılın, huzur ve güven içerisinde geçmesi için, başta emniyet olmak üzere, trafik ve asayiş açısın-dan gerekli tedbirlerimizi aldık. Bu tedbirler, kesinlikle halkımızın sağlığı can mal güvenliği içindir” dedi.

Emniyet açıklaması
Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı, 2 yıl önce bir polis okulunda çekilen ancak sosyal medyada yeni bir olay gibi sunulan görüntülerle ilgili idari tedbirlerin alındığını bildirdi.

Hassa’daki olay için
Bakanlık da devrede
Hatay’ın Hassa ilçesinde zehirlendiği iddia edilen bir köpeğin sosyal medyada görüntülerinin yayımlanmasıyla ilgili olarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de devreye girdi ve “Hatay’ın Hassa ilçesinde gerçekleştiği anlaşılan olayın araştırılmasına ilişkin, İl Müdürümüze talimat verdim” dedi.

Yere çöp atmadan
Bir kez düşünün!
2020’de umuma açık yerlerde çevreyi kirletenlere uygulanan 287 liralık ceza, 351 liraya, egzoz emisyon ölçümü yaptırmayanlara verilen cezalar ise 1546 liradan 1895 liraya yükselecek.

81 ilde ‘huzur’
Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca eş zamanlı gerçekleştirilen “Türkiye Güven Huzur” uygulamasında, aranan 1320 kişi yakalandı.

Emeklinin talebi
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), 2000 yılında önce emekli olanlara yapılan intibak düzenlemesinin 2000 yılından sonra emekli olanlara da uygulanmasını talep etti.

Gündem: Suriye
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye ve Libya başta olmak üzere, bölgesel gelişmeler ve ikili ilişkiler ele alındı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ