Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,67 / Satış: 7,70

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.01.2020
  • 362 kez okundu

Vali Doğan’dan Yeni Yıl Mesajı
Vali Rahmi Doğan, yeni yıl dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Doğan’ın mesajı şöyle:
“Son günlerini yaşadığımız 2019 yılına elveda derken, 2020 yılına merhaba diyoruz. Yeni yılın, medeniyetlerin beşiği kadim şehir Hatay’a, güzel ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa sağlık, mutluluk, barış ve huzur getirmesini can-ı gönülden temenni ederim.
Siz değerli vatandaşlarımızın da desteğiyle, ilimizin ve ülkemizin daha refah bir yaşama kapı aralaması için, bu yıl olduğu gibi yeni yılda da tüm kamu kurumlarımız, kanaat önderle-rimiz, sivil toplum örgütlerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte, yine işbirliği içerisinde, özveriyle çalışacağız.
Yeni yılın, geçmiş yıllardan daha sağlıklı, mutlu, huzurlu ve bereketli geçmesini, getirdikleriyle güzel hatırlanan, ilimizde, ülkemizde ve dünyada acılardan, savaşlardan uzak, refah ve huzurlu bir yıl olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, devletimizin her kademesindeki kıymetli mesai arkadaşlarımın, hizmet etmekten onur ve mutluluk duyduğum Hataylı hemşerilerimizin ve değerli milletimizin yeni yılını tebrik eder, sağlık, mutluluk ve huzur dilerim.” -Haber Merkezi-

Savaş’tan Yeni Yıl Mesajı:
Barış Rüzgarı Tüm Dünyayı Sarmalı…
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yeni yıl mesajında, barışın tüm dünyayı sarmasını istedi. BŞB Başkanı Savaş’ın yeni yıl mesajı şöyle:
“Bu coğrafyada nefes alan her medeniyetin izini taşıyan şehrimizin, çok renkli ve kültürlü yapısı her zaman olduğu gibi 2020 yılında da tüm insanlığa örnek olmalı. Karşılıklı sevginin, saygının ve kardeşçe iç içe yaşamanın en güzel örneklerinin verildiği şehrimizde esen barış rüzgârlarının tüm dünyayı sarmasını içtenlikle diliyorum.
Birlikte atacağımız adımlar, dayanışma içerisinde yaşayacağımız günler, kalkınmamıza vesile olsun. Yeni yıl ülkemize barış, huzur, mutluluk ve bereket getirsin. 2020 yılının da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe bilimin ışığında yürüyeceğimiz bir yıl olmasını temenni ediyor, başta hemşehrilerim olmak üzere herkesin yeni yılını tebrik ediyorum.”

Tokdemir: 2020 yeni umut, hayaller başlangıcı
Hatay CHP Milletvekili İsmet Tokdemir, 2020 yılının; yeni ümitler, hayaller, yeni başlangıçlar olduğunu belirtti.
Milletvekili İsmet Tokdemir’in yeni yıl mesajı şöyle:
“Dünyada ve Türkiye’de sevinç ve hüznün birlikte yaşandığı bir yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl; yepyeni umutlar, yeni hayaller ve yepyeni başlangıçlar demek. Yeni umutlarla karşıladığımız 2020 yılında da vatandaşlarımızın, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe ilişkin kaygılarını en aza indirgemek, onlara daha güzel yarınlar bırakabilmek adına; Demokrasi, hak, hukuk, adalet, eşitlik ve özgürlük için mücadelemize hiç yılmadan devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, vatan uğrunu gözünü kırpmadan canını feda eden tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyor, Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. 2020 yılının tüm dünyada barış ve huzurun egemen olacağı, dostluk ve kardeşlik duygularının en üst seviyede yaşanacağı bir yıl olmasını temenni ediyor, başta Hataylı hemşehrilerim olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın yeni yılını en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, mutluluk ve güzel bir ömür diliyorum.”

Yılmaz’dan Yeni Yıl Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, yeni yıl mesajında, hizmet dolu bir yılı daha geride bıraktıklarını, Antakya Belediyesi ailesi olarak, 2020 yılında da Antakya’nın gelişmesine, büyümesine, güzelleşmesine dair gönül belediyeciliği esası ile hizmetlerine devam edeceklerini belirtti.
Başkan Yılmaz’ın mesajı özetle şöyle:
“Hizmet dolu bir yılı daha geride bıraktık. Millet olarak yeni bir yıla daha girmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz.
2020 yılının Antakya’mıza, Hatay’ımıza, ülkemize ve bütün insanlığa sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum. Umutlarımız, hedeflerimiz doğrultusunda, yeni yılda da hizmetlerimizi en iyi şekilde gerçekleştirme kararlılığımız sürecektir.
Antakya Belediyesi olarak, sizlerin gücünüzden güç alarak, ilçemizin sorunlarını çözmede, yeni projelerimizle Antakya’mızı layık olduğu yakışır bir ilçe haline getirmekte olan çalışmalarımızı sürdüreceğimizi belirtmek isterim. Yönetim anlayışımızdaki temel ilkelerimizden gönül belediyeciliğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Yapacağımız çalışmalarda, bugüne dek olduğu gibi, Antakyalıların gönlüne girmek birinci önceliğimiz olacak.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta değerli hemşehrilerim olmak üzere 2020 yılının, ülkemize ve tüm insanlığa sağlık, başarı, huzur ve mutluluk getirmesini, birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Ümit Kutlu’dan Yeni Yıl Mesajı
CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, yeni yıl mesajı yayınladı.
Kutlu, mesajında, “2020 yılı; halkın taleplerinin öncelikli olduğu, sofraların şenlendiği, çocukların yatağa aç girmediği, özgürce bir yaşam sürdüğü bir yıl olsun” dileğinde bulundu ve geride kalan 2019’un çok acı olaylarla geçtiğini hatırlattı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Cengiz, Menekşe, Yılmaz, Nalça, Gülderen, Çevre Yolu ve SSK Sokak ile Odabaşı Mahallesi Barış, Hıdır, Bayar, Deşti, Ezer, Gül Çıkmazı, Koreli, Kutlu, Meşe, Nalça Çıkmazı, S.S.K., Tümer, Yılmaz, Yılmaz Çıkmazı Çınar, Kavaslı, Çevre Yolu, Gülderen, Mustafa Kemal, Şahin, Ceylan, Atmaca, Doğan Çıkmazı, Karanfil, Rüzgar, Tekel, 28, 27, 26, 47, 53, 54, 51, 52, Zülfikar, Salkım ve Karabulut Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 130, 126, Samandağ, 125, 129, 132, 127 ve 128 Sokak ile Turunçlu Mahallesi Menekşe, Muammer Aksoy, Şahin, Uğur Mumcu, 3, Çıkmaz, Cumhuriyet, Aziz Nesin, 1 Çıkmaz ve Atatürk Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Samankaya Mahallesi Samankaya Sokağa 09:30-17:30 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

DÜVE DESTEĞİ BAŞVURULARI
14 OCAK’A KADAR
Tarım Müdürlükleri, düve alım desteğinden yararlanmak isteyenler için başvuruların sürdüğünü duyurdu. Duyuruda, düve alım desteği için başvuruların 14 Ocak tarihine kadar süreceği kaydedildi.

Yılbaşı ve Sonrası Önlemler
Hatay Emniyet Müdürlüğü, yılbaşı ile sonrası için alınan güvenlik önlemlerini açıkladı. Emniyet Müdürlü-ğü, geride kalan yılbaşı gecesi ile sorasındaki önlemlerle ilgili şu bilgilendirmede bulundu:
“İçişleri Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliği’ne gönderilen Genelge doğrultusunda; Ülkemiz genelinde yılbaşının huzur ve güven içerisinde geçirilmesine yönelik ilave emniyet ve trafik tedbirleri planlanmış olup, söz konusu tedbirler, Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemizde de titizlikle yerine getirilmektedir.
Vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde ziyaretlerini ve alışveriş yapmalarını sağlamak için alışveriş merkezlerinin bulunduğu kalabalık sokaklar, ana arterler, ara sokak ve caddelerde, parklarda, bahçelerde, havaalanında, terminal ve istasyonlarda, şehir merkezi ve şehirlerarası devlet karayollarında yaya/araç trafiğine yönelik ilave personel görevlendirilmek suretiyle emniyet ve trafik tedbirleri arttırılmıştır.
Özellikle ikamet alanlarında, sokak aralarında çok sayıda resmi ve sivil personel ile gerekli emniyet tedbirleri alınmış olup, aziz halkımızın huzur ve güven ortamında yılbaşı geçirmelerini sağlamak üzere en üst düzeyde çalışmalarımız devam edecektir.
Halkımızın huzur ve güven ortamını bozacak her türlü davranış ve hadisenin ‘112 Acil Çağrı’ veya ‘155 Polis İmdat’ ile e-mail adreslerimize bildirmenizi önemle rica ediyoruz.”

Bakanlığa personel
Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Ankara’da 63 ve İstanbul’da 37 olmak üzere, merkez teşkilatında boş bulunan kadrolar için yapılacak sınav “sözlü usulle” gerçekleştirilecek. Başvurular, “www.hmb.gov.tr” internet sayfası üzerinden yapılacak.

Zamlı ceza
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık’ta başlayan kış lastiği takma zorunluluğu kapsamında kesilen ceza, bugünden itibaren geçerli olmak üzere 776 liraya yükseltildi.

Rekor beklentisi
Sıfır konutlarda faiz oranlarının yüzde 0,79’a kadar gerileyecek olması ve ekonomik göstergelerdeki iyileşmeyle beraber, gelecek yıl konutta 1,5 milyon adet satışla rekor kırılması bekleniyor.

Hatay’da 7 günde 96 kaza:
Ölü Yok, 57 Yaralı…
İlimizde yılbaşı öncesi geride kalan son bir haftalık dönemde, toplam 96 trafik kazası meydana geldi.
Resmi bilgilere göre, bir haftalık süreçte ilimiz gene-linde 43 yaralanmalı, 53 maddi hasarlı olmak üzere, toplam 96 trafik kazası meydana geldi. Trafik kazaları neticesinde 57 vatandaş yaralandı.

Primemall’da Yılbaşı Sürprizleri
Antakya’daki alışveriş merkezlerinden Primemall’da yılbaşı sürprizleri yaşanıyor. Primemall Yönetimi adına yapılan açıklamada, sürpriz şöyle duyuruldu:
“Yaptığı etkinlik ve kampanyalar ile ziyaretçilerinin vazgeçilmezi, alışverişin ve eğlencenin tek adresi Primemall Antakya Alışveriş Merkezi, yılın son ayında da ziyaretçilerini sürprizlerle karşıladı.
Aralık ayı boyunca her hafta sonu minik ziyaretçiler için farklı etkinlikler düzenlendi. Kar küresi atölyesinden, kakuleta ve maske atölyesine, kardan adam takvim atölyesinden, yeni yıla özel kapı süsü atölyesine kadar birbirinden renkli etkinliklerle minik ziyaretçiler çok eğlendiler. Ayrıca minikler heyecanla bekledikleri yılbaşı ağacı atölyesinde de, ağaçları diledikleri gibi süsleyip o ağaçların sahibi oldular.
Yılbaşının değişmez eğlencesi Primemall Antakya’nın geleneksel yarışması Tombala ile de, aileler kıyası yarışıp doyasıya eğlendiler. Primemall Antakya Tombala Yarışması’nda 1. Çinko yapan ziyaretçiler 50 TL, 2. Çinko yapan ziyaretçiler 100 TL ve Tombala yapan ziyaretçiler 250 TL hediye çeki kazandılar. Eğlence, bununla da sınırlı kalmadı. Primemall Antakya ziyaretçileri, Noel Baba Bandosu ile de eğlence dolu bir saat geçirdiler.
Yaptığı her kampanya ve etkinlik ile ziyaretçilerinin yüzünü güldüren Primemall Antakya Alışveriş Merkezi, önümüzdeki günlerde de sürprizlerine devam edecek.”

2012’den 2019’a
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın verilerine göre 2012 yılında ortalama 173,9 TL olan net asgari ücret 2019 yılında 2020,9 TL idi. Bu da, 17 yılda nominal olarak yüzde 1062 artış anlamına geliyor.

Tezkere Perşembe’ye
Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Meclis Genel Kurulu, Perşembe günü olağanüstü toplanacak.

Turist trafiği
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, bu yılın Kasım ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı, 2018’in Kasım ayına göre yüzde 11,41’lik artışla 2 milyon 190 bin 622 oldu.

Nöbetçi Noter
Adalet Bakanlığı’nca hayata geçirilen Nöbetçi Noter uygulaması kapsamında, 6 Nisan’dan bugüne kadar 598 bin 872 işlem yapıldı.

Yargılanacak
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında, FETÖ üyeliği ve zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma suçlarından 18 yıl 6 ay hapis istemiyle dava açtı.

2 Ocak’ta perdede
Türk spor tarihine damga vuran Naim Süleymanoğlu’nun hayatını beyaz perdeye taşıyan “Naim: Cep Herkülü” filmi, 2 Ocak’ta Avrupa’da vizyona girecek.

Esnafın talebi
Akaryakıt zamlarının olumsuz etkilemediği hiçbir sektör olmadığını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yeni yılda, hem ticari akaryakıt müjdesi hem de akaryakıtta dişe dokunur bir indirim haberi verilmeli” dedi.

Önemli veri
10 Ocak Cuma: 10:00/İşsizlik Oranı/Ekim/Önceki: % 13.8

Eylemler Ocak’ta
İşçi sendikası Türk Metal, işveren tarafının “talepler istihdamı tehlikeye atar” sözüne ve daha önce verilen bazı hakların ekonomik koşullar nedeniyle hafifletilmesi isteğine sert tepki gösterdi. Sendika, 3 Ocak’tan itibaren eylemlere başlıyor.

İmar Barışı
Bugüne kadar İmar Barışı’ndan 7 milyon 450 bin 578 bağımsız birim faydalanırken, başvuru sahipleri tarafından 24 milyar 190 milyon 266 bin lira ödeme yapıldı.

Çorapsız asla!
Medipol Hastanesi Podolog Dursiye Özdemir Avcı,“Kendi ayak sağlığınızı korumak ve olan hastalığı başkalarına bulaştırmamak için ayakkabı denerken mağazadaki tek kullanımlık çorapları kullanmalısınız ve başkasının denediği çorabı asla giymeyin” dedi.

Yeniden belirlendi
Tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması zorunlu parasal sınırlar, 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldı.

Botaş’a alım var
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü’nce, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde değerlendirilmek üzere 154 personel alınacak. Başvurular Türkiye İş Kurumu üzerinden yapılabilecek.

Kurban, çocuklar!
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çatışma bölgelerinde çocuklara yönelik şiddetin son 10 yılda üç katına çıktığını açıkladı.

Araç muayenesinde
Yeni ücret tarifesi
Araç muayene ücretleri,
1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldı. Buna göre, muayene ücretleri 174,64 lira ile 462,56 lira arasında olacak.

İhracat rakamları
Türkiye’nin ihracatı, Ocak-Kasım döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 artarak 156 milyar 886 milyon dolara yükseldi.

Resmi Gazete’de
2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve 2018 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ