Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 02.01.2020
  • 583 kez okundu

Mkü’ye 15 Akademisyen Alınacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi kadrolarına olmak üzere toplam 15 Akademisyen alımı yapılıyor.
MkÜ bünyesindeki değişik fakülte, yüksekokul ile enstitülere yönelik ders vermek üzere 15 Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi alımı için başvurular Ocak ayı ikinci haftası sonuna kadar yapılabilirken, giriş sınavları 24 Ocak’ta yapılacak, sonuçları ise 30 Ocak’ta ilan edilecek.

Talihli çıkmadı
Gözler, bu yılbaşı verilecek 80 milyon liraya çevrilmişken, Milli Piyango’nun geçen yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye kazanan talihli ortaya çıkmadı. Tam bilete isabet eden 70 milyon liralık büyük ikramiye, Hazine’ye kaldı.

Tüketici korumada
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine aykırı hareket edilmesi halinde uygulanan idari para cezaları, 2020 yılından itibaren geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldı.

2020’nin ilk enerji kesintisi bugün:
Antakya Ve Defne’de
Yeni girdiğimiz 2020 yılının ilk enerji kesintileri, bugün ilimiz Antakya ile Defne ilçelerinde, çok sınırlı ölçüde ve kısmi yapılıyor. İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde bugünkü 2020 yılının ilk enerji kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Cengiz, Menekşe, Yılmaz, Nalça, Gülderen, Çevre Yolu ve SSK Sokak ile Odabaşı Mahallesi Barış, Hıdır, Bayar, Deşti, Ezer, Gül Çıkmazı, Koreli, Kutlu, Meşe, Nalça Çıkmazı, S.S.K., Tümer, Yılmaz, Yılmaz Çıkmazı Çınar, Kavaslı, Çevre Yolu, Gülderen, Mustafa Kemal, Şahin, Ceylan, Atmaca, Doğan Çıkmazı, Karanfil, Rüzgar, Tekel, 28, 27, 26, 47, 53, 54, 51, 52, Zülfikar, Salkım ve Karabulut Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 130, 126, Samandağ, 125, 129, 132, 127 ve 128 Sokak ile Turunçlu Mahallesi Menekşe, Muammer Aksoy, Şahin, Uğur Mumcu, 3, Çıkmaz, Cumhuriyet, Aziz Nesin, 1 Çıkmaz ve Atatürk Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Samankaya Mahallesi Samankaya Sokağa 09:30-17:30 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

İçişleri Bakanlığı’ndan
”Kadına Şiddet Genelgesi”
İçişleri Bakanlığı, yeni yılın ilk gününde, Bakan Süleyman Soylu imzalı “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi” yayımladı.
81 İl Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sahil Güvenlik Komutanlığına gönderilen genelgede, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda yükümlülüğü bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları ile bu alanda görev alan kamu görevlilerinin sorumluluklarını gecikmeksizin yerine getirmeleri ve bu konuda topyekün mücadele edilmesi gerekliliğinin önemine vurgu yapıldı.
İçişleri Bakanılğı’nın kadına şiddete yönelik” mücaele kapsamında yürürlüğe soktuğu genelge maddelerinden bazıları şunlar:
-500 bin kolluk personeli, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda hizmet içi eğitimle desteklenecek.
-Emniyet ve Jandarma teşkilatlarında sadece kadına şiddet konusunda uzmanlaşan birimler kurulacak.
-Kadına şiddet uygulayanın ruhsatlı silahı kolluk birimlerince alınacak, şiddet failleri için elektronik kelepçe uygulaması 81 ilde yaygınlaştırılacak.
-Valiler/kaymakamlar başkanlığındaki “kadına yönelik şiddetle mücadele il/ ilçe koordinasyon, izleme, değerlendirme komisyonları”, kadına yönelik şiddeti kesintisiz takip edecek.
-İçişleri Bakanlığı müfettişlerince, belediyelerde kadın konuk evleri açılıp/açılmadığı denetlenecek
-Kadına şiddetle ilgili olan kamu kurum/kuruluşların dahil olacağı UYAP/POLNET/JABS/ŞÖNİM ortak portalının kurulumu tamamlanacak.
-Aile içi ve kadına karşı şiddet olayları “kayıt formu”, şekil ve içerik olarak geliştirilecek.
-Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması yaygınlaştırılacak.
-Emniyet ve jandarmada sadece kadına şiddet konusunda uzmanlaşan birimler kurulacak
-Şiddet mağdurunun hayati tehlikesinin bulunması halinde delil, belge aranmaksızın koruyucu tedbirler alınacak.
-Şiddet mağdurlarının bilgilerine 3. kişilerin erişimi gizlenecek, bunun için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde gerekli altyapı oluşturulacak.
-İşlemleri hızlandırmak için tebligatlar posta ile değil kolluk kuvvetleri tarafından yapılacak.
-Kadına yönelik şiddet kapsamında, tutukluyken tahliye olanlar ve cezaevinden firar edenler sıkı takip edilecek.

Elektronik kelepçe
Şiddet failleri için “Elektronik Kelepçe” uygulaması ülke geneline yaygınlaştırılacak, bununla ilgili ilgili Bakanlıklar işbirliğinde gerekli altyapının yapılması için çalışmalara hemen başlanacak.

Otopark Yönetmeliği
Bakanlıkça hazırlanan “Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” yürürlük tarihine ilişkin yapılan değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda, Yönetmeliğin, 31 Aralık 2019 olan yürürlük tarihi 31 Mart 2020 olarak değiştirildi.

3225 TL harcadık
Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği, 2019 yılında Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin haberleşme giderini yıllık 3 bin 225 TL olduğunu açıkladı.

Dış borç arttı
Türkiye’nin dış borç stoku, yaklaşık 434 milyar dolarla, milli gelirin yüzde 59’una ulaştı. AB tanımlı genel yönetim borç stoku, 1 trilyon 319.6 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

Zam var ama…
Tüketim yok!
Resmi veriler, asgari ücrete gelen yüzde 15’lik zamma rağmen, 7 milyona yakın çalışanın alım gücünün birçok temel gıdada geriye düştüğünü ortaya koydu. Asgari ücret 2 bin 20 liradan 2 bin 324 liraya yükselmesine rağmen, asgari ücretle alınabilecek un miktarı 92 kilo, bulgur 37 kilo, süt 83 paket, tavuk eti 13 kilo azaldı.

Tasarruf tedbiri
Türk Hava Yolları’nın (THY) alt markası olarak hizmet veren Anadolujet uçak içi yolcu ikramında büyük kısıntıya gitti. Artan maliyetlere karşı alınan tasarruf önlemleri çerçevesinde kaşarlı sandviç ve kahve ikramı tümden kaldırıldı.

Aralık tablosu
Türk-İş’in araştırmasına göre, Aralık ayında 4 kişilik bir aile için ‘açlık sınırı’ 2 bin 162 lira 70 kuruş, ‘yoksulluk sınırı’ ise 7 bin 44 lira 62 kuruş olarak tespit edildi.

Bakanlık teşviki
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “2020 yılında güçlü bir Doğum Eylem Planı’nı devreye sokacağız. Burada özellikle sezaryen değil; normal doğumu teşvik edeceğiz” dedi.

Nöbette karşıladılar
Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki, Suriye sınırında konuşlu 12. Hawk Batarya Komutanlığı’nda görev yapan Mehmetçik, 2020 yılını, ailelerinden uzakta ve nöbet tutarak karşıladı.

Dörde bölündü
Milli Piyango’nun yılbaşı özel çekilişinde 80 milyon liralık büyük ikramiye, “1358490” numaralı çeyrek bilete isabet etti. Büyük ikramiyeye ait numaraların bulunduğu biletin sevk merkezleri ise İzmir, Gaziantep, Bursa ve İstanbul olarak açıklandı.

Diyanet yalanladı
Diyanet İşleri Başkanlığı, İranlı uzmanların İlahiyat Fakültelerinde fıkıh dersi verecekleri yönünde çıkan haberlerin gerçek dışı olduğunu bildirdi.

45 bin öneri
İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen “2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var” Projesi’ne yapılan fikir paylaşımı sayısı 45 bine ulaştı.

Yürürlüğe girdi
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık’ta başlayan kış lastiği takma zorunluluğu kapsamında kesilen ceza, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere 776 liraya yükseltildi.

97 Akademisyen
Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) 16’sı profesör 97 akademisyen alınacak. Kadrolara başvurular 10 Ocak’a kadar yapılabilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ