Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.01.2020
  • 633 kez okundu

Akrep Buldu!
KOM Polisi, Topboğazı’nda şüpheli bir aracı durdurdu, Eğitimli “akrep” adlı köpek, gizli bölmede, 4483 adet uyuşturucu hap buldu.
Edinilen bilgiye göre, Hatay Emniyeti’ne bağlı KOM Polisi, Antakya-Kırıkhan yol ayrımındaki Topboğazı mevkiinde şüpheli bir aracı durdurdu. Eğitimli “akrep” adlı köpeğin araması sırasında, gizli bir bölmede 4483 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Araçtaki 2 Suriyeli gözaltına alındı. Olay, Topboğazı civarında yaşandı. Akrep isimli narkotik köpeğin ısrarla uyuşturucu olduğunu işaret ettiği gizli bölmede 4483 adet uyuşturucu hap bulunurken, aracın içindeki 2 Suriyeli, H.A.H. ile T.A. gözaltına alındı.

Prim Borçlulara da Sağlık Hizmeti
1 Ocak’ta durdurulan, prim borçlulara yönelik sağlık hizmetleri, dün yeniden başlatıldı. Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağ-Kur prim borçları olanlara yönelik sağlık hizmetleri kısıtlaması kaldırıldı. Dün Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğle, prim borçluları, 2020 yılı sonuna kadar sağlık kuruluşları ile hastanelerden sağlık hizmetleri alabilecek.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, prim borcu bulunanların 2020 yılı sonuna kadar hastanelerden sağlık hizmeti almaya devam edeceklerini duyurdu. Konu ile ilgili kararın Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Bakan Selçuk, ”Bağ-Kur’lular ve GSS prim borcu olanlar, sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek” açıklaması yaptı.
37 Yürek Buluşması Cumartesi Günü
Cumartesi günü, Antakya’da 37 Edebiyatçı, Şair ve Yazarın el ele vererek oluşturduğu “Yürekler dile geldi” adlı kitabın tanıtımı yapılıyor. 11 Ocak Cumartesi günü, Hatay Büyükşehir Belediyesi ana binasında, 7.kattaki Meclis Salonu’nda saat 14.30’da gerçekleştirilecek etkinlikte, 37 Yazar, Şair ve Edebiyatçı, eserlerinin tanıtımını yapacak.
Proje Koordinatörü Nebih Nafile, tüm sanatseverleri, edebiyat ve kültür severleri bu etkinliğe davet ederken, kitabın oluşumuna katkı sağlayan 37 yürek Şair, Edebiyatçı ve Öykü Yazarının isimlerini şöyle sıraladı:
Ömer Bayraktar, Duran Yaşar, Mehmet Ali Akyüz, Nihat Aslanyürek, Ahmet Bostancı, Muhsin Boz, Aziz Büyükaşık, Nevra Çağlayan, Nadya Çapar, Sedat Doğan, Süleyman Duman, Eysel Erbaş, Hikmet Güzel, Bahar Gül, Usulet Güner, Sevim Yunus Habip, Gülnaz Nurlu Kavvas, Azime Yılmaz Kaymam, Serpil Korkmaz, Nuray Bulgurcu Beşerikli, Nesli-han Kanuncu Seçkin, Nebih Nafile, Derya Özkan, Semih Özkan, Fatma Özyurt, Gülşen Randa, Nesrin Sarıgül, Selma Sayar, Meral Türker, Mehmet Yanar, Yonca Yaşar, Orhan Yeniocak, Sezer Yorgun.

Hatay Ressamları Karma Sergisi
Cumartesi Günü
İlimizdeki çok sayıda ressamın eserlerinden oluşan bir karma sergi düzenleniyor. Etkinlik, 11 Ocak Cumartesi günü Antakya Primemall AVM’de yapılıyor. Cumartesi günü başlayıp bir hafta boyuna süreceği belirtilen karma sergiye emek veren ve eserleriyle destek olan ressamlar şunlar:
Abdurrahman Eren, Ahmet Bostancı, Ahmet Yılmaz, Ali İrgin, Atıf Soğuksu, Aybike Doğru, Ayfer, Azap Yolcu, Berna Özlem Özcan, Beşir Yücedal, Betül Dönmez, Damla Öztürk, Elif İnci Okur, Ender Ertaş, Ercan Delioğlan, Firuzan Çopur, Havva Yunus, İpek Nur Özdemir, Makbule Atlan, Mete Baçkır, Mithat Tutal, Naim Gülbol, Osman Çayır, Özlem Secerli, Perihan Çapar, Pınar Özkan, Sabahattin Köseoğlu, Salah Wisho, Selmani Baki Kocaispir, Selva Güven, Serap Ray Açıkgöz, Suat Kanatlı, Ş. Burcu Okur, Şahnaz Yılmaz, Şenay Alban, Türkan Wisho, Ünal Kuş, Vedat Şulan, Yeşim Gül, Yusuf Altunay, Yusuf Çolak, Yusuf Döner, Zeynep Gülbol.

Yardım bekliyorlar
İdlib kırsalına göç etmek zorunda kalan aileler, soğuk hava ve çamur içerisindeki kamplarda hayatta kalma mücadelesi veriyor. Tarla ve bahçelere kurulan, hava şartlarının yaşamı daha da zorlaştırdığı 90 çadırlık Yavru Fida kampında kalan aileler, soba, ilaç, gıda ve su gibi temel ihtiyaç malzeme ellerine dahi ulaşamıyor.

MKÜ’de YÖKSİS Duyurusu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Akademisyenlerine yönelik, “Teşvik Ödülü” ile ilgili başvurular henüz sonuçlanmadı. Bu konudaki duyuruda, “Akademik Teşvik Yönetmeliği düzenleme çalışmaları devam etmekte olup, hesaplamalar sonuçlandığında, puan ve başvuru çıktı işlemleri aktif hale gelecektir. Başvuru için gerekli bilgilerin girilmesi işlemi devam etmektedir” denildi.

7 Günde 106 Kaza
Hatay’da, son bir hafta içinde toplam 106 trafik kazası meydana geldi. Resmi verilere göre, 30 Aralık Pazartesi ile 5 Aralık Pazar günleri arasında, ilimizde, 61 yaralanmalı ve 45 maddi hasarlı olmak üzere toplam 106 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalar sonucunda ölüm olmazken, 92 yurttaş yaralandı.

Göçmen çocuklara kıyafet yardımı
Kırıkhan’da çadırda yaşayan göçmen çocuklara kıyafet yardımı yapıldı. Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan göçmenlere yardım eli uzatma çalışmaları devam ediyor. Kırıkhan ilçesinde çadırda yaşayan Suriyelilere Hatay Yardımlaşma Derneği ve Belçika’da yaşayan Müslümanların oluşturduğu “Helping Hands Belgium” derneği tarafından kışlık elbise, ayakkabı, mont, kaban, kazak ve pantolon gibi giysiler dağıtıldı. Helping Hands Belgium derneği temsilcisi Alican Ünal yaptığı açıklamada, “Buradan Belçika’da yardımlarını esirgemeyen Türk halkına ve Belçika halkına teşekkür ediyorum” dedi.

Bakanlık gerekçesi
Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin, patates ve soğanda kendi üretiminin tüketime yeterli olduğunu, hasat dönemine kadar ithalat yapmamak için ihracatın izne bağlandığını söyledi.

Başvurular başladı
Milli Eğitim Bakanlığı’nca bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Robot Yarışması”na, ilk kez ortaokul ve dengi okulların öğrencileri de başvurabilecek.

Tapuda yeni dönem
1 Ocak’tan itibaren, gayrimenkul değerleme sisteminin yanı sıra tapuda da yeni dönem başladı. Vergiler gerçek değer üzerinden alınacak. Tapuda farklı illerden alım-satım yapılacak.

Tüketmeyin!
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Filik, trans yağların mümkünse hiç tüketilme-mesi gerektiğini söyledi.

Esnaf Kredisinde İndirim
6 Ocak Sonrasına…
Esnaf ve sanatkârlara kullandırılan esnaf kredisinde, faiz oranı % 6’den % 4,5’e düşürülürken, uygulamanın başlama tarihi 6 Ocak 2020 olduğu açıklandı. Yetkililer, daha önce kullandırılan kredilerde ise faiz oranında düşme yapılmayacağı bilgisini verdi.
Esnaf Kefalet Kooperatifi yetkilileri, TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül’ün Halkbank Genel Müdürlüğü ile yaptığı çalışma sonucu, 06-01-2020 tarihinden sonra kullandırılacak kredilerde faizlerin %6’dan %4,5’e düşürüldüğü bilgisini verirken, “Bloke kesintileri %3 ‘ten %2 ‘ye, masraf karşılığı %1,5 ‘ten %1.25’e düşürülmüştür. Başta Genel Başkanımız Sayın Abdülkadir Akgül’e ve emeği geçenlere, tüm esnafımız adına teşekkür ediyorum. Bu uygulamanın, esnafımıza hayırlı olmasını diliyoruz” denildi.

Çağlayan Restoran’dan Üniversiteli Öğrencilere
Ücretsiz Çorba…
Antakya’daki yemek sektörü işyerlerinden, Saray Caddesi’ndeki Çağlayan Restoran, üniversitede okuyup da ihtiyacı olanlara ücretsiz çorba ikramında bulunma kararı aldı. İşletme yetkilisi Adnan Altunay, 9 Ocak Perşembe sabahından (bugün) itibaren, Çağlayan Restoran’da ihtiyaç sahibi öğrenciler için ücretsiz çorba ikramında bulunacakları bilgisini verdi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizdeki yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Cengiz, Menekşe, Yılmaz, Nalça, Gülderen, Çevre Yolu ve SSK Sokak ile Odabaşı Mahallesi Barış, Hıdır, Bayar, Deşti, Ezer, Gül Çıkmazı, Koreli, Kutlu, Meşe, Nalça Çıkmazı, S.S.K., Tümer, Yılmaz, Yılmaz Çıkmazı Çınar, Kavaslı, Çevre Yolu, Gülderen, Mustafa Kemal, Şahin, Ceylan, Atmaca, Doğan Çıkmazı, Karanfil, Rüzgar, Tekel, 28, 27, 26, 47, 53, 54, 51, 52, Zülfikar, Salkım ve Karabulut Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Aksaray Mahallesi Şükrü Balcı Sokak ile Saraykent Mahallesi 32, 43, 44, 45, Şükrü Balcı, Efe, 323 ve 302 Sokak. Akasya Mahallesi 144, 4. Yılmaz, 1.Yılmaz, 140, 142, 143, 141, 2. Yılmaz, 97 ve Şükrü Balcı Sokaklara 11:00-14:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Turunçlu Mahallesine 09:00-13:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Toygarlı Mah. 10, Fevzi Çakmak, Güler ve 25 Sokaklara 14:00-15:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 423 Sokağa 09:00-10:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 678 ve 695 Sokaklara 11:00-12:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Aydınbahçe Mahallesi Aydınbahçe Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Aydınbahçe Mahallesi Şabanlı ve Karahasanlı Sokaklara 10:00-18:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Antakya Belediyesi Hizmeti:
Kışlık Ayakkabı ve Bot Yardımı
Antakya Belediyesi “Kardeşinle Sevgiyle Paylaş” Projesi kapsamında, yaklaşan kış mevsimi nedeniyle, hayırseverlerin destekleri ile ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık ayakkabı ve bot yardımı yapılacağı belirtildi.
Antakya Belediyesi Odabaşı ek hizmet binası içerisinde bulunan Kardeşinle Sevgiyle Paylaş Proje Mağazası’ndan yapılacak olan kışlık ayakkabı ve bot yardımlarının sınırlı sayıda olduğu, bu nedenle vatandaşların en kısa sürede, öğrenci belgesi ve yoksulluk belgesi ile başvuru yapmaları gerektiği, yardımların 13 Ocak 2020 tarihinde dağıtılacağı belirtildi.
Kardeşinle Sevgiyle Paylaş Projesi hakkında bilgi almak isteyenler, “0326 221 93 33” numaralı telefondan “1440” dahiliyi veya “0537 6939937” GSM numarasını arayabileceği duyuruldu.

Sınır kalabalık
Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib, havadan ve karadan yoğun saldırılara maruz kalıyor. Suriye Müdahale Koordinatörlüğü verilerine göre, kasım ve aralıkta Suriye-Türkiye sınır hattı yakınındaki bölgelere kaçan sivillerin sayısı 284 bine ulaştı.

16 Ocak’a kadar
Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) başvuruları başladı. Başvurular, bugünden itibaren 16 Ocak’a kadar yapılabilecek. Adaylar sınava ilişkin ayrıntılı bilgiye, ÖSYM’nin internet sayfasından ulaşabilecek.

MRB Projesi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik afet ile acil durum eğitimleri, sağlıklı ve sosyal okul yaşamının geliştirilmesi, doğa farkında-lığını sağlamak amacıyla Türkiye İzcilik Federasyonu ile iş birliği protokolü imzaladı.

Yüzde 1,04 arttı
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Dijital Veri Paneli’nin güncel raporuna göre, ihracat, 2019’un 11 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,04 artarken, ithalat yüzde 4,06 düştü

GSS prim borçlular
Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemi kapsamında olup prim borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak vatandaşlara ve bakmakla yükümlü yakınlarına, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversite-erinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanelerinde) 31 Aralık 2020’ye kadar sağlık hizmeti verilecek.

DİBS kazandırdı
TÜFE ve Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, geçen ay en fazla reel getiriyi BIST 100 endeksi, 2019 yılının tamamında ise DİBS sağladı.

İdlib gerginliği
İran destekli güçlerin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içindeki Halep kırsalını kontrol eden muhalif ve rejim karşıtı gruplara karşı kısa sürede saldırı başlatması bekleniyor. Batı Halep kırsalındaki Anadan (Tel Tamura) ilçesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 4 No’lu Gözlem Noktası bulunuyor.

Kongre zamanı
İYİ Parti’nin haziran ayında yapılması planlanan 2’nci Olağan Kongresi öncesi mahalle delegeliği seçimleri başladı.

10 Ocak’ta vizyonda
‘Biz Böyleyiz’, 10 Ocak’ta sinemaseverle buluşacak. Hikayesi Berrak Tüzünataç tarafından kaleme alınan “Biz Böyleyiz” filminin başrollerinde Tüzünataç’ın yanı sıra Engin Öztürk, Şebnem Bozoklu, Özge Özpirinçci, Meriç Aral, Boran Kuzum ve Hümeyra yer alıyor.

Yatırımcıya tavsiye
Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Hakan Atilla,”Borsada kısa vadeli al-satlar yerine, detaylı analiz yapan yatırımcılar uzun vadede altından da dövizden de daha çok getiri elde edebiliyor” dedi.

Sallanıyoruz
AFAD Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Türkiye ve yakın çevresinde, geçen yıl 23 bin 380 deprem meydana geldi. Türkiye’de 2019’da meydana gelen en büyük deprem, 8 Ağustos’ta, Denizli’nin Bozkurt ilçesinde yaşanan sarsıntı oldu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ