Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.01.2020
  • 442 kez okundu

Bugün “Çalışan Gazeteciler Günü”
Bugün, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor. 1961’den bu yana, 10 Ocak günü, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılıyor. 4 Ocak 1961’de kabul edilen “21 Sayılı Kanun” ile çalışan gazetecilere bir takım yasal güvenceler sağlanması vesilesiyle ortaya çıkan bu önemli gün, sadece Türkiye’de kutlanıyor.

Takograf’a 6 Ay Uzatma
Yük taşımacılığı yapan büyük araçlarda konulması zorunlu hale gelen Dijital Takograf mecburiyeti ile ilgili düzenlemede süre uzatıldı. Yeni uygulama ile beraber, Dijital Takograf olmaksızın, 10 Temmuz 2020 tarihine kadar araçlar trafiğe çıkabilecek. Yeni düzenleme ile ilgili tebliğ, 9 Ocak Perşembe günkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bşb Meclisi İskenderun’da Toplanıyor
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, 2020 yılı ilk toplantısını bugün İskenderun’da yapıyor. Saat 16.00’daki toplantıya, İskenderun Belediyesi ev sahipliği yapacak.

Samandağ’da İlçe Belediyesine Öneri:
Türbe Geliri, Öğrencilere Burs Olsun…
Samandağ’da bir oluşum, ilçenin Deniz Sitesi’ndeki türbe gelirinin öğrencilere burs olarak aktarılmasını teklif etti. Sosyal medyada bu yönde bir görüş ortaya atan oluşumun, ilçe belediyesine teklif götürerek, “Bir fikrimiz var, yorumlarınızı rica ediyoruz” başlığında tartışmaya açtığı projesi şöyle:
“Samandağ, binlerce gencin okuduğu bir ilçe ve her öğrencimiz, iyi şartlarda okuma şansı bulamıyor. Maalesef, yakın zamanda genç kardeşimiz Sibel Ünli’yi, parasız kaldığı için kaybettik. Diyorum ki; Ziyaretlerimizin gelirlerini, Belediyemizin öncülüğünde kurulacak bir Dernek’le, durumu kötü olan öğrencilerimize burs olarak verelim. Ne dersiniz?”

Hac Kayıtları 13-24 Ocak’ta
Kura çekimi dün gerçekleştirilen Hac için kesin kayıtlar önümüzdeki hafta başlıyor. Diyanet açıklamasına göre, Hac kayıtları 13 ile 24 Ocak tarihleri arasında yapılabilecek. Bu arada kutsal topraklarda 2 kişilik oda ücreti 33.250 TL olarak belirlenirken, 3 kişilik oda ücreti 29.550 TL, 4 kişilik oda ücreti de 26.350 TL oldu.

İhale bugün
Esenbulak Okulu Lojmanı Yıkımı
İlimiz Defne ilçesi Esenbulak Mahallesi’ndeki okul lojmanı, ömrünü tamamladı ve yıkılıyor. Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yıkımla ilgili bugün ihale yapıyor. İhale, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde, saat 10.00’da yapılacak. İhale şartnamesine göre, Esenbulak Okulu lojmanı, içindeki değerli malzeme karşılığı yıktırılacak.

Besime Ezelsoy Vefat Etti
Antakya’nın tanınmış simalarından merhum Abdulkerim Ezelsoy’un eşi, Ali Ezelsoy, Nidal Özdemir ile Cumana Seyfettin kardeşlerin annesi, Doç.Dr. Amet Özdemir ile Diş Tb. Nebil Seyfettin’in kayınvalidesi Besime Ezelsoy vefat etti.
Merhumenin cenazesi, dün ikindi namazı sonrası Affan Camisi’nden kaldırıldı ve şehir mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

BBP kampanya açtı
İdlib’e Yardım…
Büyük Birlik Partisi (BBP) ve Alperen Ocakları Hatay İl Başkanlığı, İdlib’deki insanlık dramı sebebiyle sınırımıza gelen insanların mevsim şartları nedeniyle zor durumda olmaları nedeniyle, giyecek ve yiyecek yardım kampanyası başlattı.
BBP Hatay İl Başkanlığı duyurusunda, “Battaniye, yorgan, giyecek, bebek maması ve benzeri temel ihtiyaçları karşılamak için yardımlarınızı Ocak binamıza bekliyoruz. Getiremeyecek olanlardan ise bizzat Alperenlerimiz teslim alabilir. Alperen Ocakları Hatay İl Başkanlığı’nın adresi; General Şükrü Kanatlı Mahallesi. Karabay Apt. 2.kat, Palladium AVM karşısı” bilgisine yer verildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sıra-sında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Hacıpaşa Mahallesi ve Sarıbük Mahallesi Hırbe Çiftliği Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Hatay’ın Antakya İlçesi Maraşboğazı Mahallesi Bağlama ve Merkez Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaderesi Mahallesi Başak Sitesi, Akgün, Dostlar Sokak ve Pirinçlik Mahallesi Çağan Sitesi, Akgün Evler ve Hanedan Sitesi Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Büyükdere Mahallesi. 09:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çaksına Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Teras Cafe’den Tiyatroya Destek
Ülkemizin usta sanatçısı Altan Erkekli’nin “ŞİFA NİYETİNE” adlı oyununa, Samandağ’da sahnelemesi öncesinde destekte bulunuldu. Samandağ Teras Cafe sahipleri Sedat-Tuncay Köksal kardeşler, Derneğe 1200 TL bağışta bulunmak suretiyle tiyatroya destek verdiler.
Bu arada Dernek tarafından getirtilen tiyatro oyunu iki hafta sonar sahnelen-meye hazırlanırken, tiyatro etkinliğinden elde edilecek tüm gelirlerin yetim ve öksüz çocukların eğitim masraflarında ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin erzak ve giyim ihtiyaçlarında kullanılacağı duyuruldu.

Amaç kaliteyi arttırmak…
YÖK’ten yeni uygulama
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Vakıf Üniversitelerindeki kaliteyi artırmak için getirdiği bazı standartlara bir yenisini daha ekledi. AR-GE bütçesi, öğrenci başına düşen kitap sayısı ve öğretim üyesi yetiştirme zorunluluğunun ardından, kontenjan belirlememede de yeni bir formül hayata geçirildi. Buna göre, kontenjanlarda artık bir önceki yılın kayıt sayısı, yani tercih edilme oranları esas alınacak. Bu yılki kontenjanlar, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ilgili programa kayıt yaptıran öğrenci sayısına 5 eklenerek belirlenecek. Elde edilen sayı, 5’lik ya da 10’luk sayıya tamamlanacak. Örneğin kontenjanı 70 olan bir programa 2019 YKS’de 48 aday kaydolduysa, bu sayıya 5 eklenecek. 53 olarak belirlenen sayı 5’lik dilime yakın olduğu için, 55’e yuvarlanacak. Ya da kontenjanı 60 olan bir programa 2019 YKS’de 43 kişi kaydolduysa, bu sayıya yine 5 eklenecek. 48 olarak belirlenen sayı, 10’luk dilime yakın olduğu için 50’ye yuvarlanacak.

Ameliyathane Hemşireliği Semineri
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, ameliyathane ile yoğun bakım hemşireliği içini Sakarya ilinde seminer düzenlendiğini bildirdi. Sağlık İl Müdürlüğü duyurusunda, “Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 17.02.2020-17.03.2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan 2020 yılı 1. Dönem Ameliyathane Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı’na katılmak isteyenlerin, başvurularını 17 Ocak tarihine kadar yapmaları gerekmektedir” denildi.

Tırın su deposunda kaçak sigaralar …
Hatay’da bir tırda yapılan aramada, su deposu ve hava tüplerine gizlenmiş kaçak sigara ele geçirildi. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.
Alınan bilgiye göre, Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmada bir tırın dorsesinin su deposu ve hava tüpleri içerisine gizlenmiş bin 620 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. Olayla ilgili olarak tır sürücüsü S.K. gözaltına alındı.

1 milyona ulaştı
Binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulamasının başladığı 2011’den bu yana, 1 milyon yapı için belge alındı.

Öğrt. Süseli’nin acı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Defne ilçesinde görevli Öğretmen Atıf Süseli, baba acısı yaşadı. Edinilen bilgiye göre, Defne ilçesi Subaşı Mehmet Akif Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni Atıf Süseli’nin babası vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

Yayladağı’nda Tarım Kooperatifi
Yayladağı ilçesinde yaş sebze meyve ve tıbbi aromatik bitkiler alanında faaliyet göstermek üzere bir kooperatif kuruldu. Yayladağı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı olan Nevzat Goca, gelişmeyle ilgili olarak açıklamasında, “Kooperatifimiz kurulmuş olup, 2020 donemi tarımsal faaliyetler için çalışmalarına başlamıştır. İlçemizdeki tarımsal faaliyetleri geliştirmeyi amaçlayan kooperatifimiz, 2020 yılı içerisinde üretim yapmak isteyip, imkanı olmayan tüm çiftçilerimize her türlü desteği sağlayacaktır. Yönetim Kurulumuz; Ahmet Karataş Nevzat Gonca Mehmet Yalçin Çağrı Bilgili Emek Çakılı Muhammed Jamal Ahmet Bettaş’ tan oluşmaktadır” bilgilendirmesinde bulundu.

AÖ Sınavları 1-2 Şubat’ta
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi güz dönemi bütünleme sınavı, 1-2 Şubat 2020 tarihîlerinde yapılacak. Bu arada sınav öncesi, sınavda görev almak isteyen Akademisyen ile yöneticiler için de önemli bir duyuru yayınlandı. MKÜ duyurusunda, “1-2 Şubat 2020 tarihlerinde sınav görevi almak isteyen görevlilerimizin, http://gis.atauni.edu.tr adresinden görev tercih yapmaları gerekmektedir. Görev tercihi yapmayan görevlilere sistem tarafından görev verilmemektedir. Görev başvurularının, 13 Ocak 2020 Pazartesi günü 23.59’a kadar yapılması gerekmektedir” denildi.

İhracatçının hedefi
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Şu anda ihracatta ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5’in üzerinde bir artışla gidiyoruz. Bu yıl ihracatta hedefimiz 190 milyar dolar” dedi.

Cazibe merkeziyiz
Yükseköğretim Kurulu’nun “hedef odaklı uluslararasılaşma” politikasıyla, üniversitelerde öğrenim gören yabancı uyruklu sayısını son 5 yılda 48 binden 178 bine ulaştıran Türkiye, en çok uluslararası öğrenci ağırlayan ülkeler arasında yer almaya başladı.

0 konutta ‘faiz’
Ziraat Katılım, sıfır konutlarda finansman oranını, dünden itibaren geçerli olmak üzere aylık yüzde 0,79’a düşürdüğünü duyurdu

Hatıra pulundalar
PTT tarafından AA’nın 100. kuruluş yıl dönümüne özel, Türkiye Cumhuriye-ti’nin ve AA’nın kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Halide Edip Adıvar ve Yunus Nadi Abalıoğlu’nun fotoğraflarının bulunduğu 3 ayrı “hatıra pulu” basıldı.

Resmi Gazete’de
Taşımacılık yapan ve takograf kullanması gereken 2008 ve sonrası model araçlarda geçiş süresi 6 ay uzatıldı. 6 aylık süre uzatımı, Resmi Gazete’de de yayımlandı.

RTÜK tespiti
Ortaokul öğrencileri arasında yapılan “Çocukların Medya Kullanım Alışkanlıkları ve Siber Zorbalık Araştırması”na göre, katılımcıların yüzde 51,5’i dizi film, yüzde 11,2’si ise çizgi film izliyor.

Gündem: Suriye
ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin, 9 Ocak günü Türkiye’ye geleceği bildirildi.

2020 hac kuraları
Kaydı yenilenen ve ön kayıt yaptıran 2 milyon 298 bin 800 kişinin katıldığı hac kuraları çekildi. Hacı adayları, kura çekiminin ardından sonuçları e-Devlet üzerinden öğrenebilecek.

Destek beklentisi
Meclis’e sunulacak torba yasa; kaçak yapılaş-manın önüne geçecek tedbirleri, ürün güvenliğini, değerli konut vergisinin ertelenmesini ve asgari ücret desteğini içeriyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ