Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,29 / Satış: 7,32
€ EURO → Alış: 8,58 / Satış: 8,61

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 15.01.2020
  • 584 kez okundu

Vali Doğan’dan “Ras-El Seni” Mesajı
Vali Rahmi Doğan, Alevi yurttaşların yılbaşı olarak 14 Ocak tarihinde kutladıkları Ras-El Seni dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Vali Doğan’ın mesajı şöyle:
“Bölgemizde yüzyıllardır kutlanan; sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörü kültürünü egemen kılan, aile bağlarını güçlendiren Ras-El Seni Bayramı’nı kutlar, başta Hatay’ımız olmak üzere, tüm insanlığa huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.”

Kura Çekimi 31 Ocak Cuma Günü
Hatay’da 14 ASM’ye Doktor Ataması
Hatay ili Aile Hekimliği uygulamasında, 82.Ek Yerleştirme bu ayın sonunda yapılıyor. İl Sağlık Müdürlüğü Davud-i Antaki Toplantı Salonu’nda 31 Ocak Cuma günü saat 15:00’teki 82. Aile Hekimliği Ek Yerleştirme Kurası sonucunda atama yapılacak, boş doktor kontenjanı olan 14 Aile Sağlık Merkezi şunlar:
ANTAKYA-Bohşin ASM
ANTAKYA-Tanışma ASM
ARSUZ-Uluçınar ASM
ARSUZ- Karaağaç ASM
DÖRTYOL-Portakal ASM
DÖRTYOL-Yeşilköy ASM
HASSA-Akbez ASM
İSKENDERUN-Sarıseki ASM
İSKENDERUN-12 Nolu ASM
İSKENDERUN-17 Nolu ASM
İSKENDERUN-19 Nolu ASM
KUMLU-1 Nolu ASM
REYHANLI-70.Yıl ASM
REYHANLI-Hatice Murat Narlı ASM

Gurbetçi Cenazesi Hatay’a Geldi
Hollanda’da vefat eden Antakyalı gurbetçi Remziye Tüzer’in cenazesi yurda, Hatay’a getirildi ve toprağa verildi. Edinilen bilgiye göre, aslen Harbiye Atatürk Mahallesi’nden olup Hollanda’da yaşayan, eski Servet Düğün Salonu sahibi Cemil Tüzer’in eşi Remziye Tüzer, Hollanda’da vefat etti. Cenazesi, dün ikindi namazı sonrası evinden kaldırılıp, Armutlu Mezarlığı’nda defnedildi. Merhume, 67 yaşındaydı.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

CHP’de Gençlik Kolları Kongreleri süreci
CHP’de kurultay öncesi ilçe kongreleri tamamlanıp, il kongresi sürecine girilirken, gençlik kolları ve kadın kolları kongre süreçleri de start aldı. Edinilen bilgiye göre, Defne ilçesinde CHP gençlik kolları üye listeleri askıya çıkartıldı ve dün saat 1700 itibariyle de, sürenin sona ermesi nedeniyle askılar indirildi.

HBB’den Kapı Numarası Duyurusu
1 Temmuz’a Kadar…
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Adres ve Numarataj Şube Müdürlüğü, İmar Barışı’ndan faydalanarak Adres Kayıt Sistemi Ulusal Adres Veri Tabanı’nda “yapı kayıt belgeli” olarak işlenen yapılara kapı numarası verilmesi işlemlerinin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar devam edeceğini duyurdu. Yeni düzenleme ile beraber, kapı numaralandırma işlemi bu yılın ortasına kadar sürecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde yarın, şebeke çalışmaları dolayısıyla enerji kesintisi uygulanacak yerler şunlar:
Altınözü İlçesi Mayadalı Mahallesi Mayadalı Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce Mahallesi Eski Çengen Yolu, Baharkent ve Siteler Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Subaşı Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Gazeluşağı Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Anne adaylarına Grip aşısı uyarısı
Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Muşabak, gebelerin, grip mevsimi boyunca grip aşısı yaptırmalarının, doğacak bebeğin korunmasını da sağladığını bildirdi.

Akıllı Belediyeler
Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 15-16 Ocak’ta Ankara’da “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi” düzenlenecek.

Bakanlık açıkladı
Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü kamuoyuyla paylaştı.

176 gözaltı
İzmir merkezli 49 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün TSK içerisindeki kripto yapılanmasına yönelik soruşturmada 176 askere yakalama kararı çıkarıldı. Yakalama kararı verilen muvazzaf askerler arasında, 6 F-16 pilotu üsteğmen ile 4 İlçe Jandarma Komutanı da bulunduğu öğrenildi.

Denetimler sürüyor
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde kış lastiği kullanımına yönelik yapılan denetimlerde 1462 araca trafik cezası uygulandı.

Ara karar
Başkentte, 13 Aralık 2018’de 9 kişinin hayatını kaybettiği, 107 kişinin yaralandığı YHT kazasına ilişkin 10 sanığın yargılandığı davada ara karar açıklandı. Sanıklardan 2’sinin tahliyesini kararlaştıran mahkeme, duruşmayı 24 Ocak’a erteledi.

6 aydan 3 aya
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilere yönelik vade sınırını 6 aydan 3 aya düşürdü.

Yoksulluk sınırı
Türkiye Kamu-Sen’in araştırmasına göre, 2019’un Aralık ayında dört kişilik ailenin asgari geçim haddi 6 bin 897 lira 69 kuruş, tek kişinin yoksulluk sınırı ise 3 bin 408 lira 93 kuruş olarak belirlendi.

İdlib’e yardım tırı
Deniz Feneri Derneği Ege Temsilciliği, bombardımandan kaçarak Türkiye sınırına yakın çadırlara yerleşen İdlibliler için gıda, battaniye ve kışlık giysi yardımı gönderdi. Yardımlar, Hatay üzerinden bölgeye ulaştırıldı.

Darısı, Hatay’ın… Tarihi ve kültürüne!
Devlet Opera ve Balesi, “tarihin sıfır noktası” olarak nitelenen Göbeklitepe’yi, 200 sanatçının katılımıyla ve üç boyutlu görüntüler eşliğinde opera sahnesine taşıyacak.

Elektronik ortamda
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, diploma denklik işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesine imkan sağlandığını bildirdi.

Kayıtlar başladı
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, partisinin 19’uncu dönem Siyaset Akademisi kayıtlarının başladığını bildirdi.

Gazilerin sorunu Meclis’e geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bazı gazilerimizin vazife malülü aylığıyla ilgili teknik sıkıntılar vardı. Bu sıkıntıları çözecek yasal düzenleme en kısa sürede Meclise geliyor” dedi.

Bakanlık yalanladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, anestezi ilacına ilişkin iddialarla ilgili, “İlaç takip sisteminden blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması söz konusu değil” dedi.

63 Üniversite 141 Belediye
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, AB finansmanıyla, belediyelerin ve üniversitelerin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesi amacıyla yürüttüğü proje kapsamında, 63 üniversite ve 141 belediyeden başvuru yapıldı.

TAFED tavsiyesi
Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkanı Şef Zeki Açıköz, coğrafi işaretli ürünlerin önemine dikkati çekerek, en iyi Türk yemeklerinin, Türkiye’de yetişen ürünlerden yapılabileceğini söyledi.

Kayıtlar başladı
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Ramazan ve Şevval Umre turlarına katılmak isteyenler, yürüme mesafeli 14, 15 ve 30, servisli 15, 20, 30 ve 35 gün süreli turları seçebilecek. Ramazan Umresi turları için kayıtlar 3 Nisan, Şevval için ise 24 Nisan’da sona erecek.

770 dekar alanda Trüf Ormanı…
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dünyanın en değerli mantarları arasında bulunan trüf üretiminin artırılması için 2019 yılında 7 ilde 770 dekar alanda trüf ormanı oluşturduklarını bildirdi.

MEB Projesi
Öğretmenlere, bilişim ve teknoloji alanında çağın taleplerine uygun şekilde yetkinlik kazandırılması amacıyla, akıllı teknoloji ve yazılım geliştirme eğitimleri verilecek.

İŞKUR üzerinden
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İŞKUR’un, 2019’da işe yerleştirilmesine aracılık ettiği kişi sayısının bir önceki yıla göre yüzde 19,5 artarak 1 milyon 490 bin 276’ya ulaştığını bildirdi.

Yapılandırılan borç
Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi (FYYS) kapsamında yeniden yapılandırılan toplam borç tutarının 5 milyar 188 milyon lira olduğunu bildirdi.

Coğrafi İşarette Rekabet yüksek
Kastamonu’nun, Taşköprü sarımsağı, siyez bulguru ve çekme helvasının da aralarında bulunduğu coğrafi işaretli ürün sayısı, altın gerdanlık “Tosya Kıstısı”nın da eklenmesiyle 13’e yükseldi.

Şam ile görüşme…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye politikasıyla ilgili olarak, “Şimdi söylediğimiz noktaya geldiler. Beşar Esad ile görüşüyorlar. Kim doğruyu söylüyormuş? CHP ve onun kadroları.” dedi.

Önemli veri
15 Ocak Çarşamba: 11:00/Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi/Aralık/Önceki: + 7.8 milyar TL

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ