Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 16.01.2020
  • 525 kez okundu

Dörtyol Öyle, Samandağ Böyle!
İlimizin iki ilçe belediyesi, sözleşmeli personelleriyle ilgili farklı uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, 2019 yılında çalışan sözleşmeli personel ile 2020 yılı içinde yenileme yaptıkları, personelin tamamının işine devam ettiğini bildirdi. Buna karşılık, Samandağ Belediyesi ise aralarında şehir plancısı, mimar, inşaat mühendisi ve sosyologların bulunduğu, büyük bölümü üniversite mezunu 21 kişiyi işten attı, tüm girişim ve ricacılara rağmen yeniden işe almadı.

Eşi ile Hatay MKÜ’de yıllarca görev yaptı.
Dr. Arzu Kılıç Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ) bağlı Antakya Meslek Yüksekokulu’nda geçmişte bir dönem görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Arzu Kılıç, geçirdiği hastalıktan kurtulamadı ve vefat etti. Vefat eden Dr. Arzu Kılıç’ın eşi Prof. Dr. Şeref Kılıç da, aynı dönemde Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Öğretim Üyeliği görevinde bulundu.
Üç gün önce vefat eden Dr. Arzu Kılıç’ın cenazesi, Antalya’da defnedildi. Vefat eden Dr. Arzu Kılıç’ın, son olarak Ardahan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü yaptığı, aynı zaman Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Akademik Danışmanlığı’nı ürütmekte olduğu ve bir süredir Ankara’da tedavi olduğu biliniyor. Merhumenin eşi Prof. Dr. Şeref Kılıç da, Ardahan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı görevinde bulunduğu öğrenildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Dr. Parlar’dan Kutlama
CHP İl Başkanlığı’na aday olan Dr. Hasan Ramiz Parlar, Alevilerin kutladığı Ras-El Seni Bayramını kutladı. Dr. Parlar’ın mesajı şöyle:
“Farklı kültür, inanç ve geleneklerimizle tüm dünyaya örnek olduğumuz Hatay’ımızda bu güzelliklerimizi taçlandıran bir bayramı daha kutluyoruz. Ras – El – Seni kutlu olsun.”

Sanatçılar Buluşması Cumartesi Günü
Hafta sonunda, ilimizdeki sanatçılar buluşması yaşanıyor. Antikya Sanat Buluşması, Türkiye’nin farklı şehirlerinden, sergide yer alan çok sayıda sanatçı bulunuyor.
Sergi, Primemall AVM’de oluşturuldu. Serginin açılışı 18 Ocak Cumartesi günü saat 16.00’da gerçekleşiyor.
Antikya Sanat Buluşması’na katkı veren ve eserleri sergilenecek olan sanatçılar şu isimlerden oluşuyor:
Ahmet Yılmaz, Ali İrgin, Barış Sarıbaş, Burak Erdim, Cüneyt Kurt, Derya Yıldız, Ekrem Kahraman, Harun Kaya, Ilgın Erdem, Kadir Şişginoğlu, Mehmet Babat, Musa Hatan, Mustafa Özbakır, Nevres Akın, Nini Önözden, Nuri Yavuz, Özgür Eryılmaz, Öznur Aksoy, Pınar Kanber, Raşit Altun, Rugül Serbest, Seher Kurt, Selmani Baki Kocaispir, Ünal Kuş.

Hatay BŞB’de arsa satışına yetki
Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Meclisi, Encümen’e arsa satış yetkisi verdi. BŞB Meclisi’nin 10 Ocak 2020 tarihli ilk toplantısında alınan 03 sayılı kararla Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen, Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı’nın, mülkiyeti belediyeye ait ilimiz Defne ilçesi Çekmece Mahallesi kütüğünde kayıtlı 17509 sayılı parselin satışını yapabilmek için Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi ile ilgili Komisyon Raporu görüşülerek, oy birliği ile kabul edildi.

Fatih Projesi Başvurusu
Yarın Son Gün…
Milli Eğitim Bakanlığı, Fatih Projesi Bilişim Teknolojileri Rehberliği başvurusunda son güne girildiğini duyurdu. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesindeki duyuruda, Fatih Projesi BT Rehberliği görevlendirmesi yapılacağı kaydedilerek, 14 Ocak günü başlayan başvuruların 17 Ocak’ta tamamlanacağı hatırlatıldı.

Hac Başvuruları 24 Ocak’a Kadar
Diyanet İşleri Başkanlığı, hacca yeni kayıt yaptıracak vatandaşlara yönelik çalışmalarını tamamladı. Buna göre, 2020 yılında hacca ön kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlar ve kura sonucunda kesin kayıt hakkı elde edenler, kayıtlarını 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında yapabilecekler.

Bankalardan destek İş dünyasına…
Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, kamu bankalarının, iş dünyasının rahat bir nefes almasını sağlayan uygulamalarının, bu yılda da firmaların talep ve beklentilerinin çözümüne katkı sağlayacağını söyledi.

137 milyon abone
Cep telefonu operatörleri arasında numarası taşıma sayısı yaklaşık 135 milyon, sabit telefonlarda ise 2 milyon oldu.

Esnafın Şikayeti Zincir Marketler
Bazı zincir marketlerin işlek şubelerinin çalışma saatlerini erkene çekmesinin kabul edilir bir durum olmadığını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımızın iş yapacağı saatlerde, esnafımızla yan yana ve karşılıklı açılan zincir marketlerin açılış yerleri ve çalışma saatlerine artık kural konulmalı” dedi.

Asansör denetimleri
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından geçen yıl toplam 7 bin 944 asansör denetlenirken, bunların 2 bin 610’u uygunsuz bulundu. Bu dönemde asansörlerdeki uygunsuzluk oranı yüzde ise 32,85 olarak kayıtlara geçti.

1,3 milyon konut
Türkiye genelinde geçen yıl satılan konut sayısı bir önceki yıla göre yüzde 1,9 azalarak 1 milyon 348 bin 729 oldu.

Seyahati sevdik
Geçen yılın Ocak-Eylül döneminde, Türkiye’den 7 milyon 411 bin 702 kişi yurt dışı seyahati gerçekleştirdi, kişi başına ortalama 456 dolar harcama yapıldı.

Belediyelere çağrı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Belediyelerimize diyoruz ki mevzuatta açıkça yazılan yerli malına ilişkin yüzde 15 fiyat avantajını, teknoloji seviyesi yüksek ürünlerde lütfen etkin şekilde uygulayın” dedi.

Ayakkabı sektörüne Ziraat kredi desteği
Ziraat Bankası, imalat, ticaret ve satış dahil olmak üzere, faaliyet zincirinin tamamını kapsayacak şekilde tasarlanan Ayakkabı İmalat ve Ticareti Değer Kredisi ürününü kullanıma sundu.

Dün sona erdi
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ), yatay mimari anlayışıyla 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapacağı 100 bin sosyal konut için 16 Aralık 2019’dan itibaren devam eden başvuru alımı dün sona erdi.

Yarışma zamanı
Anadolu Ajansı tarafından düzenlenen “Istanbul Photo Awards 2020” Uluslararası Fotoğraf Yarışması’na başvurular 31 Ocak’ta sona eriyor.

Zeytinyağı Konseyi: Gıda Polisi kurulsun
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, “Mutlaka gıda polisi gibi daha fazla yetkilerle donatılmış bir denetim sisteminin maliyeyle beraber denetleme yapması gerekiyor.” dedi.

Wikipedia kararı
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun, internet ansiklopedisi Wikipedia’nın Türkiye’de erişime kapatılması nedeniyle yapılan bireysel başvuruda verdiği ihlal kararının gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlık kararlı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tüm kentsel dönüşüm alanlarımızı ve 100 bin sosyal konut projemizi, akıllı mahalle konseptine göre inşa edeceğiz” dedi.

Ücretsiz Konser
Samandağ Belediyesi tarafından, 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılının araya girmesi dolayısıyla, ara tatil hediyesi olarak gençlere yönelik, “Tatile Müzikle Başlıyoruz” sloganı ile ücretsiz konser verilecek. Konser, 17 Ocak Cuma günü saat 16:00’da, Yeni Çarşı Konferans Salonu’nda yapılacak.

Yeşilay Yarışması
Yeşilay, genç nesilleri bağımlılıktan korumak, yetişkinlerde çocuk ve gençlerin sanatsal perspektifinden bağımlılık farkındalığı oluşturmak amacıyla, 10. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nı başlattı.

Üreticinin derdi: ‘Ödeyemiyoruz’
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Tarım BAĞ-KUR sigortası prim aylık 914 liraya çıktı. Çiftçinin bu primi ödemesine imkan bulunmamaktadır. Prim gün sayısı, 2008 yılında olduğu gibi 15 güne indirilmelidir.”

AÖF Hatay Bürosu Duyurusu:
Tezsiz Yüksek Lisans Başvuruları Başladı
Açık Öğretim Fakültesi Hatay Bürosu’ndan yapılan açıklamada, uzaktan eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programları başvurularının başladığı bildirildi. AÖF Hatay Şube Müdürü Mehmet Ali Bilgin imzasıyla yapılan açıklamada şu bilgiye yer verildi:
“Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsü ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programları ile Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programları için 2019-2020 öğretim yılı bahar dönemi başvuruları başlamıştır.”
Duyuruda, başvuruların 2 Ocak’ta başladığı ve 22 Ocak tarihinde sona ereceği kaydedildi. Başvuru koşulları ve diğer bilgilendirmeler ise şöyle sıralandı:
“Bir programdan lisans derecesiyle mezun olmak… Lisans diploması genel not ortalamasının dörtlük sistemde 2.00 veya üzeri, yüzlük sistemde 50 veya üzeri olması… Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına başvurularda, Yabancı Dil ve ALES puanı aranmaz.
Detaylı bilgileri, Anadolu Üniversitesi web sitesinde ‘2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Program Başvuruları’ başlıklı duyuruda bulabilirsiniz. Açıköğretim Lisans Programları mezunları, Tezsiz Yüksek Lisans Programları ile öğrenimlerine devam edebilirler. Kayıt, ders ve sınavlar, uzaktan eğitim-öğretim yoluyla yürütülmektedir. Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programları ile ilgili tüm bilgilere, tezsizyl.anadolu.edu.tr adresinden erişebilirsiniz.”

TOKİ’den krediyle daire almak için Diyanet’e soruldu:
Faizli Kredi Caiz Mi?
Cevap: “Amaç, faiz elde etmek değil, ev sahibi yapmak!” Caizdir…
Kısa adı TOKİ olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından düşük bütçeli ailelere yönelik başlatılan konut kampanyası için “devlet bankasından kredi kullanmanın” caiz olup olmadığına dair bir soru, Diyanet’e yöneltildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, internet sitesinden gelen soruya verdiği cevapta, devletin, söz konusu borçlandırmada amacının faiz elde etmek olmadığı için, bu yolla ev almanın caiz olduğu ifade edildi.
Diyanet, “TOKİ tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesi’nin dini hükmü nedir?” sorusuna şu cevabı verdi:
“İslam’da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça, faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise, devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup, devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı faiz geliri elde etmek değil, aksine, ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, söz konusu projeden yararlanmak caizdir.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ