Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 17.01.2020
  • 263 kez okundu

Karne Töreni Fen Lisesinde
2019-2020 öğretim yılı ilkyarı eğitiminin bugün sona erecek olması dolayısıyla, resmi karne töreni Fen Lisesi’nde yapılıyor. Bugün saat 10.00’da, Vali Rahmi Doğan ve İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, birlikte Hatay Fen Lisesi’ne gidecek ve buradaki karne törenine katılacak, öğrencilere karnelerini dağıtacak.

Meteoroloji uyardı
Fırtınaya Dikkat!
Meteoroloji, ilimizin bazı ilçelerinde yaşanmakta olan şiddetli rüzgar ve fırtınaya dikkat çekti. Yapılan son değerlendirmelere göre, Hatay’ın bazı ilçelerinde (Samandağ, Yayladağı, Arsuz, İskenderun ve Dörtyol), 16 Ocak Perşembe günü öğle saatleri itibariyle rüzgarın etkisini artırmasından sonra, doğu yönlerinden kuvvetli fırtına (60 – 100 km/saat) şeklinde esmesinin beklendiği ve fırtınanın, bölgedeki etkisini 17 Ocak 2020 Cuma günü öğle sonrasında kaybedeceği, bu nedenle çatı uçması ya da ağaç devrilmesi gibi doğa olaylarına karşı hazırlıklı olunması gerektiği bildirildi.

Polisten tarihi eser kaçakçılarına darbe
Antakya’da düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda 2 şüpheli gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı “Yıldırım” ve “Yunus” ekipleri, Antakya ilçesindeki yol uygulamasında şüphelendikleri bir otomobili durdurdu.
Araçta yapılan aramada, Bizans Dönemi’ne ait olduğu değerlendirilen 3 bronz sikke, çeşitli dönemlere ait birer bronz sikke, bronz kemer tokası, lüle parçası, ok ucu ile 3’er tarihi eser niteliği taşıyan metal obje ele geçirdi.
Olayla ilgili S.D. ile M.B. gözaltına alındı.

Sosyal medyada tartıştığı genci darbeden kişi yakalandı …
Antakya ilçesinde, sosyal medyada tartıştığı genci darp ve tehdit ettiği ileri sürülen şüpheli yakalandı.
İddiaya göre, M.Ç, sosyal medyada tartıştığı 16 yaşındaki M.İ.U.’yu barışmak için bir kafeye çağırdı. Burada M.İ.U.’yu darbederek bıçaklamakla tehdit eden M.Ç, o anları da cep telefonuyla bir arkadaşına kaydettirerek sosyal medyada paylaştı.
Olayı öğrenen ve görüntüleri izleyen ailenin şikayeti üzerine M.Ç., gözaltına alındı.

Samandağ Belediyesinde 10 Personel geri alındı
Samandağ Belediyesi’nde görevden alınan 20 sözleşmeli personelden 10’nun geri alındığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, görevine son verilenler içinde; Mimar, Biyolog, Sosyolog, Kimyager, Veteriner Hekim ve 3 İnşaat Teknikeri yer alıyor. İşten atılanların, idare mahkemesine başvurduğu öğrenildi.

Defne’de CHP Gecesi 1 Şubat’ta
Defne ilçesi CHP örgütü tarafından, yeni yönetim ev sahipliğinde bir gece düzenlendi. Etkinlik, 1 Şubat Cumartesi günü Harbiye de-liban’da yapılacak. İlçe Başkanı Akın Parlakyıldız, yeni yönetimin, ilçe halkıyla kaynaşması amacıyla bu geceyi düzenlediklerini bildirdi.

Jandarma’ya Subay alınacak
Başvurular dün başladı, 31 Ocak’a kadar…
Jandarma Genel Komutanlığı’na ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na, erkek/kadın, muvazzaf/sözleşmeli subay alımı yapılacağı duyuruldu. Subay alımı için koşullar ileriki süreçte duyurulurken, alım için başvurular dün başladı. 31 Ocak tarihine kadarki başvurularla, Jandarma Genel Komutanlığı’na subay alımı gerçekleştirilecek.

Sahte Site!
Gelir İdaresi Başkanlığı, kurumun adı ve logosu kullanılarak, trafik para cezasına ilişkin sahte internet siteleri tespit edildiğini belirterek, her türlü işlemin www.gib.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirilmesi uyarısında bulundu.

Hamsi soğuğu sevdi
Karadeniz’de havaların soğumasıyla beraber balıkçı tezgahlarında son günlerde daha çok yer bulmaya başlayan hamsi, fiyatının düşmesiyle vatandaşın en çok tercih ettiği balıkların başında geliyor.

Mevduat azaldı
Krediler arttı
Bankalardaki TL cinsi mevduat 1.228 milyar 861 milyon lira, yabancı para mevduatı ise 226 milyar 176 milyon dolar oldu. Tü-ketici kredileri, yüzde 0,76 artarak 452 milyara yük-seldi. Taksitli ticari krediler ise yüzde 0,07 yükselerek 376 milyar lira oldu.

Yüzde 11,25’e indi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 75 baz puan düşürerek yüzde 12’den yüzde 11,25’e çekti.

AÜ’de Güz Sınavları öncesi
Sonuçlar Erken Açıklanacak
Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesi’nin (AÖF) bu hafta sonu yapılacak güz dönemi final sınav sonuçlarının kısa sürede açıklanacağı bildirildi. Rektörlükten yapılan yazılı açıklamada, 1 milyon 52 bin aktif öğrencisi bulunan Açıköğretim Sistemi’nin, 2020 yılı itibarıyla dijitalleşme ve uluslararasılaşma noktasında önemli adımlar atacağı belirtildi. Öğrenci sayısı bakımından dünyada 3’üncü olan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi’nin, 14-15 Aralık 2019’da gerçekleştirilen güz dönemi ara sınav sonuçlarının 5 gün gibi rekor bir sürede duyurulduğunu hatırlatan Rektörlük, şöyle devam etti:
“Açıköğretim Sistemi’ndeki ders düzenlemeleri ve Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi’ndeki yazılımcı personelin hazırladığı yazılımlar bir araya gelince, daha güzel ve hızlı bir sonuç ortaya çıktı. Bununla ilgili emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu, üniversitemiz için bir gururdur. Final sınav sonuçlarını da yine bu şekilde erken açıklayacağız. Öğrencilerimiz, sınav sonuçlarını yine erken bekleyebilir.”

Amik Gölü’nde alabora
Balıkça Kayıp…
Kuruyan Amik Gölü üzerindeki suların yol açtığı göllenme nedeniyle, kayıkla bölgede balık avı yapmaya çalışan bir kişi, kayığın alabora olması sonucu kayboldu. Kaybolan balıkçının, 60 yaşlarındaki, Antakya Büyükdalyan Mahallesi’nden Riyad Gümüş olduğu öğrenildi. Küçükdalyan Mahallesi’nde kayıkla balık avına çıkan Riyad Gümüş’ten (60) haber alamayan yakınları, durumu Jandarma’ya bildirdi. İhbar üzerine, Riyad Gümüş’ün balık tutmak için gittiği yerde çalışma başlatan Sahil Güvenlik ve AFAD ekipleri, Gümüş’e ait kayık ve ağ malzemelerini buldu.

Kızılay’ın hedefi
Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, geçen yıl dünya genelinde 23 milyon kişiye yardım ulaştırdıklarını, 2020 yılında ise bu sayıyı 25 milyon kişiye çıkarmak istediklerini belirtti.

Ülke genelinde
Ülke genelinde polis, jandarma ve sahil güvenlik birimlerince yapılan uygulamada, narkotik suçlarından aranan 475 kişi
yakalandı.

2019’da 1.348.729 konut satışı
Konut satışları, 2019 yılında, bir önceki yıla göre %1,9 azalarak 1 348.729 oldu. Türkiye genelinde konut satışları 332.508 ipotekli, 1.016.221 diğer satış türünde gerçekleşti. 2019 yılında ipotekli satışların payı %24,7 oldu. Türkiye’de 2019 yılında ilk el konut satışı 511.682, ikinci el konut satışı ise 837.047 olarak gerçekleşti. İlk el konut satış oranı %37,9, ikinci el konut satış oranı %62,1 oldu. Konut satışlarında 2019 yılında, İstanbul 237.675 konut satışı ve %17,6 pay ile ilk sırayı aldı. İstanbul’u, 132.486 konut satışı ve %9,8 pay ile Ankara, 79.221 konut satışı ve %5,9 pay ile İzmir izledi. En az satış ise 185 konut ile Ardahan’da oldu.

Yazılım eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı, yazılım geliştirme programı Embarcadero Delphi’yi, 1600’den fazla mesleki ve teknik okuldaki 1 milyon öğrencinin ücretsiz erişimine sunacak.

Bedelli Askerlik
35 Bin Tl Oldu
Milli Savunma Bakanlığı, 2020 yılında bedelli askerlik ücretinin 35 bin 54 lira olduğunu bildirdi.
MSB’den yapılan açıklamada, ”2020 yılının ilk yarısı için bedelli askerlik ücreti, 35 bin 54 lira olarak belirlendi” denildi. 2019 ücreti ise 33 bin 230 lira olarak belirlendi. 2020 yılında müracaat edecek yükümlülerin, başvurularını, 31 Aralık 2020 saat 18:00’e kadar tamamlamaları gerekmektedir.
Başvuru; yükümlülerin yoklamalarını yaptırmalarını, bedelli askerlik tercihinde bulunmalarını ve belirtilen bedelin tercih tarihinden itibaren iki ay içerisinde ödenmesini içermektedir. Bu nedenle, yoklamasını yaptırmayanların, öncelikle “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekmektedir. Fiili askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı ise bulunmamaktadır.

Savaş’tan Şehit Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bir mesajla, dün Hakkari’de 2 Askerimizin Şehitlik mertebesine erişmesi dolaysıyla bir başsağlığı mesajı yayınladı.
BŞB Başkanı Savaş’ın mesajı şöyle:
“Hakkari Çukurca’da atış eğitimi esnasında meydana gelen kazada Şehit olan, Piyade Sözleşmeli Er Tolga Kaplan ve Piyade Sözleşmeli Er Sait Miyanyedi’ne Allah’tan rahmet, Ailelerine sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.”

Güzel’den Başsağlığı Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, dün Hakkari’de verdiğimiz iki Şehit üzerine bir başsağlığı mesajı yayınladı. Defne Belediye Başkanı Güzel’in mesajı şöyle:
“Hakkari Çukurca’da atış eğitimi sırasında meydana gelen kazada Şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Tolga Kaplan ve Piyade Sözleşmeli Er Sait Miyanyedi’ye Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Halkımızın başı sağ olsun.”

Wikipedia “özgür”
Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin Wikipedia’ya erişimin engellenmesine ilişkin kararı kaldırmasının ardından, BTK da Wikipedia’yı erişime açtı.

Fiyatı artıyor
Kuru bakliyatta fiyat hareketliliği devam ediyor. 2019’da kırmızı mercimekte görülen fiyat artışı, 2020 yılının ilk 2 haftasında kuru fasulyede yaşandı.

Tatil tavsiyesi
Yarıyıl tatiline girecek tüm öğrenci ve öğretmen-lere verimli bir 16 gün dileğinde bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Öğrencilerimiz, bu fırsatı verimli geçirmeli. Tatili; günlerce telefon, tablet, bilgisayar, sosyal medya ile ilgilenerek tüketmemeli” dedi.

Üreticinin derdi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, farklı illerden gelen Ziraat Odaları Başkanları ile olan görüşmelerinde; 2019 yılında ödenemeyen çiftçi borçları, elektrik ve sulama ücretlerinin yüksekliği başta olmak üzere, çiftçilerin yaşadığı sorunları ve yapılması gerekenleri ele alıyor.

Yoğun başvuru
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 100 bin sosyal konut için 1 milyon 137 bin 982 başvuru yapıldığını, kuraların Şubat ayında çekileceğini duyurdu.

Cezalar artacak
Tarım ve Orman Bakanlığı; taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü kamuoyuyla paylaştı. Bazı firmaların daha önce de ceza almasına rağmen, aynı isimle ürünlerini piyasaya sürmeye devam ettiği görüldü.

Ekonomik uçmak için
Türk Hava Yolları’nın alt markası AnadoluJet, Sabiha Gökçen’den yurtdışında 28 ayrı noktaya uçacak. Böylece daha fazla yolcuya daha uygun fiyatlı hizmet sunacak.

Kredi borcu
Özel sektörün, Kasım sonu itibarıyla yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 10.2 milyar dolar, uzun vadeli kredi borcu 193.5 milyar dolar oldu.

Yapılandırma talebi
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, yaklaşık 3 milyon 900 bin çalışa-nın ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçları nedeniyle hacizlerle karşı karşıya olduğunu belirterek, işverenlere sağlanan yeniden yapılandırma gibi bir kısım düzenlemelerin çalışanlar için de yapılmasını talep etti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ