Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 23.01.2020
  • 337 kez okundu

Yayladağı’nda, evde ceset!
Emekli polisin psikolojik sorunlar
yaşadığı iddiası…
İlimiz Yayladağı ilçesinde, 59 yaşlarındaki bir kişi evinde ölü bulundu. Kurtuluş Mahallesi’nde oturan Şadi Yeşekmez’in evinde hareketsiz yattığını gören yakınları, durumu polis ve 112 Acil Servis ekiplerine bildirdi. Olay üzerine gelen sağlık görevlileri, yaptıkları kontrollerde, Yeşekmez’in öldüğünü belirledi. Yeşekmez’in cesedi, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Evli ve 2 çocuk babası olan emekli polis memuru Yeşekmez’in, bir süre önce eşinden ayrıldığı ve psikolojik sorunlar yaşadığı öğrenildi.

Meteoroloji uyarısı: Fırtınalı Gün…
Meteoroloji, ilimiz ve çevresinde fırtınalı bir gün yaşanacağını duyurdu. Meteoroloji tahmini şöyle:
“Rüzgârın; Bölgenin iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Rüzgârın bu gece saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.”
-Haber Merkezi-

“Şehit-Gazi” kelimelerini
kullanmak izne tabi…
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanlığı’nın 07.01.2020 tarih ve 6 sayılı kararına göre, “Şehit” ve “Gazi” isminin kullanılması izne tabi olacak.
375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Dernekler Kanunu’nda değişikliğe gidildi. İçişleri Bakanlığı’nın, bu kanun hükmünde kararnamenin uygulama yönetmeliğini yayınlayarak, 81 İl Valiliğine genelge halinde gönderdiği de öğrenildi. İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine gönderdiği genelgede, dernek adlarında olduğu gibi, sendika adlarında da “Şehit” ve “Gazi” kelimelerinin kullanılabilmesi için izin alınmasını istedi. Yapılan değişiklikle, Dernek adlarında “Şehit” ve “Gazi” kelimelerinin de, tıpkı “Türk, Türkiye, Milli, Cumhuriyet, Atatürk ve Mustafa Kemal” kelimelerinde olduğu gibi İçişleri Bakanlığı’nın izniyle kullanıla-bileceği hüküm altına alındı.
Genelgede, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ile 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nda hüküm bulunmayan hallerde, Dernekler Kanunu hükümlerinin uygulandığı belirtildi.
-ADLİ VE İDARİ İŞLEM YAPILACAK-
Bu nedenle, derneklerde olduğu gibi sendikaların da isimlerinde söz konusu kelimeleri kullanmak istemeleri halinde, İçişleri Bakanlığı’ndan izin almaları gerektiği vurgulandı. 81 İl Valiliğine gönderilen genelgede, bu kelimeleri izinsiz kullanan sendikaların ve derneklerin uyarılması, uyarılmalarına rağmen kanuna aykırı hareket eden sendika ve sendika yöneticileri hakkında da adli ve idari işlem yapılması istendi.

Gazeteci Yılmaz’ın Annesi vefat etti
İskenderunlu Gazeteci Erdal Yılmaz’ın annesi vefat etti. Körfez Gazetesi sahibi Erdal Yılmaz’ın vefat eden annesi Aynur Yılmaz, dün toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

134 bini geçti
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “2019’da TÜRKPATENT’e 8 bin 126 yerli patent ve 2 bin 906 yerli faydalı model başvurusu yapılırken, 119 bin 412’si yerli olmak üzere, toplam 134 bin 353 marka başvurusu gerçekleştirildi” dedi.

KYK desteği
Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Recep Ali Er, 2020 yılı itibarıyla 600 bin civarında öğrenciye yurtlarda ev sahipliği yaptıklarını, burs ve kredi imkanı sağlananların sayısının 1 milyon 584 bine ulaştığını bildirdi.

Kamu işçisine
İlave tediye mi?
Kamu işçilerine yapılacak ilave tediyenin tarihi, Cumhurbaşkanı kararıyla netleşecek. Bu tarihten itibaren kamu işçileri ile kadroya geçmiş olan taşeron işçiler tediyelerini
alacak.

Mağdur olmayın!
Tüketici ve Çevre Hakları Federasyonu Genel Başkanı Osman İlhan, “GSM ve internet abone merkezlerine gidildiğinde neye imza atıldığının görülmesi ve sözleşmenin bir nüshasının alınması gerekiyor” uyarısında bulundu.

30 Bin’i aştı
Suriye Müdahale Koordinatörlüğü’ne göre, Suriye’nin İdlib ilinde ilan edilen ateşkese rağmen 12 Ocak’tan bu yana 79 sivil hayatını kaybetti, 31 bin 500 kişi yerinden oldu.

Noterlik işlemlerinde
Güvenli ödeme sistemi
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi ve noter ücretlerinin kredi kartlarıyla ödenmesi uygulamasının, 3 Şubat itibarıyla yurt genelinde başlayacağını bildirdi.

Binlerce Fidan
Tarım ve Orman Bakanlığı, Geleceğe Nefes Seferberliği kapsamında Türkiye genelinde dikilen 11 milyonu aşkın fidanın yüzde 95’inin tuttuğunu bildirdi.

231 bin dosya
Yargıda alternatif çözümlerden “uzlaştırma” kapsamında, şüpheliler, geçen yıl bağış yapma, kamu yararına çalışma, özür dileme gibi anlaşma kararlarına uyarak ceza almaktan kurtuldu.

2019’da 24 Milyon 264 Bin Kişi Gezi Yaptı
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon
264 bin kişi seyahate çıktı
Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre; Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte, yurt içinde ikamet eden 24 milyon 264 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların, bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,8 azalarak 31 milyon 939 bin seyahat olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte seyahate çıkanlar, 309 milyon 342 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı ise 9,7 gece oldu.

Personel alınacak
Ticaret Bakanlığı’na, çeşitli birimlerde istihdam edilmek üzere 22 sözleşmeli bilişim personeli alınacak. Müracaatlar, Bakanlığın internet sitesi (www.ticaret.gov.tr) üzerinden yapılacak.

Bekçilere yetki
AK Parti Milletvekilleri, çarşı ve mahalle bekçilerine halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme görevi ile adli görevler verilmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

İdlib uyarısı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de durumun hala kritik olduğunu belirterek, Beşşar Esed rejiminin garantörü olarak Rusya’nın ateşkes konusundaki taahhütlerine uymasını beklediklerini söyledi.

Bakanlık açıkladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu an piyasada 1 milyon 650 bin kutu grip ilacımız var. Herhangi bir grip ilacı sorunu bulunmamaktadır” dedi.

‘Feride’ 24 Ocak’ta
Zeynep Çamcı’nın senaryosunu kaleme aldığı ve yönetmenliğini Ali Yorgancıoğlu ile gerçekleştirdiği “Feride” adlı film, 24 Ocak’ta vizyona girecek.

Konutta rekor
Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, “Yabancıların 2019 yılında satın aldığı 45 bin 483 adet konut, yabancıya konut satışında tarihin en yüksek yılı olarak kayıtlara geçti” ifadelerini kullandı.

Bolu’dan İdlib’e
Bolu’da yaklaşık 50 bin kişinin katılımıyla, İdlib’e gönderilmek üzere üç gün içinde toplanan yardımları taşıyan 9 tır, bölgeye doğru yola çıktı.

KOSGEB desteğiyle
D vitaminli zeytinyağı
Antalya’da girişimci iki kadın, laboratuvar ortamında dört yıl çalışarak geliştirdikleri D vitaminli zeytinyağının üretimi için hibe desteğiyle tesis kurdu.

FETÖ’nün Siyasi Ayağı
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “FETÖ’nün siyasi ayağının” araştırılmasına ilişkin olarak, “Hangi ayakla ilgili olursa olsun bütün mücadele sürecini emniyet, yargı ekseninde yürütüyoruz. Siyasi ayak için ayrı bir mecra düşünmeye gerek var mı?” dedi.

Ceviz tavsiyesi
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sütyemez, cevizin bir meyveden çok, sağlık için kullanılan tablet olduğunu söyledi.

Lokavt kararı
Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası’nın almış olduğu grev kararına karşı MESS tarafından lokavt kararı alındı.

Önemli veri
23 Ocak Perşembe: 10:00/Tüketici Güven Endeksi/Ocak/Önceki: 58.8

Şubat’ta bitiyor
3 yıllığına 1000 lira aylık alanlara 300, 1000 ila 2 bin lira arasında aylık alanlara 375, 2 bin lira üzeri aylık alanlara ise 450 lira olarak uygulanan banka promosyonunda birçok emeklinin sözleşme süresi Şubat ayı itibarıyla sona erecek.

Stopaj yükü
Rekabet gücü giderek zayıflayan esnaf ve sanatkârlar için, stopajdan doğan vergi yükünün her geçen gün daha da ağırlaştığını ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Stopaj uygulaması kaldırılmalı ya da en azından stopaj oranı yüzde 20’den yüzde 5’e düşürülmeli” dedi.

Türkiye de dahil
Çin’in Wuhan kentinde patlak veren SARS benzeri koronavirüs salgını nedeniyle, bazı ülkeler, Çin’den gelen yolcularla ilgili önlemler almaya başladı.

Doğalgaz faturası
Enerji piyasası verilerine göre, bin metreküp doğalgazın fiyatı Avrupa’da 110-120 dolar seviyesindeyken Türkiye’ye gelen gazın fiyatı 250 ila 280 dolar. Bu, doğalgaz faturası açısından da yüksek maliyetlere işaret ediyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ