Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.01.2020
  • 610 kez okundu

CHP’de Gençlik Kolları Kongreleri
Yarın Defne, Çarşamba Arsuz, Perşembe Antakya
CHP, ilimizde gençlik kolları eliyle ilçelerde kongrelerini yapıyor. CHP Gençlik Kolları Defne İlçe Başkanlığı Kongresi yarın yapılırken, Çarşamba günü Arsuz, Perşembe günü Antakya’da yapılıyor. CHP Gençlik Kolları kongre sürecine göre; 1 Şubat Cumartesi günü Samandağ ve 2 Şubat Pazar günü de Erzin Gençlik Kolları Kongreleri yapılıyor. Diğer ilçe gençlik kolları kongreleri de önümüzdeki hafta yapılıyor.

Deprem Anında Ne Yapmalı?
Son yaşanan depremler, önlemleri de beraberinde getirdi. Uzmanlar, deprem ile birlikte ilk yapılması gerekenleri şöyle açıklıyor:
“Deprem anında, eğer tahliye alanı uzaksa, olası bina ve eşya yıkılması durumundan zarar görmemek için, ezilme riski bulunmayan sert eşyaların yanında, cenin pozisyonunda (yana yatıp dizler karına çekilecek) yatıp, sıkıca tutunmalı ve başımızı ellerimizle korumalıyız. Bu pozisyon esnasında bir yıkım olursa, sert eşya yanında yattığınız alanda oluşan boşluk, ‘Hayat Üçgeni’ bağlamında sizi koruyacaktır.”

Baro, Yardım Kampanyası Açtı
Hatay Barosu, Elazığ depremi dolayısıyla bir yardım kampanyası başlattı. Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, kampanya ile ilgili olarak, “Hatay Barosu olarak, ülkemizi sarsan deprem felaketi nedeniyle, afetzede vatandaşlarımız için meslektaşlarımız arasında yardım kampanyası başlattık. Başta çocukların giysi ihtiyacı olmak üzere, tüm yardımlar tarafımızca ulaştırılacaktır. Dayanışma duygumuzla, geçmiş olsun dileriz” açıklaması yaptı.

Tim Toplantısı 3 Şubat’ta Antakya’da
2020 yılı Ocak ayı ihracat rakamları, Antakya’da düzenlenecek toplantıda açıklanacak. Kısa adı TİM olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin, 3 Şubat 2020 Pazartesi günü, Ocak ayı ihracat rakamlarını Antakya’da açıklayacağı duyuruldu.
Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı ve TİM Konsey üyesi Ali Kavak, TİM’in her ay bir il de toplanarak Türkiye’nin ihracat rakamlarını açıkladığını hatırlatarak, “3 Şubat 2020 Pazartesi günü şehrimizde yapılması düşünülen TİM toplantısının Hatay’a olumlu yansıyacağını ümit ediyorum. Toplantıya; TİM Başkanı İsmail Gülle, TİM Meclis üyeleri, TİM Konsey üyeleri, İhracat Birlikleri Başkanları ve temsilcileri ile çok sayıda işadamının katılması bekleniyor. Önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacağız. Ekonominin kalbinin Antakya’da, Hatay’da atacağını ifade etmek isterim. Bu toplantının ilimizde düzenlenmesi önemlidir” dedi.

Yardım toplamada yetkili tek kuruluş: AFAD
Hatay Valiliği, Elazığ depremi sonrası bazı kişi ve kurumların depremzedelere ulaştırılmak üzere yardım kampanyası başlattıklarına dikkat çekerek, bu konudaki yardım toplama yetkisinin sadece AFAD kurumunda olduğunu duyurdu.
Hatay Valiliği’nin bu konudaki duyurusu şöyle:
“Elazığ ve Malatya depremi ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından ve bazı vatandaşlarımızca sosyal medya mecralarında yardım taleplerinde bulunulduğu gözlenmiştir. Cumhurbaşkanlığımızın bildirdiği çerçevede var olan ihtiyaçlar, İl AFAD Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilmektedir. Yardım yapmak isteyenlerin bu konudaki istek ve hassasiyetlerini anlıyoruz. Toplanacak yardımlar, bölgedeki ihtiyaç kapsamında, kullanılmamış yeni malzemeler olmak kaydıyla; sadece ısıtıcı, giyecek ve gıda kabul edilecektir. Ancak herhangi bir karışıklığa mahal vermemek adına, Cumhurbaşkanımızın bildirdiği çerçeve dışında yardım çağrısında bulunulmamasını rica ediyoruz. Tüm kurum ve kuruluşlara, vatandaşlarımıza çağrımız, ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinin toplanma ehliyetinin İl AFAD Müdürlüğümüzün koordinesinde olduğunu hatırlatırız. Konunun hassasiyetine binaen, kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

‘Deprem Saati’
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, bir depremin gün ve saatinin önceden kestirilmesinin teknolojik imkanla mümkün olmadığını bildirdi.

Erteleme talebi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Elazığ ve Malatya’daki depremde ev ve iş yerlerini kaybeden vatandaşların kamu ve özel bankalara olan kredi borçlarının faizsiz ertelenmesi talebinde bulundu.

Deprem Sigortası
Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, “Elazığ’daki 123 bin 310 konutun yüzde 34,5 yani 42 bin 972’sinin, depremin merkezi Sivrice ilçemizde 123 konutun Zorunlu Deprem Sigortası bulunuyor” dedi.

21 bin müteahhit
Gruplandırıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Haziran 2019’dan bugüne özel sektörde yapım işlerini yüklenecek 20 bin 853 yapı müteahhidi, belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterlilikleri dikkate alınarak gruplandırıldı.

19 Yabancı Dil Sınavı
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yıl 15’i elektronik ortamda olmak
üzere 19 yabancı dil sınavı yapacaklarını bildirdi.

14 Şubat hazırlığı
Aşktan berekete, saflıktan narinliğe kadar birçok anlamın yüklendiği orkideler, yine Sevgililer Günü’nün özel hediyeleri arasında yerini alacak. Çiçekçiler, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da yaklaşık 2 milyon orkideyi 14 Şubat için hazırlıyor.

6 Maden Uzmanı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), sözleşmeli 20 yer altı maden uzmanı istihdam edecek. Sözlü sınava başvuruları, 27 Ocak – 12 Şubat saat 17.00’ye kadar yapabilecek.

Enkazdan kurtardı
Elazığ depreminin yaşanmasının hemen ardından Sürsürü Mahallesi’nde yıkılan binaya koşan Suriyeli üniversite öğrencisi Mahmud el Osman, elleriyle kazarak enkazdan çıkarttığı Dürdane Aydın ve eşi Zülküf Aydın ile bir araya geldi. Osman’ın, Hatay’dan Elazığ’a eğitim için gittiği ifade edildi.

Bakanlık tespiti
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Deprem bölgesinde yer alan tüm baraj ve göletler ilgili teknik personelimizce tetkik edilmiş olup, herhangi bir hasar tespit edilmemiştir” dedi.

Yetkiler genişliyor
Bekçilere yönelik düzenleme, İçişleri Komisyonu da 28 Ocak Salı günü görüşülecek. Teklif, bekçilere, görev böl-gelerinde ve çalışma saat-leri içerisinde kişileri, araç-ları durdurabilme, kimlik sorabilme yetkisi veriyor.

Savaş’tan Elazığ Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, merkez üssü Elazığ ili Sivrice ilçesi olan ve Hatay’da da hissedilen depremle ilgili, depremin yaşandığı ilk saatlerde bir mesaj yayımladı.
Başkan Savaş’ın, Cuma gece yarısı yayınladığı mesajı şöyle:
“Hepimizi derdinden sarsan ve şehrimizde de hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yaşanılan can kayıplarının artmaması en büyük temennimizdir. Devletimizin ilgili kurumlarıyla, AFAD ekipleriyle irtibat halindeyiz. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, talep gelmesi durumunda, ihtiyaç duyulan yerlerde arama-kurtarma çalışmaları için tüm birimlerimizle desteğe hazırız. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.”

Defne, Deprem Yarası Sarmak İstiyor
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Elazığ ve çevresinde yaşanan depremde yara sarma çalışmalarına katkıda bulunmak istiyor. Defne Belediye Başkanı Güzel’in, “Elazığ ve Malatya’nın yanındayız” başlıklı bu konudaki mesajı şöyle:
“Deprem gerçeği ile yaşayan Defne ilçesi olarak, Elazığ ve Malatya halkının acısını paylaşıyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Elazığ ve Malatya’da deprem mağduru vatandaşlarımıza destek olmak için, Defne Belediyesi olarak hazırız! Yardımlarımızın ivedilikle ulaştırılması için teyakkuzdayız.”

Samandağ Gençlerbirliği’ne göre;
Antrenör Özdemir ayrılırken, etik davranmadı!
Hatay Amatör Küme Süper Ligi ekibi Samandağ Gençlerbirliği takımını bir süre çalıştıran ve geçtiğimiz hafta sonunda takımdaki görevinden ayrılan Zeyni Özdemir ile ilgili olarak, Kulüp Yönetimi, “Etik davranmadı” başlıklı bir açıklama yaptı.
Samandağ Gençlerbirliği Yönetimi’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Bir süredir A Takımımızın hocalığını yapan Sayın Zeyni Özdemir’le, sezonun en önemli maçı olan Nişrin Spor maçından sadece saatler önce, takımımız kampta iken yolumuzu ayırmak zorunda kaldık. Maçın önemi, eski hocamıza olan saygımız ve takımın bu son dakika gelişmesinden çok fazla etkilenmemesi amacıyla, bu konuda maçtan önce açıklama yapmadık. Ancak maalesef ki eski hocamızın aynı hassasiyeti göstermediğini büyük bir üzüntü ile görmek içimizi burktu.
Futbolun içinde olmakla birlikte, böylesine önemli bir maçtan önce bu kararı almak zorunda kalmak, hiçbir başkan ve yöneticinin kolay kolay başvuracağı bir yol değildir. Ancak şunun net olarak bilinmesini isteriz ki, hayati önemdeki maçımız öncesinde yaşanan üzücü gelişmeler ve kabul edilemeyecek tavır ve davranışlar, bizi bu kararı almak zorunda bırakmıştır.
Eski hocamız, maç günü talihsiz bir açıklama yaparak ve bu açıklamayı maçtan önce basına servis ederek; kulübüne, 3 aydır birlikte çalıştığı futbolculara ve çalıştığı süre boyunca bir dediğini iki etmeyen başkan ve yönetim kurulumuza karşı büyük bir vefasızlık örneği göstermiştir.
Eski hocamızın, ayrılığa gerekçe olarak gösterdiği ‘verilen sözlerin tutulmadığı’ yönündeki beyanının doğru olmadığının net olarak bilinmesini istiyoruz. Takımın maç günü bu durumdan olumsuz etkileneceği olgusunu hiçbir şekilde göz önünde bulundurmadan, takıma zarar verme pahasına, bu kadar gerçek dışı, üzücü, zamansız ve bencilce yapılan bir açıklamayı kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Ancak şunun da net olarak bilinmesini istiyoruz… Bu takım, bugün eğer ligin zirvesindeyse, bu başta Yönetim Kurulumuz olmak üzere, takımda çalışan hocalarımızın, futbolcu kardeşlerimizin, kulüpte çalışan arkadaşlarımızın ve bize destek veren taraftarlarımızın büyük emekleri ve fedakarca çabaları sonucunda olmuştur. Bu nedenle, emek veren herkesin yüreğine sağlık diyoruz.
Her türlü zorluğa göğüs germeye devam ederek, bu emek ve fedakarlık duygularımız ile daha çok birbirimize kenetlenecek ve bu ilçenin hak ettiği şampiyonluğu ve Bal Ligi’ni, güzelim ilçemize ve camiamıza kazandıracağız. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.”

81 İl Esnafından
Elazığ’a destek
Elazığ ve Malatya’da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin yaralarını sarmak için ülke genelindeki tüm esnaf ve sanatkar teşkilatlarına genelge gönderdiklerini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu kapsamda, 81 temsilciliğimize genelge yaparak bir yardım kampanyası düzenledik. Yardım kampanyası kapsamında; kuru gıdadan, temizlik ürünlerine, çocuk bezinden her türlü temizlik malzemesine, battaniye, ısınma ve barınmak için gerekli her türlü ürün kampanya kapsamında toplanarak, kısa sürede, depremin en yoğun şekilde yaşandığı Elazığ ve Malatya illerimize gönderilecektir. Bu konuda duyarlı tüm vatandaşlarımızı yardım kampanyamıza destek olmaya çağırıyorum” dedi.

Tüm Oda ve Borsalar
Yardım için birleşti
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak, 81 ildeki Oda ve Borsalar ile birlikte depremden etkilenen Elazığ ve Malatya için harekete geçtiklerini bildirdi.​ Hisarcıklıoğlu’nun açıklaması şöyle: “TOBB olarak 81 ildeki Odalarımız ve Borsalarımız ile birlikte Elazığ ve Malatya için harekete geçtik. Tüm illerdeki Odalarımız ve Borsalarımız ile AFAD koordinasyonunda, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda yardımları göndermeye başladık. Yardımda bulunmak isteyen üyelerimiz il ve ilçesindeki oda ve borsalarla iletişime geçebilir.”

Talesemi Hastalarına Uyarı
Kan isteyenler DONÖR getirmeli
HATODER Başkanı Burhan Kerimoğlu, bugün ve hafta boyunca devlet hastanesinden kan almaya gidecek talasemi hastalarınım, birlikte donör götürmeleri gerektiği konusunda uyardı. HATODER Başkanı Burhan Kerimoğlu’nun konuyla ilgili uyarısı şöyle:
“Kıymetli hasta ve hasta aileleri… Hatay Devlet Hastanesi Talasemi Merkezi’ne düzenli olarak kan almaya gelen hastala-rımızın, önümüzdeki hafta içerisinde, 27-31 Ocak tarihleri arasında, kan grubu ne olursa olsun, muhakkak bir kişiyi yanlarında kan vericisi (DONÖR) olarak getirmeleri rica olunur. Bu uyarıyı dikkate almanızı önemle rica ederim.”

Yüzde 17,10 azaldı.
TOBB verilerine göre; 2019 yılında 2018 yılına göre kapanan şirket sayısı %5,04, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı %0,36 oranında artmış olup, kapanan kooperatif sayısında %17,10 oranında azalış gözlendi.

Acısıyla yaşıyor
Suriye’deki saldırılarda eşi, çocukları, kardeşleri başta olmak üzere 27 yakınını kaybeden 47 yaşındaki Fevziye el Halef, geldiği Türkiye’de sığındığı Hatay’da, geriye kalan kızı ve üç torunu ile acılarını unutmaya çalışıyor.

PTT hizmeti
PTT A.Ş.’den yapılan açıklamada, Elazığ’daki depremden etkilenen vatandaşlara destek amacıyla oluşturulan 1866 numaralı “PTT Posta Çeki” hesabına gönderilecek nakdi yardımların, AFAD aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bildirildi.

İnceleme başlattık
Tartışmalara neden olan, rehber öğretmenler için hazırlanan kitaba ilişkin konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Eğer kasıtlı ise, bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık” ifadelerini kullandı.

Paylaşıma soruşturma
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Elazığ’daki depremle ilgili olarak sosyal medyada yer alan provokatif paylaşımlara yönelik soruşturma başlatıldı.

AFAD uyarısı
AFAD, Elazığ ve Malatya depremiyle ilgili yaptığı açıklamada, herhangi bir karışıklığa yol açmamak için Cumhurbaşkanlığının bildirdiği çerçeve dışında depreme ilişkin yardım çağrısında bulunulmamasını istedi.

100 mt uzaklıkta
“İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında, internet salonları ile örgün eğitim kurumlarından; özel öğretim kursları, yükseköğretim hariç öğrenci yurtları ile anaokulları arasında en az 100 metre uzaklık bulunacak.

Sınır kapıları:
Suriye Sınırı
Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Türkiye-Suriye hattındaki kara sınır kapılarından; geçen yıl 298 bin 291 araç girişine karşılık 300 bin 691 araç çıkışı, 394 bin 112 yolcu girişine karşılık 474 bin 452 yolcu çıkışı gerçekleşti.

Bakanlık önlemi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye’nin ürettiği 3 helikopter gelecek yıl sonuna doğru Bakanlık envanterine katılacak” dedi.

26 milyon lira
Doğum yardımı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi aileler için ilk kez geçen yıl başlatılan “Çoklu Doğum Yardımı” kapsamında, ikiz ve üçüz doğan 28 bin 938 bebeğe destek sağladı.

Hassasiyet çağrısı
İletişim Başkanlığı, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin yayınlarda “hassa-siyet” çağrısında bulundu.

Deprem yardımları
Cumhurbaşkanlığı’ndan, deprem bölgesine yardımların AFAD koordinesinde ulaştırılmasının önemi vurgulanarak, bunun için “0 312 258 23 23” numaralı telefonun aranması istendi.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde yapılan denetimlerde, 300 şehir içi toplu taşıma aracı trafikten men edildi.

Elazığ Depremi
Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde, şu ana kadar toplam 31 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi yaralandı.

Yılın en düşüğü
Geçen yılın ikinci yarısında itibaren düşüş eğilimindeki vadeli mevduat faizi, 3 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 9,60’ı gördü.

Çelik sektörü
ABD ve AB’nin Türkiye’den ithal ettiği çelik ürünlerine yönelik aldığı koruma tedbirleri nedeniyle, sektörün bu ülke ve bölgelere ihracatı yaklaşık bir yılda 2 milyon 748 bin ton azaldı.

Hasar Tablosu
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yaptığımız çalışmalar neticesinde Elazığ merkez ve Sivrice ilçemizde 19 yıkık, 107 ağır hasarlı, 37 orta hasarlı, 171 de az hasarlı bina tespit ettik” dedi.

Esnafa destek
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya’da zarar gördüğü tespit edilen esnaf ve sanatkarın, kredi ve kefalet kooperatifleri üzerinden Halkbank aracılığıyla kullandığı kredilerin 1 yıllık taksit ve faizlerinin, TESKOMB ödeneceğini bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ