Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 05.02.2020
  • 399 kez okundu

MKÜ’de Proje Desteği
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), bir duyuru yaparak, proje başvuruları sürecinin başlatıldığını bildirdi. MKÜ duyurusunda, “2020 yılı proje yolluklarda, yurtiçi geçici yolluklarda, katılım ücreti dahil 1.000,00 TL, yurtdışı geçici görev yollukları ise kongre katılım ücreti dahil olmak üzere 2.000,00 TL ile desteklenmesi, 23.01.2020 tarihli BAP Komisyon Toplantısı’nda kabul edilmiştir” bilgilendirmesinde bulunuldu.

CHP İlçe Başkanı Dağ’dan Başsağlığı Mesajı
Reyhanlı CHP İlçe Baş-kanı Nihat Dağ, İdlip Şehitleri için mesaj yayınladı. CHP İlçe Başkanı Dağ’ın mesajı şöyle:
“İdlip’te yapılan operasyonda, lojistik destek sağlamak amacıyla İdlip’te bulunan Reyhanlılı hemşerimiz İsmail Akatay Şehit olmuştur. Rabbim, ailesine sabır versin. Başımız sağ olsun.”

7 Günde 123 Kaza
1 ÖLÜ, 71 YARALI
İlimizde son 7 günde toplam 123 trafik kazası yaşandı. Verilere göre, bu kazalarda 1 kişi öldü, 71 kişi ise yaralandı.

MKÜ’de Mantar Kursu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) Kültür ve İstiridye Mantarı Kursu açılıyor. Konuya ilişkin yapılan duyuruda, Üniversite Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde 15 Şubat 2019 tarihinde başlamak üzere, Prof. Dr. Tamer Sermenli tarafından Kültür ve İstiridye Mantarı Kursu başlatılacağı bildirildi. Duyuruda ayrıca, kursa katılımın ücretli (200 TL) olduğu da hatırlatıldı.

İzzettin Yılmaz’ın acı günü
Halası vefat etti
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, hala acısı yaşadı. İzzettin Yılmaz’ın halası Resmiye Yılmaz, vefat etti ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Okul servislerine kontrol
Okullarda ikinci yarıyıl öğretiminin başlaması ile birlikte, trafik ekipleri, geçtiğimiz hafta sonunda okul servis araçlarına yö-nelik denetmelerini sürdürdü. Geçtiğimiz 7 gün-de 24 okul servis aracı kontrol edilirken, 3 araç sürücüsüne çeşitli madde-lerden ceza tatbik edildi.

Suç makinesi gibi
14 ayrı suç faili ele geçti
İskenderun ilçesinde, yaralama ve tehdit gibi 14 ayrı suçtan aranan şüpheli yakalandı ve tutuklandı. İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, yaralama, tehdit ve hırsızlık gibi 14 ayrı suçtan aranan Aydın B.’yi yakalamak için çalışma başlattı. Şüphelinin, Barıştepe Mahallesi’nde bir adreste olduğunu tespit eden ekipler, Aydın B.’yi gözaltına aldı ve şüpheli, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde yarın bazı bölgelerde enerji kesintisi uygulanıyor. Yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Altınözü İlçesi Yolağzı Mahallesi Yolağzı Sokağa 09:00-15:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi İsmet İnönü Mahallesi Şehit Polis Mustafa Arslan, 712/1, 713, 720, 721, 723, 725, 727, 727/1, 728, 731, 732, 734, 736, 737, 740, İbrahim Karaoğlanoğlu, 735, 739, 712, 722, 726, 729, 733, 738, 730, 712/2, 712/3, 712/4 ve 734/3 Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çabala Mahallesi Yayla ve Çabala Sokaklara 09:00-15:00 saatleri arasında AG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

4448 Araca ceza
İlimiz genelinde, trafik ekipleri tarafından 27 Ocak – 2 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde, kurallara uyumsuzluk gösteren toplam 4448 araca ceza uygulandı.
Trafik verilerine göre, son 7 günde 22.219 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 4.448 araç sürücüsüne Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edildi. Kontroller sırasında ayrıca, 55 motosiklet de çeşitli nedenlerden dolayı trafikten men edildi.

Alkollü 60 sürücü
Ehliyetleri 6 ay alıkonuldu
İlimizdeki trafik kontrolleri sırasında, direksiyon başında alkollü oldukları ortaya çıkan toplam 60 sürücünün ehliyetlerine geçici süreyle el konuldu. 27 Ocak ile 2 Şubat tarihleri arasında Hatay ili genelinde yapılan kontroller ırasında alkollü araç kullandığı tespit edilen 48 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken, 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 12 sürücü hakkında da gerekli adli işlem yapıldı.

Antakya Adliyesinde ADM… PAZARTESİ GÜNÜ HİZMETE GİRDİ
Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanlığı koordinesinde, 7 pilot ilde kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri (ADM), ülke çapında yaygınlaştırılıyor. Adalet Bakanlığı, 3 Şubat itibariyle, aralarında ilimiz Hatay-Antakya Adliyesi’nin de bulunduğu 27 Adliyede daha ADM’leri faaliyete geçirdi. Bu arada Mart ayı sonunda 26 Adliyede daha ADM kurulacağı duyuruldu.
Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün sık sık vurguladığı, onarıcı adalet ve mağdur odaklı yaklaşım ilkeleri çerçevesinde, ‘Ceza Adalet Sisteminde Mağdur Haklarının Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında, Türkiye’ye özgü bir model olarak kurgulandı.
Konuya ilişkin konuşan ve pilot uygulamalardan olumlu geri bildirimler alındığını kaydeden Adalet Bakanlığı Mağdur Hakları Daire Başkanı Ramazan Gürkan, “Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerimiz, 2019 Nisan ayı itibariyle 7 pilot adliyede faaliyete geçmişti. Özellikle bilgilendirme ve yönlendirme büroları üzerinden mağdurlarla direkt temas eden, cana tene dokunan bir hizmet olarak göze çarpıyor. Yargı reform stratejisinde yer alan hedefler doğrultusunda bu uygulamayı geliştirdik. 2019 yılı içerisinde kamuoyuna açıklanan yargı reformu strateji belgesinde, mağdur odaklı yaklaşımların güçlendirilmesi ve desteklenmesi gibi bir hedefe yer verilmişti. Bu kapsamda, adliyelerde de mağdurlarla doğrudan temasa geçebilecek Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinin faaliyete geçirilmesi öngörülmüştü. Bu kapsamda 7 pilot adliyede faaliyete geçen müdürlüklerimize, 3 Şubat 2020 itibariyle 27 adliyeyi daha eklemiş bulunuyoruz” dedi.
Gürkan, sözlerini şöyle tamamladı:
“Adli süreçler hakkında çok basit yönlendirmeler yapılırken, artık suç mağduru olmuş kişilerin adli süreçte desteklenmesi, ikinci bir mağduriyet yaşamamaları adına, mağdurlar, adli süreçler hakkında personellerimiz ve uzmanlarımız tarafından bilgi sahibi kılınacaklar. Artık onlara bilgiler verilecek. Duruşmada kendilerini ne bekliyor, savcılık ve savcılarımız ne anlam ifade ediyor, hakimler kendilerine ne soracaklar, katılma hakkı ne demek, davaya katılmak onlara ne kazandıracak, hakları ve yükümlülükleri neler gibi konularda kendilerini etkili bir şekilde bilgilendirmek istiyoruz. Yine adli sürecin dışında bir desteğe ihtiyaç duyuyorlarsa da; Aile Bakanlığı’nın, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı’nın ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında yönlendirme görevi yerine getirilecek.”

İdlib uyarısı
Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’de, Türk ordusu ile rejim güçlerinin İdlib’de karşı karşıya gelmesinin ”alarm verici” olduğunu belirtti, taraflara gerginliğin azaltılması çağrısı yaptı.

22 İl’de operasyon
Konya merkezli 22 ilde, FETÖ’nün TSK’deki mensuplarına “mahrem imamlık” yaptığı öne sürülen 50 zanlı hakkında gözaltı kararı verildi.

Zam iptal edildi
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) alınan bilgiye göre, TÜPRAŞ tarafından ilan edilen ve benzinin litre fiyatında artış öngören karar revize edildi. Söz konusu kararla, 8 kuruşluk zam iptal edildi.

Hayvancılığa destek
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2002’de 83 milyon lira olan toplam hayvancılık desteklerini geçen yıl 5 milyar liraya yükselttiklerini belirterek, “2003-2019 döneminde toplam 33 milyar lira hayvancılık desteği ödendi” dedi.

Esnaf ‘kontrol’ dedi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Zincir marketlerin gıda ürünleri dışında kafasına göre her türlü ürünü satmasının önüne geçilmeli” dedi.

TZOB Verileri
Markette en fazla fiyat artışı yüzde 73,17 ile kabakta yaşandı. Kabaktaki fiyat artışını yüzde 70,35 ile patlıcan, yüzde 56,93 ile yeşil soğan, yüzde 29,91 ile sivri biber, yüzde 23,99 ile mandalina, yüzde 17,25 ile salatalık, yüzde 14,40 ile limon, yüzde 12,33 ile maydanoz, yüzde 11,72 ile Antep fıstığı, yüzde 11,43 ile marul, yüzde 10,05 ile domates takip etti.

Önemli veri
7 Şubat Cuma: 17:30/Nakit Bütçe Dengesi/Ocak/Önceki: – 36.8 milyar TL

Nüfusumuz arttı
Türkiye’de ikamet eden nüfus, 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle, bir önceki yıla göre 1 milyon 151 bin 115 kişi artarak 83 milyon 154 bin 997 kişiye ulaştı. Toplam nüfusun yüzde 50,2’sini erkekler, yüzde 49,8’ini ise kadınlar oluşturdu.

Başvuru zamanı
andarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının muvazzaf ve sözleşmeli astsubay ihtiyacını karşılamak üzere Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’ne öğrenci alımı için başvurular başladı. Başvurular sadece, “https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris” internet adresi ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ