Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 08.02.2020
  • 1.058 kez okundu

Hatay’a 2019’da gelen yabancı turist sayısı 16573 kişi
Dış Turizm Payı % 0,7
İlimiz Hatay’a, geride kalan 2019 yılı içerisinde, toplam 16.573 yabancı turist geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi verilerine göre, Hatay’a 2019’da gelen toplam 16.573 turistin 2840’ı deniz yoluyla, 1052’si hava yoluyla ve 12.681’i de kara yoluyla ulaşım sağladı. Bu arada TÜİK verilerine göre, Türkiye 2019’da, bir önceki yıla göre yüzde 14,11 artışla 45 milyon 58 bin 286 yabancı ziyaretçi ağırlandı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre, Türkiye’ye, 2019 yılında, yine bir önceki yıla göre yüzde 0,98 artışla 6 milyon 688 bin 912 yurt dışı ikametli vatandaş geldi. Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Rusya Federasyonu, yüzde 17,65 artış ve 7 milyon 17 bin 657 ziyaretçi sayısı ile birinci sırada yer aldı. Sıralamada; Almanya yüzde 11,42 artış ve 5 milyon 27 bin 472 ziyaretçi ile ikinci, Bulgaristan yüzde 13,68 artış ve 2 milyon 713 bin 464 ziyaretçi ile üçüncü oldu. Bulgaristan’ı sırasıyla İngiltere ve İran izledi.

Dörtyollu Film Sanatçısı ameliyat masasından kalkamadı
Kurtarılamadı…
İlimiz Dörtyol ilçesinden, film sanatçısı Halil Bölükbaşı, henüz genç yaşta geçirdiği kalp ameliyatı sonrası kurtarılamadı ve vefat etti. Dörtyol ilçesinin tanınan ve sevilen simalarından olduğu belirtilen, oynadığı birçok dizide farklı karakterlere hayat veren, sanat ve sanatçı dostu, kadrajların sevimli yüzü Halil Bölükbaşı’nın üç gün önce Adana’da kalp ameliyatı olduğu. Ancak sonrasında ise kurtarılamayarak yaşamını yitirdiği bildirildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

em>4. Hatay Kitap Fuarı
20 Mart’ta
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Kitap Fuarı, 20-29 Mart tarihleri arasında HBB Fuar alanında yapılıyor. 4.Hatay Kitap Fuarı, 10 gün boyunca kitapseverlerin cazibe merkezi olacak. 20 Mart Cuma günü saat 10.00’da kapılarını açacak ve on gün devam edecek Kitap Fuarı’na, Türkiye’nin seçkin yayınevleri ve önde gelen yazarları katılacak. Katılımcılar; İmza günleri, söyleşiler, paneller ve konferanslarla dolu dolu bir 10 gün geçirecek.
Hataylı kitapseverlerin yoğun isteği doğrultusunda, kültür hizmeti olarak planlanan Kitap Fuarı, şehrin kültürüne katkı sağlamayı amaçlıyor. Fuar, on gün boyunca her gün 10.00-20.00 saatleri arasında açık olacak.
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 4. Kitap Fuarı’na, birbirinden değerli yazarlar söyleyişi ve imza için katılacak.
Katılacak yazarlar arasında; Canan Tan, İlber Ortaylı, Enver Aysever, Ahmet Ümit ve Hakan Günday bulunuyor.

MKÜ’de İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” semineri yapılıyor. Etkinlik öncesi yapılan duyuru şöyle:
“6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, üniversitemizde görev yapmakta olan tüm idari ve akademik kadro personeline, 2019 yılı Eylül ayı içerisinde, Öğr. Gör. Hatice Kar ve Öğr. Gör. Turan Şahmaran tarafından ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ eğitimleri verilmiştir. Eğitime katılamayan idari ve akademik personel için 17.02.2020 tarihinde 13:30–16:30 saatleri arasında, Atatürk Konferans Salonu’nda İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri verilecektir. Eğitime katılamayan tüm idari ve akademik personelin ilgili eğitime katılım sağlanmalıdır.”

Engelli Öğretmenlik başvuruları sona erdi
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) yapılacak 750 engelli öğretmen ataması için başvurular dün sona erdi. Başvurular, hafta başından itibaren, dün akşama kadar şahsen veya noter aracılığıyla, vekalet verilen kişiler vasıtasıyla yapılabildi. Adaylar, tercihlerine açılan İl Milli Eğitim Müdürlükleri içerisinden en fazla 10 tercihte bulunabildiler. Bu arada 750 Engelli Öğretmen ataması 11 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Medeniyetler Korosu Konseri İptal
Antakya Medeniyetler Korosu’nun klasik hale gelen, haftanın Cumartesi günleri Antakya Kültür Merkezi’ndeki konser programı bugün için iptal edildi.
Edinilen bilgiye göre, ülkenin içinde bulunduğu afet ve kazalar yanı sıra Şehitlerimizin olması nedeniyle, saygı ifadesi olarak, bugünkü Antakya Medeniyetler Korosu Konseri 15 Şubat’a ertelendi.

Dörtyol’da “Kan-Kök Hücre Bağışı Kampanyası”
10-12 Şubat’ta
Dörtyol Kaymakamlığı ve Dörtyol Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Kan ve Kök Hücre Bağışı, 10 –11-12 Şubat tarihlerinde yapılıyor. Etkinlik, üç gün süreyle Halk Bankası önünde gerçekleşecek. Yöre halkına, 10-11-12 Şubat 2020 tarihleri arasında, Türk Kızılay’ına kan ve kök hücre bağışında bulunması çağrısı yapıldı.

Gonca’nın Hala Acısı
Yayladağı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı, aynı zamanda CHP’nin İlçe Başkanı olan Nevzat Gonca, hala acısı yaşadı. Nevzat Gonca’nın vefat eden halası Nazire Goncagül, dün Cuma Namazı sonrası toprağa verildi. CHP İlçe Başkanı Nevzat Gonca, gelişmeyle ilgili olarak, “Halam Nazire Goncagül, hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi, öğle namazına müteakip, Yayladağı Mezarlığı’nda defnedildi” dedi.

SP’den Reyhanlı’da taziye ziyareti …
Saadet Partisi Hatay heyeti, Suriye’nin İdlib kentinde saldırıda şehit olan sivillerden tır şoförü İsmail Akatay için Reyhanlı’da açılan taziye çadırını ziyaret etti. Saadet Partisi Genel İdare Kurlu üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’a; Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, İl Başkan Yardımcısı Abdulhadi Bük, Antakya İlçe Başkanı Fahri Serdar Özal, Reyhanlı İlçe Başkanı İbrahim Göçmez ve eski il başkanı İsmet Oğur Okay eşlik etti.
Reyhanlı İlçesi Esentepe Mahallesi’ndeki taziye çadırında şehidin yakınlarıyla görüşen Çalışkan, bir süre sohbet ederek taziyelerini iletti.

İdlib’e 46 tırlık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 46 tırlık insani yardım gönderildi.
BM’nin yardımlarını taşıyan 46 tır, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Bakanlık tedbiri
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çin’den her türlü canlı, cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatının geçici süreyle durdurulması kararı aldık” dedi.

90 bin sivil
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne yönelik saldırılar sonucu, son 4 günde 90 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti.

Sürede erteleme
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Değerli konut vergisi beyanname verme süresi 20 Mart’a, verginin birinci taksitinin ödeme süresi de 31 Mart’a ertelendi” denildi.

Dolandırıcılık uyarısı
Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Sosyal medya mecralarında, üyelik bazlı gruplar üzerinden yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığı görülmektedir” denildi.

Sınıra göç
Suriye ordu birliklerinin, Rusya’nın desteğiyle, İdlib kent merkezi ve çevresine ilerlemesi halinde, 1,5 milyon civarında sivilin daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etmesi bekleniyor.

Avrupa’nın asgarisi
Avrupa Birliği İstatistik Ofisi verilerine göre, Türkiye, 440 Euro olan brüt asgari ücret ile 26 Avrupa ülkesi içinde sondan 6. sırada. Ancak Türkiye’deki asgari ücret, Euro bazında Avrupa ülkelerinden düşük olmasına rağmen, satın alma gücüne bakıldığında, Türkiye 26 ülke içinde 8. sırada yer aldı.

AA hizmeti
Kuruluşunun 100. yılını kutlamaya hazırlanan ve yaptığı yeniliklerle medya sektörüne öncülük eden Anadolu Ajansı, sesli yayıncılığa başladı.

Pahalı ülkeler listesi
Dünyanın en pahalı ülkeleri sıralamasında 2020’de de İsviçre listenin zirvesinde yer aldı. 132 ülkenin yer aldığı listeye, Türkiye, dünyanın en pahalı 102’inci ülkesi olarak girerken, Ukrayna ile birlikte Avrupa’nın en ucuz iki ülkesi olarak dikkat çekti.

Çelik sektörü
Çin’i izliyor
Koronavirüsünün yarattığı etki ile Çin’in çelik sektörü nezdindeaktif olduğu pazarlarda payının düşmesinin muhtemel olduğunu kaydeden Çelikİhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, bu durumun Türkiye için avantaj oluşturabileceğini söyledi.

İdlib gergin
Rusya destekli Beşşar Esed rejimi güçleri, Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatını hiçe sayarak, İdlib’in Serakib ilçesine hakim oldu.

Annelere ‘Boza’
Çamlıca Medipol Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nur Tekiner “Doğal probiyotik olan boza, anne sütünü artırır” ifadelerini kullandı

Ankara uyardı
Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeybatısında İdlib’deki birliklerini geri çekmeyeceğini belirterek, “Meşru müdafaa hakkımızı kullanmakta asla tereddüt etmeyiz.” uyarısında bulundu.

Gezi Parkı Davası
Gezi Parkı odaklı olaylara ilişkin 16 sanığın yargılandığı davaya ilişkin mütalaada, tutuklu sanık Kavala ile sanıklar Aksakoğlu ve Yapıcı’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

1 Milyona yakın
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: “İdlib, dünden itibaren ‘ben geliyorum’ diyen bir facia. 1 milyona yakın insan, Türkiye sınırının çok yakınına gelmiş durumda. Türkiye’de zaten 4 milyon Suriyeli var. Bunları da kabul etmesi imkansız, bu yükü taşıma imkanı yok.”

Önemli veri
10 Şubat Pazartesi: 10:00/İşsizlik Oranı/Kasım/Önceki: % 13.4

Yeni düzenleme
Muhtasar beyanname ile SGK bildirimlerinin tek beyan olarak verilmesine ilişkin uygulama için geri sayım başladı. Muhtasar beyanname ile SGK aylık prim bildirimleri, 1 Ocak’tan itibaren tek beyan haline getirildi. İlk beyan 26 Şubat’ta.

Esnafın çağrısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, depremden zarar görene esnafa sağlanacak sıfır faizli kredilerin sicil engeline takılmaması gerektiğini ifade etti.

AKİB’in hedefi
Geçen yılı 13,5 milyar dolar ihracatla kapatan ve 2020’de 15,5 milyar dolarlık hedef belirleyen Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), yeni yılın ilk ayında 1 milyar 190 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Trafikten men
Türkiye genelinde okul servis araçları ve şoförlerine yönelik yapılan denetimlerde, 329 araç trafikten men edildi, 4 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı, 2 bin 422 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.

Yeni taslak ve…
Yeni bir tartışma
Şubat ayı içerisinde TBMM Genel Kurulu gündemine gelmesi beklenen Yerel Yönetimler Yasa Taslağı’nın basına yansıyan taslak çerçevesine göre, onaylandığında, büyükşehir belediye başkanlıkları ve meclislerinin birçok kritik yetkisi valiliklere verilecek.

En fazla reel getiri
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde, Ocak’ta en fazla reel getiri BIST 100 endeksinde sağlandı.

Atama başvuruları
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak 750 engelli öğretmen ataması için başvurular dün sona erdi.

Faizler iniyor
Akbank, konut kredisi faizlerini tüm tutar ve vade-lerde yüzde 0,95’e indirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ