Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 17.02.2020
  • 472 kez okundu

Çek uyarısı
Bankaların karşılıksız çekler konusunda daha hassas ve sorumlu davranması gerektiğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Çekin karşılıksız çıkma riskini önleyici yeni tedbirler alınmalı” dedi.

Vali Soytürk’ün Annesi vefat etti
Bir dönem İskenderun Kaymakamlığı görevinde bulunan, halen Kilis Valiliği yapan Recep Soytürk, anne acısı yaşadı. Vali Soytürk’ün annesi Kıymet Soytürk vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Reyhanlı’da bayraklar
Askeri hareketliliğin sürdüğü Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki sınır mahallesi, Türk bayraklarıyla donatıldı. İlçeye bağlı, Suriye sınırındaki Oğulpınar Mahallesi’nde ikamet eden vatandaşlar, evlerine Türk bayrağı astı. Çocuklar, geçen askeri araçlardaki personele Türk bayraklarıyla sevgi gösterisinde bulundu.

517 bin kişiye
Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, “Türkiye’de 517 bin ağır engelli kardeşimiz evde bakım desteği alıyor. Bakanlık olarak bu evde destek programını yürütüyoruz” dedi.

İki eser daha
Önceki yıllarda yurt dışına kaçırılan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimlerinin ardından Türkiye’ye getirilen iki kültür varlığı, 19 Şubat’ta Ankara Anadolu Mede-niyetleri Müzesi’nde sergilenmeye başlanacak.

Esnafın derdi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, işsizliğin altında küçük esnafın giderek yok olmasının yattığını belirterek, Perakende Yasası’nda yapılacak düzenlemeyle zincir marketlere yönelik yeni kurallar getirilmesi gerektiğini bildirdi.

İflas başvurusu
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Atlas Global Havayolları’nın iflas başvurusunda bulunduğunu ve uçuşlarının durdurulduğunu bildirdi.

Önemli veri
Bugün: 11:00/Merkezi Hükümet Bütçe Dengesi/Ocak/Önceki: – 30.8 milyar TL

İmar Barışı
İmar Barışı uygulaması kapsamında, 81 ilde, mevzuata aykırılığı tespit edilen 20 bin 158 kişi ile belge bedelinin tamamını verilen süre içerisinde yatırmayan 10 bin 300 kişinin belgelerinin iptali gerçekleştirildi.

Ülke genelinde
Ülke genelinde eş zamanlı yapılan trafik uygulamalarında; 83 bin 94 araç sorgulandı, 6 bin 420 sürücüye ceza kesildi, 1200 araç trafikten men edildi ve 5 sürücü belgesine el konuldu.

Bakanlık denetimi
Bugün tüm ülkede
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tüm ülkede, ürün bazlı denetim seferberliğine başlıyoruz. Altı gün devam edecek denetim seferberliğine pazartesi itibariyle başlıyoruz” dedi.

Doğru beslenin!
Türk Pediatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Namık Yaşar Özbek, “Gebelik döneminde tütsülenmiş, kızarmış ve işlenmiş yiyeceklerin kullanımı, salam, sucuk gibi yiyecekler, kızartma sırasında oluşan toksik maddeler çocuklarda kanser gelişimini artırabiliyor” dedi.

37 İl’de Operasyon
İçişleri Bakanlığı, PKK/KCK terör örgütü üyeleri ve destekçilerine yönelik 11-15 Şubat tarihlerinde 37 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 450 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Beyaz perdede
Ünlü romandan sinemaya uyarlanan ‘Küçük Kadınlar’ ile aksiyon meraklılarını sinemaya çekecek Guy Ritchie filmi ‘The Gentlemen’in aralarında bulunduğu 4’ü yerli 10 film izleyici ile buluştu.

74 firmanın 99 parti
ürünü “ifşa” edildi
Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ve baharatların yer aldığı 74 firmaya ait 99 parti ürünü kamuoyuna açıkladı.

Hatay dahil
DHMİ, havalimanlarında, sessiz terminal projesini hayata geçirdi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin, Twitter’dan yaptığı açıklamada, yolcuların uçağa kolaylıkla erişimleri göz önünde bulundurularak, anons kirliliğinin azaltılması adına, gerekli görülenler dışında anons yapılmayacağını belirtti.

Radyo aşkımız
RTÜK’ün Radyo Dinleme Eğilimleri Araştırması’na göre, Türk halkı, günde ortalama 1 saat 43 dakika radyo dinliyor. Kadınlar yerli pop, erkekler ise halk müziğine ilgi gösteriyor.

YÖK projesi
Yükseköğretim Kurulu, Türkiye’nin savunma sanayisinde yerli ve milli teknoloji hamlesine katkı amacıyla, “YÖK 100/2000 Doktora Projesi”ne yönelik yeni bilim alanları ekledi.

Yıpranma payı
“İptal” edildi!
Anayasa Mahkemesi (AYM), basın çalışanlarına ve gazetecilere yıpranma payı hakkı tanıyan yasal düzenlemeyi yediye karşı sekiz oyla iptal etti. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın 9 ay sonra yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Erişim engeli
Leman’ın kapağında yer alan Bakan Albayrak ile ilgili karikatüre internette erişim engeli getirildi. Bakan Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergâhından arsa aldığına ilişkin karikatüre ve söz konusu haberlere, Perşembe günü internet üzerinden erişim engeli getirildi.

Sınır çok soğuk
Suriye’nin kuzeyinde etkili olan kar yağışları ve dondurucu soğuklar, evsiz kalan, yerlerinden edilmiş sivillerin hayatını olumsuz etkilerken, aileler, çadırlarını ve çocuklarını ısıtacak yardımları bekliyor.

Bekçilerin etkisi
Polis Akademisi Dr. Öğretim Üyesi İbrahim İrdem, “Bekçilerin de katkısıyla Türkiye genelinde oto hırsızlığında yüzde 36,5, otodan hırsızlıkta 34,3, evden hırsızlıkta yüzde 30 düşüş söz konusu” dedi.

KDK’den GİB’e
Haciz tavsiyesi
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB), muvafakat alınmadan emekli maaşlarına haciz uygulanmaması tavsiyesinde bulundu.

Kaçakçılık sayıldı
Yargıtay, yurt dışındaki bir sanal mağazadan ithal ettiği eşyaları yurt içindeki bir site üzerinden vergi ödemeden satışa sunan sanığın “kaçakçılık” suçunu işlediği sonucuna vardı.

Para cezası
Biyolojik çeşitliliği tahrip edenler ile sulak alanlar için belirlenen koruma, kullanım usul ve esaslarına aykırı davrananlara uygulanacak idari para cezalarında düzenlemeye gidildi. Buna göre; Sulak alanları doldurup kurutarak arazi kazanmaya çalışanlara 368 bin 789 lira ceza kesilecek.

Güvenlik öncelikli
“2020 Yılı Yatırım Programı”nda İçişleri Bakanlığı’nın 83 yeni projesi yer aldı. Bakanlığa verilen ödenekten en çok pay, 2 milyar 64 milyon 956 bin lirayla güvenlik alanındaki yatırımlar için ayrıldı.

Kamu’ya Eğitim
Kamu Denetçiliği Kurumu, iyi yönetim ilkelerinin kamu kurum ve kuruluşlarınca benimsenmesi hedefiyle, bu yıl 2,5 milyon kamu görevlisine eğitim verecek.

Şubat beklentisi
Merkez Bankası Şubat ayı beklenti anketinde, cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 10,06’e yükseldi. Yılsonu cari işlemler açığı beklentisi 13 milyar 783,9 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Lüks sofraların tercihi
“Minyatür Sebzeler”
Antalya’da bir firmanın ürettiği, boyları 5 santimetreyi geçmeyen patlıcan, kabak, salatalık, havuç gibi minyatür sebzeler, Rusya ve Arap pazarında alıcı buluyor.

Haftanın kazandıranı
Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 0,71 değer kaybederken, külçe altının gram satış fiyatı yüzde 1,92, dolar/TL yüzde 0,98, avro/TL yüzde 0,09 değer kazandı.

Girişimci kadınların
Düşlerindeki gerçek
Dar gelirli kadınların küçük sermayelerle desteklenerek gelir getirici faaliyetlerde bulunması amacıyla geliştirilen Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ile beraber, Temmuz 2003’ten bu yana 200 bine yakın kadına ulaşıldı.

85 Bin Aday
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “EKPSS’ye başvuru süreci 12 Şubat’ta sona erdi. Geç başvurular 11-12 Mart’ta yapılacak. 26 Nisan’da gerçekleştirilecek sınava bu yıl yaklaşık 85 bin aday katılacak” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ