Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 27.02.2020
  • 626 kez okundu

MKÜ’DE Corona Teşhisi Haberleri Gerçek Dışı
Hatay MKÜ Araştırma Hastanesi’nde Corona Virüsü teşhisi konan hasta olduğu iddia ve haberlerinin gerçek dışı olduğu kaydedildi. MKÜ Araştırma Hastanesi Yönetimi’nden edinilen bilgide, Salı akşamı Suriye’den gelen bir yabancı hastanın yüksek ateşi dolayısıyla gözlem odasında müşahede altında tutulduğu, tetkik sonucunun henüz alınmadığı, bu anlamda Corona Virüs olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.
MKÜ Yönetimi’nden şu açıklama yapıldı:
“Hastanemizde, Korona Virüs’ü taşıyan hasta bulunmamaktadır. Bu konuda söylentilere yer verilmemesi ve panik ortamı yaratılmaması konusunda tüm personelin gerekli hassasiyeti göstermesini rica ederiz.”

CHP Hatay İl Kadınlar Kongresi 7 Mart’ta
CHP’nin, Hatay’ın 15 ilçesinde tamamlanan kadınlar kolu kongreleri süreci geride kalırken, şimdi gözler, il kongresine çevrildi. Halen Av. Filiz Haksöz’ün başarıyla yürütmekte olduğu Hatay İl Kadınlar Kolu’nun Kongresi, önümüzdeki hafta sonunda yapılıyor. CHP’li Kadınlar, İl Başkanı ile yöneticilerini, 7 Mart Cumartesi günü Defne-Kütür Evi’nde sabah düzenlenecek genel kurulda seçecekler.

Ömer Balıbey Hatay’da
Hatay eski Milli Eğitim Müdürlerinden, 10 yıl süreyle İstanbul’ Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulunduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Genel Müdürlüğe getirilen, Hatay’da uzun süre Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü yaptıktan sonra kendi isteğiyle emekliye ayrılan Ömer Balıbey, Stand-Up Sanatçısı kızının Antakya’daki gösterisini izlemek üzere geldiği ilimizde, dün gün boyu protokol ve dost ziyaretleri gerçekleştirdi, sohbetlerde bulundu.

2.cemre Düştü
Havalar iyice ısınacak
Tabiat bilimcilerin deyimiyle, “2.Cemre, suya düştü”… İlkbaharın müjdecisi olarak tanımlanan; 1., 2. ve 3. Cemre düşüşleri sürecinin tamamlanması, insan-ların, baharı karşılamaya hazırlanmaları anlamına geliyor. Mesajlar, “Hoş geldin bahar” şeklinde.

Prof.Dr. Karatay’ın, Korona Virüs’e karşı koruma reçetesi:
Bol Bol Sakatat
Zaman zaman açıklamalarıyla ülke gündemine yerleşen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Virüsten kurtulmak için kelle paça için” mesajı verdi. Prof. Dr. Karatay, kelle paçanın, Korona Virüs’e karşı en koruyucu besin olduğunun altını çizerek vatandaşları bu yöne sevk ederken, açıklamasından sonra vatandaşlar, özellikle büyük şehirlerde soluğu sakatatçılarda aldı. Sakatatçılarda aşırı yoğunluk olurken, vatan-daşlar, en çok ayak ve kelle sakatatına ilgi gösterdi.
İddiaya göre, bazı illerde sakatatçılarda ayak ve kelle yok satıyor.

Rekor başvuru
Uzay yolculuğu için 8 bin civarında rezervasyon aldığını aktaran Virgin Galactic şirketi bilet satışla-rını tekrar başlatacağını duyurdu.

Arsuz-Seferihisar “Kardeş Kent” oluyor
İlimiz Arsuz ilçesi, İzmir’in Seferihisar ilçesi ile “Kardeş Kent” oluyor. Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven ile Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, geçtiğimiz hafta sonunda bir araya geldi ve konuyu ele aldı. İki Başkan, “Kardeş Kent” olma konusunda kendi bünyelerinde Meclis kararları almak suretiyle, olayı somutlaştıracaklarını söyledi.
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Seferihisar ilçesinin birçok alanda Arsuz’un ilerisinde olduğunu kaydederek, “Onlarla diyalogda öğreneceğimiz, bize yararlı olabilecek çok şey olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İsteğe göre!
Zorunlu değil!
Türkiye Özel Okullar Derneği, MEB’in yeni düzenlemesiyle özel okula kayıt yaptıracak velilerin; yemek, kitap ve kırtasiye gibi ek hizmetlerden zorunlu değil, isteğe bağlı yararlanabileceklerini bildirdi.

Hibe desteği
Kırsal kalkınma için 1231 projeye 310 milyon lira hibe desteği verileceğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Hibe sayesinde kırsalda 550 milyon liralık yatırım yapılacak. Onaylanan projelerle ilgili yatırımcılarla hibe sözleşme imzalama süreci başladı” dedi.

Hatmek Kurs Başvuruları İnternet’ten
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’na (HATMEK) başvurular artık internetten yapılabilecek. Hobi edinmek ve mesleki becerilerini geliştirmek isteyen vatandaşlar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokoller çerçevesinde verilen kursların başvurularını, internet üzerinden gerçekleştirebilecek.
Vatandaşlar, HATMEK’in yeni başlattığı bu uygulamayla beraber, https://hatmek.hatay.bel.tr/ adresi üzerinden yeni üyelik oluşturarak, başvuru ve kayıt yaptırabilecek. Bunun yanı sıra kursiyer adayları, sistem üzerinden başvuru süreçlerini takip edebilecek.

Benzin Sürprizi
16 krş zam, sonra 10 krş indirim…
Akaryakıt türlerinden benzine son iki günde önce zam yapıldı, aradan 24 saat bile geçmeden, bu kez indirim haberi geldi. Petrol İşverenleri Sendikası tarafından, benzine önce litre başına 16 kuruş zam yapıldı.
Zamlı tarife Salı sabahı uygulamaya girerken, aynı gün akşam saatlerinde bu kez benzine litrede 10 kuruş indirime gidildiği duyuruldu.
Böylece iki farklı kararla, benzin zammı litrede 6 kuruşa düşürülmüş oldu.

Emeklilere özel
Nakit promosyon
ING Türkiye, emekli maaş müşterilerine özel kampanyada, 2 bin 250 TL’ye varan promosyon fırsatı sunuyor.

Davet, çocuklara…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çocuklara CHP’nin 23 Nisan konulu resim, şiir ve beste yarışmasına katılma çağrısında bulundu.

HATBORU Etkinliği
“Güç Sensin” Belgeseli…
İlimizin önemli sanayi kuruluşlarından Hatboru San. ve Tic. A.Ş.’nin Meslek Liseleri ile başlatmış olduğu “Hatboru ve Meslek Liseleri El Ele, Üretim ile Geleceği” Projesi’nin ilk adımı dün Hatay Erol Bilecik M.T.A.L.’de atıldı. Meslek Lisesi öğrencilerinin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayarak, öğrencilere özgüven kazandırma, geleceğe umutla ve inançla bakma kazanımlarını edindirme amacı ile Tuluhan Tekelioğlu’nun yapımcılığını üstlendiği ‘Güç Sensin’ isimli belgeselin gösterimi yapıldı.

Hatay’da SGK Teşvik Süresi
1 Yıl Uzatıldı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 51 il ve 2 ilçede, ilave 6 puanlık Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) teşvik süresinin 1 yıl daha uzatıldığını, kararın Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdiğini duyurdu.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, işverenlerimizin işçilerimiz adına ödeyecekleri SGK primlerinden 5 puanlık indirime ilave olarak 6 puan daha indirim uygulamasını bir yıl daha uzattık. İşi, işçiyi ve istihdamı korumaya ve desteklemeye devam ediyoruz. Bu ilave teşvikten, sosyoekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan il ve ilçelerde üretim ve istihdamı artırmak için özel sektörde işçi çalıştıran işverenler yararlanabilecek” dedi.
Bakan Selçuk’un, SGK teşvikinin uzatıldığını belirttiği Türkiye’deki 52 il içerisinde ilimiz Hatay da bulunuyor.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Dokuzdal ve Yanıkpınar Mahallelerine 09:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Açıkdere Mahallesi Kanlıca, Merkez ve Karaçalı Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Saraykent Mahallesi 15, 12, 358, 13, 16, 14, 352, 19, 369, 348 ve 360 Sokaklara 09:00-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Şarkonak Mahallesi 336/1 Sokağa 09:30-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Kızılkaya Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Muharrem Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Yayıkdamlar Mahallesi Yayıkdamlar Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Bitki Ürünleri Bayilik Kursu
21-22 Mart’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi etkinliği olarak, Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı’na hazırlık kursu düzenleniyor.
Konuya ilişkin MKÜ duyurusunda, “Ziraat Fakültesi Bitki Sağlığı Kliniği Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, 21-22 Mart 2020 tarihinde, Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı’na yönelik kurs düzenlenecektir. İlgililer, kurs ile ilgili detaylı bilgilere, HMKÜ Bitki Sağlığı Kliniği Uygulama ve Araştırma Merkezi web sayfasını (http://www.mku.edu.tr/departments.aspx?birim=218) ziyaret ederek ulaşabilirler” denildi.

İdlib Politikası
Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Soçi Mutabakatı neye amir ise biz gereğini istiyoruz. Bunun gereğinin yerine getirilmesi lazım ve bu konuda taviz vermemiz mümkün değil” dedi.

Seyahat uyarısı
Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarının, zorunlu olmadıkça Irak ve İtalya’nın koronavirüs görülen bölgelerine seyahat etmemelerini tavsiye etti.

Hac önlemleri
TÜRSAB Hac ve Umre İhtisas Başkanı Harun Yurdakul, koronavirüse karşı Suudi Arabistan’daki uluslararası havalimanlarında önlemlerin alındığını belirterek, “Umre ve hac organizasyonunu aksatacak herhangi bir kriz söz konusu değil” dedi.

Mobil tehdit
Kaspersky araştırmacılarının elde ettiği son verilere göre, 2019’da Türkiye’de toplam 48 bin 826 kullanıcı, mobil telefonları üzerinden saldırıya uğradı.

İdlib’de çatışma
Şam Yönetimi’ne bağlı askeri birliklerin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki yerleşimlere düzenlediği kara ve hava saldırılarında 17 sivil hayatını kaybetti. İdlib’in Marrıtmısrın beldesine düzenlenen saldırı sonucu bazı binalarda hasar oluştu.

Acil Durum Butonu
BiP’in “Acil Durum Butonu” hizmeti kapsamında “Acil Durumda Ulaşılacak Kişi” olarak belirlenen kişi sayısı 1 milyona ulaştı. BiP, yakın zamanda kullanıcılarına şebeke olmadan mesaj atma imkanı da sunacak.

Havalar güneşli
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, bugün ülke genelinde, hava parçalı ve az bulutlu olacak. Hava sıcaklıklarının ülke genelinde 3-5 derece artacağı tahmin ediliyor.

Rusya’nın kararı
İhracatçıyı sevindirdi
Domateste en büyük pazarlardan Rusya’nın Türkiye’den ithalat kotasını 150 bin tondan 200 bin tona çıkarması, üreticiler ve ihracatçılar arasında memnuniyetle karşılandı.

Ücretli, Sigortalı
Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, stajyer avukatların ücretli ve sigortalı çalışma imkanına kavuşacaklarının, aylar öncesinden, Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği’nin ortak çalışmasında müjdelendiğini dile getirerek, “Önümüzdeki günlerde kanunlaşacak” dedi.

MEB çalışması
Türkiye’de hafif ve orta düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere hizmet veren özel eğitim sınıflarında öğrenim görenler için hazırlanan özel eğitim materyallerinin ikinci etabının okullara gönderimine başlandı.

Start, Külliye’den…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himaye-sindeki “Okullardan Yarınlara” eğitime destek programı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonunda dün başlatıldı. “Okullardan Yarınlara” kampanyası kapsamında ayni ve nakdi yardım yapabilecek.

İş garantisi şart
Gençlerin mesleki eğitime yönlendirilmesinin ekonomiye yatırım olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Meslek Lisesi mezunlarına iş garantisi verilmeli” dedi.

Tır Komitesi
TOBB Yönetim Kurulu tarafından iki yıllık süre zarfında görevlendirilen TIR Komitesi, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TIR Komitesi Başkanı Tamer Kıran Başkanlığında TOBB’da toplandı.​ sektörün güncel sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

Başkan’dan Teşekkür
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven: “Akıllı Şehirler özelinde, kent çözümlerini iletişim teknolojileriyle işlediğimiz Arsuz Akıllı Şehirler Zirvemizi geride bıraktık. Konuklarımız; Seferihisar, Erzin ve İskenderun Belediye Başkanlarımız, Moderatörlerimiz ve Necmi Özdemir Hocamız başta olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkürler.”

Evleniyoruz…
Boşanıyoruz da…
TÜİK verilerine göre, evlenen çiftlerin sayısı 2018 yılında 554 bin 389 iken, 2019 yılında %2,3 azalarak 541 bin 424 oldu. Hatay’da bu oran, evlen-melerde %3,5 azalma, boşanmalarda ise %15,4 artma şeklinde oldu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ