Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 13.03.2020
  • 616 kez okundu

MEB KARARI
Okullardaki bütün sosyal etkinlikler iptal
Milli Eğitim Bakanlığı, korona virüs tehlikesine karşı, ülke genelindeki tüm okullarda her tülü sosyal kültürel etkinliğin iptal edildiğini duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı Genelgesi ile beraber, 81 İl’deki tüm il ve ilçelerdeki okullarda; ulusal ve uluslararası çalıştay, konferans, panel, seminer, topantı, spor ve kültür yarışmaları olmak üzere, bütün kültürel ve sosyal etkinlikler iptal edildi.

AB’ye Giden Türklere Abd’ye
Giriş Yasağı
Amerika Birleşik Devletleri, son süreçte Avrupa Birliği (AB) ülkelerine giden Türklere, ülkesine giriş izni vermeyeceğini duyurdu. ABD Hükümeti kararında, Avrupa Birliği bünyesindeki ülkelere son 14 gün içinde giden kim olursa olsun, ABD’ye giriş izni verilmeyeceğini duyurdu. ABD Yönetimi, AB ülkelerine Schengen vizesi ile giren Türklere giriş ülkesine giriş yasağını, AB ülkelerindeki korona virüs salgını dolaysıyla aldığını bildirdi.

Kitap Fuarı İptal
Önümüzdeki hafta düzenlenmesi öngörülen 4.Hatay Kitap Fuarı iptal edildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi, 20-29 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi öngörülen Kitap Fuarı iptal kararını, Ticaret Bakanlığı’nın, ülkedeki korona virüs salgın ve tehlikesine karşı 16 Mart’tan itibaren bütün fuarların iptal edildiğine yönelik Genelgesi kapsamında aldı.

AKP’de tedbir
AK Parti TBMM Grubu, Türkiye’de 1 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edilmesinin ardından bazı tedbirler aldı. Bu kapsamda, TBMM kampüsüne ve grup toplantılarına, yaşlı ve çocuk misafirlerin getirilmemesi kararı verildi.

Maçlar ‘seyircili’
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, maçların seyircisiz oynanmasının şu anda gündemlerinde bulunmadığını açıkladı.

Askere izin yok
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kovid-19 ile ilgili alınan tedbirlere ilişkin olarak, “Karargah ve birliklerde tedbirleri hayata geçirdik. Okullar ve eğitim merkezlerindeki öğrenci ve kursiyerlerle birlikte askerlerimiz de belli bir süre hafta sonu izne çıkmayacak” dedi.

En çok satılan
İkinci el online pazarda en çok tercih edilen otomotiv markası bu yılın Şubat ayında Volkswagen (VW) olurken, ardından Renault ve Ford sıralandı.

Teröre ağır darbe
Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2019 yılı faaliyet raporuna göre, terörle mücadele kapsamında 117 bin 37 operasyon düzenlendi, 978 terörist etkisiz hale getirildi.

THY’den mektup
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Miles&Smiles üyelerine gönderdiği mektupta; seyahat güvenliği, yolcu sağlığına verdikleri önemi ve aldıkları tedbirleri anlattı.

Turizmciler destekledi
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, korona virüs tedbirleri kapsamında turizmde sezonun geç açılması kararının yerinde olduğunu ifade etti.

Korona etkisiyle…
İş Zirvesi ertelendi
Türkiye’de yerleşik olarak iş yapan Arap iş insanlarının katılımıyla, 14 Mart’ta düzenleneceği duyurulan 2.Türk-Arap İş Zirvesi’nin ertelendiği bildirildi.

Esnafın mesajı
Piyasadaki provokatörlere prim verilmemesi gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaşımız, sattığı ürünlerle vatandaşı kazıklamayacak olan esnafımıza güvenmeli, alışverişi ondan yapmalı” dedi.

Stoklarımız var!
Türkiye’de ilk korona virüs vakasının tespit edilmesi sonrası, salgının yayılma ihtimali, vatandaşları tedirgin ediyor. Bu tedirginlik nedeniyle oluşabilecek yoğunluk nedeniyle, Gıda Perakendecileri Derneği’nden “Yeterli stokumuz var’ açıklaması geldi.

Okullar tatil mi?
Okulların tatili konusunun gündemde yer almadığını ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Önümüzdeki günler gündeme gelebilir. Bunu, salgının seyri de belirler” değerlendirmesinde bulundu.

BAKAN KOCA’DAN ÖZ MESAJLAR
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs sürecini yönetirken, zaman zaman kısa, öz ve anlamlı mesajlarıyla halka hem güven veriyor hem de gerçekleri anlatarak uyarıyor. Bakan Koca’nın bu mesajlarından birkaçı şöyle:
-Süreci, Bilim Kurulumuzda aldığımız kararlarla yönetiyoruz. Konu siyaset üstüdür. Çözüm, dayanışmadır. Mücadelenin koşulu tedbirdir. Stratejimiz şeffaflıktır. Sağlık sistemimize, bilim insanlarımıza güvenelim.
-Herhangi bir virüse karşı etkili olabilen antibiyotik veya ilaç yok. Karşı karşıya olduğumuz olayda, virüse karşı öncelikli, etkili ilaç; hastalığın bulaşmasını, yayılmasını önleyecek güvenilir bilgidir. Doğru bilgi, ilaç değerindedir.
-Hızlı yayılan bulaşıcı hastalıklara karşı başarıyı 4 şey tesis eder. Güçlü tedbir, süratli müdahale, yaygın sağlık altyapısı, güven verici bilgilendirme. Bu 4’üne de sahibiz. Tedbirde birlikteyiz. Mücadeleyi birlikte vereceğiz. Her önemli olayı size titizlikle bildireceğiz.
-Yeni korona virüs hastalığı (COVID-19) görülen ülkelerin birinden geldiyseniz; Ateş, öksürük, nefes almakta zorluk gibi belirtiler varsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun ve hekiminize seyahat geçmişiniz hakkında bilgi verin.
-Mücadelenin şartı, kurallara uymaktır. Devlet yönetimi ve bireyler olarak konunun üstesinden birlikte geleceğiz. Korona virüs sorunu küresel, mücadele ise ulusaldır.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Yenişehir Mahallesi Fatih, Belediye, Zeytin, Tekel, Yeşil, Çağlayan ve Vadi Sokaklara 11:00-16:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Yenişehir Mahallesi Köşk, Demet, Kanatlı, Hızarlar, Defne ve Atatürk Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Babatorun Mahallesi Babatorun B.M Sokağa 9:00-15:30 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Oymaklı Mahallesi Oymaklı Sokağa 9:00-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Büyükdalyan Mahallesi 1.Kümeevler, Merkez ve Arpatepe Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Gökçegöz Mahallesi Aksaray Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi Çevre Yolu, Şeyh Hasan Yolu, Asi, Hastane ve Kıbrıs(Güzelburç Mah.) Sokaklar ile Alaatin Mahallesi Alaattin Sokağa 9:00-12:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Konacık Mahallesi Karaçay Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Şarkonak Mahallesi 336/1 Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Güneysöğüt ve Maydancık Mahalleleri ile Koçören Mahallesi Aşağı Koçören Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Akyayla Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Seldiren Mahallesi Cumhuriyet Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Apaydın Kampında Suriyeli Okul Etkinliği
Antakya’ya bağlı Apaydın Sığınmacı Kampı’nda kalan Suriyeli çocukların devam ettiği okulda bir etkinlik gerçekleştirildi. Ekinliğe, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Salih Özgün de katıldı. Hatay Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bilgilendirmesinde, “Şube Müdürümüz Mehmet Salih Özgün, Apaydın Kampı ve Apaydın İlkokulu’nda inceleme ve denetimde bulundu, aynı zamanda kampta, Suriyeli öğrenciler tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı” denildi.

TİYATRO İPTAL
İlimizde bu ay sahnelenmesi öngörülen “10 Küçük Zenci” adlı oyun iptal edildi. Bu konuda yapılan açıklamada, “Son günlerde, ülke ve dünya gündemindeki korona virüs tehlikesi nedeniyle, ’10 Küçük Zenci’ adlı oyun ileri bir tarihe ertelenmiştir” denildi.

Sözleşmeli Öğretmen Tercihi
Bugün Son Gün…
Milli Eğitim Bakanlığı’nın Sözleşmeli Öğretmen Ataması (Ocak 2020) kapsamında 9-13 Mart tarihleri arasında alınacak olan kurum tercih başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşirken, başvuruların kişisel şifre kullanılarak alınması işlemi sürüyor. Milli Eğitim’den edinilen bilgiye göre, kurum tercihleri tamamlandıktan sonra, İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ayrıca onay işlemi yapılmayacak. Bu arada Sözleşmeli Öğretmen adayları, 13 Mart Cuma günü saat 23.59’a kadar kurum tercihlerinde değişiklik yapabilecekler

Tarıma destek
Tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu konularda, bilgi ve teknolojilerin geliştirilmesi, bu bilgi ve teknolojilerin çiftçilerle tarımsal sanayicilere aktarılması için uygun görülen Ar-Ge projelerine, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destek sağlanacak.

Piyasa denetimi
Mali Suçları Araştırma Kurulu, yeni tip korona virüs gerekçe gösterilerek bazı gıdalar, temel ihtiyaç maddeleri, hijyen ürünleri ve bazı tıbbi ekipmanlar ile ilgili olarak haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapan firmalar hakkında inceleme başlattı.

Korona tedbiri
Online eğitim
Bahçeşehir Koleji, dünya genelinde görülmekte olan korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan sağlık tedbirlerinin yanı sıra ilan edilebilecek olası bir tatile karşı da tedbir alarak, online eğitime geçmek için tüm altyapı çalışmalarını tamamladı.

MEB ertelemesi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), korona virüs nedeniyle yurt dışında yapılacak açık öğretim kurumları ikinci dönem sınavlarını erteledi.

20 personel alacak
Rekabet Kurumu, 20 rekabet uzman yardımcısı alacak. Sınava katılacak adayların, 12-27 Mart döneminde www.rekabet.gov.tr internet adresinde bulunan “Sınav Duyurusu” başlıklı bölümdeki “Başvuru Formu”nu eksiksiz doldurmaları gerekiyor.

İfşa cezası
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Libya’da şehit düşen istihbarat görevlilerinin kimliklerini ifşa ettiği gerekçesiyle, Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası verdi.

Yüksek yargıda
Seçim heyecanı Yaş haddinden emekliye ayrılacak Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’den boşalacak başkanlıklar için seçim yapılacak.

Dijital Protesto!
7 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg, iklim protestolarının, korona virüs salgını nedeniyle dijital ortamlarda yapılması gerektiğini açıkladı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ