Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,28 / Satış: 7,31
€ EURO → Alış: 8,56 / Satış: 8,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 28.04.2017
  • 1.059 kez okundu

Operasyonun Hatay kanadı
78 polise gözaltı
Perşembe sabahı 81 ilde FETÖ kapsamında gerçekleştirilen geniş çaplı operasyonun Polis başlığında yürütülen kısmında, ilimizde 78 kişi hakkında işlem yapıldı.
Edinilen bilgilere göre, ilimiz genelinde toplam 78 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Perşembe sabahı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri belirlenen adreslere operasyon düzenledi. Operasyonda 17 kişi gözaltına alınırken, haklarında gözaltı kararı alınan 41 kişinin cezaevinde olduğu, geri kalan 20 kişinin de arandığı bildirildi.

Çalıştay yarın
2.Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Film Festivali ve Çalıştayı çerçevesinde yarın Defne ilçesinde “Söyleşi ve İmza Günü” düzenleniyor.
Etkinlik, Defne ilçesi mevcut ilçe belediye binası yanındaki Gökkuşağı Aile Çay Bahçesi’nde düzenleniyor.
Yarın saat 17.00’deki etkinliklere kültür, sanat, yazar dostu Fatma Elvan, Sabahattin Yalkın, Ümit Yaşar Işıkhan ve Nevruz Uğur gibi isimler katılıyor.

SAVAŞ’tan Taziye Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; Kars, Bitlis ve Şırnak’ta terör örgütü üyelerinin döşediği mayınların patlatılması sonucu şehit düşen 5 kahraman Mehmetçik için taziye mesajı yayınladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Türk milletinin huzurunu ve ülkesinin bölünmez bütünlüğünü kendi canından üstün tutan beş kahraman vatan evladını daha şehit vermenin acısı içerisindeyim. Şanlı bayrağımızın göklerde ebediyen dalgalanmasını ve aziz vatan topraklarının bekasını istemeyen bölücü şer odakları, kirli oyunlarıyla bezenmiş kanlı yüzünü bir kez daha gösterdi. Ancak kimsenin şüphesi olmasın ki, bölücü terör örgütü mensupları ve onların uzantıları hain ve beyhude amaçlarına asla ulaşamayacaklardır. Hep bir arada, kardeşçe yaşamaktan asla vazgeçmeyecek olan aziz milletimiz, her zaman olduğu gibi birlik, beraberlik içinde kalarak hainlere en iyi cevabı verecektir. Şehitlerimizin aziz hatıralarını hiçbir zaman unutmayacağız. Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı dilerim. Türk milletinin başı sağ olsun.”

NEHİR’den “1 Mayıs Mesajı”
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, yayınladığı mesajla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in mesajı şöyle:
“1 Mayıs, İşçi ve emekçilerin birlik ve dayanışma günü, emeğin ve alın terinin bayramıdır. 1 Mayıs; Fabrikada, tarlada, atölyede, maden ocaklarında, sokakta alın teri dökenlerin, ev eksenli çalışan kadınların, üreten işçi ve emekçilerin dayanışma günüdür.
Alın teriyle ve emeğiyle geçinen tüm emekçilerimiz, bu anlamlı günde daha yaşanabilir bir dünya için; hak, özgürlükler için, eşitlikçi, özgürlükçü, laik ve sosyal hukuk devleti için, emeğin ve alın terinin yüceltildiği toplumsal özgürlük, birlik, dayanışma taleplerini yükseltmek için bir araya geliyor.
1 Mayıs, demokrasi bayramıdır. Dayanışma bayramıdır. İşçi bayramıdır. Emekçi bayramıdır. Tüm ezilenler ve yok sayılanlar için her 1 Mayıs, birliğin-mücadelenin ve dayanışmanın bayramıdır. 1 Mayıs; demokrasi mücadelesi bayrağının yükseltildiği, işçi ve emekçi sınıfının bedellerle, mücadelelerle bugünlere getirdiği, yarınlara taşıyacağımız bir değerdir. 1 Mayıs’ların barış ve kardeşlik ortamında kutlanması, barışın, sevgi ve saygının hâkim olduğu, savaşsız, sömürüsüz bir dünya dileğiyle 1 Mayıs İşçi ve Emekçinin Dayanışma Günü’nü kutluyorum.
Hep beraber, birlik olarak, dayanışmamızı güçlendirerek, barış, özgürlük, emek, mücadelemizi büyütmek için nice 1 Mayıslar diliyorum.”

Defne Hastanesi Resim Yarışması
KATILIM SON GÜNÜ: 5 MAYIS
İlimizdeki özel yataklı tedavi kurumlarından Defne Hastanesi ‘nin kültür ve sanat ekinlikleri bu yıl da sürüyor. Defne Hastanesi, bu yıl 9.sunu düzenlediği “Resim Yarışması” için son katılımın 5 Mayıs olduğunu duyurdu.
Defne Hastanesi’nden edinilen bilgiye göre, “Doğa Senin Ellerinde” konulu resim yarışmasına serbest teknik stilinde katılınabileceği kaydedilirken, ödül tutarları da şöyle belirlendi:
İLKOKUL:
1.ye 750 TL, 2.ye 500 TL, 3.ye 300 TL
ORTAOKUL: 1.ye 800 TL, 2.ye 600 TL, 3.ye 400 TL

Antakya Meclisi Salı günü toplanıyor
Antakya Belediye Meclisi, Mayıs ayı olağan toplantısını 2 Mayıs Salı günü yapıyor. Meclis gündeminde; İhtisas komisyonlarına üye seçimi, 2016 mali yılı kesin hesabının görüşülmesi, sosyal denge tazminatı sözleşmesi yapmak üzere Belediye Başkanı’na yetki verilmesi, öğrencilere beceri eğitimi, staj ve tamamlayıcı eğitim yaptırılmasının görüşülmesi, Antakya ilçe ve mahalle sınırlarının belirlenmesinin görüşülmesi, Antakya Belediyesi’ne ait gayrimenkulün Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Hatay İl Müdürlüğü’ne tahsis edilmesinin görüşülme-si, imar tadil teklifleri ve Komisyon Raporu bulunuyor.

Çevlik’te Cankurtaran Kursu
Antakyalı Yüzme Antrenörü, Sutopu Antrenörü Murta Şaydak, Çevlik ve deniz sahili için cankurtaran kursu açıyor. Murat Şaydak, kurs açımı öncesi önceki gün Samandağ ilçesine gitti ve İlçe Kaymakamı Cahit Çelik’e organizasyonla ilgili bilgi verdi. Kursun bugün başlaması bekleniyor.
Murat Şaydak, Kaymakamlık ziyareti ardından sosyal medya üzerinden verdiği mesajında, “Samandağ Kaymakamı Sayın Cahit ÇELİK’le 28 Nisan Cuma günü başlayacak olan Cankurtaran Kursu ile ilgili ziyaretimi yaptım” değerlendirmesini yaptı. -Gökay Gökdemir-

AKP Büyük Kongresi
21 MAYIS’TA
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Büyük Kongresi gelecek ay yapılıyor. Dün toplanan Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK), AK Parti Büyük Kongresi’nin 21 Mayıs Pazar günü Ankara’da toplanması kararlaştırıldı.

Kaza sonucu ölüm
İBRAHİM ZÜMRE VEFAT ETTİ
Altınözü ilçesindeki kazada İbrahim Zümre adlı kişi hayatını kaybetti. Vefat eden kişinin, Altınözü İlçe Gençlik Spor Müdürü Ahmet Zümre’nin ağabeyi olduğu kaydedildi.

Defne Belediyesi etkinliği yarın
ALİ YÜCE’Yİ ANMA GECESİ
Defne Belediyesi, Hatay’ın yetiştirdiği değerli Şair ve Eğitimci Ali Yüce’yi ölümünün 2. yıldönümünde anıyor. Ali Yüce belgeselinin gösterileceği ve şiirlerinin okunacağı etkinliğin devamında, Araştırmacı-Yazar Müslüm Kabadayı’nın derlediği ve Defne Belediyesi’nce yayınlanan “Edebiyatta Hatay” kitabında yer alan şair ve yazarlarla buluşulacak.
Tüm sanatseverlerin davetli olduğu Ali Yüce’yi Anma Gecesi, yarın saat 20.00’de Defne Belediyesi Gençlik Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilecek.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için yeraltı ve yerüstü çalışmalarını sürdürürken enerji kesintisi de uyguluyor. Bugün ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesine 8:30-13:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 510, 517, 504 ve 563 Sokaklara 9:30-12:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 412, 413 ve 443 Sokaklara 9:00-14:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Yaylıca, Çubuklu ve Avcılar Mahallesine 9:00-11:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

KVB 2 Mayıs’a kadar
Mart 2017 dönemine ait muhtasar, damga vergisi, katma değer vergisi beyannameleri ile 2016 hesap dönemi kurumlar vergisi beyannamelerinin verilme sürelerinin uzatılmasının ardından, 24 Nisan günü sonuna kadar verilmesi gereken muhtasar beyannameler, damga vergisi beyannameleri ve katma değer vergisi beyannamelerinin verilme süreleri önceki gün sona erdi.
Bu arada, 25 Nisan günü sonuna kadar verilmesi gereken kurumlar vergisi beyannameleri de 2 Mayıs 2017 Salı günü sonuna kadar verilebilecek.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Yenilikçi Ödül başvuruları
30 NİSAN SON GÜN
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, yenilikçi ödüllerine başvuru tarihinin 30 Nisan olduğunu duyurdu. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu konudaki açıklaması şöyle:
“Yenilikçi uygulamaların eğitim sistemimize kazandırılması, öğrenci ve öğretmenlerimize daha iyi eğitim ve öğretim imkânlarının sunulması, başarılı çalışmaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması amacıyla gerçekleştirilen ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’nin beşincisi 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında gerçekleştirilecektir.
Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ne, 2017/15 sayılı Genelge´ de belirtilen koşullara sahip her tür ve derecedeki kurum ile bu kurumlarda görev yapan öğretmen, yönetici ve diğer personel başvuru yapabileceklerdir.
Başvurular, 17 Nisan – 30 Nisan 2017 tarihleri arasında http://eoyo.meb.gov.tr/Login.aspx adresi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. Elektronik ortamda ve saha ziyareti ile yapılacak olan değerlendirmeler sonucu ödül almaya hak kazanan çalışmalar, bölgesel ve Bakanlık düzeyinde düzenlenecek törenlerle ödüllendirilecektir.”

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ