Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 16.03.2020
  • 548 kez okundu

ATSO’dan Korona Fırsatçılarına :
Haksız Kazanca Ceza
Korona Virüs fırsatçılığı ile haksız kazanç sağlayanlara yönelik önlemler kapsamında, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), bu yola yeltenenlerin cezalandırılacağını bildirdi. Bu konudaki ATSO duyurusu şöyle:
“Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı Oda olarak disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyururuz. Herkes bilmeli ki, vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız.”

TCDD’den otla mücadele ilaçlaması yarın başlıyor
İskenderun Tren Yoluna Dikkat!
İlimiz İskenderun’a uzanan Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay demir yolu hat ve istasyonlarında, otla mücadele kapsamında, yarından itibaren ilaçlamaya geçiliyor. Devlet Demiryolları (TCDD) açıklamasında, ilaçlamanın 17-20 Mart tarihleri arasında yapılacağı ve bu süreçte demiryolları çevresinde hayvan otlatma yapılmasının tehlikeli olduğu vurgulandı. TCDD’den yapılan açıklamada, otla mücadelede kullanılan ilaçların insan ve hayvan sağlığını etkileyici özellik taşıdığından, demir yolu hat ve istasyonların çevrelerinde vatandaşların dikkatli olması istendi. Açıklamada, demir yolu güzergahı ve yakınındaki arazilere, ilaçlama tarihlerinden itibaren 10 gün boyunca vatandaşların yaklaşmamaları, buralarda hayvanlarını otlatmamaları ve ot hasadı yapmamaları gerektiği kaydedildi.

Benzine Zam Kapıda!
Sektör temsilcileri, akaryakıt türlerinden benzine bugün bir zam kararı alınabileceğini savunuyor. Korona virüsü nedeniyle ham petrol fiyatlarında birbiri ardına yaşanan indirimler, Türkiye genelinde benzin fiyatlarını motorin fiyatlarının altına düşürdü. Daha önceki indirimler sırasında da, motorin, birkaç ilde benzinden pahalı hale gelmişti. Önceki gün gelen 51 kuruşluk ikinci indirimle beraber benzinin litresi İstanbul’da 5.47 kuruşa düşerek, 5.64 liraya satılan motorinin de altına indi.
Ancak akaryakıt sektör temsilcileri, Pazartesi günü (bugün) benzine zam, Çarşamba günü de motorine indirim gelebileceği, böylece benzinin ucuzluk saltanatının en fazla 5 gün süreceği tahmininde bulundular. Korona virüsü nedeniyle petrol tüketiminin dünya genelinde azalması, bunun yanı sıra Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki üretim rekabeti, petrol fiyatlarını hızla düşürdü. Bu durum, benzine ülkemizde, son 5 günde 1 lira 11 kuruş indirimi beraberinde getirdi.

Umre ziyaretleri
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “27 Şubat 2020 itibariyle ülkemizden umre çıkışları durdurulmuş, bu tarihten sonra umre amaçlı seyahate izin verilmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

İdlib’de devriye
Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’deki M4 karayolunda kara ve hava unsurlarının katılımıyla 1’inci Türk-Rus birleşik kara devriyesinin icra edildiğini bildirdi.

Vatandaşa uyarı
TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, “Bugün hiçbir şey üretmesek dahi en az 2-3 yıllık gıda stokumuz var. Marketlere akın ederek kötü niyetli olanların hak etmedikleri karları kazanmalarına neden oluyoruz” dedi.

Vatandaşa uyarı:
Dolandırıcılar!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Koronavirüs risk taramasını çat kapı değil, planlayarak yapıyoruz. SABİM-184’ten size telefon gelmemişse, test amacıyla geldiğini söyleyenleri içeri almayın” uyarısında bulundu.

Büyüme tamam da!
Ekonominin yüzde 6 büyüdüğü 2019’un son çeyreğinde, işsizlik artmaya devam etti. Aralık 2019’da işsizlik yüzde 13,7’ye, genç işsizliği ise yüzde 25’e yükseldi. Uzmanlara göre, tüketim odaklı büyüme, işsizliğe çare olmuyor.

Korona önlemi
İçişleri Bakanlığı, korona virüs salgını nedeniyle; Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’dan Türkiye’ye yolcu girişlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Azerbaycan listede
Korona virüse karşı alınan önlemler kapsamında, Türkiye ve Azerbaycan arasında, kargo hariç karşılıklı kara ve hava yolu ulaşımının geçici süreyle durdurulması kararlaştırıldı.

EBA üzerinden
Milli Eğitim Bakanlığı’nca illere gönderilen yazıda, öğretmenlerin mesleki çalışmaları ve hizmet içi eğitim faaliyetlerinin, koruma ve önleme tedbirleri süresince uzak-tan eğitim programları ile EBA üzerinden gerçekleştirilmesi istendi.

Döner’ciyiz!
Tüm Dönerciler Derneği Genel Başkanı Muhammet Nezif Emek, “Ülke genelinde döner büfelerinin sayısı 30 bini buluyor. Günlük döner tüketimi son yıllarda artarak, ortalama 900 bin kilograma çıkmış durumda” dedi.

Emekliler ‘favori’
Bankalar, 13 milyon emekliyi 3 yıl boyunca kendi müşterileri yapabil-mek için, promosyon ödemeleri yanı sıra ilave avantajlar da sunuyor.

Sağlık Raporu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca yayınlanan Genelge ve Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirleri kapsamında, kronik hastalığı nedeniyle raporla ilaç ve tıbbi malzeme alanların 1 Mart itibarıyla süresi sona eren sağlık raporları, bir sonraki açıklamaya kadar geçerli sayılacak.

Yayladağı’nda fırtına ağaçları devirdi
Yayladağı’nda etkili olan fırtına ağaçların devrilmesine neden oldu. İlçede önceki gün sabah saatlerinden bu yana etkili olan şiddetli rüzgar hayatı olumsuz etkiledi. Tutlubahçe Mahallesi’nde bazı ağaçlar devrildi, elektrik telleri koptu. Herhangi bir yaralanmanın olmadığı olayda belediye ekipleri yola düşen ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı.

Meslek Liselerinden
Dezenfektan desteği
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, belirledikleri meslek liselerinde üretilen dezenfektanların, okullarda koronavirüs kapsamındaki temizlik çalışmalarında kullanıldığını bildirdi.

İddia yalanlandı
TOKİ, Salda Gölü’nde yapılaşma ve betonlaşma olduğuna ilişkin sosyal medyada yer verilen görüntülerin, göl ve çevresindeki çalışmalara ait olmadığını bildirdi.

Aslan payı…
Belediyelerin
Geçen yıl kamu alımları için toplam 142,7 milyar lira harcandı, bunun 39,3 milyar liralık kısmı belediyeler tarafından gerçekleştirildi.

Rusya’ya ihracat
Hızlı başladı
Türkiye’den yılın 2 aylık döneminde Rusya Federasyonu’na yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artarak 700 milyon 287 bin 450 dolara ulaştı. Rusya, Hatay ihracatının da önemli bir pazarı.

Erteleme yok
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi bünyesinde yer alan Açıköğretim Fakültesi, İşletme Fakültesi ve İktisat Fakültesi sınavları için belirlenen tarihlerde erteleme veya iptal kararı alınmadığı bildirildi.

Umre’den dönende!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bir hafta içinde Umre’den dönen bir vatandaşın korona virüs testinin pozitif çıktığını
açıkladı.

Faaliyete geçti
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM-184) Korona Danışma Hattı, hizmet vermeye başladı.

Vatandaşa uyarı
Dışişleri Bakanlığı, yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarına, yeni tip korona virüsle ilgili mevcut gelişmelerden dolayı infiale kapılmadan sükunet içinde hareket etmeleri ve kalabalık mekanlardan uzak durmaları uyarısında bulundu.

İskenderun Veteranlar Şampiyon
Akdeniz Veteranlar Ligi’nde mücadele eden İskenderun Veteranlar Takımı, tüm rakiplerini geride bırakarak grubunu lider tamamladı. Turuncu-Mavili ekip, İskenderun Veteranlar Takımı, Nisan ayı içerisinde Osmaniye ilinde yapılacak olan Dörtlü finalde bölgemizi temsil edecek.

Antakya Belediyesinden Korona Virüs Salgını Önlemi:
Tüm Kurslar İptal…
Antakya Belediyesi, Korona Virüs salgınına önlem olarak bünyesindeki tüm kursları iptal ettiğini duyurdu. Antakya Belediyesi’nin bu konudaki açıklaması şöyle:
“Cumhurbaşkanlığımızın, ülke genelinde Korona Virüs ile ilgili tebliği kapsamında, Antakya Belediyesi olarak kamusal sorumluluğumuz gereği tüm tedbirlerin alındığını beyan ederiz.
Alınan tedbirlere istinaden;
* Tüm eğitime destek kursları,
* Tüm kültür, sanat ve spor kursları,
* Çocuk Bakım Evi,
Bakanlık tarafından belirtilecek ikinci bir tebliğe kadar tatil edilmiştir.”

Plastik Sanatlar Sergisi İptal
Bazı ressamların el ele vererek oluşturmayı planladığı “Küçük İşler” Plastik Sergisi’nin açılışı iptal edildi. Yapılan açıklamada, “21 Mart Cumartesi günü Antakya Primemall AVM’de açılması planlanan ‘Küçük İşler Plastik Sanatlar Sergisi’ açılışı, ileriki bir tarihe ertelenmiştir.”

Amatör Sporda Önlemler
Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanlığı, korona virüs salgını tehlikesine karşı, spor sahalarında yapılabilecekler ve diğer önlemleri belirledi. ASKF Genel Başkanı Ali Düşmez imzasıyla yayınlanan ve ASKF İl Başkanlıklarına gönderilen kararlar dizisinde şunlar yer aldı:
“Yeni tip korona virüs tedbirleri ile ilgili toplanan TFF Yönetim Kurulumuz, amatör futbolla ilgili aşağıda belirtilen kararları almıştır.
1.Bölgesel Amatör Lig müsabakaları, statüde belirtilen haliyle oynanmaya devam edilecektir. Bu müsabakalar, seyircisiz olarak oynanacak olup, tribünlere kesinlikle seyirci alınmayacaktır. Her iki takımın en fazla 15 yönetici ile 18’e yazılmayan 5 yedek futbolcusu tribünlere alınacaktır.
2.İllerimizde büyükler kategorisinde yerel olarak oynanan Süper Amatör, 1. ve 2. Amatör ligler ile 19 1. ve U19 2. Amatör ligler oynanmaya devam edecek olup, bu müsabakalar seyircisiz oynanacaktır. Bu müsabakalara kaç yönetici gireceği, Futbol İl Temsilcilikleri tarafından belirlenecektir.
3.U17, U16, U15, U14, U13, U12 ve U11 kategorilerinde altyapı liglerinin tamamında yerel müsabakalar oynanmayacaktır.
4.U19, U17, U16, U15 ve U14 kategorilerinde Türkiye Şampiyonaları bu sezon yapılmayacaktır. Deplasmanlı olarak oynanacak olan U14 ve U13 Altyapı Gelişim ligleri bu sezon oynanmayacaktır.
5.Yukarda belirtilen kararlar, 14 Mart 2020 tarihinden geçerli olmak üzere uygulanacak olup ileriki tarihlerde yeni bir gelişme olduğu takdirde sizlerle paylaşılacaktır.”

AVM saatleri
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, AVM’lerde saat 12.00 – 20.00 saatleri arasında geçerli olacak şekilde esnek çalışma saati uygulanması için tavsiye kararı aldıklarını açıkladı.

Stoklar yeterli
Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Abdullah Özdemir, “Marketlerde fazla talepten dolayı, geçici ve o anlık azal-ma olmuş olabilir. İnsanlar, bakliyat ve makarnaya yöneldi ancak bunlar stoklarda misliyle var” dedi.

TBB’den Avukatlara
Türkiye Barolar Birliği, Avukatlara, cezaevlerinde hükümlü ve tutuklularla yapacakları görüşmelere 3 hafta ara vermeleri önerisinde bulundu.

Tiyatrolara destek
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, özel tiyatrolara sunulacak destek paketine ilişkin olarak, “Özel tiyatrolara destek paketiyle yardımcı olacağız” dedi.

HSK önlemi
Kurulu, yeni tip korona virüse (Kovid-19) ilişkin tedbirler kapsamında cumhuriyet başsavcılıklarına, adalet komisyonu başkanlık-larına, bölge adliye ve bölge idare mahkemelerine yazı gönderdi.

Göç İdaresi
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce, şu ana kadar geri gönderme merkezlerinde yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkan herhangi bir yabancının bulunmadığı bildirildi.

Toplantılar ertelendi
AK Parti’den yapılan açıkla-mada, “Pazartesi günü (bugün) yapılacak MKYK ve MYK toplantılarımız ileri bir tarihe ertelenmiştir” denildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ