Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 23.03.2020
  • 1.088 kez okundu

Lütfü Savaş açıkladı:
Hatay’da Koronavirüs Vakası Var….
Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’da koronavirüs vakası görüldüğünü açıkladı.
Başkan Savaş, açıklamayı, katıldığı HRT programında yaptı. BŞB Başkanı Lütfü Savaş, konuyla ilgili soruya cevaben, “Bir ilçemizde duydum. Umreden gelen bir aile, onlarda varmış. İlçeyi söylemeyeyim, panik olmasın insanlar. Onun dışında, üniversite hastanesinde var diyorlar! Ama açıklanmış bir şey yok! Açıklanmadığı için biz de yok kabul edeceğiz. Ancak Hassa ilçemizde tanı konmuş bir vaka var. Aile şu anda izole edilmiş durumda” dedi.
Bu arada, Bakanlık ve Valilik uhdesindeki hassas bir konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın böylesi bir açıklama yapması tartışılıyor.

Koronavirüs’te Türkiye Geneli:
Hasta: 947, Ölü: 21
Koronavirüs hastalığı salgını riski gitgide yükselirken, Türkiye geneli tablo, Cumartesi gece yarısı itibariyle; hasta sayısının 947’ye ölü sayısının da 21’e yükselmesi şeklinde oldu. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın bu konudaki mesajı şöyle:
“Son 24 saatte 2.953 şüpheliye test yapıldı. 277’si pozitif çıktı. Hasta sayımız 947’ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12’sini kaybettik. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor.”

Dolandırıcı uyarısı
Bankacılar, dolandırıcıların emeklilerin maaş promosyonuna göz diktiğini, son günlerde banka çalışanı gibi telefonla arayarak müşterilerin kişisel verilerini isteyen bir takım kişilerin ortaya çıktığını belirtti.

Palladium AVM Duyarlılığı
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs süreci atlatılana kadar, vatandaşların toplu alanlarda bulunmaması adına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da tavsiyesine uyarak, Antakya Palladium AVM elini çabuk tutarak, Cuma günü 20-03-2020 tarihinde süreli kapatma kararı aldı.
Vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaları için, Palladium AVM’de bulunan süpermarket saat 12.00 ile 20.00 arasında açık kalacak

Türkiye, sağlıkçıları özverili çalışmaları dolayısıyla alkışlıyor
İstanbul’da Hastane Güvenliğine Bıçak…
Ülkemizde yaşanan koronavirüs salgını tehlikesine karşı, günlerdir büyük özveriyle mücadele eden sağlık sektördeki doktorundan en alt kademesindeki birimine kadar, tüm sağlıkçılara, üç günden beri “alkışlı” destek sağlanırken, Cumartesi günü ise İstanbul’da bir hastanede, yakınları olan bir koronavirüs hastasını ziyaret etmelerine izin vermeyen bir güvenlik görevlisi saldırıya uğradı. Bıçaklanan güvenlik görevlisinin durumu ağır. Türkiye; Cuma, Cumartesi ile Pazar günleri, her gece saat 21.00’de 1 dakika süreyle evlerindeki ışıkları açıp-kapatarak ve ayakta alkışla sağlık çalışanlarını desteklerken, Cumartesi günü bir sağlık kurumunda yaşanan acı olay ise üzdü.
İstanbul’un Maltepe ilçesindeki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, hasta yakınlarına görüş için kısıtlılık kararı getirildi. Bir kişi ise müşahede altında tutulan yakınını görmek isteyince, güvenlik görevlisini buna izin vermedi. Bunun üzerine hasta yakını, güvenlik görevlisini bıçakladı.
Koronavirüs şüphesi nedeniyle hastanede karantina altında tutulan hastalar da, hastanedeki bağrışmaları duyunca balkonlara çıktı. Bıçaklanan güvenlik görevlisi ise ameliyata alındı.
Konuyla ilgili aradığımız hastaneden bir yetkili, “Maalesef bugün üzücü bir olay yaşadık. Hasta yakınına, alınan tedbirler nedeniyle yakınıyla görüşemeyeceğini ve bu kararın Bakanlık tarafından alındığı iletildi. Ne yazık ki bu kişi bir arkadaşımızı bıçakladı. Şu an ameliyatı sürüyor. Sağlık durumuyla ilgili henüz net bir şey söylemek mümkün değil” dedi.
Olay, saat 16.00 sıralarında yaşandı. İddialara göre göre koronavirüs şüphesiyle hastane yatırılan annesini görmek isteyen Murat D., karantina servisine girmek istedi. Hastane güvenliği, karantina katına girilemeyeceğini ve yasak olduğunu söyleyerek izin vermedi. Bunun üzerine Murat D. ile güvenlikçiler arasında tartışma yaşandı. Tartışma, diğer görevlilerin araya girmesiyle büyümeden önlendi. Bir süre sonra tekrar
hastaneye gelen saldırgan, elindeki bıçakla, kendini engelleyen güvenlik görevlilerine saldırdı. Olayda iki görevli yaralandı.

Meclis mesaisi
Meclis, Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve finansal piyasalara katkı sunacak düzenlemeleri içeren kanun teklifinin ikinci bölümündeki maddeler üzerinde mesai yapacak.

Bugün başlıyor
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının bugünden itibaren elektronik ortamda yapılabileceğini açıkladı.

Türk-İş Talebi
Türk-İş Genel Başkan Ergün Atalay, “İşsizlik Sigortası Fonundan yararlanma şartları esnetilmeli ve işini kaybedenlere fondan daha fazla kaynak aktarılmalı. İşsiz kalanlara kimseye muhtaç olmadan evini geçindirebilecek miktarda ödeme yapılmalı” talebinde bulundu.

Uzaktan eğitim
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından bugün uzaktan eğitim süreci başlayacak.

Temiz tutmak için
Turkcell’den, cep telefonu ve tabletleri hijyenik tutma rehberi… Turkcell’in hazırladığı video klibi izlemek için “https://www.youtube.com/watch?v=Wug4CA1m9VA&feature=youtu.be” bağlantısı kullanılabiliyor.

Defne Belediyesi Personeli
KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ
İlimiz Defne Belediyesi’nde çalışan Mehmet Ali Altınöz adlı personel, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Merhumun cenazesi, Cumartesi günü, ikamet ettiği Dursunlu Mahallesi’nde toprağa verildi. Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, personelinin ölümü üzerine yayınladığı mesajında, “Değerli çalışma arkadaşımız, Belediyemiz personellerinden Mehmet Ali Altınöz’ü, dün geçirdiği kalp krizi sonucunda kaybettik. Cenazes,i bugün saat 12:00 de Dursunlu Mahalle mezarlığında defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. Ailesi ve sevenlerine sabır diliyorum” dedi.

Şifreler cebe!
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitim Bilişim Ağı’na girişte internet altyapısında test çalışmaları yapıldığı için sorunlar olabildiğini belirterek, “Şifre almayan her öğrencinizin velisinin cep telefonuna çocuğuyla ilgili şifre gönderilecek” dedi.

Evde kalın
Koronavirüsten ölümlerin durdurulması ve salgının yavaşlatılması için “Evde Kal” çağrısına uymak hayati önem taşıyor. Uzmanlar, bu çağrıya kulak asmayanları toplum sağlığına ciddi tehdit görüyor.

Bir Genelge daha
81 İl Valiliğine gönderilen genelgede; berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetleri, 21 Mart Cumartesi saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durduruldu.

Evcil hayvanlar da
Dünyayı etkisi altına alarak insanları sosyal hayattan koparan yeni tip koronavirüs, Türkiye’deki evcil hayvanların yaşamlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Terk edilen hayvan sayısında artış gözlemleniyor.

AF mı geliyor?
Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Mehmet Muş, infaz yasasıyla ilgili düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis gündeminde olacağını açıkladı.

Peki, işçi hakları!
Türkiye’de yasalara göre, üretime bir hafta ara verildiğinde, işveren, işçinin maaşının yarısını ödemekle yükümlü. Bir haftadan sonra ise yükümlülük ortadan kalkıyor. Koronavirüs sürecini yaşayan Türkiye’de üretime ara veren işletmelerde, bu başlık, cevabını arıyor.

Uzaktan eğitim
Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, 23-27 Mart’ta gerçekleştirilecek uzaktan eğitimin ardından okulların açılıp açılmayacağına ilişkin, “Bu, tümüyle sağlık koşullarına bağlı” dedi.

Askerler de
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), koronavirüsle mücadele çerçevesinde, kışla yemekhanelerinde düzenli dezenfekte işlemlerinin yapıldığını ve askerlerin aralıklı düzende oturtulduğunu açıkladı.

Morg ve definde
Korona önlemi
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce belirlenen tedbirlere göre, morg görevlileri ve cenaze sorumlusu, ölen kişinin olası/kesin Kovid-19 tanısı konusunda bilgilendirilecek.

Yaşlı olanlara
Sokak yasağı
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıkla-mada, “65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları sınırlandırılmıştır” denildi.

Fenerbahçe’de!
Barcelona kulübü ve Avrupa Ligi organizasyonu, sosyal medya hesapların-dan, bazı oyuncu ve idari kadro çalışanlarının yeni tip koronavirüs belirtisi taşıdığı duyurulan sarı-lacivertli ekibe destek verdi.

15 dk’da sonuç
Yeni tip koranavirüse (Kovid-19) yönelik 15 dakikada sonuç alınabilen tanı kitinin tanıtımı, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuarında yapıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ