Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.03.2020
  • 600 kez okundu

BİK uygulaması bugün başlıyor
Her Gün 2 Gazete Yayınlanacak
Basın İlan Kurumu (BİK) Hatay Şubesi’nin yeni uygulaması ile veraber, bugünden itibaren Antakya ve Defne’de yayınlanmakta olan, resmi ilan alan vasıflı gazetelerden günde 2 tanesi gazete baskısı ile yayın yapacak. Resmi ilan ve haber akışının günde 2 gazete baskısıyla sürdürülmesi uygulaması da bugün itibariyle başladı. Yapılan düzenlemeye göre, Gazetemiz ANTAKYA, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında, haftanın Cuma ve Cumartesi günleri yayınlanacak. Diğer günler, okurlarımıza gazete ulaştırılamayacak, yayınımız İnternet üzerinden devam edecek. -Haber Merkezi-
30 Nisan’a kadar
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu’nun da önerisiyle, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 30 Nisan’a kadar okulların tatil olması, uzaktan eğitimin devam etmesi kararını aldıklarını bildirdi.

İlk, Orta, Lise Ve Üniversitelerde Tatil Uzadı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu İle Yaptığı Toplantı Sonrasında; İlkokul, Ortaokul İle Liselerde Öğretimin 30 Nisan Tarihine Kadar Uzatılması Kararı Alındığını Bildirdi. Bakan Selçuk, Bu Süreçte Öğrencilere, Trt Kanalı İle Uzaktan Eğitim Verilmeye Devam Edileceği Bilgisini De Verdi. Bu Arada Üniversitelerde De Bahar Öğrenimi Uzatıldı. Yök Başkanı Yekta Saraç, Baharda Üniversitelerde Yüz Yüze Öğretim Yerine “uzaktan- Açıktan-dijital” Olmak Üzere 3 Şekilde Eğitim Verileceğini Ve Yaz Aylarında Da Eksikler İçin Tamamlama Yapılacağını Bildirdi.

SAHTE DEZENFEKTAN
Antakya’da bir işyerinde 9,5 ton kimyasal ele geçti
Antakya’da koronavirüs fırsatçılığı yapmak isteyen bir kişi, Hatay Emniyeti KOM Polisi tarafından yakalandı. Operasyonda, 6,5 ton sahte sıvı el dezenfektanı ile yapımında kullanılan 3 ton kimyasal madde ele geçirildi. Hatay KOM Polisi, operasyonla ilgili MKKB adlı bir şüpheliyi yakaladı. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Antakya ilçesinde bir işyerinde sahte dezenfektan üretildiği iddiası üzerine çalışma başlattı. Operasyonda, toplam 9,5 ton ağırlığında sahte dezenfektan kimyasalı bulundu ve sahibi gözaltına alındı.

ERZİN’DE 13 KG ESRAR ELE GEÇTİ
Erzin ilçesinde, bir kamyonete yüklü portakal kasaları arasına gizlenmiş13 kilogram esrar ele geçirildi. Erzin KOM Polisi, aldığı bir ihbar üzerine, ilçe merkezinde şüphe üzerine bir kamyoneti durdurdu. Narkotik köpeklerle kamyonette yapılan aramada, portakal kasaları arasına gizlenmiş
13 kilogram esrar ile aracın şoför bölümünde
90 sentetik uyuşturucu hap ve bir hassas terazi bulundu. Olayla ilgili sürücü gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

YKS 25-27 TEMMUZ’DA
YÖK, üniversite sınavlarının 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılmasını kararlaştırdı. Normal takvime göre 21-22 Haziran tarihlerinde yapılması öngörülen YKS’nin, 25-26 Temmuz’da yapılacağı YÖK Başkanı tarafından açıklandı. Bu arada Kamu Personeli Seçme Sınavı da 25-26 Temmuz’da. Yani KPSS ile YKS Sınavları aynı tarihlere denk geliyor. Muhtemelen bugün, ÖSYM’nin bu konuda bir düzenleme yapması bekleniyor.

İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı:
İddia Ve Ganyan Bayileri Kapatılacak
Hatay Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla, ilimizdeki iddia ile ganyan bayileri kapatılacak. Kurul ayrıca, İnsanların birbiriyle çok yakın mesafede çalışıldığı dövme salonu ve benzeri işyerlerin geçici süreliğine faaliyetlerinin durdurulmasına karar verirken; kargo, mektup dağıtımı, kasiyer, kurye, tahsildar gibi görevlilerin müşterileri ile temas ederken, iş ve işlemlerini muhakkak koruyucu eldiven ve maske takarak yapmasının sağlanmasını kararlaştırdı.

Kovid-19 Test Verileri
Sağlık Bakanı Prof.Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamaları ile beraber, önceki gece yarısı itibariyle ülke genelindeki toplam vaka sayısı 2433’e çıkarken, ölüm sayısı da 15 artarak 59 oldu.
Veriler şöyle:
-25 Mart saat 23.45’te 5035 test yapıldı. Bunlardan 561’ine yeni tanı konuldu, 15 vatandaşımız vefat etti. Toplamda 2433 tanı konuldu, 59 vatandaşımız vefat etti
-22 Mart’ta toplam 20345 test yapıldı. Bu testlerin yüzde 6,1, yani 1236 vatandaşımıza tanı (pozitif) konulmuş. Bu tanı (pozitif) vatandaşlarımızın yüzde 2,4 ü, yani 30 yaşlı vatandaşımız vefat etmiştir.
-23, 24, 25 Mart tarihlerinde (3 gün) toplam 12659 test yapılmış. Bu testlerden yüzde 9,5’i, yani 1197 vatandaşımıza tanı (pozitif) konulmuş, bu tanı (pozitif) vatandaşlarımızın yüzde 2,4’ü, yani 29 vatandaşımız vefat etmiştir.
Sonuç olarak Türkiye genelinde son veriler şöyle:
Toplam Test Sayısı: 33004
Toplam Vaka Sayısı: 2433
Toplam Vefat Eden Sayısı: 59
Toplam İyileşen Sayısı: 26
Almanya Vaka: 37323, Ölen: 206, ölüm oranı %0,55
Amerika Vaka: 64107, Ölen: 893, ölüm oranı %1,39
Türkiye Vaka: 2433, Ölen: 59, ölüm oranı %2,42
Fransa Vaka: 25233, Ölen: 1331, ölüm oranı %5,27
İspanya Vaka: 47611, Ölen: 3445, ölüm oranı %7,23
TÜRKİYE Vaka: 2433, ölen 59, ölüm oranı % 2,4

HATAY SOĞUYOR:
Serin ve Yağışlı Hava Geliyor!
İlimiz ve çevresinin bu akşam saatlerinden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelecek serin ve yağışlı bir havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Doğu Akdeniz’de önümüzdeki hafta boyunca etkili olacak sistemin, toplamda metrekareye yer yer 100 kg ve üzeri yağış bırakacağı tahmin ediliyor. Zaman zaman kuvvetli olacak yağışlarla birlikte, yüksek kesimlerdeki mevcut kar örtüsünde erimeler de meydana gelebileceğinden, su baskınları ve taşkınlara karşı bölgedeki vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini bildiren Meteoroloji, mevsim normalleri civarı seyreden hava sıcaklıklarının, yağışlı sistemle beraber bölge genelinde 2 ila 4 derece azalacağını duyurdu.
İlimiz Hatay ve çevresinde 27 Mart Cuma günü (bugün)
öğle saatlerinden sonra başlaması beklenen yağışların, hafta sonunda aralıklı kuvvetli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olacağı ve 5 gün süreceği tahmin ediliyor.

BAKAN MESAJLARI
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın son 24 saatte attığı tweetler:
-Son 24 saatte 5.035 test sonuçlandı. 561 tanı kondu. 15 hastamız hayata veda etti. Bugüne dek kaybettiğimiz hasta sayısı 59. Toplam hasta sayımız 2.433. Sayılar, kayıp acısını, endişeyi ifade edemez. Sıfır riskle yaşamaya çalışalım. Bizi hayata tedbir bağlar.
-Dünya çapındaki bestecimiz Fazıl Say, “Hayat Eve Sığar” diyor. Kampanyamıza katıldığı için kendisine teşekkür ediyorum. Müziğin olduğu her yerde hayat güzeldir.
-Burak Özçivit ve Fahriye Evcen, “Hayat Eve Sığar” diyor. Kampanyamıza verdikleri destek için kendilerine teşekkür ediyorum.
-Mazhar Alanson, “Hayat Eve Sığar” dedi ve kampanyamıza katıldı. Desteği için kendisine teşekkür ediyorum.

Kovid 19 Yasağı İhlali Cezaları
Koronavirüs ile mücadelede Bakanlıklar ya da Valiliklerce getirilen yasaklamalara uyulmaması ile ilgili cezalar belli oldu. KOVİD 19 salgını mücadelesinde yasaklara ihlalde ceza tutarları şöyle oldu:
-Sokağa çıkma ihlali cezası: 3150 TL
-Grup halinde asker uğurlama cezası: 3150 TL
-Yasaklı işyeri açma cezası: 387 TL
-Orman alanda piknik cezası: 387 TL
-Dini mekanlarda toplu ibadet ısrarı: 392 TL

Bakan Koca:
2433 VAKA, 59 ÖLÜM
Sağlık Bakanı Prof. Dr Fahrettin Koca, koronavirüsle mücadelede gelinen noktayı açıkladı. Bakan Koca’nın Çarşamba gece yarısından sonra attığı tweet şöyle:
“Son 24 saatte 5.035 test sonuçlandı. 561 tanı kondu. 15 hastamız hayata veda etti. Bugüne dek kaybettiğimiz hasta sayısı 59. Toplam hasta sayımız 2.433. Sayılar, kayıp acısını, endişeyi ifade edemez. Sıfır riskle yaşamaya çalışalım. Bizi, hayata tedbir bağlar.”

BELEDİYE MECLİS TOPLANTILARI 3 AY İPTAL
İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile Büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerinde meclis toplantılarına 3 ay süreyle erteleme yapıldı. Bakanlık genelgesi ile birlikte, Valilikler ve Kaymakamlıklarca büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesi istendi.
Bu süreçte mahalli idarelerin görevlerinin aksamaması adına, meclisin toplanmasının çok zorunlu olduğu hallerde, ilgili mevzuatı çerçevesinde, olağanüstü toplantı yapılmasına da gerekli sağlık tedbirleri alındığında izin verilebilecek.

KIRIKHAN’DA ESRAR
Kırıkhan’da, şüphe üzerine durdurulan H.S. isimli kişinin üzerinde, bir miktar sentetik uyuşturucu ele geçirildi. Şüpheli, ekiplerce gözaltına alındı.

Ukraynalı, Azerbaycanlı
Öğrencilerden Türklere Mesaj:
İlimizde, iki lise öncülüğünde; Türkiye, Azerbaycan ve Ukrayna’dan öğrenciler, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında çektikleri görüntülerle “evde kal” çağrısına destek verdi.
Ordu Ünye Atatürk Anadolu Lisesi ve ilimiz Hatay Dörtyol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde, “TechnoAuthentic Life e-twinning Projesi” kapsamında Türkiye, Azerbaycan ve Ukrayna’daki bazı öğrenciler, koronavirüsle mücadelede farkındalığı artırmak için “Evde Kal” temalı bir video hazırladı. Öğrencilerin hazırladığı videolar, Hatay Dörtyol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Huriye Akgül tarafından birleştirildi.
Görüntüler, e-twinning hesaplarından paylaşıldı.
Videolarda, liseli öğrencilerin kendi dillerinde;
-“Virüs değil, tedbirsizlik öldürür”
– “Maske yeter, Şimdi temiz ol, evinde kal Türkiye”
– “Sağlığımı düşünüyorum, evimde kalıyorum”
– “Evinde kal Türkiyem”
-“Zamanın ne kadar değerli olduğunu unuttun, şimdi evde kalarak hatırla”, sözleri yer alıyor.

MKÜ Yemekhanesinde
PAKET SERVİSİ…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) yemekhanesinde, Bakanlık talimatları gereği oturarak yemek yeme uygulaması kaldırılırken, paket servisi hizmeti ise sürüyor. Yapılan duyuruda, “İçişleri Bakanlığı’nın 21.03.2020 tarih ve E.5760 sayılı Covid-19’la mücadele kapsamında alınan önlemler çerçevesinde, üniversitemiz merkez yemekhanesinde hafta içi saat 11.30-13.00 saatleri arasında paket servisi hizmetine geçilmiştir” denildi.

32.000 KADRO İÇİN BAŞVURU BAŞLADI
Sağlık Bakanlığı’nın 32.000 kişilik personel alımı için başvuru süreci başladı. Dün başlayan başvurular 31 Mart akşamına kadar yapılabilecek.
11.000’i Hemşire, 1.600’ü Ebe ve 4.687’si Sağlık Teknisyeni/Sağlık Teknikeri olmak üzere; Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Biyolog, Odyolog, Çocuk Gelişimcisi, Diyetisyen, Fizyoterapist, İş ve Uğraşı Terapisti, Dil ve Konuşma Terapisti, Perfüzyonist ve Sağlık Fizikçisi unvanlarında sağlık meslek mensubu alımı yapılacak.
ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayınlanma ile birlikte, adaylar, tercihlerini 26 Mart– 1 Nisan tarihleri arasında yapabilecek. Duyurular için Bakanlığın Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve ÖSYM internet adresinin izlenmesi gerektiği hatırlatıldı.
Personel alım duyurusunda ayrıca; temizlik hizmetleri, koruma ve güvenlik hizmetleri ve klinik destek elemanı olarak diğer hizmetlerde görev yapmak üzere toplam 14.000 sürekli işçi istihdamı yapılacağı ifade edildi. Başvurular, 26 Mart– 30 Mart tarihleri arasında Türkiye İş Kurumu’nun internet sitesi üzerinden yapılabilecek.

Nefes aldıracak
İş dünyası, kamu bankalarının hayata geçirdiği “İşe Devam Kredi/Finansman Desteği” paketinin, özellikle KOBİ’ler için hayati bir kaynak oluşturacağını ve işletmelere nefes aldıracağını belirtti.

Halkbank’tan Esnafa
“Destek Paketi”
Esnaf Destek Paketi ile İşletme Kredisi kullandırımları, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kefaletiyle kullandırılmış kredi bakiyesi bulunmayan esnaf ve sanatkarlara, banka tarafından doğrudan kullandırım şeklinde uygulanıyor.

Ekmek tedbiri
Tarım ve Orman Bakanlığı, “Ekmek ve ekmek çeşitleri, gıda ile temasa uygun, kağıt veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecek” açıklamasında bulundu.

3 bin 541 kişi
Milli Savunma Bakanlığı’ndan, 2’nci Ordu Komutanlığı sorumluluk bölgesindeki hudutlarda 10 gün içinde yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan, çoğunluğu Suriye uyruklu 3 bin 541 kişinin yakalandığını bildirdi.

TBMM’de kumanya
TBMM personel lokantası, koronavirüsle mücadele kapsamında kapatılarak, personele, bulunduğu alanda kumanya dağıtımı uygulamasına geçildi.

Ücretsiz taşıyor
Aras Kargo, koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı olan 65 yaş üstü müşterilerinin gönderilerini kapılarından ücretsiz olarak teslim alacak ve diledikleri adrese gönderiminin yapılmasını sağlayacak.

Dar gelirlilere Nakit 1000 TL
Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs krizinin etkilerini azaltmak için dar gelirlilere 1000 TL nakit destek verileceğini açıkladı. Ayrıca, asgari ücretliye toplamda 7 milyar TL’lik ücret desteği sağlanacak.

Esnafın beklentisi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Halkbank’a tarafından esnaf ve sanatkârımız için uygulamaya koyduğu yeni kredi modelini tüm bankalarımız örnek almalıdır” dedi.

Süre uzatıldı
TOBB Yönetim Kurulu, Türkiye’de etkili olan Koronavirüs salgını nedeniyle, üyelerinden ve Odalardan gelen talepler doğrultusunda sanayi kapasite raporlarının geçerlilik süresinin uzatılması kararını aldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ