Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 30.03.2020
  • 481 kez okundu

Toyota Türkiye’den
Örnek karar…
Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Bir yıl araç satmasak da maaş ödeyeceğiz, kimseyi işten çıkarmayacağız, devlet desteğini de ihtiyaç sahiplerine bırakacağız” dedi.

Uçmak istiyorsanız
İzin Belgesi şart!
İçişleri Bakanlığı: “Hava yolu ile yurt içi uçuşlarda ‘Seyahat İzin Belgesi’ istenecektir. Başta THY olmak üzere, tüm hava yolu firmaları, seyahat izin belgesi olmayan kişilere bilet satışı yapmayacak ve yolcu olarak taşımayacaktır.”

Yüzde 30 düşecek
Dünya Turizm Örgütü, koronavirüs salgını nedeniyle uluslararası turist sayısının, geçen döneme göre yüzde 20-30 arasında düşeceği öngörüsünde bulundu.

“Evde tut” çağrısı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salgına ilgili olarak, “Bu sorunu, ‘Evde Kal Türkiye’ gibi kampanyalarla, vatandaşlarımızın kendi irade ve inisiyatiflerine bırakarak ve ayrıca iş ve gelir güvencesi sağlamadan, vatandaşları kendi kaderlerine terk ederek çözmek mümkün değildir” dedi.

Üretici korunsun
TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Kovid-19 ile mücadele sürecinde tarım sektörü ve üreticilerin zarar görmemesi, gıda tedarikinin aksamaması için önlemler alınması amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Kovid-19 Danışma Kurulu oluşturulmalı” önerisinde bulundu.

Başvurular sürüyor
Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan 18 bin sözleşmeli sağlık personeli için başvurular başladı. Son başvuru tarihi, 1 Nisan.

Bakan’dan çağrı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Koronavirüs nedeniyle evde kalınmasını önerdiğimiz bu dönemde, zamanın etkin ve faydalı kullanımı açısından, tüm vatandaşlarımızı Sanal Ticaret Akademisi’ne davet ediyorum” dedi.

İşsizlik maaşında
5 Nisan endişesi
Yaklaşık 600 bin kişi, işsizlik maaşının ödeneceği 5 Nisan’da PTT şubelerine gidecek. Bu kadar çok kişinin PTT şubelerine gitmesi, koronavirüs salgını mücadele ederken ‘mesafeyi koruma’yı güçleştirecek.

Bayram ikramiyesi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaklaşık 12 milyon emeklinin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 7-11 Nisan tarihleri arasında ödeneceğini açıkladı.

İşlem ücreti
Bankaların, ticari müşterilere yönelik bazı işlem ücretlerinin yeniden belirlenme usullerinde değişiklik yapıldı. Banka, işlem ücreti değişikliklerini iki gün önceden müşteriye bildirmek zorunda.

Kredi ertelerken!
Bankalar, koronavirüs salgınının etkisiyle ödeme güçlüğü çeken firma ve bireysel müşterilerinin kredi taksiti, faiz ve anaparasını cari faiz oranlarıyla 3 ay öteleyecek.

160 gözaltı
Fahiş fiyatla mal satan ve vatandaşın sağlığını tehlikeye atanlara yönelik 20 günde 30 ilde düzenlenen operasyonlarda 160 kişi gözaltına alındı.

İşsizlik endişesi
İşyerlerinin kapanması, üretime ara verilmesi ya da sınırlı sayıda işçi çalıştırılmaya başlanması, ülkelerde işsizlik oranlarının yükselmesine, işsizliğin çift hanelere doğru gideceğine dair endişelerin de artmasına neden oldu.

Biletler iade
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Yüksek Hızlı Tren (YHT), Anahat ve Bölgesel tren seferlerinin geçici olarak durdurulduğu bildirildi. Anahat ve Bölgesel trenlere ait biletlerin isteyenlere kesintisiz olarak iade edilebileceğini, abonman kartlarda ise kullanılmayan kısımlara ait ücretin verileceği belirtildi.

Milli Dayanışma
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Meslek liselerimiz, bir hafta gibi kısa sürede 500 bin maske üretti. Üretilen maskeleri il müdürlerimiz ağırlıklı olarak sağlık kurumlarına iletti” dedi.

Bakan uyardı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gündeme ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şehir giriş çıkışlarında önlem aldık. Sürekli bir taşınma söz konusu, bu hastalığı yayar” dedi.

2 ay faizsiz
Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, koronavirüs salgınının olumsuz etkilerinin önüne geçmek için gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek, “Vadesi nisan ve mayısta dolacak kredilerin anapara ve faiz tutarları 2 ay süreyle faizsiz ertelenecek” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ