Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 04.04.2020
  • 563 kez okundu

Enflasyon % 11,86
Geride kalan Mart ayı enflasyonu % 0.57, yıllık enflasyon ise % 11.86 oldu. TÜİK açıklamasına göre, TÜFE’de 2020 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %0,57, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,29, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,86 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,33 artış gerçekleşti. Tüketici fiyatları bazında Mart’ta en yüksek fiyat artışı yüzde 45,37 ile sivri biberde gerçekleşirken, en çok ucuzlayan ürün ise yüzde 93,2 ile banka havale ücreti oldu.
TÜİK verilerine göre, Mart’ta sivri biberdeki fiyat artışını yüzde 30,39 ile patates, yüzde 25,59 ile limon izledi. Mart’ta fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 15,79 ile sarımsak, yüzde 12,31 ile ayva, yüzde 11,88 ile porta-kal, yüzde 11,43 ile kuru soğan, yüzde 7,51 ile bilgisa-yar ekipmanları, yüzde 7,46 ile kola, yüzde 6,85 ile ilaçlar ve yüzde 6,47 ile kivi yer aldı.

BERAT KANDİLİ SALI GÜNÜ
Şaban ayının 14. gününde idrak edilen Berat Kandili, miladi takvime göre, bu sene 7 Nisan Salı gününe denk geliyor. Ramazan ayı ise 24 Nisan 2020 Cuma günü başlayacak.

Bulanık Kardeşlerin Anne Acısı
Antakyalı İşadamı Mehmet Bulanık ile eski İŞKUR Müdürü Ahmet Bulanık, MHP İl Başkan Yardımcısı Mustafa Bulanık ve Ali Bulanık kardeşlerin annesi Hacı Fatma Bulanık vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

SSK-BAĞKUR Prim ödemesi
6 ay ileriye
SGK tarafından yapılan düzenlemeye göre; Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf tutuluyor. Bu arada esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı olanlar için de, geçtiğimiz Mart ayından başlamak üzere, SSK ve Bağkur ödemeleri 6 ay ertelendi. Bu ertelemeye göre yeni ödeme tarihleri tablosu şöyle oldu:
2020 yılı Mart ayına ait Nisan’da ödenmesi gereken primler 2020 Ekim ayında ödenecek.
2020 yılı Nisan ayına ait Mayıs’ta ödenmesi gereken primler 2020 Kasım ayında ödenecek.
2020 yılı Mayıs ayına ait Haziran’da ödenmesi gereken primler 2020 Aralık ayında ödenecek.

CHP’nin çağrısı
İşsiz kalanlar için
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu süreçte işsiz kalan vatandaşlarımız için acil önlemler almalı” ifadesini kullandı.

Engelsiz 112
İçişleri Bakanlığı, 65 yaş üstü ya da kronik rahatsızlığı olduğu için sokağa çıkamayan işitme ve konuşma engellilerin , “Engelsiz 112” uygulamasını arayarak ihtiyaçlarını yetkililere iletebileceğini bildirdi.

Rezervler arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 958 milyon dolar artarak 95 milyar 406 milyon dolara yükseldi.

Mart ayı verisi
Ticaret Bakanlığı’nın geçici dış ticaret verilerine göre Mart’ta ihracat, Kovid-19 salgınının da etkisiyle, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,81 azalarak 13 milyar 426 milyon dolar oldu.

Hayvanseverlere
İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, “Dezenfeksiyon işleminde, hayvanın sağlığına zarar veren çamaşır suyu gibi kimyasalların kullanıldığını duymaya başladık. Bu uygulama, hayvanın sağlığına zararlı bir uygulamadır” dedi.

BENZİN TAHTARAVELLİ GİBİ
BİR İNİYOR, İKİ ÇIKIYOR…
Akaryakıttaki fiyat oynamaları sürüyor. Benzin, son 4 günde 2 kez zam görürken, 1 kez ise indirim uygulandı.
Bu sabahtan itibaren benzin için 20 kuruşluk fiyat artışı bekleniyor. Motorin grubunu ise bir değişiklik beklenmiyor. Bu arada önceki gün benzinin litre fiyatında, gece yarısından geçerli olmak üzere 14 kuruş indirime gidilmişti.

Araç muayenesi 3 ay ertelendi
Araç Muayene İstasyonlarının açılması, işletilmesi ve araç mua-yenesi hakkında yönetme-likte değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle, muayene süresi gelen araçlarının muayenesini, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilecekler.

Dikkatli olun
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden, koronavirüsle ilgili alınan 4 bine yakın “alan adı”nın yüzde
8’inin zararlı içerik barındırdığı belirtilerek, kişisel bilgilere ulaşan zararlı internet sitelerine karşı vatandaşlar uyarıldı.

Kampanyada toplanan
İletişim Başkanlığı, Milli Dayanışma Kampanyası kapsamında, şu ana kadar 846 milyon 606 bin 155 lira toplandığını bildirdi.

Sahte hesaplar…
Karalama hedefli
Twitter’dan yapılan açıklamada, Mısır bağlantılı 2 bin 541 sahte hesap üzerinden İran, Katar ve Türkiye’yi karalayan paylaşımlar yapıldığının ve arkasında Mısır hüküme-tinin olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Evlere teslim
PTT işyerlerinde sosyal mesafe kuralının uygulana-maması nedeniyle, sosyal yardım ödemeleri 3 Nisan’dan itibaren PTT görevlileri, bekçiler ve kolluk birimleri vasıtasıyla hak sahiplerine kendi ikametlerinde yapılacak.

TRT’de başlayacak
Yapımcı, senarist ve yönetmen Birol Güven, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında tüm oyuncuların kendi evlerinde, kendi çekimlerini yaptığı “Ev Hali” adlı dizinin çalışmalarına başladı.

Valiliklere direktif
İçişleri Bakanlığınca 81 İlin Valiliğine gönderilen talimatta, tedarik zincirinin temel halkaları içerisinde yer alan sektörlerin çalışanlarına şehirler arası seyahatlerinde sağlık kontrolünden geçmeleri kaydıyla kolaylık sağlanması istendi.

Firmalar açıklandı
Ticaret Bakanlığı, Reklam Kurulu’nca ceza kesilen, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle talebi artan ürünlerde haksız fiyat uygulayan 198 firmanın isimlerini açıkladı.

Uzmanlar uyarıyor
Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasakları ve sosyal izolasyon önlemleri, insanları, sosyal medya ve online ortamlara daha çok bağlarken, fiziksel ortamlarından kopan bireylerde “siber kimlik-gerçek kimlik” çatışması artıyor.

Evde Kal’a destek
Turkcell, #EvdeHayatVar kampanyası kapsamında, “Dergilik” uygulamasında ücretsiz okunabilen yayın sayısını 300’ün üzerine çıkardı.

Sağlık çalışanlarına
Türkiye Finans, salgının, ekonomiye ve müşterilerine olan etkilerini azaltmak amacıyla, 2 Nisan itibariyle sağlık çalışanlarına özel kapsamlı bir destek paketi hayata geçirdi.

DOĞAKA devrede
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından, Kovid-19 ile mücadeleye yönelik, acil ihtiyaç duyulan makine, ekipman ve malzemelerin üretilmesi ve salgından etkilenen kesimlere yönelik yenilikçi hizmet uygulamaları için 10 milyon lira kaynak aktarılacak.

Bir kap mama, su!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bu zor günlerde sokaklardaki can dostlarımızı unutmuyor, evlerimizin önüne bir kap mama ve su bırakıyoruz” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ