Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 08.04.2020
  • 674 kez okundu

Maske Genelgesi
Sağlık Bakanlığı, tüm sağlık kuruluşlarına girişlerde, vatandaşların, tıbbi (cerrahi) maske takma zorunluluğu getirildiğini bildirdi. Bu kapsamda, Mart ve Nisan aylarında uygulanması istenilen tedbirlerin, Bakanlık tarafından yapılacak ikinci bir duyuruya kadar uygulanmaya devam edileceği kaydedildi.

229 kişi yakalandı
İçişleri Bakanlığı, sosyal medyada provokatif koronavirüs paylaşımı yaptığı belirlenen 616 şüpheli şahıstan 229’unun yakalandığını bildirdi.

Sonuçlar açıklandı
Sağlık Bakanlığı’na 18 bin personel yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar, yerleştirme sonuçlarına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecekler.

Dünya genelinde
Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesindeki bilgiye göre, dünya genelinde toplam vaka sayısı 1 milyon 302 bin 421’e ulaştı.

Bakan’ın çağrısı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Günlük test sayımız yakında 30.000’i bulacak. İyileşen hasta sayımızdaki artış hızı devam ediyor. Artan test sayısına göre vaka sayısındaki artış düşük seyrediyor. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım.”

Sınavlar ertelendi
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), koronavirüs önlemleri kapsamında, üniversitelerce Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yapılacak Seviye Tespit Sınavı (STS) ve muadil sınavların ertelenmesine karar verdi.

Banka saatleri
Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Ali Kırbaş, “Şubelerimiz, salgın öncesinde olduğu gibi yine 09.00-17.00 saatlerinde tam zamanlı olarak müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyor” dedi.

Sözleşmeli er
Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2020 yılı sözleşmeli er temin faaliyetleri, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında ertelendi.

İyileşenler
Rize’de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığın tedavisinde görev aldıkları sırada virüs kaparak hasta olan 2 hemşire, tedavilerinin ardından alkışlar eşliğinde göreve döndü.

Hibe Tohum
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaz dönemi ekilişlerinde kesinti yaşanmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekiliş için ‘Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı’nı başlattıklarını açıkladı. Bu kapsamda, yazlık ekim yapılabilecek 21 ilde tohumun yüzde 75’i hibe olarak verilecek.

Ek Protokol
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SGK ile Türk Eczacıları Birliği arasında ilaç teminine ilişkin ek protokol imzalandığını açıkladı.

Egzersiz önerisi
Türk Böbrek Vakfı, koronavirüs salgınını önleme kapsamında evde kalınan süreçte yapılan fiziksel hareketlerin beden sağlığı açısından önemli olduğunu belirterek, evde günlük dozunda yapılan egzersizin her bedene iyi geleceğini açıkladı.

3 ay ertelendi
KOSGEB’in kredi destek programından faydalanan ve bankalara ödemeleri devam eden 136 bin KOBİ’nin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına tekabül eden 713 milyon lira tutarındaki borçlarında ertelemeye gidildi.

15 günlük başvuru
15 yılı ikiye katladı!
Koronavirüs sonrası esnetilen kısa çalışma ödeneğine 70 binin üzerinde şirket başvururken, bunların çalıştırdığı işgücü sayısı 1 milyonu geçti. İşçi kesimi koronavirüsün iş kazası gibi değerlendirilmesini, işverenler ise 60 günlük sonuçlanma süresinin kısalmasını istiyor.

Gündem: Evsizler
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, koronavirüsle mücadelede alınan tedbirler kapsamında “Evsizlere Konaklama Projesi” başlatıldı.

Üreticiden şikayet
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Elektrik şirketleri, DSİ- sulama birlikleri, diğer su kullanıcı teşkilatların üreticilerimizin desteklerine koydukları blokeleri kaldırmalarını bekliyoruz.”

Bursluluk Sınavı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İlköğretim ve Ortaöğretim Bursluluk Sınavı’na girecek öğrencilerin 1.dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacağını bildirdi.

Atama takvimi
MEB, Haziran ayında yapılacak sözleşmeli öğretmen atama kontenjan listesi ile atama takvimini http://personel.meb.gov.tr internet adresinden yayımladı.

Ödemelere erteleme
Tarım Bağ-Kur prim ödemeleri ertelendi. Çiftçiler; Nisan ayı ödemelerini Ekim’de, Mayıs ayı ödemelerini Kasım’da, Haziran ayı ödemelerini ise Aralık’ta yapabilecek.

Bakan açıkladı:
‘Zorunlu değil’
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganıyla başlatılan kampanyaya, polislerden zorunlu yardım toplanması gibi bir durumun olmadığını bildirdi.

Esnafın talebi
Tüm esnaf kesiminin desteğe ihtiyacı olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Covid-19 nedeniyle 500 bine yakın esnafımız dükkânını kapattı. Sosyal güvenlik primi ödemelerine bakılmaksızın, tedavi ve ilaç alma sağlanmalı” dedi.

Önemli veri
10 Nisan Cuma: 10:00/İşsizlik Oranı/Ocak/Önceki: % 13.7

Kredi Kartları
VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Şu ana kadar hem bireysel hem ticari 65 bin müşterimizin 305 milyon liralık kredi kartı borçlarını erteledik” açıklamasında bulundu.

Başarılı olursak
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Avrupa ülkeleri içinde tedbirleri en erken alan biziz. İzolasyonda başarılı olursak, erken tedbir avantajından tam olarak yararlanabiliriz” dedi. Evde Kal Türkiye!

Portakal’a Dava
Cumhurbaşkanı Erdoğan, FOX Haber Sunucusu Fatih Portakal hakkında, sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Limon İhracatı
Ön izne bağlandı
Ticaret Bakanlığının Limon İhracatına İlişkin Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, taze limon (kurutulmuş hariç) ihracatında, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ön izni talep edilecek. Tebliğ hükümleri 31 Ağustos 2020’ye kadar uygulanacak.

Ek ders ücreti
Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, yeni tip koronavirüs tedbirleri nedeniyle ara verilen eğitimlerde görevli personelin de ek ders ücretinden yararlandırılması kararlaştırıldı.

e-Devlet’ten
Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan korunma ve kontrol önlemleri çerçevesinde, Rekabet Kurumu’na yapılacak tüm başvuru işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor.

Emniyet açıklaması
EGM’den yapılan açıklamada, Milli Dayanışma Kampanyası’na ilişkin olarak, “Genel Müdürlüğümüz tarafından, personelimizin kampanyaya katılımını sağlamak için kesinlikle bir genelge veya talimat yazısı söz konusu değildir” denildi.

TOBB şikayetçi:
‘Geri çevriliyoruz’
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankaların, finansman ihtiyacı olan firmaları “limit bitti” diyerek geri çevirdiğini belirterek, “Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör olmazsa bankacılık kesimi de olmaz” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ