Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.04.2020
  • 422 kez okundu

Kovid 19 Verileri
Sağlık Bakanlığı resmi açıklamasına göre, Çarşamba akşamı itibariyle, son 24 saatte 4117 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 87 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 24 bin 900, can kaybı 812 oldu. Kovid-19 tedavisi tamamlanarak taburcu edilen toplam kişi sayısı da 1846’ya ulaştı. KOVİD 19 verileri şöyle:
Test sayısı: 247.768
Vaka sayısı: 38.226
Ölüm: 812 kişi
Halen yoğun bakımda: 1492 kişi
Halen Entübe: 915 kişi
İyileşen: 1846 kişi
Son 24 saat test: 24.900
Son 24 saat vaka: 4117
Son 24 saat ölüm: 87 kişi
Son 24 saat iyileşen: 264 kişi

Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle
İşten Çıkarma Yasaklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla, işten çıkarma 3 ay süreyle yasaklandı. Genelgeye göre, 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkarma yapılamayacak. Cumhurbaşkanlığı kararıyla 3 ay yasaklanan işten çıkarma, 6 ay uzatılabilecek.
Genelge ile de işçi eğer ücretsiz izne çıkartılırsa, işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek. 15 Mart’tan sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı miktar ödenecek.

Hatay’da Vaka Sayısı 32
Hatay’da, koronavirüs testi pozitif çıkan vaka sayısı 32’ye çıktı. Sağlık Bakanlığı, KOVİD 19 haritasında; İskenderun, Dörtyol, Kırıkhan, Arsuz ve Antakya’da vakaların olduğu gösterilirken, teyit edilmeyen bilgilere göre de, Reyhanlı ilçesinde olmak üzere, Hatay’da ilk koronavirüs ölümünün gerçekleştiği öne sürüldü. Ancak bu ölüm haberi yetkililerce onaylanmadı.

MEB-EKYS SONUÇLARI AÇIKLANDI
2020 yılı Milli Eğitim Bakanlığı -EKYS Sınavı sonuçları açıklandı. 15 Mart 2020 tarihinde uygulanan, 2020 Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı’na (2020-MEB-EKYS) ait değerlendirme işlemleri tamamlandı. Adaylar, sınav sonuçlarına, 9 Nisan 2020 tarihi saat 14.50’den itibaren, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilmekte.

MKÜ’de Erasmus başvuruları ertelendi
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) Erasmus başvuruları ertelendi. MKÜ’den bu konuda yapılan duyuru şöyle:
“Ülkemizde Kovid-19 virüsü ile mücadele kapsamında alınan önlemler doğrultusunda, tüm üniversitelerde yüz yüze eğitime ara verilmesi sebebiyle, 25-26 Nisan 2020 tarihlerinde yapılması planlanan 2020 – 2021 Akademik Yılı Güz-Bahar Dönemi Erasmus+ Programı Öğrenim/Staj Hareketliliği ve Yabancı Dil Sınavları ve başvuruları ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir. Erasmus dil sınavlarının ne zaman yapılacağı ile ilgili kesin bir tarih verememekteyiz. Lütfen sayfamızı takip ediniz.
YÖK’ün almış olduğu karar doğrultusunda, Üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Bu yüzden öğrenci görüşmeleri sadece eposta üzerinden yapılmaktadır. Lütfen ikinci bir duyuruya kadar sorularınızı [email protected] adresine gönderiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.”

Oda ve Borsalar
Sorunları konuştu
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 Oda / Borsa Yönetim Kurulu Başkanı ile video konferans aracılığıyla toplantı yaptı.​ Toplantıda, koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmaya yönelik alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar ile mevcut duruma ilişkin istişare yapıldı.

Hayvan yetiştiricileri
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, atıl durumdaki hazine arazilerine yem bitkileri ekilerek, hayvancılığın ihtiyaç duyduğu kaba yemin bir kısmının karşılanabileceğini bildirdi.

BENZİN-MAZOTTA İNDİRİM
Bu sabahtan itibaren, motorinin litre fiyatında ortalama 9 kuruş, benzinin litre fiyatında ise 13 kuruş indirim yapılması bekleniyor. Motorin ve benzin fiyatlarında gece yarısından geçerli olmak üzere indirime gidilmesi gerekiyor. Buna göre, motorinin litre fiyatında ortalama 9 kuruş, benzinin litre fiyatında ise 13 kuruş indirim yapılması bekleniyor.

ÖZEL HASTANELERE
KPSS’SİZ PERSONEL ALIMI
Özel hastaneler tarafından yayımlanan hasta kabul ve kayıt görevlisi personel alımı ilanına başvuru yapacak adaylarda aranan başvuru şartları belirlendi. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanı olmayan adayların da başvuru yapacağı hasta kabul ve kayıt görevlisi personel alımında, adayların en az ilköğretim mezunu olması gerektiği belirtildi.
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) hasta kabul ve kayıt görevlisi personel alımı ilanı genel başvuru şartları şöyle:
-En az ilköğretim mezunu,
-Sağlık sektöründe deneyimi olan ya da deneyim kazanmak isteyen,
-İletişim ve planlama becerileri gelişmiş,
-Hizmet ve çözüm odaklı,
-Ekip çalışmasına yatkın,
-Provizyon ve fatura işlemlerine hakim,
-MS Office programlarına hakim,
-Görevini yapmasında herhangi bir sağlık sıkıntısı olmayan (Engelli adaylar için özellikler ilanların içerisinde aktarılmıştır),
-Giyimine özen gösteren, güler yüzlü.

ÖĞRENCİ KREDİ BORCUNA ERTELEME
Hükümet, koronavirüs salgınıyla dört koldan mücadeleyi sürdürürken; öğrencilerin kredileri, belediyelerin borçları ve eğitimde yeni döneme ilişkin başlıkları da içeren 62 maddelik bir yasa taslağı teklifi hazırlandı. Öğrenci kredilerinin geri ödemesinde TEFE yerine YÜFE uygulanacak. Öğrencinin, borcunu geri ödemeye başlama süresi 1 yıl uzatılabilecek. Salgın hastalık gibi durumlarda eğitime uzun süre ara verilmesi halinde ise, yaz tatilinde eğitim öğretime devam edilmesi, telafi eğitimi yapılması sağlanacak.

Korona Tablosu
Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı zamanında alınan önlemler Türkiye’ye önemli bir avantaj kazandırdı. Türkiye’de vaka sayısına göre ölüm oranı yüzde 2’ler seviyesinde seyrediyor.

MKÜ’de 3 Personelin acıları aynı
ANNELERİ VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) görev yapan 3 personel de anne ya da kayınvalide acısı yaşadı.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı sürekli işçi kadrosunda olup, Diş Hekimliği Fakültesinde görev yapmakta olan Hüseyin Oduncu’nun annesi vefat etti.
Aynı şekilde, Üniversite Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’nda görev yapan Kader Gül Kaya’nın kayın validesi vefat etti. Yine, Eğitim Fakültesi personellerinden Havva Gencel’in kayınvalidesi vefat etti. Merhumenin cenazesi, Demirköprü Mahallesi mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, hayatlarını kaybeden 3 merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

Hatay SMMMO’ya 15 Yeni Muhasebeci
Antakya ve Defne’de 15 yeni Mali Müşavir Muhasebeci ruhsatnamesi almaya hak kazandı. Hatay Muhasebeciler Odası Başkanı Tahsin Kırık, yeni meslektaşlarını kutlayıp başarı diledi.
Hatay Muhasebeciler Odası yeni üyesi genç muhasebeciler şunlar:
Melin Emmoğlu, Hasan Ördek, Zeynep Özenir, İpek Bozoğlan, Duygu Aşkaroğlu, Meltem Reyhanli, Diren Büyükaşık, Mehmet Fatih Batmaz, Buşra Nur Bükel, Ali Öngel, Şahap Bahadır, Hamza Kültekin, Mehmet Alyanak, Hakan Süt, Esat Şehit.

Herkesi kapsamalı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni tip koronavirüs sürecinin uzamasının sanayiye ve üretime zarar vereceğini belirterek, destek paketinin tüm sektörleri kapsaması gerektiğini kaydetti.

İzole edildi
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanlığı’nca, yeni tip koronavirüsün izolasyonu gerçekleştirildi.

RTÜK’ten ceza
RTÜK, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı koronavirüsten etkilenen sağlık çalışanlarının sayısını “Türkiye’de 601 sağlık çalışanı hayatını kaybetti” diye yansıtan Halk TV’yi idari para cezasına çarptırdı.

İddialara açıklık!
İçişleri Bakanlığı, “emekli ve 1000 Türk lirası yardım alanlar hariç, geri kalan vatandaşlara, sigortalı veya sigortasız olduğuna bakılmaksızın 400, çocuklara 100 Türk lirası verileceği”ne ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Nöbetçi noterlikler
İşlem hacmi yüksek
Noterliklerin hafta sonu nöbetçi olarak hizmet vermesine yönelik uygulamanın ilk yılında, toplam 810 bin 448 işlem yapıldı

Ramazan’da da
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Camilerde cemaatle namaza verilen ara, Ramazan ayında da dahil olmak üzere, salgın tehlikesine karşı alınan tedbirler devam ettiği müddetçe uygulanacak” dedi.

Emsal karar
Anayasa Mahkemesi, eşinin borcundan dolayı oturdukları aile konutuna gelen hacze karşı açtığı dava “ehliyet yönünden” reddedilen kadının, aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Askeri birliklerde Korona önlemi
Yemekhanelerde yoğunluğun azaltılması ve personel arasındaki temasın asgari seviyeye indirilmesi için, her masada bir personel çapraz oturacak şekilde sosyal mesafe düzeni uygulanıyor.

Kobilere destek
Yeni Ekonomi Danışmanlık A.Ş., Nisan ayı boyunca, işyerini kapatan veya işi durma noktasına gelen esnaf ve KOBİ’lere ücretsiz kısa çalışma ödeneği bilgi destek hizmeti sunacak. Bu durumdaki işletmeler, [email protected] e-posta adresine sorularını iletebilecekler.

İşten çıkarma
Yasaklanıyor
Covid-19 salgınıyla mücadelesi kapsamında hazırlanan 62 maddelik torba kanun teklifinde, istihdamı korumak için
sert bir önlem alınarak, işten çıkarmalar üç aylığına
yasaklandı. Cumhurbaşkanı, işten çıkarma yasağını
6 aylığına uzatabilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ