Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 11.04.2020
  • 824 kez okundu

KEKİK TOPLARKEN UÇURUMA DÜŞTÜ
Ölüm 55’inde Geldi…
Arsuz’da, 55 yaşlarındaki bir kişi, kekik toplamak üzere çıktığı dağın tepesinde uçuruma düştü. Yaklaşık 200 metrelik boşluğa düşen 50 yaşlarındaki Ayhan Alkaya adlı kişinin parçalanarak hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Arsuz ilçesi Hacıahmetli Mahallesi Seydi (Meryem Ana) mevkiinde kekik toplamaya giden Ayhan Alkaya vatandaş, 200 metrelik uçurumdan yuvarlanarak hayatını kaybetti.
Hacıahmetli Mahallesi’nde ikamet eden Ayhan Alkaya, kekik toplamak için dağa çıktı. Kendisinden uzun bir süre haber alınamayınca, oğlu Vedat Alkaya, Muhtar İsmail Kıra’ya haber verdi. Seydi mevkiine giderken, uzun aramalar sonunda, 55 yaşındaki Ayhan Alkaya’nın uçurumdan yuvarlandığı tespit edildi. Olay yerine AFAD ve Jandarma sevk edildi. Bölgede arama yapan ekipler, bir yamacın altında Alkaya’nın cansız bedenini buldu. AFAD’ın yardımıyla bölgeden çıkarılan Alkaya’nın cenazesi, morga kaldırıldı..

Vali Doğan’dan “Polis Günü” Kutlaması
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 10 Nisan Polis Teşkilatının Kuruluş Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Vali Doğan’ın mesajı şöyle:
“10 Nisan 1845 tarihinden kurulan Türk Polis Teşkilatımızın 175’inci yılını kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.
Devletimizin en önemli vazifelerinden biri de, vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde yaşamasını temin etmektir. Kanunlarla sınırlı ve yetkisini yine kanunlardan alarak görev yapan bu güzide teşkilatımız, insan hak ve özgürlüklerine gösterilen hassasiyet ile güvenlik ve özgürlük dengesini sağlama konusunda ciddi bir vazife ifa etmektedir. Denetime açık, şeffaf ve hesap verebilirlik gibi çağımızın gerektirdiği özelliklere sahip olan polis teşkilatımızın, halkımızın kaliteli hizmet beklentilerine de cevap verdiğini memnuniyetle müşahede etmekteyim.
Ülkemizin bulunduğumuz bu zor zamanda salgına karşı, sadece ilgili kurumlar değil, polis teşkilatımız ve güvenlik güçlerimiz de büyük bir sorumluluk örneği göstererek sahada gece-gündüz çalışmaktadır.
Kutsal vatan topraklarımızın dört bir tarafında büyük bir özveri ile çalışan, verilen bütün görevleri başarıyla yerine getiren Türk Polis Teşkilatımızın kuruluş yıldönümünü ve içinde bulunduğumuz Polis Haftası’nı kutluyor, Şehit polislerimizi rahmetle, Gazilerimizi minnetle anıyor, emekli olan ve görevi başında bulunan kahraman polislerimize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

Eğitim İş 12 Yaşında
Öğretmen Sendikası Eğitim İş, 12.kuruluş yıldönümü heyecanı yaşıyor. Hatay Eğitim İş’ten yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Emek ve demokrasi mücadelesi için 10 Nisan 2008 tarihinde kurduğumuz Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuzun 12. Yıldönümünde, tüm emekçileri saygı ve sevgiyle selamlıyoruz. Kuruluşumuzun 12. yılının coşkusunu yaşadığımız bugünlerde, ülkemiz ve dünyamız, koronavirüs nedeniyle zor günler yaşamaktadır. Özellikle, içerisinden geçtiğimiz bu zor süreçte, tüm kamu emekçilerinin ve işçilerinin ortak kaygıları artmaktadır. Emekçi hareket, geçmişte olduğu gibi bugün de baskı, sömürü, şiddet ve ekonomik kriz koşullarını yaşamaktadır.
Ülkemizde çok ciddi bir sağlık sorununa dönüşme riski taşıyan koronavirüs; eğitimi, sağlığı, ulaşımı, enerjiyi, tarımı, hayvancılığı, orman alanlarını, fabrikaları, kültürü, büro alanlarını, yerel yönetimleri ve toplumsal yaşamı olumsuz etkilemiştir.”

Altınözü’nde 4 mahallede yarın enerji kesintisi var
Toroslar Enerji Dağıtım Şirketi, şebeke çalışmaları dolayısıyla, ilimiz Altınözü ilçesinde yarın 4 mahallede enerji kesintisi uygulanacağını duyurdu.
Torosler EDAŞ’tan edinilen bilgiye göre, 12 Nisan Pazar günü
Altınözü ilçesi Yenişehir, Karsu, Tokaçlı Mahallesi ile Sarılar Mahallesi Gül, Çam, Vatan, İnönü, Çift ve Kuyu Sokaklara 8:15-16:15 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Sınav Sonucu
Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarına, ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.

İstisna düzenlemesi
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, 20 yaş altındaki özel gereksinimi olan çocuk ve gençlerin, uygun şartlarda evlerinden çıkmalarına izin verilecek.

TTB eleştirdi
Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 ölümlerini Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerine göre raporlamadığını savunan Türk Tabipleri Birliği (TTB), bazı koronavirüs ölümlerinin bu nedenle “doğal ölüm” olarak kayda geçtiğini duyurdu.

Maçlar ertelendi
Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), 2021 Avrupa Basketbol Şampiyo-nası’nın (EuroBasket) 1-18 Eylül 2022 tarihine ertelendiğini duyurdu.

CHP’den öneri
HP, Covid-19 tanısının tüm sağlık çalışanları için “meslek hastalığı” sayılmasına yönelik Meclis’e bir yasa teklifi verdi. Sağlık Bakanlığı’nın da bu konu üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Siber saldırı
Dünyayı sarsan koronavirüs salgınını fırsat bilen siber suçlular, Türkiye’de de saldırılara başladı. Uzmanlar, insanların panik durumunu kullanmak isteyen bu saldırganlara karşı dikkatli olunmasını istiyor.

Kalıcı çözüm
Hükümet, koronavirüsle mücadele kapsamında maddi yardım yapılacak aile sayısını 4,5 milyona çıkardı. Ancak işçi örgütleri ve ekonomistler bunun yeterli olmayacağı görüşünde.

Verim alınamıyor
Suriye’nin İdlib kentinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle uzaktan eğitim başlasa da, defalarca yerinden edilmiş ve temel ihtiyaç malzemelerine muhtaç sivillerin çocukları bu imkandan yararlanamıyor.

Dijital ortamda
Türk Tarih Kurumu arşivindeki bazı eserler, “Evde Kal” kampanyasına destek amacıyla dijital ortama açıldı. Eserlere “t.co/trHw5oJkn5?amp=1” adresinden ulaşılabilecek.

Atık Su için…
Bakanlık Genelgesi
Sulamada kullanılan arıtılmış atık sulara dezenfeksiyon uygulanacak‬. Arıtılmış atık su deşarj edilen akarsu bölgesinde su sporlarına ve tahıl yıkamaya izin verilmeyecek. Arıtma tesisleri, hijyen kurallarını tizilikle uygulayacak.

Balkonlardan şarkı
İstanbul Beşiktaş İlkokulu öğrencileri, çektikleri videolarla, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı şarkı söyleyerek kutlamak için, tüm çocukları, Türk Bayraklarını ellerine alarak 23 Nisan Perşembe saat 12.00’de balkonlara ve pencerelere davet etti.

Defin işlemi
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin cenazelerinin, koruyucu tedbirler alınmasının ardından usule göre yıkanması, kefenlenmesi ve defnedilmesi gerektiğini bildirdi.

Salgın faturası
Koronavirüs salgınının küresel ticarette yarattığı şok dalgası, Türkiye’nin ihracatına da darbe vuruyor. Mart’ta yüzde 17,8 düşen ihracatta, Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 80’lere varan kayıplar yaşanabilir.

Evde Kal’ın sevileni
Yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında “Evde Kal Türkiye” çağrısına uyarak dışarı çıkmayan vatandaşlar, ailece eğlenceli vakit geçirecekleri oyunlara yöneldi. Buna göre, evde kalma döneminde yapboz satışları üç kat arttı.

MSB Tercihleri
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Milli Savunma Üniversitesi’nin (MSÜ) 13 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde yapılacağı duyurulan askeri öğrenci aday tercih işlemlerinin ertelendiğini bildirdi.

60 yaş ve üstüne
Paketli temel gıda ürünlerinden oluşan ve yüzde 45’e varan tasarruf sağlayan Ramazan kolilerini hızla müşterilerine sunan Migros, 60 yaş ve üstü müşterilerinin kolay sipariş verebilmesi için de 0850 955 24 65 numaralı telefon hattını devreye aldı.

Milli Seferberlik
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, “Gıdada sürdürülebilir üretim için tarımda da milli seferberlik ilan edilmeli ve Tarım Bilim Kurulu kurulmalı” dedi.

Deprem çantasına
Korona da eklendi
Olası bir depremin ardından yaşanacak yeni şartlarda koronavirüse karşı korunmak için, deprem çantalarına yeni malzemeler eklenmesi öneriliyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ