Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 15.04.2020
  • 490 kez okundu

Yasalaştı
AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

99 personel alacak
TÜBİTAK BİLGEM’e bağlı Bilişim Teknolojileri Enstitüsünde görev yapmak üzere 99 personel alınacak. Başvurular, “https://kariyer.sage.tubitak.gov.tr” internet adresi üzerinden 5 Mayıs’a kadar yapılabilecek.

Tedaviye hazır
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tıp Fakültesi Hastanesinde, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı immün plazma yöntemiyle tedaviye hazır olduklarını bildirdi.

Huzurevlerine ödenek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Temizlik, laboratuvar, tıbbi malzeme ve diğer özel malzeme alımları için huzurevlerimize 64 milyon lira ödenek gönderdik” dedi.

E-Başvuru yoluyla
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında, adliyelerde insan sirkülasyonun yüzde 95, noterliklerde ise yüzde 80 azaldığını ifade etti, vatandaşların, noterlik işlemlerini “e-başvuru” yöntemiyle randevu alarak yaptırabileceğini aktardı.

Milliyetçi akımlar
Ve eldeki son tablo
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Kişilerarası İletişim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ulağlı, “Pandemi sürecinin sonunda, ulus devletlerin öneminin arttığı, milliyetçi akımların ise daha da güçlendiği bir dünya bizi beklemekte” dedi.

Şantiyelerde durum
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında şantiyelerde alınması gereken tedbirlere ilişkin bir kılavuz yayımladı. Kılavuzda, çalışanların ateşinin; sabah işe giriş, öğle arasında işe başlamadan önce ölçülmesi isteniyor.

30 İl’deki yasak
İçişleri Bakanlığından, koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı kapsamında, kuralı ihlal eden 24 bin 88 kişiye adli ya da idari işlem gerçekleştirildiği bildirildi.

Dolandırıcılar
Ticaret Bakanlığı, resmi kurum ya da e-Devlet logosuyla “kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığı” iddiasında bulunan sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi gerektiğini belirterek, vatandaşları bu tür dolandırıcılıklara karşı uyardı.

Kargoluyoruz!
Türkiye Kargo Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) verilerine göre, yeni tip koranavirüs salgını sonrası “evde kal” çağrıları ve sokağa çıkma yasağının ardından, elektronik eşyaların kargo paketlerindeki payı azaldı, ev eşyaları ve gıda maddeleri öne çıktı.

2,7 milyar çalışan
Uluslararası Çalışma Örgütü’nden, yeni tip koronavirüs nedeniyle işletmelerin tam veya kısmi olarak kapatılmasının, dünyadaki işgücünün yüzde 81’ini, yani 2,7 milyar çalışanı etkilediği bildirildi.

YÖK’ten kolaylık
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, küresel salgının yaşattığı güçlükler nedeniyle, diş hekimliği ve eczacılık programlarından mezun aşamasında olan öğrencilerin stajlarıyla ilgili alınan yeni kararların üniversitelere bildirildiğini açıkladı.

Hükümete çağrı
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında, halk sağlığı ve ulusal ekonomi programı hazırlanması gerektiğini belirtti.

“Tarlam Cepte”
Türk Traktör, salgınla mücadelede 65 yaş üstü çiftçiler için hayata geçirdiği Mobil Yol Desteği Projesi’nin ardından, çiftçilerin, tarlalarıyla ilgili gerekli kontrolleri yapabilecekleri Tarlam Cepte uygulamasının ileri servislerini de ücretsiz olarak sunuyor. Bu uygulamaya sahip olmak için “www.tarlamcepte.com” adresinden nisan ayı boyunca başvuruda bulunan çiftçiler 24 saat içinde kendilerine gönderilen aktivasyon kodlarıyla sisteme giriş yapabilecekler.

Türk Kızılay’dan
Kan bağışı çağrısı
Türk Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Raportörü Erdoğan Kısacık, “Ekmek almak için dışarı çıkan tüm bağışçılarımızı ve sağlıklı her bir vatandaşımızı kan vermeye çağırıyoruz” dedi.

2 Milyon’a yaklaştı
Yeni tip koronavirüs vaka sayısı dünya genelinde 1 milyon 900 bini geçti. e Kovid-19 vaka sayısı 1 milyon 900 bini aştı.

Bağış Miktarı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Bize Yeteriz yardım kampanyamıza şu ana kadar yapılan bağış tutarı, 1 milyar 612 milyon lira olmuştur. Buradan, milletimin her bir ferdine bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İyileşiyoruz
Türkiye’de, Pazartesi itibariyle, Kovid-19 tedavisi tamamlanan 511 kişi daha taburcu edilerek, iyileşenlerin toplam sayı 3 bin 957’ye ulaştı.

TFF de Online
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Oyuncu ve Maç İzleme Antrenörlüğü Kursu’nu “online” olarak gerçekleştiriyor. Eğitim, 4 gün sürecek ve tüm kursiyerler, birebir sunum ve sınav süreçlerinden geçerek sertifikalarını alabilecek.

Sıcaklıklar azalıyor
Balkanlar’dan gelen soğuk havanın etkisiyle hava sıcaklıkları Çarşamba günü ülkenin kuzeybatı kesimlerinde, Perşembe günü ise kuzey ve iç bölgelerinde 6 ila 12 derece azalacak.

Rektörlerle Toplantı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, hastanelere sahip üniversitelerin rektörleriyle, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecini değerlendirdi.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü, son bir haftada 34 ilde düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında 377 şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

Hakim ve Savcılar
Türkiye Adalet Akademisi, 240 hakim ve savcı adayının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uzaktan eğitimine ilişkin uygulamayı başlattı.

Yeni sürecin
Paylaşılanları
Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronovirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde “Evde kal” çağrısına uyan birçok kişi, uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgileri veya hobilerini sosyal medya hesaplarında takipçileriyle paylaşıyor. Bu durum, yeni bir paylaşım süreci de başlattı.

131 bin mağdur
İHH İnsani Yardım Vakfı, “Şimdi Dayanışma Vakti” Kampanyası kapsamında, bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde 131 bin 232 muhtaca, gıda ve hijyen paketi ulaştırdı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ