Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 02.05.2020
  • 625 kez okundu

Yasaklar başladı
Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında, Hatay’ın da aralarında olduğu 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 4 Mayıs saat 00.00’a kadar sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

Çiftçiye destek
“6 ay erteleme”
Çiftçilerin Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelecek Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan Hazine destekli kredi geri ödemeleri, faizsiz 6 ay ertelendi.

1 milyonu geçtik
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Test sayısında 1 milyonu geçtik. Vaka sayısında artış öngörülebilir seyirde” ifadelerini kullandı.

100 başvurunun 86’sı
Kamu bankaları, Bireysel Temel İhtiyaç Desteği Kredisi kapsamında bugüne kadar 4,5 milyon-dan fazla vatandaşa toplam 27 milyar lira tutarında kredi tahsisi gerçekleştirdi.

Saray Rejimi!
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Kim ‘saray rejimi’ diyorsa, bilin ki, aslında demokrasiyi felç etme örgütünün üyesi olduğunu itiraf etmiş oluyor” dedi.

Kızılay’dan çağrı
Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, kan bağışlarının asgari kritik seviye olan 30 binlerin altına gerilediğini belirterek, ‘acil kan ihtiyacı’ çağrısında bulundu.

AYM’den iptal kararı
Anayasa Mahkemesi, polisin, sanal ortamda işlenen suçlarda, yetkili Cumhuriyet Başsavcılığının tespiti amacıyla internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmasına, sanal ortamda araştırma yapmasına yönelik kanun hükmünü iptal etti.

1 Mayıs mesajı
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, bu sene 1 Mayıs’ı yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı özveriyle görev yapan tüm sağlık çalışanlarına atfettiklerini belirtti.

Ortak akıl
50’ye yakın üniversite, kurum ve sivil toplum kuruluşunun internet ortamında bir araya gelerek oluşturduğu “Türkiye Covid-19 Ortak Akıl Platformu” çalışmalarına başladı.

Yoğun ilgi
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “1 Milyon Yazılımcı Projemiz, gençlerimizin büyük teveccühüyle karşılaştı. Başvuru sayısı 1 haftada 451 bine ulaştı” dedi.

Erişim Engeli
Sermaye Piyasası Kurulu, yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 20 internet sitesine erişimin engellenmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılmasını kararlaştırdı.

Temiz siyaset
Genç İmam Hatipliler Derneği üyeleriyle video konferansla görüşen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Türkiye’ye yeni bir siyaset anlayışı getirmek istiyoruz. Temiz bir siyaset, ahlaklı bir siyaset anlayışı getirmek istiyoruz” dedi.

Her akşam film
Edebiyattan tarihe, resimden tiyatroya, müzikten felsefeye birçok alanda yapımları izleyiciyle buluşturan TRT 2, ödüllü ve prestijli filmleri ekrana getirecek. Filmler, 31 Mayıs’a kadar her akşam yayınlanacak.

Cezaevlerinde tedbir
Adalet Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle daha önce cezaevlerinde alınan tedbirlerin süresini Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri kapsamında 15 Mayıs’a kadar uzattı.

40 milyon maske
Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, şu ana kadar Türkiye’de eczanelere 55 milyona yakın maske gönderildiğini, 40 milyon maskenin de eczaneler tarafından vatandaşlara dağıtıldığını belirtti.

1 Mayıs’ta çalıştılar
1 Mayıs’ta; aralarında ekmek fırınında çalışanlar, tarım işçileri, temizlik personeli, uzun yol şoförlerinin de bulunduğu bazı iş gruplarında istihdam edilenler, resmi tatil ve sokağa çıkma kısıtlaması olmasına rağmen, tatil yapamadı.

31 ilde 3 gün
Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında, aralarında Hatay’ın da olduğu 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 3 gün sürecek sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor.

Biyolojik terör
Polis Akademisi Başkanlığı’nca “Kovid-19 Salgını ve Sonrası Psikolojik ve Sosyolojik Değerlendirmeler” başlıklı rapor hazırlandı.

Önlemler güncellendi
Sağlık Bakanlığı’nca, koronavirüs sürecinde ameliyat edileceklerin, bu hastalık için ayrılmış ameliyat odası dışında ön hazırlık ya da ayılma odası gibi başka herhangi bir yerde durmaması gerektiği bildirildi.

Gözaltına alındılar
İstanbul’da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen Taksim Meydanı’na izinsiz yürümek isteyen gruba müdahale eden polis ekipleri, 15 kişiyi gözaltına aldı.

Mobilya sektörü
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, “İnşallah bayramdan sonra tam gaz, tam kapasite çalışırız. Gerekirse, işletmelerimizi çift vardiya yapıp geceleri de çalışır, ihracatımızı yaparız” dedi.

Fikir Maratonu
Gençlik ve Spor Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri nedeniyle evde kalınan günlerde, “Online Genç Ideathon” (Fikir maratonu) yarışması başlattı.

15 Mayıs’a kadar
Adalet Bakanlığı’nca, cezaevlerindeki tüm görüşler, cezaevleri arası nakiller, aile görüşme odalarının kullanımı 15 Mayıs’a kadar ertelendi.

Yasak öncesinde
Denetimler yapıldı
İçişleri Bakanlığı’nca, 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesi, 31 il başta olmak üzere, ülke genelinde 52 bin 350 personelin katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye Güven Huzur Uygulaması”nda 3 bin 837 kişiye idari ve adli işlem yapıldı.

KDV indirimi önerisi
Sektör olarak, Ramazan ayı başında beklenen talep artışını yaşamadıklarını belirten süt üreticileri, bu dönemde tüketimin korunması ve desteklenmesi adına özellikle süt ve süt ürünlerinde KDV’nin düşürülmesi çağrısı yaptı.

Kovid 19 değil!
Kapitalizmin krizi
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Kimileri, kriz tanımının merkezine Kovid-19’u koyuyor ve bir noktada asıl gündemi perdeliyor. Bize göre kapitalist dünya sistemi uzun zamandır krizdeydi”
dedi.

Psikososyal destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, başta 65 yaş üstü, engelliler, şehit yakınları ve gaziler ile karantina altında olan, talepte bulunan ve ihtiyacı olanlara telefonla psikolojik destek hizmeti sunuluyor.

LGS açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi’ne ilişkin olarak, “Pazartesi akşam, bununla ilgili bir açıklama olacak” dedi.

Bugün ve yarın’Kapalıyız’…
Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında, 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 4 Mayıs saat 00.00’a kadar sürecek sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, 2 Mayıs Cumartesi ve 3 Mayıs Pazar günleri market, bakkal ve manavlar kapalı olacak.

En fazla talep:
Hekim randevusu için
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Pazar Verileri Raporu’ndan derlenen bilgilere göre, kısa numarası 182 olan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), mobil ve sabit hatlardan geçen yıl en çok yararlanılan hizmet oldu.

TRT EBA TV’de
Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınava ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na hazırlık yapan öğrenciler için TRT EBA TV kanallarında soru çözüm saatlerinden oluşan hafta sonu özel yayınları bugünden itibaren başlatılıyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ