Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 06.05.2020
  • 410 kez okundu

Normale dönüş
Normalleşme planını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağının esnetildiğini, kuaför ve AVM’lerin 11 Mayıs’ta açılacağını belirtti.

Tiyatro emekçileri
Destek bekliyor
Salgın döneminde perde kapatan tiyatrolar, zor günler yaşıyor. 2 bin tiyatro emekçisi, “Tiyatromuz Yaşasın” diye imza kampanyası başlattı. Tiyatroculara göre koronadan sonra sanat faaliyetlerinin devamı için destek şart.

Özgür Basın!
3 Mayıs, Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlandı. Türkiye’de, son 10 yılda, kamuoyunu ilgilendiren olaylarda 600’ü aşkın yayın yasağı getirildi. Birçok yoldan engellenebilen haber içerikleriyse binlerle sayılıyor.

Ücretsiz maske
Türkiye’de Koronavirüs ile mücadelede uygulanan ücretsiz maske dağıtımında, kamu çalışanları ve SGK’lı çalışanlar için yeni kararlar alınırken, bu kapsamdaki kişilere ve çalıştıkları işyerlerine maskelerin nasıl ulaşacağı konusu belirsizliğini koruyor.

Rezerv eriyor
Türkiye Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri, son 1 yılda yüzde 28 eridi. Salgınla mücadele için IMF’den kredi talebinde bulunmayan Türkiye, ABD ve G-20 ülkeleri ile “swap hattı” oluşturmak istiyor.

HDP’de istifa
İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, HDP’den istifa ettiğini açıkladı. HDP, kararın Şık’ın kendi takdiri olduğu değerlendirmesini yaptı. Şık’ın istifası ile HDP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 59’a düştü.

Örnek adım
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle maddi sıkıntı yaşayanlar için “askıda fatura” uygulamasını tanıttı. Buna göre, faturasını ödemekte zorlananlara destek sağlanmasına belediye aracılık edecek.

Dünyadaki tablo
Dünya genelinde yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 250 bin 47’ye, vaka sayısı 3 milyon 603 bin 517’ye ulaştı.

Yüzde 10,94 oldu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 10,94 olarak gerçekleşti. Sarımsak, Nisan ayında en yüksek artışı gösterdi.

Metal Yorgunluğu
7 bin 500’e yakın sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığı Türkiye’de, sağlık personeli, psikolojik sorunlarla uğraşıyor. Psikologlar, onlardaki korku ve endişeleri virüsten çok “baskıcı çalışma sistemine” bağlıyor.

180 baraj puanı
170’e çekildi
Yükseköğretim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanının, bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170’e çekildiği belirtildi.

İyileşiyoruz
Pazartesi gecesi itibariyle, Türkiye’de Kovid-19 tanısı konan 5 bin 15 kişinin daha iyileşmesiyle, Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 68 bin 166 oldu.

LGS adresleri
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bu sene her öğrenci, ister resmi, ister özel okul öğrencisi olsun, kendi okulunda LGS’ye girecek” ifadelerini kullandı.

Kurbanlar, çocuklar!
Birleşmiş Milletler, dünyada 2019’da 46 milyon kişinin yaşadığı ülkede yerinden edildiğini, bunların 19 milyonunun çocuk olduğunu bildirdi.

Sanat Ticaret
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “İlk etapta sanal ticaret heyetlerimize mayıs ayının hemen başından itibaren Kenya, Özbekistan, Güney Kore ve Hindistan’la başlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

4,8 milyon çağrı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart’tan nisan ayı sonuna kadar olan süreçte Alo 170 hattına gelen çağrıların yüzde 160 arttığını bildirdi.

Yargıya taşındı
Memur-Sen’e bağlı Enerji Bir-Sen, memurların emekli ikramiyesi hesabında, tam hizmet yıllarının baz alınıp ay ve günlerin ikramiye hesabına dahil edilmemesini yargıya taşıdı.

Kovid-19 etkisi
Ticaret Bakanlığı’nın geçici dış ticaret verilerine göre, Nisan’da ihracat, Kovid-19 salgınının etkileriyle geçen yılın aynı ayına göre yüzde 41,38 azalarak 8 milyar 993 milyon dolar, ithalat da yüzde 28,31 düşüşle 12 milyar 957 milyon dolar oldu.

Korona günleri
Yeni düzenleme
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Önümüzdeki Pazar saat 11.00 ile 15.00 arası parklar, sokaklar, 65 yaş ve üstü büyüklerimizin” dedi.

97 Kaymakam
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, Kaymakamlık kursunu başarı ile bitiren 97 Kaymakam adayının ataması gerçekleştirildi.

Hububat alımı
TMO Genel Müdürlüğü’nce, ülke genelindeki yaklaşık 260 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda hububat alımı yapılacağı bildirildi.

Esaslara düzenleme
Gelir uzmanlarının işe girişlerinde uygulanacak sınavlara ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi. Buna göre, sınava giriş için sınavın yazılı bölümünün yapılacağı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak gerekecek. Erkek adaylar için uygulanan “askerlikle ilişiği olmamak” şartına ilişkin hüküm de yönetmelikten çıkarıldı.

İş başı zamanı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “11 Mayıs itibariyle, ülkemizde tüm otomotiv ana fabrikaları tekrar faaliyetlerine başlamış olacak” dedi.

Ruhsat aşamasında
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nca desteklenen çalışma kapsamında, laboratuarda izole edilen Kovid-19 virüsü nötralize edildi ve ilaç, gönüllü hastalar üzerinde kullanıma uygun hale getirildi.

Diyanet’ten Yarışma
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışması düzenlediklerini bildirdi. Yarışmaya, ebeveynler, çocukları adına www.tdvmedya.com web sitesi üzerinden online olarak 31 Mayıs’a kadar başvuru yapabilecek.

Ek önlemler
Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyon kontrolü kapsamında mevsimlik tarım işçilerine yönelik ek önlemler yayımlandı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ