Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 07.05.2020
  • 555 kez okundu

4 Kural ‘önemli’
Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel: “Kalabalık oluşturmamak, mutlaka maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene uymak; yeni normalin kaçınılmaz 4 kuralı.”

Emlak Vergisi
Emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri başladı. İlk taksit, Mayıs ayı boyunca ödenecek. İkinci taksit ise Kasım ayı itibariyle ödenecek

Maske satışı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “maske satışının başlayacağını” açıklamasının ardından detaylar netleşmeye başladı. Edinilen bilgiye göre, cerrahi maske fiyatında üst limit 1 TL olarak belirlenirken, marketlerde de maske satışı yapılmasının önü açılacak.

Önemli veri
8 Mayıs Cuma: 17:30/Nakit Bütçe Dengesi/Nisan/Önceki: – 40.4 milyar TL

32 ilaç daha
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Kovid-19, kanser, parkinson gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere 32 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını bildirdi.

Burs ve Krediler
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Mayıs ayı burs ve kredi ödemelerinin başladığını duyurdu. Bakan Kasapoğlu, ödemelerin, 6-10 Mayıs tarihlerinde ve T.C. kimlik numarasının son hanesine göre yapılacağını kaydetti.

Facebook önlemi
Facebook, aşırı sağcı komplo teorileri hareketi QAnon ve göçmen karşıtı içerik paylaştığı bilinen VDARE sitesiyle bağlantılı hesap, sayfa ve grupları sosyal ağdan kaldırdığını bildirdi.

50 yıl sonra
Sera gazı emisyonlarının azaltılmaması durumunda, 50 yıl sonra sıcaklıkların, insanlığın üçte biri için “yaşanamayacak seviyede” olacağı tahmin ediliyor.

THY’den düzenleme
Kovid-19 salgını nedeniyle iç ve dış hat seferlerini durduran Türk Hava Yolları (THY); Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan uçuş planlama taslağı yaptı.

Normal saate dönüş
İş Bankası şubeleri, 11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren, 09.00-12.30 ve 13.30-17.00 olmak üzere normal çalışma saatlerinde hizmet verecek.

15 Haziran sonrası
YÖK,1 Hazirandan itibaren 14 gün boyunca Kovid-19 salgınının kontrol altına alındığının eyan edilmesi koşuluyla, 15 Hazirandan sonra üniversitelerde de normale dönüşün ilk aşamasının tedrici olarak başlayacağı bildirildi.

Berber ve kuaförler
randevulu çalışacak
Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu Genel Başkanı Bayram Karakaş,”11 Mayıs’ta tekrar faaliyete geçecek berber, kuaför ve güzellik salonları sürece hazır. Tüm iş yerleri randevu sistemi ile çalışacak” dedi.

103 ülkeden 65 bin
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Salgın yaygınlaştıkça Türkiye’ye tahliye talepleri oldu. Şimdiye kadar 103 ülkeden 65 binden fazla vatandaşımızı Türkiye’ye döndürdük” dedi.

9 personel alacak
TÜBİTAK, BİLGEM UEKAE bünyesinde görev yapmak üzere 9 Ar-Ge personeli alacak. Başvurular, “https://kariyer.sage.tubitak.gov.tr” internet adresinden 27 Mayıs’a kadar yapılabilecek.

Ramazan tadı
Hatay, Ramazan tatlısı olan küncülü helvasıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Tahin, şeker, çöven otu ve yörede küncü olarak bilinen susamın karışımıyla ortalama 3 saatlik bir emek sarf edilerek üretilen helva, iftar sonrasında ikram ediliyor.

Ülke genelinde
Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda, 44 ilde son bir haftada yürütülen operasyonlarda 49 kilogram esrar, 170 kilogram eroin, 27 kilogram metamfetamin, 4 kilogram bonzai, 1700 kök kenevir ve 50 bin 100 uyuşturucu hap ele geçirildi.

Tiyatrolara destek
Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmelik’te gerçekleştirilen değişiklikle, profesyonel tiyatrolara yıllık 150 bin lira, geleneksel tiyatrolara ise yıllık 30 bin liraya kadar yardım yapılabilecek.

Babalara çağrı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, birçok evde çocukların uzaktan eğitimini sadece annelerin takip etmesine üzüldüğünü ifade ederek, babalara da çocukların eğitim hayatına dahil olma çağrısında bulundu.

AVM’ler hazır!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 11 Mayıs’tan itibaren açılabileceklerine yönelik yaptığı açıklamanın ardından AVM yönetimleri de harekete geçti. Daha önce 1 Haziran olarak belirlenen açılış takvimleri erkene alınıyor.

Mobilyacı şikayetçi
Mersin Perakendeci İşadamları Derneği (MEPİAD) Başkan Vekili M. Sadık Özkan, pandemi sürecinden ağır etkilenen sektörlerden mobilyada faaliyet gösteren birçok firmanın, TOBB tarafından, özellikle KOBİ’lerin desteklenmesi için başlatılan ‘nefes kredisi’ne ulaşamadığını dile getirdi.

Balkon tercihi
Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, “Bu yıl salgın döneminde ortaya çıkan ihtiyaca cevap veren balkonlu, bahçeli konutların satışı artacak” dedi.

Çelik ihracatına
COVID etkisi
Türkiye’nin çelik ürünleri ihracatı, COVID-19 salgınının etkisiyle, Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre miktar bakımından yüzde 23,4 azalarak 1,6 milyon tona, tutar bakımından da yüzde 22,8 azalarak 1,2 milyar dolara düştü.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ