Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 08.05.2020
  • 660 kez okundu

Hatay’da Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Kalktı
İçişleri Bakanlığı, 8 Mayıs saat 24.00 ile 10 Mayıs saat 24.00 arasında 24 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin illere bir genelge gönderdi. Genelgede, ilimiz Hatay’da hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı belirtildi.
Genelgeyle, 8 Mayıs saat 24.00 ile 10 Mayıs saat 24.00 arasında, büyükşehir statüsündeki Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.
Genelgeyle, ‘Şehir giriş/çıkış tedbirleri’ Genelgesi kapsamında daha önce seyahat kısıtlaması kaldırılan ilimiz Hatay başta olmak üzere; Aydın, Antalya, Erzurum, Malatya, Mersin ve Muğla illerinde sokağa çıkma kısıtlaması da kaldırıldı.

Seyahat İzin Belgesi Alımı
ALO 199 ve e-Devlet ile…
İlimiz Hatay, şehirlerarası ulaşım kısıtlaması kapsamından çıkarılmakla birlikte, ilimizden, kısıtlama olan illere gitmek isteyenlere yönelik izin belgesi alımının salt e-devlet veya Alo-199 üzerinden yapılabileceği hatırlatıldı.
Hatay Valiliği ve İlçe Kaymakamlıkları duyurusunda, Seyahat İzin Belgesi ile ilgili şu bilgiye yer verildi:
“Şehir içi veya şehir dışı seyahat edilmesini gerektiren, istisnai hal ve vaziyetlerin oluşması halinde seyahatin öncesinde alınması zorunlu olan Seyahat İzin Belgesi için başvuru ve işlemler sadece; ALO 199, ve E – DEVLET (www.turkiye.gov.tr) aracılığıyla gerçekleştirilmekte olup, Seyahat İzin Kurulu tarafından vatandaşlarımıza ıslak imzalı belge düzenlenmeyecektir.
Her iki başvuru sisteminde de, ‘onay’ ya da ‘red’ alması durumunda, vatandaşlarımızın, Seyahat İzin Belgesi almak üzere Seyahat İzin Kurulu’na gitmesine gerek yoktur. Seyahat izni talebinize istinaden, tarafınıza SMS yoluyla gönderilen onay mesajı izin niteliğinde olup, kolluk kuvvetleri tarafından, kişilerin kimlik bilgileri üzerinden seyahat izni olup olmadığı kontrol edilebilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Jet Otobüs Seferleri Başladı
İlimiz Hatay’ın da yer aldığı 6 Büyükşehir’de şehirlerarası ulaşım yasağının kalkmasından sonra normal yaşama yönelik atılan adımlardan biri de, karayolu yolcu taşımacılığında oldu. Hatay Jet Turizm, önceki gün itibariyle Hatay-Mersin-Antalya seferlerini başlattı. Jet otobüs İşletmesi sahibi Oktay Küçükdüveyki; Hatay, Mersin / Silfke, Anamur ve Antalya olmak üzere, günde iki kez, saat 18.00 ve 19.30 olarak seferleri başlattıkları bilgisini verdi.
Karayolu ile yolcu taşımacılığında irtibat telefonlarının ise “03262161111..
05324976470” olduğu duyuruldu.

Yılmaz Lengerli Vefat Etti
Hatayspor eski kalecisi, eski kaptanlardan Esad Lengerli’nin ağabeyi Yılmaz Lengerli vefat etti. Rahatsız olduğu öğrenilen, buzdolabı satıcısı ve onarıcısı, usta esnaflardan Yılmaz Lengerli’nin cenazesi dün öğle saatlerinde şehir mezarlığında defnedildi.

Güngör’ün acılı günü
Ağabeyi Vefat Etti
Eğitim Bir Sen Reyhanlı ilçe Temsilcisi Mahmut Güngör, ağabey acısı yaşadı. Öğretmen Mahmut Güngör’ün abisi İbrahim Güngör vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diler.

İşlem yasağı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türk bankalarına döviz işlemleri kaynaklı TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmeyen BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG’ye işlem yasağı getirildiğini bildirdi.

Defne Belediyesinden, açılışa hazırlanan berber-kuaförlere:
Dezenfekte Hizmeti…
Defne Belediyesi, 11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren hizmete başlamaları öngörülen berber ve kuaför salonları ile güzellik salonlarına yönelik dezenfekte çalışması başlattı. Defne Belediyesi’nden konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:
“11 Mayıs’ta yasakların kalkması ile faaliyete başlayacak olan Kuaför Salonları, Güzellik Salon-ları ve Berber Salonları-mızı, talebe göre dezen-fekte edeceğiz. İşyeri sahipleri, Halk Masası 444 53 24, WhatsApp 0538 095 8118 iletişim adres-lerimizden bize ulaşıp talepte bulunabilirler.”

İyileşiyoruz
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesinde yer alan bilgiye göre, dünyada virüs bulaşan 1 milyon 303 bin 146 kişi, hastalığı yenmeyi başardı.

3-6 aya kadar!
Birleşmiş Milletler, Kovid-19 salgınının, dünyanın en yoksul ülkelerinde 3 ila 6 aya kadar zirve noktasına ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

3 ay ertelemeli
İhtiyaç kredisi
Akbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, “Müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaları için yüzde 0,99’dan başlayan faiz oranlarıyla ve bütçelerine uygun farklı ödeme seçenekleri ile kredi kullanma imkanı sunuyoruz” dedi.

Hatay yok
İçişleri Bakanlığı, hafta sonu 24 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi. Bu defaki kısıtlama içerisinde Hatay yer almıyor.

Futbol Ligleri
Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Ryan, Kovid-19 salgını nedeniyle ara verilen Türkiye futbol liglerinin yeniden başlamasına ilişkin olarak, “Bu, UEFA, ulusal federasyonlar ve bu tür faaliyetlere ev sahipliği yapan hükümetlerin egemenlik hakkıdır” dedi.

107 ülkeden
Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin tedbirler kapsamında, şimdiye kadar 107 ülkeden Türk vatandaşının ülkeye getirildiğini bildirdi.

Bakan’dan mesaj:
İstihdama devam!
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakanlık tarafından martta düzenlenen teşvik belgeleriyle 27 bin kişilik istihdam oluşturulabilecek, 18 milyar liralık yatırımın önünün açıldığını bildirdi.

Yüzde 26,3 arttı
Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç satışları, bu yılın ilk 4 ayında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 26,3 artarak 150 bin 860 adet oldu.

65 yaş üstü için
Sokağa çıkma zamanı
65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlar ve ihtiyaç duyulan hallerde refakatçileri, 10 Mayıs Pazar günü, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı 57 ilde olmak üzere, 11.00-15.00 saatlerinde, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.

Yaz tatilinde de
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaz tatili süresince, Eğitim Bilişim Ağı’nın açık, EBA TV’nin yayında olacağını bildirdi.

Çiçekler yola çıktı
Çoğu özel günde ilk tercihlerden biri olan çiçekler, anneleri sevindirmek üzere yola çıktı. Bu sene siparişlerin çok büyük kısmını online üzerinden alan sektör temsilcileri, gelecek talebi öngörerek, hazırlıklarını çoktan tamamladı.

İdlib’de devriye
İdlib’deki M4 kara yolunda, kara ve hava unsurlarının katılımıyla, 9’uncu Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi’nin icra edildiği bildirildi.

Evcil olmayana
THY’de izin yok
Türk Hava Yolları (THY), yeni tip koronavirüs salgını önlemleri kapsa-mında, ülkelerden gelen evcil olmayan hayvanların Türkiye’ye girişinin ikinci bir duyuruya kadar yasaklandığını bildirdi.

İhracatın adresi
Dijital Tarım…
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dijital Tarım Platformu’nun ihracata katkısına işaret ederek, “Sistemin ikinci fazda İngilizce versiyonu olacak. Yani yurt dışından bir büyük alıcı da Kemalpaşa’daki kiraz üreticisine direkt ulaşacak” dedi.

Çiftçi memnun
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert ekmeklik buğday alım fiyatının ton başına 1350 liradan 1650 liraya yükseltildiğini açıkla-ması, çiftçileri sevindirdi.

Trafikte kalabalığız
Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 220 bin taşıtın kaydı yapılırken, bunların yarısından fazlası İstanbul, Ankara ve İzmir’de trafiğe girdi.

Hemşireler Konseyi:
90 binden fazla!
Uluslararası Hemşireler Konseyi, dünya genelinde en az 90 bin sağlık çalışanının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığını, 260’tan fazla hemşirenin de virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

LGS Soruları
Milli Eğitim Bakanlı-ğı’nca, LGS kapsamında 20 Haziran’da yapılacak merkezi sınava yönelik mayıs ayı örnek soruları yayımlandı. Sayısal ve sözel alandaki örnek sorulara “www.meb.gov.tr” adresinden erişilebilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ