Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 13.05.2020
  • 499 kez okundu

Çocuk özlemi
Kovid-19 mücadele kapsamında, filyasyon ekiplerinde yer alan kadın sağlıkçılar, salgının kontrol altına alınacağı ve çocuklarına rahatça sarılabileceği günlerin özlemiyle çalışıyor.

Anma Programı
Acılar tazelendi
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, 11 Mayıs 2013’te 53 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı iki ayrı bombalı saldırının 7. yılında anma programı düzenlendi. Yaşamlarını yitirenlerin anısına, anıta çelenk ve karanfil bırakıldı.

Zam haberlerine
Yalanlama geldi
Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu Genel Başkanı Bayram Karakaş, bazı basın yayın organlarında yer alan zam haberlerinin doğru olmadığını bildirdi.

Barolardan görüş
Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’nca, kamuoyunda “Avukatlık Kanunu” değişikliğine ilişkin tartışılan konularda Barolardan görüş istendiği bildirildi.

Tahliyeler sürüyor
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yurtlarda karantinaya alınan 70 bin 672 kişiden 60 bin 385’inin tahliye edildiğini bildirdi.

İzolasyon Odası
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, Kovid-19’la mücadele sürecinde turistik tesislerin “Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu” alabilmeleri için kriterler belirlenirken, “izolasyon alanları ve odaları” oluşturma şartı, kriterlerin başında yer aldı.

8900 sosyal konut
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 100 Bin Sosyal Konut projesi kapsamında bu hafta Antalya, Mersin, Isparta, Adana ve Gaziantep’te kuraların çekileceğini, böylece 8 bin 900 konutun daha sahiplerinin belli olacağını bildirdi.

400’ü aşkın
Dünyanın iki büyük kuş göç yolu üzerinde bulunan Türkiye, 400’ü aşkın göçmen türü barındırması, beslenme ve üreme alanı olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

En fazla 30 dakika
DEÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı uzmanları, yeni tip koronavirüs salgınından korunmak için kuaför ve berberlerin düzenli testten geçirilmesini ve 30 dakikadan uzun hizmet vermemelerini önerdi.

MEB daveti
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), bu yıl üniversiteye giriş için Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan adaylara yönelik çevrimiçi üniversite tanıtım günleri düzenleniyor.

Ay sonunda
Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane, Mayıs sonu itibariyle uçuşlara iç hatlarla başlamayı planladıklarını açıkladı.

Yüzde 18 arttı
TEPAV araştırmasına göre; 1 Mayıs haftasında tüketim harcamaları bir önceki haftaya göre yüzde 18 arttı ve her 3 alışverişin 1’i internetten yapıldı.

Olumsuz tablo
İşsizlik oranı, geçen yıl Şubat’taki yüzde 14,7 seviyesinden yüzde 13,6’ya gerilese bile, veriler olumlu sinyal vermiyor. İşgücü dışında kalanlar, 2 milyon 120 bin kişi artarak 31 milyon 137 bin kişi ile tarihi en yüksek seviyesine çıktı.

Ek gümrük vergisi
Altın, mücevher, buzdolabı, çamaşır makinesi, klima dahil birçok ürüne ek gümrük vergisi geldi. Ek gümrük vergisi, 30 Eylül’e kadar yüzde 30, sonrasında ise yüzde 25 oranında olacak.

Personel alımı
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılacak yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre Basın-Enformasyon Personeli ve Mütercim-Tercüman alınacak. Başvurular, 22 Mayıs 2020 tarihi mesai saati bitimine kadar yapılacak.

16-19 Mayıs’ta
Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme adımlarının “10 Mart öncesine dönüş” gibi algılanmaması uyarısında bulundu. Erdoğan, dört günlük (16-19 Mayıs) sokağa çıkma yasağının da aralarında bulunduğu bir dizi önlem açıkladı.

Sorular değişmiyor!
Koronavirüs aşısının üretimi için yarış sürüyor. Hastalığa karşı tedavi geliştiren firmaları da çok ciddi kâr bekliyor. Ancak sorular çok başka! Aşı ve tedaviye, dünyadaki herkes erişebilecek mi? Aşıdan, önce zengin ülkeler mi faydalanacak?

3 ülke örnek
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs salgınında ikinci dalga uyarısı yaparak; Almanya, Güney Kore ve Çin’in vaka takip sistemini örnek gösterdi. DSÖ, sürü bağışıklığını da “çok tehlikeli bir hesap” diye nitelendirdi.

Erken seçim mi?
Türkiye’de “yeni normal”in ilk adımları atılırken, iç siyasette ise üslup sertleşiyor. Bazı uzmanlara göre, salgın ve sertleşen dil erken seçim gibi sonuçlara yol açabilir.

Ligler sonlandırıldı
Türkiye’de basketbol ve voleybol ligleri, koronavirüs salgını nedeniyle sonlandırıldı. Basketbol ve voleybol federasyonları, hiçbir ligde şampiyon ilan edilmeyeceğini bildirdi.

Her 4 gençten 1’i
Türkiye genelinde Şubat dönemi işsizlik oranı yüzde 13,6, genç nüfusta ise yüzde 24,4 olarak tespit edildi. İstihdam oranı ise bir önceki yılın Şubat ayına kıyasla 1,7 puan azalarak, yüzde 43,1 oldu.

Barolar hareketli
Türkiye’de 51 Baro, ortak açıklamayla, baroların seçim sistemini değiştirme hazırlığındaki hükümeti protesto etti. Barolar, hükümeti, “Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine aykırı davranmakla” suçluyor.

YÖK açıklaması
YÖK, üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı.

Bakan, umutlu!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs vaka sayısı hakkında, “Tedbirlere uyarsak yeni vaka sayımız, yakında günde 1000’den daha az olacak” dedi.

9 İl daha
Geçen hafta, aralarında Hatay’ın da olduğu 7 ilde giriş çıkış sınırlandırması sonlandırılırken, bu hafta bu tabloya 9 il daha eklendi. Bunlar; Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Tekirdağ illeri oldu.

Burs ve Kredi
Yüksek öğrenim öğrencilerinin 6 Haziran’da yapılacak burs ve kredi ödemeleri, 19 Mayıs’ta başlatılıp, bayrama kadar tamamlanacak.

5 Milyarı aştı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Pandemi Sosyal Destek Programı kapsamında 5 milyar 319 milyon 547 bin lira yardım ulaştırıldığını bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ