Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 20.05.2020
  • 515 kez okundu

Türkiye, örnek!
Uluslararası Toplantı ve Düğün Turizmi Forumu tarafından, 45 ülkeden turizm sektörü temsilcilerine yönelik yapılan ankette, Türkiye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonra en hızlı toparlanabilecek turizm destinasyonu olarak gösterildi.

Pegasus hazır
Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, “Yetkili bakanlıkların uygun görmesi halinde, Mayıs sonu ile Haziran başında uçuşlara iç hatlarla başlamayı planlıyoruz” dedi.

3 trilyon lirayı aştı
Türkiye Bankalar Birliği’ne üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler, ilk çeyrek sonunda 3 trilyon 23 milyar liraya ulaşırken, kredi stokundaki artış hızı ivme kazandı.

Tarımın önemi
Son yıllarda, ülkeler için sanayi ve dijital sektörler öncelikli alanlar olarak öne çıkarken, Kovid-19, tarım ve hayvancılığın ekonomiler için ne derece kritik olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Yüzde 22 arttı
İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Melisa Tokgöz Mutlu, “Yaş meyve-sebze ile mamullerine olan talep tüm dünyada artarken, bu gıdalara yönelik tüketim alışkanlıkları da değişti. İhracat, yaş meyve-sebzede yüzde 21,6 artış gösterdi” dedi.

81 İl’den katılım
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında 81 kentten 5 bin 548 lisanslı sporcunun katılımıyla online turnuva düzenledi.

Sıra arşivlerde
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Twitter üzerinden başlattığı “Arşivindeki Müze Fotoğraf Yarışması”yla, vatandaşların objektiflerinden müzelerin en güzel fotoğrafları beğeniye sunulacak.

Uzmanlar uyarıyor
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Serdar Kesikburun, “Ağrı kesicilerin çok masum ilaçlar olmadıkları, bilinçsiz kullanıldıklarında önemli yan etkilere neden olabileceği bilinmelidir” dedi.

İmmün plazma
Türk Kızılay olarak salgın döneminde günlük plazma ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarına değinen Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, şu anda da elde ettikleri bağışları da stoklamaya başladıklarını dile getirdi.

Meslek Hastalığı
Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası, Kovid-19’un sağlık çalışanları için “meslek hastalığı” olarak tanımlanmasını talep etti.

Turizmde düşüş
Kovid-19 salgını nedeniyle dünya genelindeki turist sayısının bu yıl yüzde 60 ila 80 arasında düşmesi beklenirken, uzmanlar, sektördeki canlanmanın zaman alacağını, tatil seçiminde sağlık ve hijyenin eskisinden daha fazla önem taşıyacağını belirtiyor.

Uzaktan eğitim
Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim sürecinin, 2019-2020 eğitim öğretim yılının son günü olan 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edeceğini açıkladı.

115 ülkeden…
70 binden fazla
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bugüne kadar 115 ülkeden 70 binden fazla vatandaşımızı ülkemize getirdik” dedi.

Esnafın derdi
Bayramlaşma ve sokağa çıkma yasağına işaret eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Esnafımızın en çok iş yaptığı bu bayram döneminde, borçlanarak aldığı tüm ürünler; vitrinlerde, raflarda ve depolarda, yani ellerinde kaldı.”

Bayramda 81 İl’de
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını söyledi.

Askıda İyilik
Boyner mağazalarının yanı sıra “boyner.com.tr”den 30 lira karşılığında satın alınan ve alt ve üst giyimden oluşan iyilik paketleri, Lokman Hekim Sağlık Vakfı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Satın alınan her “Askıda İyilik” paketi için Boyner de aynı oranda katkı sağlıyor.

Suriye’de kriz
Şam Yönetimi, Suriye’nin en zengin işadamlarından, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kuzeni Rami Mahluf’la yaşanan vergi krizinde baskıyı artıyor. Suriye İletişim Bakanlığı, resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Mahluf’u “dolandırıcılık kampanyası” yürütmekle suçladı.

Kayyum tepkisi
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Güneydoğu’daki kayyım atamalarıyla ilgili olarak Türkiye’ye hukuki yükümlülüklerini hatırlattı, “yerel demokrasilerin işleyişi önündeki engelleri kaldırma” uyarısı yaptı.

Otobüsle yolculuk
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kovid-19 nedeniyle günde ortalama 180 bin olan otobüsle yolculuk yapan kişi sayısının 300’ün altına düştüğünü belirterek, tedbirlerin aralıksız sürdüğünü vurguladı.

Korona Aşısı
ABD’nin Moderna Şirketi, koronavirüse karşı geliştirilen aşının sağlıklı insanlar üzerindeki klinik deneylerinin ilk aşamasının olumlu sonuç verdiğini duyurdu. Almanya’da ise klinik deneylere Eylül ayında başlanacak.

Yasak kalkıyor
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yurtdışına seyahat uyarısını Haziran ayı ortasında kaldırabileceklerini söyledi. Burada merak edilen şey… Türkiye’nin, içerideki Korona önlemleri noktasında, gelecek turistler için nasıl bir süreç işleteceği!

Üst düzey istifa
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine verilen Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti. Cihat Yaycı, istifa dilekçesinde, “Bilâsebep ve mesnetten yoksun olduğunu düşündüğüm (Fetövari kumpasları çağrıştırırcasına) gerekçelerle emre alınmanın yanı sıra, apar topar ayrılışımın yapılmasının emredilmesi onurumu ziyadesi ile örselemiştir” dedi.

Önlem çağrısı
İnsan hakları aktivisti Zafer Kıraç, yaptığı çağrıyl,a salgın günlerinde cezaevindeki çocukların durumuna dikkat çekti. Kıraç, Adalet Bakanlığı’nın bu çocuklar için harekete geçmesini istiyor.

Bayram öncesi
Gençlik ve Spor Bakanlığı, 6-10 Haziran’da yatması gereken Haziran ayı burs ve kredi ödemelerini, yükseköğrenim öğrencilerinin hesaplarına bayram öncesi yatırmaya başladı.

İki kadından biri
ING Türkiye’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında gerçekleştirdiği “Spor ve Toplumsal Cinsiyet Araştırması”na göre, kadınların yüzde 53’ü, koşulsuz şartsız her sporu yapabileceklerine inanıyor.

Dolandırıcılık uyarısı
İletişim Başkanlığı, “Son günlerde CİMER adı ve logosu kullanılarak hazırlanan sahte siteler aracılığıyla dolandırıcılık yapılmaya çalışıldığı gözlenmiştir” açıklamasında bulundu.

RTÜK açıklaması
Sevda Noyan için
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sevda Noyan’ın, bir televizyon kanalındaki söylemlerinin RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemeyeceğini belirterek, ilgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde RTÜK olarak gereğinin yapılacağını belirtti.

Virüslere karşı
Kayseri’de faaliyet gösteren BOYTEKS A.Ş., virüslere karşı ürettiği antiviral özellikli kumaşla, maske, koruyucu giysi, önlük, eldiven ve yatak gibi birçok ürün imal etmeye hazırlanıyor.

Otellerden hazırlık
Turizm sektöründeki normalleşme süreci kapsamında otel yöneticileri ve personel, Kovid-19 ile mücadele konusunda Bakanlık destekli online eğitim alıyor. Eğitimler, Kovid-19 tedbirleri kapsamında izlenmesi gereken politikaları ve önlemleri içeriyor.

Teminat mektubu
Türk müteahhitlerin uzun süredir dile getirdiği “Eximbank teminat mektubu versin” talebi karşılık buldu. Müteahhitler için yurt dışı projelerin alınması ve yürütülmesinde çok önemli yeri olan teminat mektuplarıyla ilgili yakın zamanda pilot uygulamaya geçileceği öğrenildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ