Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 23.05.2020
  • 886 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN
İmsak 03:39 Güneş 05:17
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Hatay’da Bayram Namazı 05.55’de
Mübarek Ramazan ayını geride bırakarak bayrama ulaşmanın huzuru ve mutluluğu yaşanırken, her ne kadar salgın nedeniyle bayram namazı camilerde kılınamayacak olsa da isteyenler ibadetlerini evde yapabilecekler Ramazan Bayramı bu sen 24 Mayıs Pazar gününe denk geliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Hatay’da bayram namazı saatini 05:55′ olarak belirledi.

Kovid Vakalarında Düşüşü
Türkiye’de yürütülen mücadele sonrasında, koronavirüste vaka sayısı 2 rakamlı haneye gerilerken, ölüm sayısındaki düşüş de devam ediyor.
Sağlık Bakanlığı’nın son verileri şöyle:
Bugüne kadarki test sayısı : 1 Milyon 729 bin 988
Vaka sayısı : 153.548
Vefat sayısı : 4249 kişi
Halen Yoğun Bakımda yatan : 820 kişi
Halen Entübe : 424 kişi
İyileşen : 114.990 kişi
Son 24 saatte test : 33.633
Son 24 saatte vaka : 961
Son 24 saatte vefat : 27 kişi
Son 24 saatte iyileşen : 1003 kişi
21 Mayıs Perşembe akşamı açıklanan bu verilerin ardından, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın değerlendirmesi şöyle oldu:
“Artan test sayısına rağmen, pozitif çıkan vaka sayısı, öngörüldüğü seviyede seyrediyor. Destek tedavisine ihtiyaç duyan hasta sayısı azalıyor. Yeni hayat tarzımız: Kontrollü Sosyal Hayat, hep birlikte tedbir. Koşulu: Maske + 1,5 metre sosyal mesafe!

Önce kadınlar
Hava yolu işletmelerinin, Kovid-19 sürecinde kimi, nasıl ikna etmeleri gerektiğine yönelik yapılan araştırma, kadınların, hijyen ve sosyal mesafe konularında erkeklerden daha hassas olduğunu ortaya koydu.

Karşılıksız Çek
Karşılıksız çek nede-niyle cezaevine girenlerin cezalarının infazlarının durdurularak, tahliyelerinin önünü, 3 ay içerisinde çek bedelinin yüzde 10’unun ödenmesi şartıyla açan dü-zenlemede “3 aylık süre-nin” uzatılması planlanıyor.

TİP’in gündemi:
TURUNÇLU ARITMA SORUNU…
TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, Defne ilçesi Turunçlu Arıtma Tesisi sorununun devam ettiğini kaydederek, BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın, farklı açıklamalarıyla halkı oyaladığını savundu. Defne-Turunçlu-Akdeniz Mahallelerinde halkla görüşmelerde bulunan Milletvekili Barış Atay, bir süre önce DSİ’ye ziyaret gerçekleştirildiğini bildirdi ve şu ortak açıklamayı yaptı:
“DSİ ziyaretinde bulunmuş, DSİ’nin, böyle bir yetkisinin ve görüşünün olmadığı bilgisi edinilmiştir. DEFGEP’in geçtiğimiz hafta yayınladığı Arıtma Tesisi konulu basın metnini ve gönüllü mücadelelerini saygıyla karşılıyoruz ve destekliyoruz.
Bu halk sağlığı sorununun çözümü amacıyla, il ve ilçe örgütlerimiz, bu mücadelenin yükseltilmesi, arıtma tesisinin yaşam alanlarından uzak, halk sağlığı ve ekolojik dengeye uygun bir tesis olarak yapılması için her türlü çalışmayı yapacak, alternatif çalışmalara katılım ve destek verecektir.
Lütfü Savaş’ın, arıtma tesisini taşımamak için her ay farklı açıklamalar yapması, halkı oyalamaktır, kandırmaktır. Bizler, dost kurumlarla dayanışma içerisinde arıtma tesisinin taşınması için, eylem sürecine ilişkin hazırlıklarımızı son aşamaya getirmiş bulunuyoruz. Arıtma tesisinin kaldırılması için tüm halkımızı bu çalışmalara katılmaya ve desteklemeye çağırıyoruz.” -Cemil Yıldız-

Yılda 25 Milyon
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün, yılda yaklaşık 25 milyon vatandaşa hizmet sunduğunu bildirdi.

510 şüpheli
İçişleri Bakanlığı, “Sosyal medyada 65 günde, asılsız ve provokatif koronavirüs paylaşımı yapan 10 bin 111 sosyal medya hesabı incelendi, 510 şüpheli yakalandı” açıklamasında bulundu.

Kovid-19 önlemleri
Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında, müstakil yeme-içme tesislerinde, müşterilerin, yeme-içme faaliyeti dışında maske takması istenecek. Misafirlere, restoranların girişinde, termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulanacak.

Meteoroloji
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, hava Sıcaklıkları Haziran, Temmuz ve Ağustos’ta Doğu Akdeniz ile doğu bölgelerde mevsim normalleri civarında, iç kesimlerde ise mevsim normallerinin 1 ila 2 derece üzerinde seyredecek.

Dolandırıcılık uyarısı
Sağlık Bakanlığı, vatandaşları bakanlığa aitmiş izlenimi verilen sahte telefon uygulamasıyla yapılan dolandırıcılığa karşı uyardı.

Güzel’den Bayram Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir tebrik mesajı yayımladı. Başkan Güzel’in, ilçe halkı ve belediye personelinin bayramını kutladığı mesajı şöyle:
“Sevgili Defneliler. Her ne kadar tüm dünyanın mücadele ettiği Covid-19 salgını sebebi ile ülkemizde uygulanacak sokağa çıkma yasağından ötürü bu Ramazan Bayramını sevdiklerimizden ayrı geçirecek olsak da, karşılayacağımız nice sağlıklı, huzurlu, mutlu bayramlar hayali ve temennisiyle, tüm çalışma arkadaşlarımın ve kıymetli Defne halkımızın Ramazan Bayramı’nı kutluyorum.
Bu bayramı, çocuklarından ve torunlarından ayrı geçirmek zorunda olacak değerli büyüklerimizin ellerinden, bayram sevincini ve heyecanını evde yaşayacak miniklerimizin gözlerinden öpüyor, tüm halkımızı sevgiyle kucaklıyorum. ‘Bu bayram da böyle olsun’ diyor, sağlıklı, hep bir arada geçireceğimiz nice mutlu bayramlar diliyorum.” -Selvi Günay-

Seyahat edecek
65 yaş ve üzerine
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, “Sıcak havalar bunalttığı için özellikle 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın acele etmeden, sık sık mola vererek yolculuk etmele-rini öneriyorum” dedi.

Destekleme ödemesi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Hayvancılık destekle-meleri kapsamında üreticilerimize 6,6 milyar lira destekleme ödemesinin Mayıs sonu itibariyle 5,1 milyar lirasını ödedik.Haziran ayında da 131 milyon lira besi desteğini ödeyeceğiz” dedi.

Yoksuluz!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’daki kent yoksulluğunu araştırdı. Buna göre; Hanelerin yüzde 91.8’i haftada en az iki kere et, tavuk ya da balık içeren yemeği karşılayabilecek durumda değil.
Yüzde 94.3’ü eskimiş mobilyalarını değiştiremiyor.

Bayram uyarısı
Bilim Kurulu üyesi Prof Dr. Yusuf Eyüpoğlu, “Sokağa çıkma yasağı herkes için zor. Ancak bu kadar emek boşa gitmesin. Komşunuzla dahi bayramlaşmayın” derken, Prof. Dr. Levent Yamanel ise “Virüsten kurtulmak istiyorsak, virüse karşı dijital bayram geçireceğiz” dedi.

Ülke genelinde
İçişleri Bakanlığı, dün ülke genelinde gerçekleştirilen “Türkiye Güven Huzur” uygulamasında Kovid-19 tedbirlerine uymadıkları belirlenen işyerleri ile 3 bin 930 kişi hakkında işlem yapıldığını bildirdi.

Çiftçilere kredi
Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, “Bu kredi ile çiftçilerimiz birikmiş tarımsal elektrik ve sulama borçlarını tek seferde kapatacak; buna ilişkin kredi borçlarını uygun bir faiz oranı ile 36 aylık süre içinde ödeyebilecekler” dedi.

Hatay’da En’ler Sayılarla Hatay
TÜİK verilerine göre, ilimizin birçok alandaki özelliklerini sıralayan rakamsal veriler şunlar:
-2019 yılı sonu itibariyle, Hatay’ın nüfusu 1 milyon 629 bin oldu.
-2018 yılı sonu itibariyle, Hatay genelinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilkokul’da 17, Ortaokul’da 16, Ortaöğretim’de ise 14 oldu.
-2017 yılı sonu itibariyle, Hatay genelinde görev yapan 1 Hekim’e 697 kişi, Hemşire’ye ise 552 kişi düştüğü belirlendi.
-2017 yılı sonu itibariyle, Hatay genelinde bulunan sağlık kurumlarında yatak başına düşen kişi sayısı 397 oldu.
-2018 yılı sonu itibariyle, Hatay genelinde ilk sırada yer alan ölümlerin yüzde 40,9’u Dolaşım Sistemi Hastalıkları ile olduğu tespit edildi.
-2018 yılı sonu itibariyle, Hatay genelinde her bin kişiden 7,5’inin evlendiği, 1,58’inin ise boşandığı tespit edildi.
-2018 yılı sonu itibariyle, Türkiye genelinde işsizlik oranı yüzde 11 olduğu tespit edildi.
-2018 yılı sonu itibariyle, Türkiye genelinde kişi başı 9 bin 693 dolar olduğu tespit edildi.
-2019 yılı sonu itibariyle, Hatay genelinde 22 bin 681 adet konut satışı yapıldığı belirlendi.
-2019 yılı sonu itibariyle, Hatay genelinde 493 BİN trafiğe kayıtlı araç sayısı olduğu belirlendi.
-2018 yılı sonu itibariyle, Hatay genelinde 12 bin 786 trafik kazası meydana gelirken, gerçekleşen kazalarda 6 bin 346 kişinin yaralandığı, 129 kişin öldüğü tespit edildi.
-2019 yılı Haziran ayı itibariyle, Hatay genelinde 432 bin küçükbaş, 172bin büyükbaş hayvan olduğu belirlendi.

Hatay Çiftçisi Dezavantajlı
ENERJİ PAHALI, TOHUM DESTEĞİ YOK…
İlimizde, başta Amik Ovası olmak üzere, çiftçilerin, çevre illerdeki çiftçilere göre ekimde daha dezavantajlı bir durumda olduğu belirtildi.
Çiftçilik yapan bir hemşerimiz, Hatay’da üreticinin, enerjiyi Güneydoğu illerine göre daha pahalıya aldığını, aynı şekilde ülke genelinde birçok yerde üreticiye tohum desteğinde bulunulurken, Hatay çiftçisinin bundan yararlandırılmadığını bildirdi.
Güneydoğu illerinde tarımsal sulamada enerji fiyatının ilimiz Hatay’dan daha ucuz olduğunu, ülke genelinde kısa süre önce açıklanan 20 İl’de tohuma % 75’lik devlet desteğinden Hatay’ın yararlandırılmadığını söyleyen Amik Ovası çiftçisi okurumuz, Güneydoğu’daki çiftçinin, baraj suyunu kullanarak tarımsal sulama
sorununu da çözdüğüne dikkat çekti.

Ekonominin motoru
4 Antikor olacak…
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç: “Mağazalar yeniden açıldığında ‘sosyal fiyat’ tedbirini almak, arzu ettiğimiz çıkışın itici motoru olacak iş gücümüzden vazgeçmemek, nakit akışımızı dikkatle yönetmek ve öz sermayemize güç vermek iş dünyamızın 4 antikoru olacaktır.”

YAYMAN TEŞEKKÜR ETTİ
Hatay AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman, Suudi Arabistan’da bulunan, 1200 civarında, büyük bölümü Hataylı olan gurbetçilerin yurda getirilmesi sürecindeki destekleri dolaysıyla Cumhurbaşkanı ve diğer ilgililere teşekkür etti. Milletvekili
Hüseyin Yayman, mesajında, “Hataylı kardeşlerimiz başta olmak üzere, ülke dışındaki vatandaşlarımızı getirmek için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla gece gündüz çalışan Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Bakan Yardımcımız Kıymetli Yavuz Selim Kıran ve Riyad Büyükelçiliğimize teşekkür ediyoruz” dedi.

TOPLU TAŞIMAYA % 25 GEÇİCİ ZAM
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB) bünyesinde bulunan, kısa adı UKOME olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi, Mayıs ayı Üst Kurul toplantısında, toplu taşımacılık yapan araçlarda biniş ücretine pandemi sürecinde geçerli olmak üzere % 25 zam yapılması kararlaştırıldı.
Hatay BŞB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık’ın başkanlık ettiği UKOME toplantısında alınan kararlardan bazıları şunlar:
“Toplantıda, 15 ana gündem ve 4 ek gündem olmak üzere, toplamda 19 madde görüşülerek karara bağlandı.
Toplantıda öne çıkan önemli maddeler arasında; Samandağ, Kırıkhan ve Arsuz ilçelerinde faaliyet gösteren şehir içi toplu taşıma araçlarının rehabilite projeleri yer aldı. Bu bölgelerdeki projeye dahil olan işleticilerin Covid-19 salgını sebebiyle yaşadığı mağduriyetin önüne geçilebilmesi adına önemli bir adım atıldı. Dönüşüm projelerinde belirlenen proje bitim tarihlerine 3 aylık ek süre ilave edilerek, söz konusu projelerin son şekli verildi.
Toplantıda, Elektronik Ücret Toplama Sistemi’nde elektronik kartı bulunmayan vatandaşların, nakit ücret vermek suretiyle ulaşımlarını sağlamaya yönelik hâlihazırda uygulanmakta olan Şoför Kartlı Biniş sisteminin, 1 Temmuz 2020 itibari ile sona erdirilmesi kararlaştırıldı.
UKOME toplantısında ayrıca, 2020-6 sayılı Hatay İl Hıfzıssıhha Kurul kararlarının 7. maddesinde yer alan ‘İl/ilçelerimizdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dâhil) araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edecekler; araç içindeki yolcuların birbiriyle temasını engelleyecek şekilde olacaktır’ ifadesi gereği, Hatay il genelinde toplu ulaşım hizmeti sunan, elektronik ücret sistemine dâhil olan şehir içi toplu taşıma araçları ile M plakalı minibüslerde uygulanmakta olan ücret tariflerine geçici olarak, Hatay İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı’nın yürürlükte olduğu sürece, yüzde 25 oranında artış yapılması karara bağlandı.”

HES Kodu SMS ile alınacak
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden, seyahatlerde kullanılmak üzere Hayat Eve Sığar (HES) kodunun verileceğini açıklamasının ardından, kimlere kod verileceği merak konusu oldu.
Edinilen bilgiye göre, HES kodları uygulama üzerinden veya SMS ile alınabilecek. HES uygulaması üzerinden, “Hes Kodu İşlemleri” bölümüne girildikten sonra “HES Kodu Oluştur” butonuna basılacak. Ardından kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturulabilecek.
Vatandaşlar, SMS yöntemiyle HES kodu almak isterlerse, HES yazıp aralarında boşluk bırakarak T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve kodun süresini yazarak 2023’e gönderecek. Ardından, HES kodu SMS ile kişinin telefonun cep telefonuna gönderilecek. Sadece test sonuçları pozitif olanlar, pozitif birisiyle temaslı olanlar ve evde izlemde olması gereken kişilere HES kodu verilmeyecek.

HALİL AKKAYA VEFAT ETTİ
İskenderun’un tanınmış simalarından, eski siyasetçi ve spor adamlarından, BBP İlçe Teşkilat Başkanlığı ve İskenderunspor Kulüp Başkanlığı yapan Halil Akkaya vefat etti. İskenderun’un sevilen simalarından olan Halil Akkaya, toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Baklava hüznü
Türkiye’de günde ortalama 1200 ton baklava üreten, Ramazan ayı ve bayramında bu oranı 3-4 katına çıkaran baklavacılar, yeni tip koronavirüs nedeniyle satış ve sipariş durgunluğu yaşıyor.

CHP’Lİ BELEDİYELER ÇAĞRISI TBB’YE
YARDIM EDİLMELİ…
Türkiye’deki CHP’li büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları, Covid-19 salgını sebebiyle gelirlerinde azalma yaşayan belediyeler olarak, Türkiye Belediyeler Birliği’ne (TBB) ortak çağrıda bulundu.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da aralarında bulunduğu CHP’li belediye başkanları, salgın sebebiyle ekonomik olarak zor günler geçirdiklerini belirterek, bu zor sürecin aşılmasında TBB’nin devreye girmesi gerektiğini belirtti.
Söz konusu metinde, Türkiye ve dünyanın, savaş dönemleri hariç en büyük buhranlardan birisini yaşadığı belirtilerek, salgının toplumsal sağlığı, ekonomiyi, istihdamı ve tüm kamu hizmetlerini derinden etkileyip zorlaştırdığına dikkat çekildi.
CHP’li belediyelerin yaptığı çağrıda, merkezi yönetimin salgınla mücadele kapsamında, yerel yönetimleri bu darboğaz döneminde çalışabilir hale getirecek bir ekonomik destek paketi henüz uygulamaya konulmadığına dikkat çekilirken, “Bu tablo karşısında, belediyeler olarak, üyesi bulunduğumuz ve ülkemizin en büyük yerel yönetim birliği olan Türkiye Belediyeler Birliği’nin devreye girmesini bekliyoruz.
Bu salgın, halka en yakın kamu hizmeti kurumları olan belediyelerimizin bir yandan kaynaklarını önemli ölçüde azaltarak, temel hizmetlerin yürütülmesini neredeyse olanaksız hale getirirken, öbür yandan çevre sağlığı, toplu ulaşım ve yoksullara yardım alanları başta olmak üzere, birçok hizmet alanında maliyetleri büyük oranda artırmaktadır.”

Turizm sektörü
Haziran’dan umutlu
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Haziranda iç hatların başlaması, seyahat kısıtlamalarının gevşemesi ile doğru orantılı olarak insanlar panik iptallerinden vazgeçebilirler” dedi.

Vergi mükellefi
Zor dönemeçte!
Daralma kaynaklı nakit sıkıntısı, vergi cephesinde iki önemli endişeyi öne çıkardı. Yeni bir yapılandırma ile birlikte, vergi barışı beklentisi de oluştu.

Bayram Namazı
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, yeni tip koronavirüs nedeniyle, bu yıl camilerde bayram namazının kılınamayacağını açıkladı.

12 Ülkede olmadı!
Koronavirüs salgınında dünyada tespit edilen vaka sayısı 21 Mayıs itibariyle 5 milyonu aştı, can kaybıysa 330 bine yaklaşıyor. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, 188 ülkede vaka tespit edilirken, 12 ülkeden herhangi bir vaka raporu gelmedi.

‘HES’ koduyla
THY, iç hat yolcularının biletleme işlemlerinin “Hayat Eve Sığar” (HES) kodu ile sağlanacağını duyurdu.

Baskı altında
Korona salgını döneminde doğru ve tarafsız habere erişimi sağlamada, medya, önemli bir rol üstleniyor. Ancak çok sayıda hükümet, salgını, basın özgürlüğünü kısıtlamak için kullanıyor.

Bayram sonrasında
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bayramdan sonra, İstanbul’dan çıkışlar için tatil amaçlı özel izin belgesi oluşturulacağını açıkladı.

Turizm sektörü
Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden turizmde yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, geçen sene yüzde 80 olan yabancı turist kontenjanının yüzde 20’nin altında kalabileceğini belirtti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ