Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 04.05.2017
  • 1.195 kez okundu

Hatay’da 7 ASM’ye doktor ataması
Kura bugün
Hatay İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, 15 ilçedeki 7 Aile Sağlık Merkezi’nde boş bulunan doktor kadrolarına bugün çekilecek kura ile atama yapacak. Kura çekimi, puanlama sırasına göre, mesai saati sonrası 17.30’da Halk Sağlığı Merkezi’nde yapılıyor. Atama yapılacak boş doktor kadrosu olan Aile Sağlık Merkezleri şunlar:
Antakya 16 nolu ASM
Antakya Odabaşı ASM
Altınözü-Boynuyoğun ASM
Hassa-Akbez ASM
Hassa-Aktepe ASM
Kırıkhan-Ceylanlı ASM
Kırıkhan-Camuzkışlası ASM

Gazipaşa İ.O. Kantini kiralanıyor
İHALE 9 MAYIS’TA
Antakya ilçesindeki eğitim kurumlarından Gazipaşa İlkokulu kantini kiralanıyor. Kiralama ihalesi 9 Mayıs Salı günü yapılıyor. Gazipaşa İlkokulu’nda toplam 250 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu kaydedilirken, kantin için yıllık istenen bedelin 3750 lira olduğu duyuruldu. İhale, 9 Mayıs Salı günü Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde saat 10.00’da yapılıyor.

İSTE’de “Teknoversite Günleri”
BUGÜN BAŞLIYOR
İskenderun Teknik Üniversitesi’nde “1.Teknoversite Günleri” düzenlendi. Üç gün sürecek olan ve teknolojik bilgi paylaşımı yapılması beklenen etkinlikler bugün başlıyor.

Sağlıktı il içi atama
BAŞVURULAR YARIN SON
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, kurum bünyesindeki sağlık personeline yönelik il içi atamalarda tayin isteme sürecinin başladığını duyurdu. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü açıklamasına göre, önceki gün başlayan il içi atama başvuruları bugün ve yarın da yapılabilecek. Atamaların önümüzdeki hafta içinde yapılması bekleniyor.

Kırıkhan’da “Anneler Günü”
CİĞER FESTİVALİ
Kırıkhanlılar, gelecek hafta sonunda “Anneler Günü” ile birlikte “Kırıkhan 1.Ciğer Festivali” kutlamasını da yapacak. Alınan bilgiye göre, Kırıkhan Kaymakamlığı ve Kırıkhan Belediyesi’nin organize ettiği Kırıkhan 1.CİĞER FESTİVALİ, 14 Mayıs Pazar günü Kırıkhan mesire alanında yapılıyor.

ALES, Pazar günü
Kısa adı ALES olan “Akademik Personel ve Lisasüstü Eğitimi Sınavı hafta sonunda yapılıyor. YÖK’ün, üniversiteler denetiminde düzenlediği ALES sınavları, 7 Mayıs Pazar günü tüm illerde yapılıyor.

MKÜ’de “3. Ulusal Tiyatro Festivali”
8-12 MAYIS’TA
MKÜ Tiyatro Topluluğu tarafından önümüzdeki hafta boyunca “Tiyatro” etkinlikleri gündeme gelecek.
Edinilen bilgiye göre, MKÜ Tiyatro Topluluğu eliyle, 8-12 Mayıs tarihleri arasında “3. Ulusal Tiyatro Festivali” düzenlenecek.

Temel Liseler başarı oranı artıyor
Dershaneden dönüşerek okullaşan temel liselerde başarı oranının gittikçe arttığı belirtildi. İlk yıl düşük olan başarı oranının bu yıl % 50’lere yaklaştığı belirtiliyor.
Üniversiteye giriş sınavlarında ilk kez geçen yıl performans sergileyen temel liselerin başarısı fen liselerine yaklaştı. Geçen yıl, temel liselerde, yüzde 51 oranında bir yerleştirme başarısı yakalandı. Bu, dershaneden temel liseye devam eden her iki öğrenciden birinin üniversiteye yerleştiği anlamına geliyor. Yerleştirme başarısı fen liselerinde ortalama yüzde 64′. Anadolu liselerinde ise bu oran geçen yıl yüzde 49′ oldu.

YAPI-GAYRİMENKUL FUARI AÇILDI
Hatay 1.Yapı inşaat ve Gayrimenkul Fuarı dün öğleden sonra açıldı.
Açılışa; Protokol üyeleri, belediye başkanları, resmi kurumu müdürleri, STK temsilcileri, mühendis, müteahhit, emlakçılar ile kalabalık halk topluluğu katıldı. Otogar yanında oluşturulan fuar, 4 gün boyunca 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Hatay SMMMO’dan üyelerine seminer
DIŞ TİCARET İŞLEMLERİ
Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, üyelerine yönelik mesleki eğitim semineri düzenliyor. Etkinlik, yarın Oda lokalinde saat 14.00’te yapılıyor.
Yarın saat 14.00’te Oda toplantı salonundaki seminerin konusu “Dış Ticaret İşlemleri ve Muhasebesi” olarak belirlendi.
Bu arada yarınki seminerin öncesinde Oda Başkanı Tahsin Kırık bir açılışı konuşması yapacak, ardından İstanbul’dan gelen Eyüp Sabri Yücel adlı meslek uzmanı bir sunum gerçekleştirecek.

17.062 araca kontrol: 2693’ÜNE CEZA
İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 24-30 Nisan tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde kurallara aykırılığı olan sürücülere ceza yazıldı. Edinilen bilgiye göre, son bir hafta içerisinde; 17.062 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 2.693 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı ve 128 motosiklet de trafikten men edildi.

Şenköy’de “Türkçülük Günü” kutlaması
CUMARTESİ GÜNÜ
Ev Sahibi Ülkü ocakları
İlimiz Yayladağı ilçesi Şenköy Mahallesi’nde hafta sonunda “Türkçülük Günü” kutlaması yapılıyor. Esasen 3 Mayıs günü kutlanması gereken “ 3 Mayıs Türkçülük Günü”, Şenköy Mahallesi’nde hafta sonunda düzenlenecek bir etkinlikle değerlendirilecek.
Yapılan açıklamada, “Her yıl geleneksel olarak Ülkü Ocakları tarafından gerçekleştirilen 3 Mayıs Türkçülük Günü, 6 Mayıs’ta Şenköy’de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Hatay’ın kurtuluşu sırasında gösterdiği üstün başarılarla adından söz ettiren köylerden biri olan Şenköy, 6 Mayıs Cumartesi günü önemli bir etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor” denildi.
Etkinlikle ilgili ayrıntılı açıklama ise şöyle:
“Ülkü Ocakları Hatay İl Başkanlığı tarafından düzenlenecek olan 3 Mayıs Türkçülük Günü kapsamında, 6 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00’da Şenköy’de yapılacak etkinlikler öncesinde katılım gösteren misafirlere ilk olarak Yöresel Şenköy Kahvaltısı ve ardından demir dövme, kır yürüyüşü, atlı gezi, marş saati, Türklük ve Turan konulu seminer ve güreş etkinlikleri gerçekleştirilecek. Yapılacak etkinliklerin ardından, gün, ülkücü camianın güçlü ve etkin ses sanatçılarından Emin Demir’in konseriyle son bulacak.”

“Guguk Kuşu Film Gösterimi” bugün
Hatay MKÜ’de bugün “Guguk Kuşu Film Gösterimi” var. Yapılan duyuruda, “Guguk Kuşu Film Gösterimi, Sinema Topluluğu tarafından, 4 Mayıs 2017 tarihinde 14:00-16:30 saatleri arasında, Atatürk Konferans Salonu Amfi II’de gerçekleştirile-cektir” denildi.

Kaza sayısı arttı
7 GÜNDE 103 KAZA
Hatay ili genelinde geçtiğimiz hafta içinde trafik kazalarında sayısal artış yaşandı. Resmi bilgilere göre, 24 ile 30 Nisan tarihleri arasında Hatay’ın 15 ilçe-sinde yaşanan trafik kazaları sayısı, 66’sı yaralamalı ve 37’si maddi hasarlı olmak üzere toplam 103 şeklinde oldu. Bu kazalarda 1 kişi hayatını kaybederken, 86 kişi de yaralandı.

ÇTV’de son ödeme tarihi
31 Mayıs …
Antakya Belediyesi, emlak ve işyerleri için Çevre Temizlik Vergisi 1. taksiti son ödeme tarihinin 31 Mayıs 2017 olduğunu hatırlatarak vatandaşlara bilgilendirme açıklaması yaptı.
Antakya Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi;
“Antakya Belediyesi olarak hizmetlerimizin temel kaynağı olan emlak ve iş yerleri çevre temizlik vergisi 1. taksit ödemeleri 31 Mayıs 2017 tarihinde sona erecektir. Mükelleflerin, ödemelerini bu tarihe kadar gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 31 Mayıs 2017 tarihinden sonra ödenecek emlak vergileri ve işyerlerine ait çevre temizlik vergilerine kanunen gecikme faizi uygulama zorunluluğu bulunmaktadır. Mükelleflerin mağdur olmamaları ve cezalı duruma düşmemeleri için vergilerini 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ödemeleri gerekmektedir.”

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için alt ve üstyapı çalışmalarını sürdürürken kesinti de uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Samandağ İlçesi Cumhuriyet Mahallesi 43 ve 64 Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Altınçay Mahallesi 121, 122, 123 ve 631 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Modernevler Mahallesi 309/7 Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Metruk binalara yıkım
İskenderun’da tehlike saçan, görüntü kirliliği oluşturan, ayrıca art niyetli kişilerin barınağı haline geldiği belirtilen metruk yapıların yıkımına devam edildiği bildirildi. İskenderun Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Yenişehir Mahallesinde Mitatpaşa Caddesi üzerinde bulunan bir metruk binayı daha yıktı.
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, metruk yapının yıkımı sonrasında yaptığı açıklamada, “İlçede tehlike arz eden ve kötü görüntü oluşturan metruk binaların yıkım çalışmalarını sürdürüyoruz. Madde ve alkol bağımlılarının yuvası haline gelmiş metruk binaları, bina sahiplerinin veya mahalle sakinlerinin dilekçelerine istinaden yıkımını gerçekleştiriyoruz. Halkımızın daha huzurlu ve güvenli bir İskenderun’da yaşaması için çaba gösteriyoruz. Bu tür yapıların yıkımlarına devam edeceğiz” dedi.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ