Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 20.06.2020
  • 615 kez okundu

Suudi’deki Hataylı İşçilere:
Yarın 4 Uçak Riyad-Türkiye Arası Uçacak
Suudi Arabistan’daki Hataylı gurbetçi Türk işçilerin ülkemize tahliyesi ile ilgili getirtme işlemleri nihayet sonuç vermek üzere. Daha önce iki kez uçuş tarihi verilmesine rağmen Türkiye’ye gelemeyen Türk işçileri için 4 uçak tahsis edildi. Antakya’da turizm sektöründe hizmet veren ABBA Turizm, yarın sabahın ilk saatleriyle birlikte çeşitli aralıklarla olmak üzere 4 THY uçağının Riyad-Türkiye arası uçuş gerçekleştireceğini duyurdu. ABBA Turizm yetkilileri, yarınki Riyad-Türkiye uçuşlarının:
Saat:02.10
Saat:07.30
Saat:21.10
Saat:00.10
Aralığında yapılacağını duyurdu. ABBA Turizm seyahat şirketi Riyad’daki Türk işçilerden gelmek isteyenlerin “0-326- 625 00” ya da -0-530- 971 93 11 nolu telefonlarla iletişime geçilebileceğini duyurdu.

55,5 MİLYON KİŞİ YENİ TİP KİMLİK ALDI
Türkiye’de 55,5 milyon vatandaşa “yeni nesil kimlik”, 28 milyon araç sürücüsünden 12,8 milyonuna “yeni tip sürücü belgesi” verildi. Bu konuda yapılan açıklamada, “Vatandaşımız yeni kimlik çıkarana kadar, ellerinde bulunan kimlik geçerlidir. Bunun yanında, yeni tip sürücü belgesine geçen kişi sayısı 12,8 milyonu buldu. Henüz yenilenmeyi bekleyen 15,2 milyon eski tip sürücü belgesi bulunmaktadır. Yeni tip sürücü belgesine geçiş için süre de 31 Aralık 2022’ye kadar uzatılmıştır” denildi.

Eğitim Sen’li ihraç
2 öğretmen mesleğe döndü
Eğitim Sen İskenderun Şubesi üyesi iki öğretmenin kanun hükmünde kararname ile mesleklerinden atılması kararı düzeltildi. Edinilen bilgiye göre, 686 nolu KHK ile ihraç olan İskenderun Eğitimsen üyeleri Gülsüm İrencin ve Hasan İlhan, komisyon kararı ile görevlerine iade edildi.
Eğitim Sen değerlendirmesinde, “Diğer arkadaşlarımızın da görevine iade edileceğine olan inancımızla, son arkadaşımız görevine dönene kadar mücadele edeceğiz” denildi.

SAPIKLIK İDDİASI
Antakya’da önceki gün, 12 yaşındaki bir kız çocuğunu takip edip asansörde taciz ettiği ileri sürülen şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Olay, Ekinci Mahallesi’nde yaşandı. Küçük kız çocuğunu apartman asansörüne kadar takip edip taciz ettiği ileri sürülen kişi, güvenlik kameralarınca görüntülendi. Lacivert gömlek giydiği belirlenen şüpheli, Polis ekiplerince yakalandı.

LGS ve YKS KARARLARI
Liselere Geçiş Sınavları bugün, Yükseköğrenime Giriş Sınavları da önümüzdeki hafta sonunda, 27-28 Haziran tarihlerinde yapılıyor. LGS ve YKS ile ilgili kararlar şöyle:
“LGS’nin yapılacağı 20 Haziran günü 09.00-15.00 saatlerinde, istisnalar hariç, 81 ilde vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak. YKS’nin yapılacağı 27 Haziran Cumartesi 09.30-15.00, 28 Haziran Pazar 09.30-18.30 saatleri arasında 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Sınava gireceklerden, toplu taşıma kullananların bir yakını, özel araçla gelinmesi halinde sürücüyle adayın bir yakını kısıtlamaya tabi olmayacak. Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından bilet almış olanlar, sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.
Adaylar, yakınları ve görevlilerin toplu ulaşımında aksama olmaması için belediyeler gerekli tedbirleri alacak, ihtiyaca göre sefer sayısı artırılacak. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak saatlerde fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlı üretim ve satışı yapılan işyerleri açık olacak.

LGS BUGÜN
Liselere Geçiş Sınavları bugün yapılıyor. LGS dolaysıyla, bugün 09.30-15.00 saatleri arası sokağa çıkma yasağı kararı alındı.

MKÜ’YE SAĞLIKÇI ALINACAK
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne sağlıkçı personel alımı yapılacak. KPSS puanı üzerinden
3 Temmuz tarihine kadara başvuru yapılabileceği belirtildi ve boş kadrolar şöyle duyuruldu:
Hemşire: 20 Kişi
Ebe: 3 Kişi
Diyetisyen: 2 Kişi
Eczacı Tekn.: 4 Kişi
Radyoloji Tekn.: 12 Kişi
Patoloji Tekn.: 1 Kişi
Laboratuvar Tekn.: 4 Kişi

81 ilde yasak var
İçişleri Bakanlığı, LGS’nin yapılacağı 20 Haziran Cumartesi günü 09.00-15.00 ile YKS’nin yapılacağı 27 Haziran Cumartesi 09.30-15.00 ve 28 Haziran Pazar 09.30-18.30 saatleri arasında 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı.

Karne zamanı
İlkokul, ortaokul, lise kademelerindeki tüm öğrenciler, karnelerine “e-okul.meb.gov.tr” internet sitesi üzerinden ulaşabilecek. Öğrenciler, “takdir ve teşekkür” belgelerine de sistem üzerinden erişebilecek.

Eğitim öğretim
Dün sona erdi
Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, dün itibariyle yaz tatiline girdi. EBA TV’de Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) deneme sınavları, 20-21 Haziran’da düzenlenecek.

Yasalaştı
Kredi kartı banka sözleşmelerinin elektronik olarak uzaktan yapılması, çek mağdurlarının mağduriyetini gidermesini kapsayan ekonomiye ilişkin “torba teklif”, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Emniyet’te Terfi
230 personel 2. sınıf Emniyet Müdürlüğüne, 268 personel 3. sınıf Emniyet Müdürlüğüne, 115 personel 4. sınıf Emniyet Müdürlüğüne, 113 personel Emniyet Amirliğine, 276 personel BaşKomiserliğe ve 3 bin 27 personel Komiserliğe terfi ettirildi.

Personel alımı
Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı 45 sürekli işçi alacak. Başvurular, 22-26 Haziran tarihlerinde Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) “esube.iskur.gov.tr” adresi üzerinden gerçekleştirilecek.

Kıdem Tazminatı
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Kıdem tazminatı, işçinin yıllardır döktüğü terin, verdiği bir ömrün karşılığıdır” ifadelerini kullandı.

Ehliyet ve Kimlik
İçişleri Bakan Süleyman Soylu, çipli kimlik kartlarına ehliyetlerin de yükleneceğini belirterek “Ehliyetimizi artık yanımızda taşımamız gerekmeyecek. Hazırlıkları tamamlıyoruz. Ehliyeti bunun üzerine yükleyeceğiz” dedi.

Bisiklet vurgusu
Ekolojik koridorların en önemli ulaşım ağının ise bisiklet ve yeşil yürüyüş yolları olacağına dikkati çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Ülke genelinde 4 bin kilometre bisiklet yolu yapma projemiz var” dedi.

Çocuklar için
Hatay’da, Yetim Vakfı Reyhanlı Eğitim Köyü bünyesinde başlatılan İyilik Gemisi Projesi kapsamında üretilen örgü oyuncaklar, Türkiye’deki yetimler ile Suriye’deki mülteci kamplarında yaşayan çocuklara hediye ediliyor.

İşletmelere destek
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, işletme belgeli restoran, kafeler için 20 milyon liraya kadar kredi imkanının Pazartesi hayata geçirileceğini açıkladı.

Bakanlık açıklaması
İçişleri Bakanlığı’nca, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 28 ildeki 2 belde, 28 köy, 40 mahalle ve 6 mezra olmak üzere toplam 76 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulandığı bildirildi.

Enflasyon verisi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi’ne göre, yılsonu TÜFE beklentisi yüzde 9,54’e yükseldi.

Mevduatlar arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 46,8 milyar lira artarak 3 trilyon 102,1 milyar liraya yükseldi.

Destekleme ödemesi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yağlı tohumlu bitkiler desteği ve tarımsal sulama elektrik desteği kapsamında üreticilere dün saat 18.00’den sonra, 1 milyar 469 milyon 303 bin lira ödeme yapıldığını bildirdi.

Esnafın beklentisi
‘Babalar Günü’…
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Babalar Günü için alınacak hediyelerin, yeni tip koronavirüs nedeniyle uzun zamandır durgunluk yaşayan piyasaya olumlu yansıyacağını, esnaf ve sanatkarlar için de can suyu olacağını bildirdi.

Maske Genelgesi
İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs tedbirlerin-den maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 İl Valiliğine talimat gönderdi.

Salgın ve Yurtlar
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Sadece Türk vatandaşları değil, yabancılar da yurtlarımızda kaldı. 97 ülkeden 77 bin vatandaşı yurtlarımızda ağırladık” dedi.

Sektör memnun
BDDK’nın yaptığı düzenlemenin ardından, Ticaret Bakanlığı’nın, hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklamaya ilişkin yurt içindeki harcama taksitlerini 18 aya çıkarması turizm sektöründe sevinçle karşılandı.

Kütüphane sayısı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılına ilişkin “Kütüphane İstatistikleri”ni açıkladı. Buna göre; Türkiye’de geçen yıl itibarıyla 32 bin 411 kütüphane bulunuyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ