Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 05.05.2017
  • 1.242 kez okundu

3 İl Valisi Hatay’da
Güvenlik koordinasyon toplantısı yapıldı…
Hatay, Gaziantep ve Osmaniye İlleri Valileri, Emniyet Müdürleri, İl Jandarma Komutanları Jandarma Bölge Komutaları dün Antakya’da biraraya geldi. Üç İl heyetleri Güvenlik Koordinasyon toplantısında buluştu. Hatay Vali Vekili Orhan Mardinli başkanlığında gerçekleyen dünkü toplantıya Osmaniye Valisi Kerem Al, Gaziantep Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Başkanı Tümgeneral Ali Çardakcı, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Tanju Selçuk Yücel, 2’nci Hudut Alay Komutanı P. Alb. Mehmet Atila Kayı, EGM İstihbarat Daire Başkanı, EGM TEM Daire Başkanı, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Gaziantep İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ömer Ersever, Osmaniye İl Jandarma Komutanı J. Alb. Metin Düz, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, Osmaniye İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman katıldı.
Toplantıda; halkın huzur ve güvenliği için sınırlarda uygulanacak güvenlik tedbirleri ve bunların koordinasyonu konuları ele alındı. -Cemil Yıldız-

DEAŞ’lı Hatay’da Yakalandı
İlimiz Yayladağı sınırından Suriye’ye geçmek istediği belirtilen DEAŞ üyesi bir kişi yakalandı.
Yayladağı sınırına yakın Çalıboağazı mevkiinde ele geçirilen G.A adlı 26 yaşındaki DEAŞ üyesinin Türk olduğu ve komşu ülkeye geçmek istediği bildirildi. Şüphelinin Türkiye’de DEAŞ üyesi olmaktan arandığı belirtildi.

Sağlıkta İl İçi Atamalar
Sonuçlar Açıklandı
Hatay İl Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki sağlık çalışanlarıyla ilgili ili içi atama başvuruları sonuçlandırıldı. Yapılan açıklamaya göre, il içi Mayıs atama başvurularında yapılan değerlendirmenin ardından istekleri kabul edilen ve atamaları yapılan sağlıkçılar ile atandıkları yerler şöyle açıklandı:
Melike Bakımcı-Antakya TSM’ye
Tuba Kaya-Antakya TSM’ye
Durmuş Başpınar-Hatay HSM’ye
Turanh Sözdinoğlu- Kumlu
Yasemin İflazoğlu-Hatay HSM
Halil Abullah Bulut- Hassa TSM
Demet Tekinalp-Defne

KPSS 21 Mayıs’ta
Kamu Personeli Genel Yetenek Sınavı bu ayın 21’inde yapılıyor. 2017 yılında yapılacak KPSS başvuruları 13-23 Mart tarihleri arasında alındı.
Aynı şekilde Alan Bilgisi ve ÖABT başvuruları da 27-31 Mart tarihleri arasında alındı. KPSS Genel Kültür Genel Yetenek oturumu 21 Mayıs’ta, Alan Bilgisi oturumları ise 27 ve 28 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

İPEK ÇALIŞTAYI
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve Türkiye’nin ipek böcekçiliği ve koza alanındaki uzman isimleri ile akademisyenlerin katılacağı “İpek Çalıştayı” bugün Hatay’da yapılıyor. Gün boyu sürecek olan “İpek Çalıştayı” saat 09.00’da Ottoman Palace’da başlıyor.

26 Hafız’a Tören
Antakya’da hafız olan 26 kişiye gelecek hafta başında ödülleri veriliyor.
Hatay İl Müftülüğü, 8 Mayıs Pazartesi günü saat 13.30’da Antakya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan ödül töreniyle beraber, Merkez Erkek Yatılı Kur’an Kursları’ndan mezun olan 26 hafızın icazet merasimini gerçekleştirecek.
2500 POLİS ALINACAK
Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı Polis Meslek Yüksekokulları’na 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için 2.250 erkek ve 250 bayan olmak üzere toplam 2.500 öğrenci alımı yapılacak.
Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Yüksekokulları’nda eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamalarının yapılacağı kaydedildi.

Gelir Uzmanlığı sınav yerleri belli oldu
14 Mayıs 2017 Pazar günü yapılacak Gelir Uzman Yardımcılığı giriş sınavına katılacak adaylar ile sınav giriş yerleri açıklandı.
Sınav, 14 Mayıs 2017 Pazar günü saat 10.00’da başlayacak. Adaylar, güvenlik kontrolünden geçirilerek binaya alınacak. Bu nedenle adayların saat 09.00’da bina girişlerinde hazır bulunmaları gerektiği hatırlatıldı.
Yazılı sınava girmeye hak kazanan adaylar için Sınav Giriş Belgesi düzenlendi. Adaylar, sınav giriş belgesine, dünden itibaren http://sinav.gib.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra, ‘başvurularım’ bölümü üzerinden sınava ilişkin ‘sınav giriş’ belgesinin dökümünü alabilecekler.
Bu arada Hatay’dan sınava katılanlar için 225. adayın puanı 78.323 olarak duyuruldu.
Daha üst puanlılar bu sınava katılabilecekler.

HATİAB’dan eğitim desteği
İstanbul’da faaliyet gösteren ve İbrahim Güder’in Başkanı olduğu Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) ilimizde eğitim desteği yapıyor. HATİAB’ın genç üyeleri, bu kapsamda 3600 çanta ile kitabı bugün Kırıkhan ilçesi Yalangız Mahallesi Okulu öğrencilerine dağıtacak. Dağıtılacak çantalar yanı sıra, öğrencilere roman, hikaye ve TEOG yardımcı kitapları desteğinde de bulunulacak.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin ilimizde sürdürülebilir enerji temini için altyapı ve üstyapı çalışmaları sırasında enerji kesintisi de uygulanıyor.
Hatay’da yarınki kesinti programı şöyle:
Samandağ İlçesi Yeni Mahalle 162 Sokaklara 9:00-11:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kuzeytepe Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Fatih Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

CHP’nin Kırıkhan yeni İlçe Başkanı
İSMAİL SAVAŞ
CHP’nin Kırıkhan İlçe Başkanı İsmail Karaoğlan görevinden ayrıldı, yerine İsmail Savaş getirildi. İlçe yöneticileri; Döndü Denizoğlu, Mustafa Çinkay ve Levent Çolak’ın da ilçe yöneticiliğinden ayrıldıkları öğrenildi. Bu arada, Kırıkhan ilçe yönetiminin, referandum sonuçları doğrultusunda görevlerinden istifa ettikleri açıklanırken, İsmail Karaoğlan, başarısız oldukları tezini kabul etmedi ve şunları söyledi:
“İstifa isteme yok. Bir başarısızlık da söz konusu değildir. 6.486 Oyla teslim aldığımız bir ilçeyi son referandumda 17.520 oyla teslim etmiş olmaktan dolayı vicdanen çok rahatız. Dolayısıyla kendimizi başarılı buluyoruz. İstifa nedenimize gelince… Tamamen kişisel ve sağlık sorunları nedeniyledir.”

Düzenleme Meclis’te
Maliye Bakanı Naci Ağbal; Vergi af ve yapılandırmalarına son verecek, dürüst mükellefe zor zamanlarda vergi yapılandırma imkanı sağlayacak düzenlemenin hazır olduğunu ve TBMM’ye kanun teklifi olarak sunulacağını açıkladı.

CHP AYM’ye başvurdu
CHP’li Haluk Pekşen referandum sürecinde seçme hakkı ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiği iddiasıyla, seçimin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

AYKOME GENEL KURULU
AYKOMA adıyla bilinen Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) bünyesindeki Altyapı Koordinasyon Merkezi, 24’üncü genel toplantısını 3 Mayıs Çarşamba günü HBB Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi.
HBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; HBB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık, HBB daire başkanları, belediye personelleri ile il genelinde altyapı çalışmaları gerçekleştiren kurumların temsilcileri katılım gösterdi.
AYKOME Şube Müdürü Osman Tamer Sırım’ın sunumuyla gündeme alınan14 madde görüşülerek, kentteki altyapı çalışmalarının koordineli ve uyumlu bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla karara bağlandı.
Toplantında, Hatay’ın 15 ilçesinin cadde ve sokaklarında 200 adet KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) ve PKS (Plaka Tanıma Sistemi) noktaları hakkında katılımcılar bilgilendirildi. Yetkililer, Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Altyapı Koordinasyon Merkezi’nin (AYKOME) bünyesine, mevcut altyapıların tespitinde kullanılmak üzere ‘Jeoradar’ kattıklarını belirterek, jeoradarın aktif vaziyette olduğunu belirtti.
Toplantıda ayrıca, HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı yetkilileri tarafından katılımcılara, İskenderun ilçesi İsmet İnönü Meydanı’nda gerçekleştirilecek Battı Çıktı Projesi hakkında proje sunumu izlettirilerek bilgi verildi.
İlçe belediyeler ile resmi kurum ve kuruluşlardan gelen yetkililerin de görüş ve önerilerini belirttiği toplantıda Hatay’ın altyapı çalışmaları ele alınırken, kurumlararası iletişim ile birlikte kurumların koordineli iş yürütme tutumu dikkat çekti.

PTT Personel alım başvuruları
SONUÇLAR AÇIKLANDI
Hatay’dan 95 kişi yarın Ankara’da mülakatta
PTT bünyesinde alınacak 1750 personel için başvuru sonuçları açıklandı. 23 Nisan 2017’de sona eren ve 1.113 adet Gişe ve Büro Görevlisi ile 637 adet Dağıtıcı unvanlı “İdari Hizmet Sözleşmeli Personel” alımı başvuru sonuçları açıklanırken, ilan edilen sonuçlara göre ilimiz Hatay’dan başvuran 95 kişi olumlu puan aldı ve mülakata girmeyi hak etti.
PTT’den yapılan açıklamaya göre, Hatay’dan sınavı kazanan 95 kişi yarın Ankara’da PTT Genel Müdürlüğü’nde mülakata tabi tutulacak. Yarınki mülakat saat 09.00’da başlayacak. PTT’de gişe ve büro görevlisi olmak isteyen 95 Hataylı işsiz, yarın Ankara’da mülakattan geçirilecek.

Karsu Dönmez, Sanatseverlerle buluşacak.
16. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, caz müziğinin dünyaca ünlü yıldızı, Hatay doğumlu Karsu Dönmez’i Mersinli sanatseverlerle buluşturacak.
Yüzyılın en önemli müzik salonlarından biri kabul edilen New York’taki Carniege Hall’de üç kez, North Sea Jazz Festivali’nde iki kez konser verme başarısı gösteren ve 2016 yılında Hollanda’nın grammy ödülü olarak kabul edilen Edison Caz Ödülü’nü kazanan Karsu Dönmez, 18 Mayıs 2017 Perşembe günü saat: 20.00’de Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak.

Kredi, sorunları çözecek
Japon Kredi Kuruluşu JICA’dan alınan krediyle Erzin, Antakya ve Defne’de hayata geçirilen ve hızla devam eden içmesuyu projeleri sayesinde vatandaşlara temiz su iletileceğini, kayıp ve kaçakların da önüne geçileceğinin altının çizen Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Mehmet Çaparali, Suriyeli mültecilerin yoğun olduğu Altınözü, Reyhanlı, Kırıkhan, Yayladağı ve Antakya ilçeleri için altyapı ve atıksu arıtma tesisi projelerinin geliştirildiğini aktardı.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ