Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,29 / Satış: 7,32
€ EURO → Alış: 8,58 / Satış: 8,61

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 04.07.2020
  • 483 kez okundu

HAZİRAN ENFLASYONU % 1,13
Geride bıraktığımız Haziran ayı enflasyonu % 1,13 olarak gerçekleşti. TUİK’in açıklamasına göre, enflasyon rakamları şöyle:
Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %12,62, aylık %1,13 arttı. TÜFE’de (2003=100) 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,75, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,62 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,88 artış gerçekleşti.

ADLİYELERDE YÜKSELME BAŞVURULARI
3-10 Temmuz arası…
Adalet Bakanlığı, kurum içerisinden olmak üzere, görevde yükselme ve ünvan değişikliği ile atama yapacak.
Adalet Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı tarafından internet sitesi üzerinden yapılan duyuruya göre, görevde yükselme sınavı ile ünvan değişliği sınavı yapılacak. Bu sınava katılım için başvurular dün başladı. 3 Temmuz ile 10 Temmuz tarihlerine yapılabileceği belirtilen sınavlarda başarılı olanlar terfi edebilecek.
Adalet Bakanlığı’nda yükselme yapılabilecek kadrolar şunlar: Yazı İşleri Müdürlüğü, Zabıt Katibi, Şoför, Mübaşir, Bilgi İşlemci Şef ve Memurlar.
Adliyelerde görevde yükselme sınavlarına başvuru harcı ise 140 TL olarak belirlendi.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ
ÖDEMELERİ 8 TEMMUZ’DA
Haziran ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemeleri, 8-10 Temmuz tarihleri arasında, T.C. Kimlik Numaralarının son hanesine göre hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırılacak. Yapılan duyuruda ayrıca, sistemde IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşların da T.C. Kimlik Numaralarının son hanesine göre PTT üzerinden ödemelerinin gerçekleştirileceği kaydedildi.
Duyuruya göre,15/03/2020 tarihinden sonra iş akdi feshedilen, ancak işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçiler için 8 Temmuz’da nakdi ücret desteği ödemeleri başlatılacak.
Ödeme planı şöyle belirlendi:
“T.C. Kimlik Numarasının son hanesi 0, 2 ve 4 olanlara 9 Temmuz’da, 6 ve 8 olanlara ise 10 Temmuz’da ödemeleri gerçekleştirilecek.”

İSKENDERUN KUMARHANE BASKISI
İskenderun’da polisin baskın yaptığı ve kumar oynandığı ifade edilen işyerinde, 32 kişiye sosyal mesafe cezası uygulandığı bildirildi.
İskenderun ilçesinde, kumar oynanan işyerindeki 32 kişiye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan sosyal mesafe kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle 3 bin 150’şer lira ceza verildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Muradiye Mahallesi’nde kumar oynandığı ihbar edilen işyerine operasyon düzenledi. Ekipler, sosyal mesafe kurallarını ihlal eden 32 kişiye 3 bin 150’şer lira ceza uyguladı. Ayrıca, kumar oynadıkları belirlenen 9 kişiye de 1225’er lira ceza kesildi.

EGM’den açıklama
Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM), Türkiye’nin farklı illerinden Ankara’ya gelen bazı baro başkanlarının başlattıkları yürüyüşün yasalara aykırı olarak il girişinde engellendiği iddialarının hukuki dayanaktan yoksun olduğu bildirildi.

Yasadaki hedef
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya, sosyal medya konusunda yapılmak istenen düzenlemeyle, sosyal ağların Türkiye’de bir muhataplığının bulunacağını belirtti.

Kaşıkçı Davası
Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle ilgili 20 sanığın gıyabında yargılanmalarına dün başlandı.

Örnek kanun!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya ilişkin eleştirileri sonrasında, Türkiye’de yeni bir yasal düzenleme hazırlandığı bildirildi. Buna, Almanya’daki kanun örnek gösteriliyor.

Sosyal Medya
Uzmanlara göre, sosyal ağ sağlayıcılarına ilişkin getirilecek düzenleme, Türkiye’de erişim engelleme kararlarını ve sansürü artıracak. Düzenlemeye uymayan platformlar ise VPN ile bile kullanılamaz hale gelecek.

Gündem: Ayasofya
Danıştay, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davayı görüştü. Danıştay’ın, kararını 15 gün içinde açıklaması bekleniyor.

Dönenler…
Uluslararası Kriz Grubu (ICG), yeni raporunda; Türkiye’ye yönelik IŞİD tehdidini, Suriye ve Irak’ta IŞID için savaşıp dönen binlerce Türk vatandaşının oluşturduğu riskleri ve Ankara’nın terörle mücadele önlemlerini mercek altına aldı.

Soruşturma
Pandemiye ilişkin düşüncelerini paylaşan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Kayıhan Pala hakkında “halkı yanlış bilgilendirdiği” ve “paniğe yöneltici açıklamalar yaptığı” iddiasıyla başlatılan soruşturma, meslek örgütleri ve kamuoyu tarafından tepkiyle karşılandı.

Yüzde 73,5’e çıktı
Koronavirüs salgının yarattığı endişelerle Nisan ayında en düşük seviyeye gerileyen ekonomik güven endeksi, Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 19,1 artışla 73,5’e çıktı.

Terörle mücadele
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, “Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı”nda yaptığı açıklamada, Haziran’da; 6’sı turuncu, 3’ü gri kategoride aranan toplam 128 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Enflasyon
Enflasyon, Haziran’da yüzde 1,13 artarken, yıllık bazda yüzde 12,62 oldu. Enflasyon Haziran’da yüzde 1,13 artarken, yıllık bazda yüzde 12,62 oldu.

Dünya genelinde
Kovid-19 verilerinin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, Kovid-19’a yakalananların sayısı 11 milyon bin 23’e ulaştı.

ÇELİK TEŞEKKÜR ETTİ
İçişleri Kontrolörü hemşerimiz Nuri Çelik, geçtiğimiz günlerde kaybettiği ağabeyinin vefatı öncesinde ve sonrasında destek, ilgi ve yakınlık gösterenlere teşekkür etti. Nuri Çelik’in mesajı şöyle:
“Kardeşim Mehmet’in vefatı nedeniyle cenazeye katılan, taziyeye gelen, telefonla arayan, mesaj gönderen, sosyal medya vasıtasıyla acımızı paylaşan tüm akraba, dost ve arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Rabbim hem kardeşime ve hem de sizlerin geçmişlerinize rahmetiyle muamele etsin inşallah.”

OHAL Komisyonu
OHAL Komisyonu, KHK ile meslekten ihraç edilenler, kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin yapılan 126 bin 300 başvurudan 108 bin 200’ünü karara bağladı.

Hatim Kampanyası
Evrensel Hafızlar Derneği (EHAD), Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi, 15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri için 251 Bin Hatim Kampanyası başlattı.

Haksöz’ün Amcası vefat etti
CHP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Av. Filiz Haksöz, amca acısı yaşadı. Filiz Haksöz’ün amcası Sait Habiboğlu vefat etti ve önceki gün toprağa verildi. Ailesi, pandemi salgını dolayısıyla taziye alınmayacağını duyurdu.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Eleştiri bu defa
Birlik Başkanından
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Baro Başkanlarına sesleniyorum… Dün TBMM’de komisyona çağrıldınız, gelmediniz! Yine aracılık edelim, lütfen gidin konuşun” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ