Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 06.07.2020
  • 584 kez okundu

30 yıl sonra
Hatay sınır bölgesinde güvenlik kuvvetleri ile kaçakçılar arasında 1990 yılında çıkan çatışmada Piyade Teğmen Zafer Toka’yı şehit eden 3 zanlı, 30 yıl sonra, Suriye’de Türk güvenlik güçlerinin düzenlediği planlı operasyonla yakalandı.

18 milyon dekar
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Son 18 yılda, çok büyük bir ivme yakaladık ve 18 milyon dekar alanı sulamaya açtık, 50 milyar liranın üzerinde bir hasıla artışımız oldu” dedi.

Cemal Kaşıkçı
Washington Post Yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Kaşıkçı’nın, İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşmasının tamamlandığını belirterek, “Türk yargısına güveniyoruz” dedi.

Noterlerde işlem
Noterlerde 3 Şubat’ta uygulanmaya başlanan kredi kartıyla ödeme kapsamında bugüne kadar 149 milyon
304 bin 496 liralık işlem yapıldı.

Esnaf desteği
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Halkbank tarafından sunulan “Esnaf Destek Paketi” çerçevesinde sağlanan işletme kredisinden 700 bin esnafın yararlandığını belirterek, kullandırılan kredi tutarının 17,2 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

Konut kredisi
Düşük oranlı kampanya sayesinde, 1 Ocak-26 Haziran döneminde konut kredi bakiyesi 32,2 milyar lira artış gösterdi. Söz konusu tutarın daha önce en yüksek gerçekleştiği dönem, 27,6 milyar lirayla 2017 yılı olmuştu.

Sınıra renk
Hatay’ın Suriye sınırındaki Altınözü ilçesinde resim öğretmenliği yapan Yakup Sürgit, sokak sokak gezerek sanatını duvarlara yansıtıyor.

Dolar’a talep
Hükümetin Nisan ortasından beri dövize olan talebi kısmak için aldığı önlemlere rağmen, vatandaşlar “güvenli liman” olarak gördükleri dolara yönelmeyi sürdürüyor. Döviz hesapları 202 milyar doları aşmış durumda.

DSÖ uyardı
Dünya Sağlık Örgütü (DsÖ), dünyada vaka sayılarında görülen tırmanışın korkulan ikinci dalga değil, ilk dalganın pikleri olduğunu belirterek, “Dünyayı ikinci dalga sardığında ilkinden dersler çıkarmış olmak zorundayız” dedi.

Bakanların iknası
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy, seyahat uyarısının bir an önce kaldırılması konusunda Berlin’i ikna edemedi. Merkel Hükümeti, topu, “ortaklaşa karar alaca-ğız” dediği AB’ye attı, karşılanması gereken kriterlere işaret etti.

İlk sıradayız
EngelliWeb 2019 raporuna göre, Türkiye’de, 2019 yılında bin 484 Twitter hesabına erişimin engellenirken, Twitter’dan en çok hesap kapatılmasını talep eden ülke ise Türkiye oldu.

Bisikletle tüm ülke
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “81 ili birbirine bağlayan bir master plan yaptık. Bu çerçevede, Edir-ne’den çıkıp Hakkari’ye kadar vatandaşlarımız bisikletle gitsin istiyoruz” dedi.

Asıl tehlike
Kaspersky araştırmasına göre, Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 39’u, çocuklarının izlediği videolar hakkında bilgi sahibi değil.

Üreticiye destek
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Özkan Kayacan, 2020 yılında tarla bitkilerinde 72 yeni tohum çeşidini Türk çiftçisinin hizmetine sunduklarını bildirdi.

1300 erkek öğrenci
Jandarma Genel Komutanlığı’nın muvazzaf subay ihtiyacını karşılamak amacıyla Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine öğrenci alımı için başvurular başladı. Başvurular, 3 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek.

Meclis çalışacak
TBMM’nin çalışma süresinin uzatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 1 Temmuz 2020 Çarşamba günü tatile girmesi gereken TBMM tatile girmeyerek çalışmalarına devam edecek.

İmza kampanyası
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Ayasofya’nın cami statüsüne geçmesi için sosyal medyadan imza kampanyası başlattı.

TBMM Başkanı
Salı günü seçiliyor
TBMM Genel Kurulu, 7 Temmuz Salı günü, 27. Dönem ikinci devre Meclis Başkanı’nı seçmek için toplanacak. Meclis Başkanlığı seçimi için bugüne kadar 5 isim adaylığını açıkladı.

Ders zili çalıyor
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete, “Bakanlık olarak, şartların uygun olması, yine Bilim Kurulu’nun görüşleri dikkate alınarak, 2020-2021 ders yılının 31 Ağustos’ta başla-masını planladık” dedi.

5 Temmuz’da açılış
Limak Şirketler Grubu’nun 600 milyon dolar yatırımla inşaatını tamamladığı ve silindirle sıkıştırılmış beton (RCC) tipine göre Avrupa’nın en büyük barajı olan Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), 5 Temmuz’da açılacak.

Başvuru süreci
Sabancı Vakfı Beşinci Kısa Film Yarışması’na başvurular başladı. Vakfın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla 2016’dan bu yana düzenlediği kısa film yarışmasına başvurular, 20 Kasım’a kadar yapılabilecek.

Anız yakmayın
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, son dönemde artan anız yakma olaylarına ilişkin, “Tarladaki anız yakılmak yerine sürülerek toprağa karıştırılmalı. Bu anız gübreye dönüşerek toprak için büyük fayda sağlayacak” dedi.

OSB Yatırımında
Önemli kararlar
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, OSB’lerde faaliyet gösteren yatırımcıların talepleri doğrultusunda iki önemli adım attı. Buna göre; OSB’de faiz desteği için asgari yatırım tutarı şartı kaldırıldı, yatırıma başlama süresi 2 yıla çıkarıldı. EPDK, sistem kullanım ve işletme bedellerini indirdi.

6 Temmuz sonrası
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, lunapark ve tematik parklar; temizlik, maske ve mesafe şartıyla 6 Temmuz’dan itibaren faaliyetlerine başlayabilecek.

Esnafın çağrısı
Kahvehaneler için
Kahvehane ve kıraathanelerde oyun oynanmasına izin verilmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Halen oyun oynanmasına izin verilmediği içi,n esnafımız yalnızca çay, kahve satışı ile günü geçirmeye çalışıyor. Belirli kurallara tabii olarak artık oyun oynanmasına izin verilmeli” dedi.

Haftanın kazananı
Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 0,94, Altının gram satış fiyatı yüzde 1,58, Dolar/TL yüzde 0,15, Avro/TL yüzde 0,51 değer kazandı.

Ekmek Fiyatı
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “Vatandaşımızın, ekmek fiyatı konusunda tedirgin olmasını gerektiren hiçbir şey söz konusu değil. Ekmek fiyatını, yıl sonuna kadar muhafaza etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Borsa Liginde
Trabzonspor…
Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği, hisselerindeki yüzde 218,1’lik artışla, yılın ilk yarısında yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu.

Sağlık Bakanlığı
‘Kovid-19’ Raporu
Sağlık Bakanlığı’nın Kovid-19 Türkiye Durum Raporu’na göre; 1-28 Haziran’ı kapsayan 28 günde 34 bin 387, 22-28 Haziran’ı kapsayan 7 günde de 9 bin 828 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. 28 günde 557, 7 günde ise 147 kişi hayatını kaybetti.

65 yaş ve üzeri
Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birimi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hakan Özdemir, 65 yaş ve üstü bireyleri, gözde meydana gelen ve geri dönüşümü olmayan sarı nokta hastalığı konusunda uyardı.

Başvurular başladı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin düzenlediği Dikey Geçiş Sınavı geç başvuruları sona erdi. Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 9 Ağustos’ta uygulanacak.

Yılmaz Özdil
TBMM Başkanlığı, Sözcü Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil hakkında; “TBMM’yi alenen aşağılama”, “hakaret” ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarından soruşturma başlatılması talebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İl Başkanları
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Genel Merkezi’nde düzenlenen İl Başkanları Toplantısı’na katıldı. Toplantı öncesi davetliler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında, salona ateşleri ölçülerek ve kıyafetlerine dezenfektan sıkılarak alındı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ